PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm σε διατρητη???



brainman
11-04-07, 13:48
παιδια μια συντομη ερωτηση θελω να κανω.
θελω να μαθω αν γινεται να υλοποιησω fm πομπο σε διατρητη,η θα γινει... και δεν θα ακουγεται τιποτα
ειναι αυτος εδω http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt6.html [/img]

fkdpbpar
11-04-07, 15:14
Φίλε μου πρώτα ρώτα αν μπορεί να δουλέψει αυτός ο πομπός, εκτός αν έχεις γνώσεις από ταλαντωτές, αν μπορεί να δουλέψει το συγκεκριμένο κύκλωμα γιατί κάποτε που είχα προσπαθήσει να κάνω ένα κύκλωμα πομπού από αυτήν την σελίδα δεν είχε δουλέψει. Κοίτα την σχετική συζήτηση: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4594
Ο πομπός που προσπάθησα να φτιάξω είναι ο εξής: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt5.html
Τώρα στο θέμα μας, αν το πρόβλημά σου είναι η διάτρητη και όχι η λειτουργία του πομπού δεν υπάρχει πρόβλημα.

eebabs2000
11-04-07, 15:14
Το έχω ήδη κατασκευάσει φίλε, και δουλεύει. Τώρα δε ξέρω αν θα σου βγει στα 500m. θα προσπαθήσεις όσο γίνεται τα εξαρτήματα να εννωθούν κοντά το ένα με το άλλο και οι κολλήσεις σου να είναι πολύ καλές.

Giannis511
11-04-07, 16:10
Φυσικά και μπορείς,γιατί οχι? Εγώ κάνω μέχρι και κυκλώματα με λυχνίες πάνω σε τέτοιες πλακέτες...

fkdpbpar
11-04-07, 16:12
Παιδιά θα τον φτιάξω και εγώ. Τι μικρόφωνο χρειάζεται? Η συχνότητα ρυθμίζεται από το τρίμμερ C3? Επίσης για κεραία τι να βάλω?

brainman
11-04-07, 17:12
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :lol:
η αποσταση και 100 μ και λιγοτερο μια χαρα ειναι 8)
δειτε ομως πως ακριβως ειναι η διατρητη μου,ειναι ιδια με την κανονικη αλλα μια επιβεβαιωση δεν κανει κακο :wink:

http://upload7.postimage.org/655151/photo_hosting.html

eebabs2000
11-04-07, 17:42
Παιδιά θα τον φτιάξω και εγώ. Τι μικρόφωνο χρειάζεται? Η συχνότητα ρυθμίζεται από το τρίμμερ C3? Επίσης για κεραία τι να βάλω?

Για μικρόφωνο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια μικροφωνική κάψα, αλλά επειδή θέλει και τροφοδοσία θα προσθέσεις στο κύκλωμα και μια αντίσταση 1.5ΚΩ από τα +9V, όπως δείχνω στο παρακάτω σχήμα. Επίσης μπορείς και έτσι όπως είναι να βάλεις ένα μικρόφωνο τύπου ακουστικού (δυναμικό), αλλά το πυκνωτικό είναι πιο ευαίσθητο. Για κεραία μπορείς να βάλεις μία πτυσσόμενη σαν αυτές των ραδιοφώνων. Είναι καλός πομπός αλλά η συχνότητα δεν είναι και πολύ σταθερή, σταθεροποιείται μετά από λίγο χρόνο... Η συχνότητα αλλάζει από το C3.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
η αποσταση και 100 μ και λιγοτερο μια χαρα ειναι
δειτε ομως πως ακριβως ειναι η διατρητη μου,ειναι ιδια με την κανονικη αλλα μια επιβεβαιωση δεν κανει κακο ...
Ειναι πολύ δύσκολο να το φτιάξεις σ' αυτού του τύπου τη διάτρητη γιατί θα αναγκαστείς να αφήνεις μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των εξαρτημάτων καλύτερα χρησιμοποίησε αυτή που δείχνω παρακάτω!

brainman
11-04-07, 18:58
λες ε?κολλησα μερικα δεν με προλαβες :cry: (δεν κρατιομουν βλεπεις :roll: )

