PDA

Επιστροφή στο Forum : GSM MODULE



tronic
17-04-07, 00:00
Καλησπερα σε ολους,
ηθελα να ρωτηθω σχετικα με Gsm modul..
Απο που να ξεκινησω να διαβασω..Θελω να παρω ενα τις SIEMENS και μετα να σχεδιασω το τροφοδοτικο και οτι αλλο χρειαζεται..Πως μπορω να ξεκινησω..Δεν βρισκω καλες οδηγιες..
Ευχαριστω

Lykos1986
17-04-07, 00:44
Για το ίδιο πράγμα ενδιαφέρομαι και εγώ εδώ και κάτι μήνες (>3μήνες). Δυστυχώς στις εταιρίες που ρωτάω όλες θέλουν παραγγελία πολλά κομμάτια κάτι που φυσικά δεν μου συμφέρει σε καμία περίπτωση. Επίσης σε κάποιες άλλες που στέλνουν μεμονωμένα κομμάτια υπάρχει το πρόβλημα τις τιμής αφού είναι τόσο ανεβασμένες που ίσως συμφέρει να πάρεις πολλά κομμάτια από τις προηγούμενες εταιρίες!!! Με λίγα λόγια ένας ατελείωτος κύκλος… Φυσικά όλα αυτά είναι για τα Ελληνικά δεδομένα. Αν σκοπεύεις να πάρεις το module από εξωτερικό τότε τα πράγματα αλλάζουν αλλά αν μου λες για Siemens module μάλλον μυρίζομαι Arrow Electronics Hellas.

Τώρα για το πώς να ξεκινήσεις… Ανάλογα με την εφαρμογή! Αν για παράδειγμα θες να φτιάξεις ένα πλήρως λειτουργικό κινητό (μην γελάτε μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα με αυτά τα μοντουλάκια αφού στα δίνουν όλα έτοιμα όπως είσοδο για Mic, πληκτρολόγιο, εξωτερική μνήμη, έξοδο για πολυφωνικό ηχείο, ηχείο ομιλίας, sim card κτλ κτλ κτλ. Ακόμα και interface για να συνδέσεις VGA κάμερα έχω δει, αλλά και ενσωματωμένο gps!!!!) τότε θα πρέπει να διαβάσεις πολλά, πολλά, πολλά εγχειρίδια και όχι απαραίτητα μόνο για το gsm module. Αν πάλι θές απλά να παίρνεις κάποια τηλεμετρία ή και να ελέγχεις κάποιες συσκευές τότε με ένα διάβασμα στις AT Commands και φυσικά το datasheet του module και θα είσαι 100% καλυμμένος.

PS: Αν βρεις εταιρία που να στέλνει μεμονωμένα κομμάτια σε λογική τιμή… please let me know.

jvourv
17-04-07, 09:30
Το Wismo Q2406B της Wavecom κοστίζει από έλληνες αντιπροσώπους περίπου 70 ευρώ αν αγοράσεις ένα κομμάτι. Το μοντεμ της Sagem κοστίζει 10 ευρώ φθηνότερα και από ότι έχω δει είναι και καλύτερο. Το Telit αν και όταν πρωτοβγήκε η τιμή του θα ήταν ανταγωνιστικότερη των υπολοίπων εντέλη κοστίζει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά. Με τα gsm modem της Siemens δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δε μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη για κοστολόγια. Παράλληλα με τα μόντεμ όμως χρειάζονται και κάποια παρελκόμενα όπως κονέκτορες, κεραίες, SIM holders κλπ. Αυτά ανεβάζουν λίγο ακόμα το κοστολόγιο. Ακόμα και με όλα τα παρελκόμενα είναι αρκετά δύσκολο να τα διαχειριστεί κανείς από την άποψη ότι οι κονέκτορες είναι SMT με απόσταση ανάμεσα στους ακροδέκτες 0.3mm. Επίσης θέλει προσοχή στο να κολλήσεις την κεραία. Για το λόγο αυτό οι εταιρείες βγάζουν κάποιες πιο 'ολοκληρωμένες' λύσεις οι οποίες δίνουν έξοδο των κυριότερων pin που θα χρησιμοποιήσει κανείς σε κονέκτορα D9 ή D15, δηλαδή σαν της σειριακής θύρας ή του VGA των υπολογιστών. Αυτό όμως κοστίζει κάτι παραπάνω το οποίο μεταφράζεται σε 150 με 200 ευρώ. Τώρα από τη στιγμή που θα αποκτήσεις ένα μόντεμ χρειάζεται να μελετήσεις το datasheet να δεις τι είναι ο κάθε ακροδέκτης καθώς επίσης και το σετ των ΑΤ εντολών. Με άλλα λόγια ότι ανέφερε ο προηγούμενος φίλος.

