PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποίηση Τροφοδοτικού.



d.r soutras
05-04-07, 20:44
Καλησπέρα παίδες..

Λοιπόν η σκέψη είναι η εξής:

Έχω καλή ώρα ενα τροφοδοτικό για pc σαν και αυτό που επισύναψα που δεν μου χρειάζεται κ έχω το VHF Marine που δουλεύει με τάση απο 11.6 έως 15.6V.

Το τροφοδοτικό όμως του pc όπως θα δείτε κ στο βιντεάκι δεν έχει σταθερή τάση αλλά παίζει συνεχόμενα απο 11.75 έως 11.95V είναι λογικό να το βάλω για

τροφοδοσία στο VHF ή θα μου δώσει την πλακέτα ( του VHF ) στο χέρι;

Μπορώ να βάλω ένα σταθεροποιητή τάσης τύπου LM78χχ θα κάνει δουλειά κ αν ναι πώς;

d.r soutras
10-04-07, 16:30
Μμμμμμμμ.............

Giannis511
10-04-07, 22:05
Η τάση του τροφοδοτικού ειναι ήδη σταθεροποιημένη...Εγώ με τέτοια τάση (11,7 ± 0,1 V περίπου) δούλευα ένα CB που είχα για βάση στο σπίτι και λειτουργούσε απροβλημάτιστα. Kαι μάλιστα το τροφοδοτικό ήταν σε έναν παλιό υπολογιστή από το 1992-1993!

d.r soutras
11-04-07, 10:32
Giannis511 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Το σύνδεσα στα 12V του ΑΤΧ αλλά δεν έπαιζε καλά, έκανε κάτι τσαρλατανιές το lcd του VHF κ φοβήθηκα κ το έβγαλα.

Σκέφτηκα κ έκανα το εξής: Σύνδεσα το κίτρινο (+12V) καλώδιο με το άσπρο (-5V) καλώδιο του ΑΤΧ κ ενώ έπρπεπε να δείχνει +17V (θεωρητικά) έδειχνε 15.7V δεν μας νοιάζει όμως.

Σύνδεσα ένα ποτενσιόμετρο (700ΚΩ στα 3Α) κ έφτασα την επιθυμητή τιμή των 13.6V που είναι η σωστή τάση λειτουργείας του VHF.

Θα άφηνα το ποτενσιόμετρο επάνω αλλά με την πρώτη εκπομπή (όταν εκπέμπει το VHF τραβάει 5Α) θα καιγότανε.

Ξεσύνδεσα το ποτενσιόμετρο κ το μέτρησα, τιμή 160ΚΩ για τα 13.6V οπότε έχω 2 επιλογές ή βρίσκω αντίσταση στα 160ΚΩ στα 70Watt πράγμα αδύνατο ή βρίσκω ποτενσιόμετρο στα 700ΚΩ στα 5Α πράγμα κ αυτό αδύνατο πιστεύω.

Τα λέω καλά ή λέω πάλι βλακείες;

eebabs2000
12-04-07, 00:53
Έχώ μπερδευτεί λίγο... πως γίνεται με 17V ένα ποτενσιόμετρο 700KΩ (υπάρχει; ) να τραβάει 3A. Γίνεται να κάνεις ένα σχηματάκι (μη με παρεξηγείς αν κατάλαβα άλαντάλον, αλλά είναι κάπως αργά). Κάνε ένα σχηματάκι με τις τάσεις του τροφοδοτικού και τη συσκευή αν θες, αν μπορούμε να βοηθήσουμε.

chip
12-04-07, 09:54
Κατ αρχήν δεν επιτρέπεται να βραχυκυκώνει εξόδους...
Ύστερα διαφορές ή αθροίσματα τάσεων δεν θα πάρεις γιατί έχουν κοινή γη.
Επίσης το τροφοδοτικό δεν θα δουλέψει σωστά... γιατί είναι κατασκευασμένο να εργάζεται με κάποιο ελάχιστο φορτίο (μερικών Α) τουλάχιστον στις εξόδους 12, 5 και 3.3 V (νομίζω για τις αρνητικές δεν το πειράζιε να είναι χωρίς φορτίο). Αυτός είναι και ο λόγος που δεν σου βγάζει σωστές τάσεις. Μπορείς να κοιτάξεις στο δίκτυο ή σε περιοδικά (πχ ελέκτορ) να δείς οτι πάντα του βάζουν τεχνιτό φορτίο για να το βάλουν να εργαστεί για άλλη δουλειά εκτός από Η/Υ.

d.r soutras
12-04-07, 16:05
Φίλε eebabs2000 δεν είπα οτι τραβάει 3Α αλλά οτι σηκώνει μέχρι 3Α να περάσουν απο μέσα του.