θα το παλεψω τωρα,και αν δεν κανει τιποτα θα το ξανακανω σε αυτο που λες φιλε eebabs2000
κατι αλλο ηθελα να ρωτησω.εχω πηνιοσυρμα 1mm αλλα φτανει μονο για 3 κυκλους.κατι να προτεινεται?πηγα να αγορασω εδω σε εναν αλλα δεν ειχε.
αν βαλω 2 κομματια με καποιο τροπο?
α!η συχνοτητα απο ποια στοιχεια εξαρταται?

brainman
11-04-07, 22:40
τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο (πολυ ομως) βρηκα πηνιοσυρμα και το εκανα.το τελειωσα ολο αλλα δεν ξερω αν λειτουργει :roll:
στο πολυμετρο μου εχει μια ενδειξη hz.κανει η ειναι για αλλες λειτουργιες?
πως μπορω να βρω που εκπεμπω,πρεπει να ψαξω μια μια ολες τις συχνοτητες?

:wink:

eebabs2000
11-04-07, 23:50
Με το πολύμετρο φίλε μου δε πρόκειται με τίποτα να μετρηθούν 100MHz. Βρες κάπου στο ραδιόφωνο κενή θέση (κάποια συχνότητα που να μην ακούγεται άλλος σταθμός) άστο εκεί και γύρνα πολύ αργάτον πυκνωτή C3. Αν ο ταλαντωτής περάσει τη συχότητα αυτή θα ακούσεις το "φύσημα" του ταλαντωτή. Μίλα και στο μικρόφωνο. Αν δεν γίνει τίποτα έτσι γύρνα τον C6 για να αυξομειώσεις την ανάδραση του ταλαντωτή και να αρχίσει να λειτουργεί, αν πάλι δεν γίνει τίποτα, πείραξε το πηνίο ταλάντωσης (άνοιξε-κλείσε τις σπείρες) και ξανά πάλι τους πυκνωτές όπως προανέφερα.
Αν πάλι δε γίνει τίποτα ξαναφτιάχτο σε άλλη πλακέτα. Το κύκλωμα λειτουργεί άνετα με μια μπαταρία 9V.

brainman
12-04-07, 12:42
το εκανα και βρισκω και την συχνοτητα μου.αλλα μιλαω στο μικροφωνο και δεν ακουγομαι.οταν το χτυπαω ακουγεται δυνατος και καθαρος ηχος.
τι φταιει μηπως ξερει καποιος? :?

pamig
13-04-07, 14:32
Αν παιδευτείς λίγο με το μεταβλητό πυκνωτή αλλάζοντας τον ελάχιστα θα καταφέρεις να ακούσεις και τη φωνή σου.
Βέβαια μην περιμένεις και τρομερά αποτελέσματα σε πιστότητα ήχου...
Αν εξακολουθείς να μην τα καταφέρνεις έλεγξε μήπωσ έχεισ συνδέσει αντίθετα την κάψα.

brainman
14-04-07, 00:42
ωχ!τι ειναι η καψα?το μικροφωνακι?
ενταξει και λιγο να ακουγομαι ευχαριστημενος θα ειμαι.αν και οταν το χτυπαω ακουγεται αρκετα ικανοποιητικος ηχος

pamig
14-04-07, 12:48
Ναι το μικροφωνάκι είναι

pamig
14-04-07, 13:03
Πάντως η ποιότητα του ήχου σίγουρα εξαρτάται και από την κατασκευή.
Αν δεν σου δουλεύει δοκίμασε και αυτό http://us.geocities.com/tomzi.geo/
Το έχω φτιάξει και έχει εμβέλεια περίπου 100m

fkdpbpar
14-04-07, 14:20
Έχει πολλά κυκλώματα εκπομπού μέσα στην ιστοσελίδα που έδωσες, ποιο από όλα?

