PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΕΠ



pvol
03-04-07, 20:07
εχει κανεις υπ οψιν του τι παιζει με τον ΑΣΕΠ για τον κλαδο των Ηλεκτρονικων ΤΕΙ;

τι μαθηματα δινουμε;

αν τα θεματα ειναι μες στα πλαισια της εκπαιδευσης κ.τ.λ

aeonios
03-04-07, 20:53
Φίλε μου εννοείς για ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών; Αν ναι θέλει σίγουρα και παιδαγωγικό πτυχίο (ΑΣΠΑΙΤΕ/ΑΣΕΤΕΜ) ή από παιδαγωγικό τμήμα ΑΕΙ.

Mr.Linatsa69
03-04-07, 21:23
Δίνονται 2 μαθήματα - ειδικότητας (κατα βάση ηλεκτρομαγνητισμός) και παιδαγωγικού περιεχομένου! Χωρίς να μαι σιγουρος μπορείς και χωρίς το χαρτί απ'την ΑΣΠΑΙΤΕ απλά είναι ζόρια λόγω έλλειψης παιδαγωγικών γνώσεων! 50% το ένα μάθημα 50% και το άλλο χωρίς να μπορείς να "κρατήσεις" ένα απο τα δύο για επόμενο διαγωνισμό!

aeonios
03-04-07, 22:43
Δίνονται 2 μαθήματα - ειδικότητας (κατα βάση ηλεκτρομαγνητισμός) και παιδαγωγικού περιεχομένου! Χωρίς να μαι σιγουρος μπορείς και χωρίς το χαρτί απ'την ΑΣΠΑΙΤΕ απλά είναι ζόρια λόγω έλλειψης παιδαγωγικών γνώσεων! 50% το ένα μάθημα 50% και το άλλο χωρίς να μπορείς να "κρατήσεις" ένα απο τα δύο για επόμενο διαγωνισμό!

Σωστός! Πράγματι τα έμπλεξα λίγο με το παιδαγωγικό γιατί παλιότερα νομίζω το απαιτούσε από ότι μου είπε ένας φίλος που με πήρε στο λαιμό του! Οπότε άκυρο!!

Εδώ στον ασεπ παλιότερα http://www.asep.gr/6.pdf φαίνεται η ύλη και υπονοούν πως δεν χρειάζεται πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ.


Επίσης εδώ:


Για όλους τους ανωτέρω κλάδους οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν, επιπλέον, και πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ) ή κάποιο από τα προς αυτό ισοδύναμα πτυχία. Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν και οι μη κάτοχοι των ανωτέρω πτυχίων. Στους πίνακες όμως κατάταξης και διοριστέων, προηγούνται οι κάτοχοι πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ) ή κάποιου από τα προς αυτό ισοδύναμα πτυχία.

http://www.xkatsikas.gr/ASEP/asep40.htm

Πρέπει να δει κάποιος και τι θα λέει η νέα προκύρηξη διορισμών για σιγουριά !

Σημειώσεις παιδαγωγικών+διδακτικής μπορείς να βρεις από κάποιον που πήγε σελέτε(Ασετεμ/ασπαιτε) ή από κάποιον φίλο που πήγε φροντιστήριο για προετοιμασία ή στα κεντρικά βιβλιοπωλεία σε βιβλίο!

pvol
03-04-07, 23:04
οι απαντησεις ηταν διαφωτιστηκες !!
πιστευω παντως τα παιδαγωγικα να ειναι πιο ευκολα
ως προς τον ηλεκτρομαγνητισμο.
οπως και να εχει το πραγμα πρεπει να πεσει τρελο διαβασμα!!!

sgoum
03-04-07, 23:22
Παιδια δε θελω να σας απογοητευσω θα πω απλα και μονο την εμπειρια μου.
Ο ΑΣΕΠ ειναι απλα μια βιτρινα που απο πισω γινεται η χαρα του ρουσφετιου.
Ετυχε να γνωριζω ενα πρωτοκλασατο κοματικο στελεγχος, παραλιγο θα γινομασταν και συγγενοις.
Δεν παιζει ρολο το κομμα, πολυ περισσοτερο για αυτους τους υψηλοβαθμους.
Για καποιο λογο του ζητησανε αν μπορει να κανει κατι για ενα διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.
Αυτος το εψαξε και ειπε οτι οι θεσεις ειχανε μοιραστει.Μαλιστα ειπε και σε ποιους και ποσες
θεσεις ο καθενας.Η μοιρασια μαλιστα εγινε μεταξυ των κομματων με ποσοστα.
Επαθα ενα μικρο σοκ οταν το ακουσα γιατι σκεφτηκα ολους οσους ιδρωνουν και ελπιζουν.

