PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά κινητού... Παρακαλώ γνώμες...



phoenix_2007
04-04-07, 10:13
Καλημέρα,
λοιπόν, επειδή δεν πολυασχολούμαι με τη νέα τεχνολογία (είμαι ακόμα στην εποχή των τριόδων και τετρόδων λυχνιών :oops: ), σκέφτηκα να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με την αγορά νέου κινητού. Μέχρι τώρα, χρησιμοποιώ το Panasonic GD90 (7 χρόνια, μη γελάτε και μην αρχίσετε να κορο'ι'δεύετε :twisted: ). Ωραίο κινητό και μέχρι και τη θητεία μου με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Μάλιστα ήταν και το μόνο κινητό που δεν φοβόμουν μη μου το κλέψουν στο Στρατό (ποιός θα το έπερνε άλλωστε?? Μόνο κανένας "φτωχοδιάβολος" :evil: :!: :!: ). Τί ψάχνω τώρα?? Αναζητώ να αγοράσω ένα νέο καινούργιο κινητό (ως συσκευή, χωρίς πακέτο σύνδεσης) μέ όσο το δυνατόν πιο εύκολο μενού, μικρό και ελαφρύ, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (να κρατάει 4-5 ημέρες με ήπια χρήση δηλ. 10min ομιλία την ήμέρα το πολύ) και να μπορώ να ακούω και κανένα mp3 με handsfree. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι φωτογραφίες ούτε τα internet μέσω κινητών. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Βαγγέλης

leosedf
04-04-07, 10:34
Nokia 6230i
Nokia 5200
Nokia 5500
Nokia 3250
Sony Ericsson W810
Sony Ericsson W700

Θα σου συνιστούσα πλέον να μη ξεφύγεις απο νόκια, τα πράματα δεν είναι πλέον οπως ήταν παλιά που ήταν απλά και ανθεκτικά, τώρα εμφανίζουν σοβαρά προβλήματα, ένα απ τα πιό ανθεκτικά είναι το 6230ι (το οποίο έχω κι εγώ) με αυτονομία 5 μέρες τουλάχιστον, κάρτα μνήμης και mp3. Αν το θές ψάξτο γρήγορα γιατί σταματάει απ την αγορά.

Mr.Linatsa69
04-04-07, 11:47
Εγώ πήρα πριν 1 μήνα το W710i και είμαι απογοητευμένος! Η μπαταρία κρατάει βία 2 μέρες! Γύρω στη μιάμιση θέλει φαγητό πάλι! Έχω μιλήσει περίπου 1,5-2 ώρες μου χουν στείλει καμιά 15ριά sms και από κανα 10 λεπτο μουσική και gaming! Απλά το θεωρώ λίγο διότι είχα ακούσει και από άλλους πως τους κρατάει 4 μέρες (σίγουρα 3) με χρήση χειρότερη απ'τη δική μου!
Ο γερμανός μου μέτρησε τη μπαταρία και βγήκε 108% αλλά δε ξέρω τι να πω! ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ???

Δες λίγο για τις μπαταρίες των ericsson καλύτερα πριν αποφασίσεις αν και απο όλους σχεδόν έχω ακούσει τα καλύτερα!

leosedf
04-04-07, 12:47
FYI: Ο γερμανός έχει αναλυτές μπαταριών τις Astratec που είναι σαβούρες. Κάτι ανάλογο με το να βάζεις ενα LED για να βλέπεις αν έχει ρεύμα μόνο.

proview
04-04-07, 14:17
Εγώ πήρα πριν 1 μήνα το W710i και είμαι απογοητευμένος! Η μπαταρία κρατάει βία 2 μέρες! Γύρω στη μιάμιση θέλει φαγητό πάλι! Έχω μιλήσει περίπου 1,5-2 ώρες μου χουν στείλει καμιά 15ριά sms και από κανα 10 λεπτο μουσική και gaming! Απλά το θεωρώ λίγο διότι είχα ακούσει και από άλλους πως τους κρατάει 4 μέρες (σίγουρα 3) με χρήση χειρότερη απ'τη δική μου!
Ο γερμανός μου μέτρησε τη μπαταρία και βγήκε 108% αλλά δε ξέρω τι να πω! ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ???

Δες λίγο για τις μπαταρίες των ericsson καλύτερα πριν αποφασίσεις αν και απο όλους σχεδόν έχω ακούσει τα καλύτερα!

Σιγουρα η μπαταρια ειναι προβληματικη.Εχω το και εγω το w710i και χρειαζεται φορτιση μετα απο 3 μερες με μια 2 ωρες gaming και music player ταυτοχρονα την ημερα

hlektrologos000
04-04-07, 14:20
sonyericcson και ξερο ψωμι......

Σχετικα με την μπαταρια τα παιχνιδια τρωνε πολυ μπαταρια γενικα.
τωρα εχω ενα w300i μικρο και ευχρηστο ,αλλα απο μπαταρια δεν ειναι και οτι καλυτερο .

phoenix_2007
04-04-07, 15:19
Βλέπω για το sony ericsson w300 που λέει ένα διαφημιστικό του ΠΛΑΙΣΙΟΥ αντοχή μπαταρίας με ομιλία 9ώρες και χρόνος αναμονής έως 400 ώρες. Δεν δηλ αξιόπιστο??

Giannis511
04-04-07, 16:03
Καλημέρα,
λοιπόν, επειδή δεν πολυασχολούμαι με τη νέα τεχνολογία (είμαι ακόμα στην εποχή των τριόδων και τετρόδων λυχνιών :oops: )

Respect αγαπητέ.... :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :idea: :idea: \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ :glop: :glop: :ok: :ok: :ok: :-({|= :-({|=

Εν πάση περιπτώσει στο θέμα μας, το 5500 είναι ωραίο Βαγγέλη το ξερω το τηλεφωνακι, όπως και το W810 το 'χει ο κολλητος μου είναι και εύκολο και αρκετα αξιόπιστα αμφότερα! Α, μακρυά από μοτορόλες, τα χάλια τους τα μαύρα έχουν, πιο παράλυτα τ/φ δεν υπαρχουν.