pamig
14-04-07, 23:49
Συγνώμη για το μπέρδεμα
μιλάω για το Two transistor FΜ transmitter... :oops:

eebabs2000
15-04-07, 01:54
το εκανα και βρισκω και την συχνοτητα μου.αλλα μιλαω στο μικροφωνο και δεν ακουγομαι.οταν το χτυπαω ακουγεται δυνατος και καθαρος ηχος.
τι φταιει μηπως ξερει καποιος? :?
Επειδή το έχω φτιάξει το συγκεκριμένο μπορεί από συχνότητα να μην είναι πολύ σταθερό, αλλά η διαμόρφωση είναι πολύ καλή. Βγαίνει πολύ καλά με μία κάψα. Τσέκαρε τη πολικότητα του μικροφώνου σου, (το κέλυφος να συνδέεται στη γείωση στο - δηλαδή του κυκλώματος) τη τροφοδοσία του, με βάση το σχήμα που έβαλα σε παραπάνω post και τη σωστή τοποθέτηση των εξαρτημάτων του πρώτου τρανζίστορ!!!

fkdpbpar
15-04-07, 13:02
Παιδιά, το πηνείο L1 του εκπομπού είναι τέσσερις στροφές χάλκινου σύρματος για πηνεία με διάμετρο ο κάθε κύκλος 1cm? Ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής C7=1μF πόσα βολτ πρέπει να είναι? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

brainman
15-04-07, 16:01
θα παρεις συρμα απο πηνιο 1mm και θα το τυλιξεις 4 φορες σε ενα σωμα (στυλο χρισημοποιησα εγω) 10mm
ο c7 ειναι πολυεστερικος οχι ηλεκτρολυτικος

brainman
15-04-07, 23:06
το δευτερο τρανζιστορακι γιατι καει πολυ?
εβαλα και την αντισταση που προτεινε ο eebabs2000 αλλα παλι τιποτα
εχω συχνοτητα,ακουγεται το "φυσημα" του πυκνωτη αλλα δεν ακουγομαι εγω απο το μικροφωνακι

eebabs2000
16-04-07, 18:30
H αντίσταση είναι για να δουλέψει πυκνωτικό μικρόφωνο (κάψα). Αν βάλεις δυναμικό μικρόφωνο τότε δεν χρειάζεται. Το λάθος βεβαίως είναι κάπου αλλού και όχι στο μικρόφωνο. Ψάξε λίγο καλύτερα το κύκλωμα. Μήπως έβαλες ανάποδα τον εκπομπό με το συλλέκτη του πρώτου τρανζίστορ;

fkdpbpar
17-04-07, 10:05
Παιδιά πειράζει που αντί για 1mm πηνειόσυρμα, θα χρησιμοποιήσω 1,2 mm ή χρειάζεται να αλλάξω και τις σπείρες στο πηνείο?

fkdpbpar
18-04-07, 13:27
Τα τρίμμερ 10pF έχουν πολικότητα? Αν ναι, ποιο είναι το + και -. Στο σχήμα του πομπού: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt6.html ,ο πυκνωτής C2 είναι παράλληλος με τον C1 ή είναι ενδιάμεση λήψη στο πηνείο L1? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

eebabs2000
18-04-07, 15:08
Για το σύρμα δε πειράζει εξαλλου θα χρειαστεί να ανοιγοκλείσεις τις σπείρες. Κάνε 6.5 σπείρες περίπου σε 5αρι τουμπό. Για να μην επηρεάζεται η συχνότητα ταλάντωσης από το πλησίασμα στο τρίμμερ, πρέπει το μεταβλητό μέρος του C3 να πάει προς τη τροφοδοσία. Τους C1 και C2 εγώ τους είχα βάλει παράλληλα. Τον C2 φρόντισε να τον κολλήσεις όσο πιο κοντά γίνεται στο πηνίο.

fkdpbpar
18-04-07, 15:39
Γιατί 6,5 σπείρες αφού λέει 4? Ποιο είναι το μεταβλητό μέρος του C3, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "Για να μην επηρεάζεται η συχνότητα ταλάντωσης από το πλησίασμα στο τρίμμερ, πρέπει το μεταβλητό μέρος του C3 να πάει προς τη τροφοδοσία".