Δε λεω οτι δεν μπορει καποιος να περασει με την αξια του αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ μικρα.

pvol
03-04-07, 23:31
και μετα λεμε πως θα παμε μπροστα !!
αφου δεν βαζουμε μυαλο ως Ελληνες καλα να παθουμε...

pamig
04-04-07, 00:09
Ξέρετε αν έχει ακουστει τίποτα για το πότε
θα γίνει ο διαγωνισμός αυτός;;;

babisko
04-04-07, 08:04
Παιδια δε θελω να σας απογοητευσω θα πω απλα και μονο την εμπειρια μου.
Ο ΑΣΕΠ ειναι απλα μια βιτρινα που απο πισω γινεται η χαρα του ρουσφετιου.
Ετυχε να γνωριζω ενα πρωτοκλασατο κοματικο στελεγχος, παραλιγο θα γινομασταν και συγγενοις.
Δεν παιζει ρολο το κομμα, πολυ περισσοτερο για αυτους τους υψηλοβαθμους.
Για καποιο λογο του ζητησανε αν μπορει να κανει κατι για ενα διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.
Αυτος το εψαξε και ειπε οτι οι θεσεις ειχανε μοιραστει.Μαλιστα ειπε και σε ποιους και ποσες
θεσεις ο καθενας.Η μοιρασια μαλιστα εγινε μεταξυ των κομματων με ποσοστα.
Επαθα ενα μικρο σοκ οταν το ακουσα γιατι σκεφτηκα ολους οσους ιδρωνουν και ελπιζουν.

Δε λεω οτι δεν μπορει καποιος να περασει με την αξια του αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ μικρα.

:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

aeonios
04-04-07, 08:25
Πάντως στον προηγούμενο ΑΣΕΠ πήραν 48 ηλεκτρονικούς από ότι λένε. Επίσης διορίζονται και κάποιοι εκπαιδευτικοί με κάποιες εγκυκλίους-εξπρές που βγάζει το υπουργείο από καιρό σε καιρό χωρίς ασεπ με βάση την προυπηρεσία σε εκπαίδευση. Πρέπει να κοιτάς συχνά στο www.ypepth.gr για ανακοινώσεις σχετικά.

GREG
04-04-07, 11:55
[quote=sgoum]Παιδια δε θελω να σας απογοητευσω θα πω απλα και μονο την εμπειρια μου.
Ο ΑΣΕΠ ειναι απλα μια βιτρινα που απο πισω γινεται η χαρα του ρουσφετιου.
Ετυχε να γνωριζω ενα πρωτοκλασατο κοματικο στελεγχος, παραλιγο θα γινομασταν και συγγενοις.
Δεν παιζει ρολο το κομμα, πολυ περισσοτερο για αυτους τους υψηλοβαθμους.
Για καποιο λογο του ζητησανε αν μπορει να κανει κατι για ενα διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.
Αυτος το εψαξε και ειπε οτι οι θεσεις ειχανε μοιραστει.Μαλιστα ειπε και σε ποιους και ποσες
θεσεις ο καθενας.Η μοιρασια μαλιστα εγινε μεταξυ των κομματων με ποσοστα.
Επαθα ενα μικρο σοκ οταν το ακουσα γιατι σκεφτηκα ολους οσους ιδρωνουν και ελπιζουν.

Δε λεω οτι δεν μπορει καποιος να περασει με την αξια του αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ μικρα.

:

οχι δεν ειναι ετσι τα πραγματα ας μη τα ισοπεδονουμε ολα τοσο απλα ...εαν εχεις στοιχεια να
κανεις καταγελια........αλλιως ΔΗΜΟΣΙΑ μη δημιουργεις εντυπωσεις , εαν σε εναν διαγονισμο
καποιος θεωρησει οτι αδικηθει....(για οποιο λογο και ΑΣΕΠ και προκυρηξη.. παει αμεσως δικαστηριο
νομος Πεπονη) και τοτε Θα δεις και τον αλεξιπτοτιστη και αυτον που τον εβαλε
Ασ μην απογοητευουμαι τοσο ευκολα τα παιδια που προσπαθουν.....Ευχαριστ :!: ω

chip
04-04-07, 12:22
Όταν κάνεις μία αίτηση και η αίτηση παραποιείται (σου προσθέτουν και άλλες επιθυμητές πόλεις για διορισμό) με αποτέλεσμα να παραβιάζονται οι όροι του διαγωνισμού και να κρίνεται άκυρη η αίτηση...(και αυτό γίνεται σε πολλά άτομα) τελικά είναι εύκολο να επιλεγούν αυτοί που έχουν το μέσω (πολιτικό ή μή)