Αντιπρόσωποι για GSM modem:

Avnet Memec (Wavecom)
Κ. Αθανατου 4
Γλυφάδα
210 96 47 099

Radel S.A. (Wavevom και Sagem)
Θ. Βρεσθένη 85
Νέος Κόσμος
2109213213

Τα μόντεμ Siemens θα τα βρεις σε Arrow Electronics και RS-Components
Τα μόντεμ της Telit δε ξέρω που θα τα βρεις αν γνωρίζει κανείς αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ας τον αναφέρει.
Αν γνωρίζει κανείς άλλος κάποιο άλλο μόντεμ εξίσου ανταγωνιστικό με τα παραπάνω ας το αναφέρει επίσης.


Γιάννης

Lykos1986
17-04-07, 09:40
Η Radel δεν στέλνει ένα κομμάτι 100%.Το έχω ρωτήσει σχετικά πρόσφατα. Το μόνο που μπορεί να σου στείλει είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο κάτι σαν αναπτυξιακό, που περιέχει το fastrack μέσα του καθώς και κεραίες, καλώδια, μάλλον και μια αναπτυξιακή πλακέτα και κοστολογείτε περίπου στα 200Euros (δεν θυμάμαι ακριβός).

Τα modem της Telit μπορείς να τα βρεις στην Arrow Electronics. Είναι αντιπρόσωπος τους στην Ελλάδα όπως επίσης και των Siemens.


PS. Αν από κάποιες από αυτές τις εταιρίες έχεις πάρει μεμονωμένα κομμάτια, όχι απλά να ρωτήσεις την τιμή του κομματιού, τότε πες μας.

jvourv
17-04-07, 10:09
Φίλε μου τι να σου πω, εμένα η Radel μου έδωσε ένα κομμάτι και μάλιστα 2 φορές. Την πρώτη φορά μου το έστειλε με αντικαταβολή πριν κανά χρόνο στην τιμή που προανέφερα. Επειδή όταν προσπάθησα να κολλήσω την κεραία το κατέστρεψα, ξαναπήρα. Τη δεύτερη φορά κατέβηκα Αθήνα και πήρα ένα Q2406Β και ένα Fastrack. Αν άλλαξαν τακτική από τότε τι να πω...
Αλλά και αυτό που σου είπαν για την αναπτυξιακή πλακέτα γιατί σου ξενίζει; Είναι αρκετά δύσκολο να τα διαχειριστείς. Πάρε είτε μια αναπτυξιακή είτε ένα fastrack και όταν είσαι σίγουρος ότι αυτό που κάνεις δουλεύει σωστά μετέφερέ του σε νέο hardware μόνο με το module.
Aλλά όπως και να το κάνεις αν παραγγείλεις από RS έστω κι ένα κομμάτι θα έρθει. Η RS φέρνει μόντεμ της Siemens σίγουρα.
Πάντως λογικές τιμές για ένα κομμάτι μην περιμένεις να βρεις πουθενά.




P.S. Αυτή τη στιγμή δουλεύω με το Fastrack. Σε συνδυασμό με τον PIC18F4580 ένα έχω να πω...μαγεία...

tronic
17-04-07, 19:30
ΤΟ θεμα ειναι πως θα καταφερω να σχεδιασω τροφοδοτικο κτλ...
Υπαρχει κατι καπου που μπορω να διαβασω??
Εχω βρει το SIEMENS TC35i με 70Ε..
Ειναι καλα?