eebabs2000
18-04-07, 16:11
Απ' ότι είδα αυτός λέει 4 με 10mm διάμετρο. Εγώ σου λέω 6.5 για 5 mm διάμετρο. Λίγο πολύ ίδια αυτεπαγωγή θα έχει. Έτσι κι' αλλιώς θα χρειαστεί λίγο να το πειράξεις. Ο μεταβλητός πυκνωτής έχει δύο μικρά μεταλλικά μέρη που γυρίζει το έχα μέσα στο άλλο. Οπότε το ένα ποδαράκι συνδέεται σ' αυτό που μένει σταθερό και το άλλο σ΄αυτό που στρίβει (αυτό είναι το μεταβλητό). Μπορείς να το βρεις και με το ωμόμετρο ακουμπόντας τον έναν ακροδέκτη στη βίδα και τον άλλο σε ένα απ' τα δύο ποδαράκια για να δεις πιο αντιστοιχεί στο μεταβλητό μέρος. Αυτό πρέπει να πάει προς το + διαφορετικά μόλις πας να το στρίψεις θα αλλάζεις συχνότητα και ξανά πάλι μολις πας να το αφήσεις.

fkdpbpar
18-04-07, 18:25
Το ποδαράκι το οποίο είναι βραχυκυκλωμένο με την βίδα είναι το +, έτσι δεν είναι? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθώς μετακινώ τον μεταβλητό πυκνωτή δεν ακούγομαι, ούτε καν το φύσημα. Του έχω βάλει για κεραία ένα χάλκινο σύρμα 30 εκατοστών περίπου, μήπως φταίει αυτό? Όταν λές να πειράξω το πηνείο για ποιο λόγο?

brainman
18-04-07, 20:27
για σας παιδες πως παει?
επειδη μπερευτηκα τα μεταβλητα πυκνωτακια σας εχουν 3 ποδαρακια?οχι ε?
δυο εχουν και αυτα δεν εχουν πολικοτητα (????)

fkdpbpar
18-04-07, 21:44
Γεια σου Θαναση (το γνωστο τραγούδι). Οι μεταβλητοί πυκνωτές που έχω αγοράσει έχουν δύο πόδια.

brainman
18-04-07, 23:54
Γεια σου Θαναση (το γνωστο τραγούδι).
:lol: :lol: :lol:

δεν ηξερα οτι εχουν πολικοτητα... :-k #-o

fkdpbpar
19-04-07, 00:04
Και εγώ, εσύ τι μεταβλητούς πυκνωτές έχεις βάλει? Μήπως τους έχεις βάλει ανάποδα γι' αυτό είναι ασταθείς ο πομπός σου?

lynx
19-04-07, 00:16
ρε παιδια τι λετε? :) δεν εχουν πολικοτητα....πολικοτητα εχουν μονο οι ηλεκτρολυτικοι και
οι τανταλιου... απλος αν δεν το βαλετε οπως πρεπει...θα αλλαζετε αθελα σας περισοτερο την χωρητικοτητα
του πυκνωτη οταν θα στριβετε την βιδα με το κατσαβιδακι.

brainman
19-04-07, 00:21
ρε παιδια τι λετε? :) δεν εχουν πολικοτητα....πολικοτητα εχουν μονο οι ηλεκτρολυτικοι και
οι τανταλιου... απλος αν δεν το βαλετε οπως πρεπει...θα αλλαζετε αθελα σας την χωρητικοτητα
του πυκνωτη οταν θα στριβετε την βιδα με το κατσαβιδακι.

και εγω ετσι ηξερα αλλα το datasheet που εδειξε ο fkdpbpar εδειχνε πολικοτητα

τι εννοεις οταν λες

απλος αν δεν το βαλετε οπως πρεπει...θα αλλαζετε αθελα σας την χωρητικοτητα
του πυκνωτη οταν θα στριβετε την βιδα με το κατσαβιδακι.
γιατι αθελα?αυτη ειναι η δουλεια του πυκνωτη

eebabs2000
19-04-07, 13:46
τι εννοεις οταν λες

απλος αν δεν το βαλετε οπως πρεπει...θα αλλαζετε αθελα σας την χωρητικοτητα
του πυκνωτη οταν θα στριβετε την βιδα με το κατσαβιδακι.
γιατι αθελα?αυτη ειναι η δουλεια του πυκνωτη