Όταν τα μόρια σου πολλαπλασιάζονται μέτά από συνέντευξη με συντελεστή 0,5 έως 1 να δείτε πόσο εύκολα ένας με καλή βαθμολογία καταντά τελευταίος και τελικά περνάει μπροστά ο επιθυμητός....
Και σκέφτομαι.. πριν χρόνια όταν ήμουν φοιτητης η γραμματεία είχε 3 άτομα.. Τη διευθύντρια, μία μόνιμη και μία που άλλαζε συνέχεια. Η διευθύντρια ομορφούλα εξυπηρετούσε μόνο όταν είχε όρεξη και με προτίμηση σε οραίους δήμετρους φοιτητες (5-6 δηλαδή) και σε ελεύθερους καθηγητές.. Η άλλη κοπέλα η οποία ήταν κάπως χαλια εμφανησιακά... σκοτονόταν να εξυπηρετήσει τον κόσμο...
Και αναροτιέμε αν δύο τέτοια ατομα πήγεναν σε έναν διαγωνισμό..και περνούσαν από την προφορική εξέταση...ποιος μου λέει οτι ο εξεταστής και χωρίς να του έχει μηλισει κανένας δεν θα έβαζε μεγάλο βαθμό στην ομορφούλα...ας και μην ήταν οτι καλύτερο βεβαια για την δουλειά αυτή..?


¨Οταν βάζουν κάποιον με σύμβαση (πράγμα εξαιρετικά εύκολο με μέσο) και μετά όταν γίνεται η προκύρηξη της θέσης έχεις μαζέψει μόρια σαν προυπηρασία.... μετά μην μιλάμε για αξιοκρατία...

Καλά δεν λεώ δεν είναι σαν το 1970-80 η κατάσταση αλλά μην μιλάμε για αξιοκρατεία....

Όποιος θέλει δουλειά καλό είναι να κάνει λίγο δημόσιες σχέσεις και μάλιστα με τα "κατάλληλα άτομα..."

Φυσικά πάντα θεωρώ οτι κανείς πρέπει να κοιτάζει να έχει όσα περισσότερα προσόντα γίνεται...
Αλλά ας μην ξεχνάμε και στα πανεπιστήμια οι φοιτητές που ασχολούνται με συνδικαλισμό τις περισσότερες φορές φαίνεται να έχουν μία ευνοια...ανεξάρτητα του χώρου στον οποίο κινούνται...
Αλλά και στον επαγγαλματικό τομέα έχουν άλλη εξέλιξη...
'Ενας καθηγητής δοιήκησης επιχειρήσεων μας έλεγε οτι αυτό δεν οφείλετε ακριβώς στο οτι έχουν γνωριμίες, αλλά στο οτι
έχωντας ασχοληθεί με τον χώρο του συνδικαλισμού έχουν μάθει το μέσο που λέγεται ανθρωπινος παράγωντας και ξέρουν να το χειρίζονται κατάλληλα ...αναλογα την περίσταση....

sgoum
04-04-07, 16:07
GREG
Δεν εχω καμια διαθεση να δημιουργησω εντυπωσεις.
Αν ηθελα να δημιουργησω εντυπωσεις θα ονοματιζα προσωπα κ χωρους(οπως κανουν στη τηλεόραση).
Εγω απλα την εμπειρια μου κατεθεσα. Αν θελετε το πιστευεται.
Καταγγελία χωρίς αποδειξεις δεν γινεται.Ουτε θα αλλαζε κατι αν εκανα,γιατι αυτοι που
τα κανουν αυτα ειναι και αυτοι που ελεγχουν το κρατικο μηχανισμο.

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να σας δώσω το λόγο μου ότι όσα λεω είναι αληθεια.
Ουτε εγω θελω να απογοητευσω κανενα, αλλα καλο ειναι να γνωρίζεις οσο γινεται καλυτερα την
κατασταση που πας να αντιμετωπισεις, εστω και αν φαινεται δυσκολη.

vayeros
06-04-07, 10:14
οι απαντησεις ηταν διαφωτιστηκες !!
πιστευω παντως τα παιδαγωγικα να ειναι πιο ευκολα
ως προς τον ηλεκτρομαγνητισμο.
οπως και να εχει το πραγμα πρεπει να πεσει τρελο διαβασμα!!!