Lykos1986
17-04-07, 19:39
Τι εννοείς να σχεδιάσεις τροφοδοτικό; Αυτά τα μοντουλάκια θέλουν απλά μια σταθεροποιημένη τάση που είναι συνήθως η 3.3V και κάπου 1A το μέγιστο από ρεύμα σε πλήρη λειτουργία . Δεν απαιτούν κάτι περίεργο. Ακόμα και ο πιο απλός γραμμικός σταθεροποιητής τάσης θα σε βόλευε. Εκτός και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο switching για να το συνδέεις απευθείας πάνω στα 220V.

tronic
17-04-07, 20:20
Οχι μπορω να του δωσω 12 βολτ..
Ειναι ευκολο θελει πλακετα?
Δηλαδη με ενα module ειμαι σχεδον ετοιμος να <<παιξω>> η θελω κατι παραπανω?
Ευχαριστω για την βοηθεια

Lykos1986
17-04-07, 20:25
Είναι ακριβός όπως τα είπες! Μπορείς να παίξεις άμεσα με αυτό. Το μόνο που θα κάνεις είναι να συνδέσεις την τροφοδοσία, την SIM, την κεραία και από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις πως θα το χειριστείς (είτε με μC και AT Commands ή ακόμα και με τον εσωτερικό ελεγκτή που έχει). Επίσης να ξέρεις πως τα περισσότερα έχουν πάνω τους ένα πολύ… δύσχρηστο κονέκτορα αλλά με λίγο προσοχή θα καταφέρεις να τον διαχειριστείς πολύ καλά. Φυσικά κυκλοφορούν και μερικά με κλασική DB9 θύρα.

PS: Και εγώ θέλω να πάρω ένα τέτοιο μοντουλάκι αλλά τα σκάφτομαι πάρα πολύ τα 70Euros… για να μην πω κάπου 100 με όλα τα παρελκόμενα μέσα. :cry:

tronic
19-04-07, 17:23
Ολα αυτα χρειαζοντε πλακετα η μπορω ανεξαρτητα??

Lykos1986
19-04-07, 17:31
Ανάλογα με τον τύπο που θα πάρεις.

Υπάρχουν modem όπως το Wavecome Fastrack που έχει ενσωματωμένο SIM Holder (όπως και το Integra) και ένα κονένκτορα που μοιάζει με αυτόν της VGA (μόνο στο Fastrack), οπότε μάλλον δεν θα χρειαστείς πλακέτα. Υπάρχουν όμως και άλλα modems που θέλουν οπωσδήποτε πλακέτα αφού ο κονέκτορας είναι smd με πολλά pins και επίσης πάρα πολύ μικρός όπως για παράδειγμα αυτών των Telit. Τέλος τα περισσότερα modems δεν έχουν πάνω τους SIM Holder οπότε θα πρέπει να προμηθευτείς έναν (και είναι λίγο δυσεύρετος).

Για το μόνο που δεν πρέπει να φοβάσαι είναι η υποδοχή της κεραίας αφού κατά 95% έχουν ενσωματωμένο τον κονέκτορα.

tronic
19-04-07, 21:37
sim holder εχω βρει...Δινει η RS.
www.rsgreece.com και με κοστος μαλιστα γυρω στα 2.5Ε...

Lykos1986
19-04-07, 22:41
Μπράβο η RS (είναι η πρώτη φορά που το λέω) την έχει σε σχετικά καλή τιμή…

Τελικά πιο module θα πάρεις;

tronic
01-05-07, 22:20
Τελικα εχω μπερδευτει πολυ...Lykos να τα ξαναπουμε λιγο?

Lykos1986
02-05-07, 09:04
Να τα ξαναπούμε όσε φορές θες!!! :D

Το μόνο πρόβλημα είναι πως με πιάνεις σε περίοδο εξετάσεων (έχουν πέσει και όλα μαζί) και έτσι μπορεί να αργήσω λίγο να σε απαντήσω.