Η δουλειά του μεταβλητού είναι να αλλάζεις τη συχνότητα εφ' όσον τον γυρνάς. Αν βάλεις ανάποδα το ποδαράκι που πάει στη βίδα με το άλλο θα αλλάζει ακόμα και με το πλησίασμα του χεριού (ίσως βάζει και πολύ θόρυβο)... όχι ότι θα πάθει κάτι αν συνδεθεί ανάποδα. Αυτά δεν έχουν πολυκότητα με την έννοια του + και - αλλά στα RF, τόσο στο ραδιόφωνο όσο και σους πομπούς συνδέουμε το μεταβλητό μέρος στη γή ή στο + της τροφοδοσίας (ανάλογα πως είναι το σχέδιο).

brainman
19-04-07, 21:48
Η δουλειά του μεταβλητού είναι να αλλάζεις τη συχνότητα εφ' όσον τον γυρνάς. Αν βάλεις ανάποδα το ποδαράκι που πάει στη βίδα με το άλλο θα αλλάζει ακόμα και με το πλησίασμα του χεριού (ίσως βάζει και πολύ θόρυβο)... όχι ότι θα πάθει κάτι αν συνδεθεί ανάποδα. Αυτά δεν έχουν πολυκότητα με την έννοια του + και - αλλά στα RF, τόσο στο ραδιόφωνο όσο και σους πομπούς συνδέουμε το μεταβλητό μέρος στη γή ή στο + της τροφοδοσίας (ανάλογα πως είναι το σχέδιο).

ολο κατι μαθαινω σε αυτο το site
thanks :wink:

fkdpbpar
20-04-07, 12:47
O πομπός είναι έτοιμος, όμως έχω το ίδιο πρόβλημα με τον brainman. Brainman: " μιλαω στο μικροφωνο και δεν ακουγομαι.οταν το χτυπαω ακουγεται δυνατος και καθαρος ηχος." και όταν σφυρίζω να προσθέσω εγώ. Θα το κάνω ξανά με μικρότερες αποστάσεις ανάμεσα στα εξαρτήματα και ότι γίνει έγινε. Πάντως έτσι όπως είναι τώρα και με κεραία ένα χάλκινο συρμα 30 εκατοστών δεν έχει μεγάλη εμβέλεια, δεν ακούγομαι ούτε στο διπλανό δωμάτιο. Τα νεότερα προσεχώς!!!

fkdpbpar
20-04-07, 16:42
Φίλε eebabs2000 για να μαθαίνουμε κιόλας, γιατί έβαλες την αντίσταση 1,5 ΚΩ? Με τάση τροφοδοσίας 12 βολτ τι αντίσταση πρέπει να βάλουμε?

brainman
21-04-07, 01:07
το θεμα ειναι αξιζει να το ξανακανεις?γιατι ακριβως ιδια πραματα σε δυο ατομα,λιγο περιεργο ειναι :-k
για δες κατι απο αυτα:
http://www.smartkit.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=1&the2id=6&the3id=39&theid=39&open1=1&open2=6&open3=
αυτον τον πομπο με τα 4w πολυ τον συμπαθησα :lol:
καπου διαβασα οτι πιανει αποσταση μεχι και 50km (να σας δωσω και σελιδα αν θελετε) με κεραια σε βουνο πανω κτλ...
υπαρχει περιπτωση η μπα?
οσο για την αποσταση δες
http://upload7.postimage.org/761569/photo_hosting.html
πιο κοντα καλο κουραγιο...
(α!ειναι η δευτερη μου πλακετα μολις,οτι σχολια εχετε πειτε να μαθαινουμε :wink: )