Giannis511
04-04-07, 16:07
Έχω το Ε770 ευτυχώς που το πήρα τσάμπα με τη σύνδεση ειδάλλως ακόμα θα τα 'κλαιγα τα 200 ευρώ που έκανε... :( :( :( :? :? :?

hlektrologos000
05-04-07, 01:13
sonyericcson και ξερο ψωμι......

Σχετικα με την μπαταρια τα παιχνιδια τρωνε πολυ μπαταρια γενικα.
τωρα εχω ενα w300i μικρο και ευχρηστο ,αλλα απο μπαταρια δεν ειναι και οτι καλυτερο .

δεν ξερω πως μου ηρθε και εγραψα w300 το w550i εχω .
Για την μπαταρια του w300 δεν γνωριζω και αδικα το κατηγορησα.

brainman
05-04-07, 01:21
για μπαταρια ericsson.δεν νομιζω να ειναι αλλη μαρκα τοσο αξιοπιστη.εγω παντως απο ericsson δεν αλλαζω!!! :wink:

chip
05-04-07, 10:31
Wha.....αντίκα!!! Πώς και δεν στην πήρε κανένας συλέκτρης....

Πάρε ένα μέτριο (σε τιμή) NOKIA να έχεις το κεφάλι σου ησυχο....Δεν λέω φτηνό NOKIA γιατί δεν θα έχει τόσο ευδιάκριτη οθόνη...
Το ΝΟΚΙΑ θα έχει και έξυπνες λειτουργίες, και αντοχή και υποστήριξη από τα NOKIA CLUB αν γίνει κάτι...

pamig
05-04-07, 11:59
Φίλε μου μόνο Ericsson ή Nokia...
Η πρώτη φορά που πήρα Siemens ήταν και η τελευταία...
Η αξιοπιστία όλων των υπολοίπων είναι αμφίβολη...

Mr.Linatsa69
05-04-07, 13:52
Εμένα και τα δύο siemens που είχα βγήκαν πολύ καλύτερα απο άλλα!

phoenix_2007
05-04-07, 14:02
Εντάξει παιδιά ευχαριστώ. Τελικώς, μαλλον "κλείνω" προς το Sony Ericsson W300i. Χωρίς σύνδεση, ως συσκευή, το βρίσκω στα 170 ευρώ. Εάν μου κρατήσει 5 χρόνια με ήπια χρήση πιστεύω ότι θα τα αποσβέσω τα λεφτά μου. Και για το Panasonic GD90 είχα δώσει περίπου 100.000δρχ αλλά νομίζω ότι μετά από 7 χρόνια είναι εντάξει. Τα'βγαλε τα λεφτά του...

leosedf
05-04-07, 16:49
5 χρονια το W300? χλωμο...
Εως άσπρο...

Danza
05-04-07, 17:23
nokia και απο εμένα... πέρασαν απο τα χέρια μου ericsson, siemens, motorola κλπ... μόνο τα νόκια μου κράτησαν

lynx
05-04-07, 17:52
ενα φοβερο κινητακι ειναι το W810 πραγματικα ομορφο κινητο και με πολλες δυνατοτητες για
αυτους που τους αρεσουν τα candybars.

εγω εχω Nokia N70 :lol:

Vegeta
09-04-07, 04:10
εγω πιστευω οτι το πιο ευχρηστο μενου για κινητα ειναι αυτο της nokia. λες οτι δεν σε ενδιαφερουν οι φωτογραφιες αλλα σε ενδιαφερει περισσοτερο η μουσικη. συνηθως ομως αυτα τα δυο πανε μαζι για τα κινητα και σε οδηγουν σε μια ακριβη επιλογη σε σχεση με αυτο που ειχες τωρα. δεν νομιζω να υπαρχει κινητο με mp3 που ζητας και να μην εχει καμερα. επιπλεον η μπαταρια του κινητου σου δεν θα κραταει ποτε οσο λες αν ακους mp3.
η γνωμη μου ειναι να μην τα μπερδεψεις. δηλαδη: παρε ενα φτηνο κινητακι (η γνωμη μου ειναι nokia για το ευχρηστο μενου) το οποιο μπορει να κανει και 80 € -πολυ απλο (αφου μου φαινεται οτι δεν το θελεις για μοστρα) και παρε και ενα mp3 γυρω στα 100-120 € (και με την 5πλασια μνημη για τα τραγουδια σου).
η καλυτερη επιλογη παντως ειναι αυτο που εχεις δει εσυ και νομιζεις οτι σου ταιριαζει.

robotakias
09-04-07, 16:31
Εγώ παίδες απο προσωπική εμπειρία ψηφίζω Nokia και Siemens!

Vegeta
09-04-07, 18:36
siemens να πω την αληθεια, δεν εχω δοκιμασει. αλλα απο nokia, ericsson, sharp και lg που εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους η nokia ειχε το πιο ευχρηστο μενου.

Mr.Linatsa69
09-04-07, 21:14
Εγώ πάντως π είχα το sharp GX-17 ήμουν πληρως ικανοποιημένος! Ειδικά από μπαταρία! Μπορεί να μην είχε τις τρελλες δυνατότητες αλλα ήταν πολύ καλό!!!

phoenix_2007
10-04-07, 11:24
ΟΚ, παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα δω τι μπορώ να αγοράσω.