Φίλε chip δεν βραχυκύκλωσα εξόδους αν δείς στην φότο έχω βραχυκυκλώσει το πράσινο με το γκρί για να μπορεί να λειτουργήσει το τροφοδοτικό κ έπειτα έβαλα

τον κόκκινο ακροδέκτη του πολύμετρου στο κίτρινο καλώδιο +12V του τροφοδοτικού και το μαύρο ακροδέκτη του πολύμετρου στο άσπρο καλώδιο -5V του

τροφοτικού κ έτσι έχουμε ένδειξη 16.32V.


Τώρα λοιπόν τι γίνεται;

Δεν θα έχω γέιωση;

Θα δουλέψει έτσι το VHF ή χρειάζομαι αναγκαία το μαύρο καλώδιο του τροφοδοτικού δηλαδή την γείωση;

stom
12-04-07, 17:44
Ετσι εχεις επισης και μεγιστο ρευμα 1 Α (το μικροτερο των δυο πηγων που συνδεεις σε σειρα) κατι που δεν κανει για αυτο που θες να κανεις.
Οταν αυτα τα τροφοδοτικα λενε 12 εννουν 12 και οχι 13, 8 η κατι αλλο..
Αυτα που κανεις με το ποτενσιομετρο δεν εχουν νοημα. Ο νομος του Ohm δεν δεχεται εξαιρεσεις.. :P

Παρε δυο λαμπακια αυτοκινητου 12 volt και συνδεσε τα ενα στα 5 και ενα στα 12.. Μετρα ταση με τα λαμπακια αναμενα.
Λογικα θα την βρεις γυρω στα 12. Τοτε μπορεις να συνδεσεις και το VHf.
Εννοειται οτι αν επιχειρησεις να εκπεμψεις θα πρεπει να εχεις συνδεσει και την καταλληλη (και συντονισμενη κεραια, γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος απο την επιστροφη rf το παλμοτροφοδοτικο να βγαλει οτι ταση ναναι με καταστροφικα αποτελεσματα

Εννοειται οτι η εκπομπη στις συχνοτητες των marine απαγορευεται αμα δεν εισαι βαρκα..
Η μηπως εισαι?
8)

d.r soutras
13-04-07, 00:59
Ετσι εχεις επισης και μεγιστο ρευμα 1 Α (το μικροτερο των δυο πηγων που συνδεεις σε σειρα) κατι που δεν κανει για αυτο που θες να κανεις.8)

Άρα το ξεχνάω για να το συνδέσω με τις 2 πηγές.

Φίλε στομ δεν το επιασα αυτο με τις 2 λάμπες θα τις βάλω ξεχωριστά δηλαδή μια στα 12V κ μια στα 5V; Eίχα συνδέσει μια λάμπα αυτοκινήτου κ ειδα οτι έπεφτε η τάση του τροφοδοτικού δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο θα το κοιτάξω αύριο.

Για τα υπόλοιπα κεραίες κ ιστορίες μην σκας είμαστε κομπλέ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5281) επίσης ο λόγος που γράφω στο παρών τόπικ είναι γιατί δεν θέλω να πάω το τροφοδοτικό πάγκου (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5355) στο εξοχικό κ ανταυτού να μετατρέψω το ΑΤΧ σε τροφοδοτικό για το VHF.

stom
13-04-07, 08:29
Τα δυο λαμπακια ειναι φορτιο για τα 5 και τα 12 για να δουλευει το τροφοδοτικο σωστα.. Μικρά λαμπάκια, οχι προβολεις...
Ειναι πολυ πιθανον ομως ο θορυβος απο το παλμοτροφοδοτικο να περναει στο δεκτη με αποτελεσμα να τον "κουφαινει".
Γενικα δεν ειναι καλή ιδεα.

d.r soutras
13-04-07, 21:02
Φίλε Giannis511 είχες δίκιο. Τελικά εφτεγαι το ΑΤΧ μου. Έβαλα ένα παλιο χρέπι ΑΤΧ που έχω κ παίζει το VHF ρολόι, για να επιβεβαιώσω μίλησα με λιμενικό.