fkdpbpar
21-04-07, 01:51
Λοιπόν φίλε brainman έφτιαξα ξανά τον πομπό με τα εξαρτήματα κοντά το ένα στο άλλο και ακούγομαι σχεδόν καθαρά, το θέμα είναι ότι δεν έχει εμβέλεια, περίπου 20 εκατοστά κοντά η κεραία του ραδιοφώνου σε αυτή του πομπού, η κεραία που του έχω βάλει είναι ένα χάλκινο σύρμα αύριο θα του βάλω μια διπολική που έχω και θα ενημερώσω. Ξέρεις πως την συνδέω έχω κάνει και σχετικό τόπικ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=42597&sid=32aa5db69fbfdb4a103b19455dd67a4e#42597
Τώρα όσο για τον πομπό της σμαρτ κιτ σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει τα 50 χιλιόμετρα, ούτε με κιάλια δεν τα βλέπει, που το βρήκες αυτό?
Έτσι και εγώ σαν και εσένα άρχισα να φτιάξω έναν πομπό πριν δύο μήνες χωρίς να είχα κάνει καμιά άλλη κατασκευή πριν, αλλά ήταν λάθος επιλογή και να φανταστείς δεν μου δούλεψε ποτε εσύ έχεις πιθανότητες πολλές να το φτιάξεις, το θέμα είναι να μην απογοητευτείς αν δεν σου δουλέψει σωστά, είναι περίεργοι οι πομποί θέλουν ψάξιμο γιατί δεν είναι απόλυτοι, δηλαδή για παράδειγμα στον φωτοδιακόπτη βλέπεις αποτέλεσμα στην κατασκευή (αν δουλεύει ή όχι) ενώ στους πομπούς μπορεί μια λεπτομέρια λάθος να κάνει τον πομπό να μισοδουλεύει δηλαδή χωρίς το μέγιστο αποτέλεσμα. Πάντος προσπάθησε ξανά τον πομπό με τα εξαρτήματα κοντά το ένα στο άλλο και εδώ είμαστε.
Μια λεπτομέρια στο κύκλωμα είναι ότι επειδή μάλλον δεν βρήκες αντίσταση 86 ΚΩ γιατί όπως μου είπανε και εμένα δεν υπάρχει καλύτερα είναι να πάρεις ένα τρίμμερ 100ΚΩ και να το ρυθμίσεις στα 86 ΚΩ που λέει το κύκλωμα.
Ένα αξιοσημείωτο καθώς έφτιαχνα τον πομπό έγινε σήμερα, σε μια στιγμή ακούμπησε κατά λάθος το + με το - του τροφοδοτικού και μάλλον κάηκαν τα τρανζίστορ (τα άλλαξα στην συνέχεια) και μέχρι να καταλάβω τι έγινε και δεν δουλεύε από εκεί που ακουγόμουν κανονικά, νόμιζα ότι έπρεπε να ρυθμίσω ξανά τους μεταβλητούς πυκνωτές, καθώς άλλαζα την τιμή τους άλλαζε και ο σταθμός στο ραδιόφωνο χωρίς να αλλάζει η ένδειξη της συχνότητας στην οθόνη του σαν να άλλαζα σταθμούς , πως έγινε αυτό?

brainman
22-04-07, 00:53
πρωτον =D> =D> =D> μπραβο σου

πιο κοντα απο τα δικα μου τα κολλησες?(εδωσα πιο πανω ενα link με την διατρητη μου)
σε αυτο το site λεει για την αποσταση http://us.geocities.com/tomzi.geo/
λες να καηκαν κ τα δικα μου τρανζιστορ? :-k τα ιδια μου κανει
καλο το κολπο σου με την αντισταση (86 ΚΩ) :D

χρησιμοτατες οι οδηγιες σου κ σε ευχαριστω κιολας αλλα αρχισα εξεταστικη κ...ξερεις.
οταν τελειωσω παντως θα τον φτιαξω δεν τον αφηνω ετσι :wink:

eebabs2000
22-04-07, 02:31
Φίλε eebabs2000 για να μαθαίνουμε κιόλας, γιατί έβαλες την αντίσταση 1,5 ΚΩ? Με τάση τροφοδοσίας 12 βολτ τι αντίσταση πρέπει να βάλουμε?