Φιλε τα παιδαγωγικα μονο ευκολα δεν ειναι!!!Το βιβλιο παιδαγωγικων οπου ζητητε να διαβασουν οι εξεταζομενοι αποτελειται απο 2 τομους 600 σελιδων σχεδον το καθενα!!!Αλλα η μλκ ειναι οτι στον διαγωνισμο σου βαζουν και ασχετα θεματα απο αλλα βιβλια!!Και οι ερωτησεις ειναι παγιδες!
Οσο για τα ειδικοτητας επικεντρωνται στον ηλεκτρομαγνητισμο,οπως εγραψε και ενας φιλος παραπανω αλλα και στην ηλεκτροτεχνια!

Vegeta
09-04-07, 03:45
φιλε η γνωμη μου ειναι (αν πας για εκπαιδευτικος) οτι δυσκολα θα βρεις θεση χωρις χαρτι σελετε (ειναι αρκετοι αυτοι που εχουν πτυχιο απο αυτη την σχολη και οπως παραθετει και ο φιλος aeonios προηγουνται.
η γνωμη μου λοιπον ειναι αν εισαι πτυχιουχος τει ηλεκτρονικης και θελεις να μπεις ως εκπαιδευτικος πηγαινε στην σελετε κανε ενα προγραμμα 1 χρονου που λεγεται "Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης (Ε.Π.ΠΑΙ.Κ.)" για να εχεις βασιμες ελπιδες για τον διορισμο σου.
εδω ειναι το site της σχολης εαν σε ενδιαφερει http://www.aspete.gr/
καλη σου επιτυχια οταν δωσεις

pvol
09-04-07, 10:27
βασικα ακομα ειμαι φοιτητης και κανω διαφορες σκεψεις σχετικα με την δουλεια.
αν θελει παντως επιπλεον 1 χρονο εκπαιδευσης για καθηγητης και παλι να μην
ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχω , προσωπικα θα προτιμουσα ενα δυνατο μεταπτυχιακο.

aeonios
09-04-07, 12:42
βασικα ακομα ειμαι φοιτητης και κανω διαφορες σκεψεις σχετικα με την δουλεια.
αν θελει παντως επιπλεον 1 χρονο εκπαιδευσης για καθηγητης και παλι να μην
ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχω , προσωπικα θα προτιμουσα ενα δυνατο μεταπτυχιακο.

Φίλε Pvol εξαρτάται τι στόχους έχεις πάντα!Οπως και να έχει ψάξε αν το μεταπτυχιακό που θα κάνεις αναγνωρίζεται στο δημόσιο, κ σκέψου αν έχει "ψωμί" γιατί οι καιροί είναι....περίεργοι στον ιδιωτικό τομέα και τα πράγματα μόνο χειρότερα γίνονται! Ενας φίλος έκανε master στη "διαστημική τεχνολογία" και όταν γύρισε στην Ελλάδα δεν του το αναγνωρίσανε και του είπανε από το αρμόδιο γραφείο (αυτό που εξελίχτηκε από το ΔΙΚΑΤΣΑ) πως δεν ξέρανε και σε τι κλάδο να το αντιστοιχίσουν. Το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ πάντως ΔΕΝ είναι μεταπτυχιακό με την έννοια του master στο δημόσιο απλά σου κατωχυρώνει την επάρκεια σε παιδαγωγικά θέματα.

Vegeta
09-04-07, 19:09
ο aeonios εχει δικιο, αυτο το χαρτι της ασπαιτε δεν ειναι μεταπτυχιακο αλλα σου ειναι απολυτα χρησιμο για το διορισμο σου σαν καθηγητης. αφου και το πολυτεχνειο να εχεις τελειωσει σαν ηλεκτρολογος μηχανικος για να μπεις σαν καθηγητης σου χρειαζεται αυτο το χαρτι (το οποιο απλα σου δινει την παιδαγωγικη επαρκεια). αν παντως επιλεξεις να ασχοληθεις με τον τομεα της εκπαιδευσης πιστευω οτι ειναι καλυτερο 1 χρονος στην ασπαιτε απο καποιο μεταπτυχιακο (για θεμα μοριων). παντως τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε αυτη την ζωη, οπως και εσυ λες, απλα εχεις αυξημενες πιθανοτητες να πετυχεις.
1 χρονος + το χαρτι της ασπαιτε σου χρειαζεται εσενα για να γινεις απο ηλεκτρονικος --> εκπαιδευτικος
1 χρονος επιπλεον χρειαζονται και οι σπουδαστες της ασπαιτε για να γινουν απο εκπαιδευτικοι --> ηλεκτρονικοι
το θεμα ειναι ποιο απο τα δυο διαλεγεις για να κανεις και την σωστη επιλογη (για ηλεκτονικος το τει, για καθηγητης την ασπαιτε) και να μην χρειαζεται να σπαταλησεις 1 ακομα χρονο.