Φίλε stom σύνδεσα στην έξοδο των 12V του ΑΤΧ μια λάμπα αυτοκινήτου νομίζω αυτές είναι 50W η μικρή κ 75W η μεγάλη σκάλα, παρατήρησα οτι η τάση απο 11.8V

έπεφτε στα 10.9V αλλά νομίζω πως είναι λογικό ( ή όχι; ) γιατι το συγκεκριμένο ΑΤΧ στα 12V δίνει 8Α δηλαδή 11.8 * 8 = 94.4Watt.

Θα μου πείς αφού βγάζει 95W γιατί είχες βύθιση;

Τελικά ήντα να κάνω; Να το αφήσω έτσι με πιθανότητα ίσως να καταστρέψω κάποτε το VHF (αλλά αν δεν κάψεις δεν θα μάθεις) ή να παρατήσω τα ΑΤΧ κ να

φτιάξω ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό;

Ακούω τις γνώμες σας.

babisko
13-04-07, 21:39
Φίλε d.r soutras, οι λάμπες των αυτοκινήτων είναι 60/55w, δηλαδή η μεγάλη σκάλα 60W και η μικρή 55. Με τον νόμο του Ωμ βρίσκουμε ότι στα 12V, καταναλώνουν περίπου 5Α. Αφού το τροφοδοτικό σου δίνει 8Α στην γραμμή των 12V, τότε το να σπαταλάς και να φορτώνεις το τροφοδοτικό σου με πάνω από 60% της ισχύος του στην λάμπα, απλά και μόνο για να μην βρίσκεται χωρίς φορτίο, νομίζω ότι είναι υπερβολικό. Πιστεύω ότι θα έκανες το ίδιο καλά την δουλειά σου βάζοντας μια αντίσταση 10-15Ω στα 10-15W στην γραμμή των 12V. Για να μην ζεσταίνεται η αντίσταση, μπορείς να την τοποθετήσεις ακριβώς στις θυρίδες εξόδου του αέρα του τροφοδοτικού, δένοντάς την με 1-2 συρματάκια πάνω στις θυρίδες (δοκιμασμένα πράγματα αυτά).

Πάντως, εγώ θα προτιμούσα να κατασκευάσω ένα απλό τροφοδοτικό 12V, με έναν Μ/Σ ανάλογης ισχύος, μια γέφυρα ανόρθωσης και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή (η χωρητικότητά του πρέπει να είναι περίπου 2200-2500 μF για κάθε αμπέρ που χρειάζεσαι, δηλαδή για 5Α θέλεις περίπου 10000-15000 μF).
Η τάση με τοσο φορτίο λογικό είναι να πέφτει.
Και κάτι άλλο, τα τροφοδοτικά των Η/Υ, ειδικά τα φθηνά, έχουν και ένα άλλο ελάτωμα: Αν δεν έχουν σωστή κατανομή των φορτίων τους, δηλαδή σε κάποιες γραμμές μηδενικό φορτίο και σε κάποιες άλλες μεγάλο φορτίο, όπως στην περίπτωσή σου, τότε μην περιμένεις σωστές τάσεις, δεν καταφέρνουν να σταθεροποιήσουν σωστά όλες τις τάσεις, με απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Επίσης όπως αναφέρει και ο stom, μπορεί να περάσει θόρυβος στην συσκευή που τροφοδοτείς (π.χ. δέκτης).

stom
14-04-07, 10:02
Μα εσυ εβαλες προβολεις...
Υπαρχουν και λαμπακια θεσεως που ειναι μολις 5 watt..
Οπως και να χει τα λαμπακια ειναι μια προσωρινη λυση για να δημιουργησεις σταθερο φορτιο και να δεις τι γινεται.

Απλο τροφοδοτικο ΧΩΡΙΣ σταθεροποιηση ειναι απαγορευτικο σε τετοια χρηση.
Ειτε φτιαξε ενα σταθεροποιημενοτροφοδοτικο 20Α ειτε παρε μια μπαταρια αυτοκινητου και φτιαξε και ενα μικρο φορτιστη να την φορτιζει μονιμα και θα εισαι μια χαρά..