Φίλε fkdpbpar η τιμή της αντίστασης είναι τυπική. Και έτσι όπως είναι να μείνει δεν τρέχει κάτι και στα 12V αλλά για να πολωθεί το μικρόφωνο πιο σωστά βάλε 2.2ΚΩ για 12V.

Καλή η κατασκευή που είδα παραπάνω στο μέγεθος αλλά ο πολυεστερικός πυκνωτής ποιος είναι; ο 1μF μήπως; Καλύτερα αγόρασε 1μFMKT και θα βγει η μισή πλακέτα.

Αντί για αντίσταση 86Κ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και 82Κ που υπάρχει, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το ραδιόφωνο έτσι μου άλλαζε και 'μενα σταθμούς όταν πειραματιζόμουν. Προφανώς καθώς αλλάζεις συχνότητες ενισχυόνται οι αρμονικές των διπλανών σταθμών και ακούγονται ακόμα και σε "κενή" συχνότητα.

eebabs2000
22-04-07, 02:40
Λοιπόν! Για να ακούγεται καλύτερα ο πομπός, κάντε τις εξής αλλαγές. Στη θέση του bc108 βάλτε το bc547. Στη θέση της αντίστασης 86ΚΩ βάλτε 220ΚΩ και στη θέση της 10ΚΩ βάλτε 2.2ΚΩ. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα (πυκνωτές, μικρόφωνα) μένουν όπως είναι στη θέση που είναι... Ακούστε το και πείτε μου.

fkdpbpar
22-04-07, 10:58
Οκ θα το δοκιμάσω και θα σου πω.Αλήθεια, με 9,12 βολτ τάση τροφοδοσίας πόση ισχύ σου βγάζει στην έξοδο?

eebabs2000
22-04-07, 15:46
Γύρω στο 0.5W αλλά με το 2Ν2219 στην έξοδο!

fkdpbpar
23-04-07, 12:17
Άκου eebabs2000 άλλαξα το BC108 με το BC547, τις αντίστασεις 86ΚΩ με 220ΚΩ και 10ΚΩ με 2,2ΚΩ, το 2Ν2222 με το 2Ν2219 και την αντίσταση 1,5ΚΩ με 2,2ΚΩ, έδωσα τάση 12 βολτ αλλά δεν μου φάνηκε καμιά διαφορά με το πρώτο κύκλωμα. Άντε, επειδή έδωσα 12 βολτ να ανέβηκαν λίγο τα βαττ, μόνο αυτό.

fkdpbpar
23-04-07, 12:26
Έχω ένα δυναμικό μικρόφωνο, όχι όμως κάψα μπορώ να το συνδέσω όταν είναι πάνω και η αντίσταση 1,5ΚΩ που πρόσθεσες ή θα πρέπει να την αφαιρέσω? Η ποιότητα του ήχου θα είναι καλή? Συγκεκριμένα έχω αυτό: http://www.amazon.co.uk/Philips-SBC-MD110-Microphone/dp/tech-data/B000A63IWG/ref=de_a_smtd/202-7579061-8036654

eebabs2000
23-04-07, 12:45
Έχω ένα δυναμικό μικρόφωνο, όχι όμως κάψα μπορώ να το συνδέσω όταν είναι πάνω και η αντίσταση 1,5ΚΩ που πρόσθεσες ή θα πρέπει να την αφαιρέσω? Η ποιότητα του ήχου θα είναι καλή? Συγκεκριμένα έχω αυτό: http://www.amazon.co.uk/Philips-SBC-MD110-Microphone/dp/tech-data/B000A63IWG/ref=de_a_smtd/202-7579061-8036654


Aφού είναι δυναμικό καλύτερα αφαίρεσέ τη για να μην παίρνει dc το μικρόφωνο!!! Τα εξαρτήματα που πρότεινα παραπάνω τα έχω χρησιμοποιήσει και γω σ' αυτό το κυκλωματάκι και δουλεύει πολύ καλά με καλή διαμόρφωση. Γιατί σε' σένα δεν παίζει;

fkdpbpar
23-04-07, 12:52
Όχι μου παίζει, αλλά δεν βλέπω διαφορά απλώς. Ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτό: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=421
τα τσοκάκια τι τιμή πρέπει να έχουν?

eebabs2000
23-04-07, 13:16
Όχι μου παίζει, αλλά δεν βλέπω διαφορά απλώς. Ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτό: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=421
τα τσοκάκια τι τιμή πρέπει να έχουν?

Δε θα έπρεπε απλά να παίζει... έπρεπε να τρυπάει τα μεγάφωνα του ραδιοφώνου... πλάκα κάνω αλλά το έχω δοκιμάσει με πολύ καλό αποτέλεσμα!!!
Ήθελα και΄γω να το φτιάξω αυτό το linear για ένα VCO που κατασκεύασα πρόσφατα αλλά... βλέπουμε. Τα τσοκ δεν τα αναφέρει όμως λογικά πρέπει να είναι τα VK200. Αν γνωρίζει κανείς ας τα αναφέρει να είμαστε σίγουροι.

fkdpbpar
24-04-07, 08:27
Ξέρει κανείς τι τσοκάκια χρειάζονται για το LINEAR FM 25W 2 Βαθμίδων, με τα VK200 που είπε ο eebabs2000 θα είμαι εντάξει? Τα τσοκάκια δεν μετριούνται σε Henry, τα VK200 πόσα Henry είναι? Συγχωρέστε με αλλά δεν έχω ιδέα από τσοκ. Ευχαριστώ.

eebabs2000
25-04-07, 14:06
Φίλε ρίξε μια ματιά στο παρακάτω. Γίνεται συζήτηση για το λινεαρ αυτό. Καλύτερα να τα πούμε εκεί μιας και συζητάμε για RF πιο πολύ.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1851&postdays=0&postorder=asc&start=15

staaronis3
07-05-07, 18:45
Εγώ πήρα τον πομπό 1watt της smartkit, στην αρχή ακούγονταν τα τακ τακ οταν ακουμπούσα πάνω στην κάψα, ακουσα και εμένα με δυσκολία, αλλα απ οταν έδωσα ήχο απο το πισι δεν ξαναδούλεψε. Τι μπορεί να φτέει;;;

kostas_konstantinos
05-06-07, 01:27
Κύριοι καλησπέρα, στα 30 μου αποφάσισα να γίνω ηλεκτρονικός (για χομπι εννοείται και μέχρι να βάλω φωτιά κανένα σπίτι). Είμαι τελείως άσχετος και θέλω να φτάξω έναν μικροπομπό. Νομίζω ότι αυτός http://tacashi.tripod.com/elctrncs/smplfmtr/smplfmtr.htm είναι από τους πιο απλούς που βρήκα. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος που τον κατασκέυασε, αν δουλέυει και αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω. Επίσης σε διάτρητη πλακέτα τα εξαρτήματα θα τα συνδέσω μεταξύ τους με καλώδιο λεπτό, με κόληση ή με τα συρματάκια που έχει το κάθε εξάρτημα? (π.χ δυο αντιστάσεις σε σειρά να ενώνονται στην ίδια τρύπα) Και τέλος είναι αλήθεια ότι με μια μπαταρία 1.5 βολτ θα έχει αυτονομία 20 ημέρες? Sorry αν σας κούρασα και ευχαριστώ όσους ασχοληθούν με το θέμα μου.

eebabs2000
05-06-07, 14:25
Όμοιος είναι και ο ταλαντωτής που έκαναν και τα παιδιά (αν διαβάσεις τα παραπάνω post). Κατά 99% θα δουλέψει. Μπορείς αν θες να κάνεις και το μικροπομπό (κοριός τηλεφώνου) που υπάρχει στο site που είναι δοκιμασμένος. Θέλει βέβαια μία τροποποίηση αν το δουλέψεις εκτός τηλεφώνου. Για πιο κοντινά εξαρτήματα μπορείς να εννώνεις με κόλληση, για πιο μακρινά με μικρά καλωδιάκια. Όσο πιο κοντά είναι τα εξαρτήματα μεταξύ τους τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να σου δουλέψει. Οπωσδήποτε πολύ καλές κολλήσεις... αυτά!