PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση: Τροφοδοτηση VGA cooler απο ac/dc adapter?



lost_digit
17-04-07, 17:20
Καλησπερα παιδια

Θελω να τροφοδοτησω ενα vga cooler μεσω καποιου ac/dc adapter γενικης χρησης που εχω.

Το coolerακι χρεαζεται:
12VDC , 0,35A

Το τροφοδοτικο που εχω(εαν δουλευει σωστα) δινει:
12VDC , 500mA

Και παρ'ολ'αυτα δε μπορω να θεσω σε λειτουργεια το cooler.

Η εισοδος του cooler ειναι απο molex 3pin και δεχεται:

Pin# Color Function
1 Yellow +12V DC
2 Black Ground
3 Red +5V DC

Τα 5VDC προφανως χρησημευουν για την τροφοδοτηση των 4ρων led υπαρχουν επανω στο cooler.

Καποια ιδεα?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Danza
17-04-07, 20:58
καλως ήρθες καταρχάς. το πακάκι το δοκίμασες με ενα πολύμετρο να δείς αν παρέχει τάση?

lost_digit
17-04-07, 21:18
Καλως σας βρηκα φιλε μου

Βολτομετρο υπαρχει,αλλα δεν εχω αμπερομετρο να δω τι δινει.Το σιγουρο ειναι πως παρεχει 12V.

Αν παρατηρισεις τα στοιχεια π εδωσα αρχικα,ο cooler χρειαζεται 350mA ενω ο adapter δινει 500mA.

Σε περιπτωση που το Plugαρω χωρις αντισταση δεν ειναι πολυ πιθανον να το καψω
?
Το αρνητικο ειναι οτι για να το ριξω 150mA χρειζομαι μια αντισταση 10mΩ (η' 0,01Ω)
της οποιας η τιμη δε γνωριζω εαν ειναι διαθεσιμη στο εμποριο.

Τρελος Επιστημονας...
17-04-07, 21:34
Απ'οσο γνωριζω, το ανεμιστηρι θα τραβηξει οσο ρευμα χρειαζεται.Οποτε ας δινει ο μετασχηματιστης και 1Α, ακομα καλυτερα.

Αναφορικα με το προβλημα, ο μετασχηματιστής σιγουρα δουλευει? Το ανεμιστηρι επισης?

Δοκιμασε με καποιο αλλο τροφοδοτικο, να του δωσεις 12ν (κιτρινο-μαυρο). Ή κότσαρέ τον πανω στην μητρικη (υπαρχει αντιστοιχη 3-πινη υποδοχη) για τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη να δεις οτι σιγουρα δεν εχει βλαβη.

lost_digit
17-04-07, 22:01
Ειναι δοκιμασμενα και τα δυο.Στον μετασχηματιστη εχω testαρει καποιο 12V λαμπακι αυτοκινητου και αναβει.

Το coolerακι το εχω βαλει πανω στη VGA της mobo μου και δουλευει επισης κανονικα.

Αυτο που υποψιαζομαι ειναι μηπως το 3το pin,αυτο των 5V χρειαζεται αναγκαστικα τροφοδοσια ωστε να λειτουργησει ολο
το κυκλωμα.

Ωστοσο,εαν δωσω 5V στο κοκκινο κ γειωσω το μαυρο,τα led αναβουν χωρις προβλημα.

gsmaster
17-04-07, 22:52
Δώσε 12V στο κόκκινο + και στο μαύρο - και να δεις ότι θα δουλεύει. Κλασσικός ανεμιστήρας για pc πρέπει να είναι και το κίτρινο είναι απλά για να μετράει η μητρική τις στροφές.

lost_digit
17-04-07, 23:14
gsmaster,

ευχαριστω για το reply αλλα εαν διαβασεις το ακριβως απο πανω post που εκανα
γραφω πως εχω δοκιμασει κοκκινο και μαυρο με αποτελεσμα να αναβουν μονο τα led οπως ηταν αναμενομενο.

Αν ψαξεις για molex color code θα βρεις τι ρολο παιζει το καθε καλωδιο.Ειναι οπως τα περιγραφω στο πρωτο post
με το οποιο ανοιξα και την ενοτητα:

Pin# Color Function
1 Yellow +12V DC
2 Black Ground
3 Red +5V DC

PiCBuRn3r
18-04-07, 15:19
gsmaster,

ευχαριστω για το reply αλλα εαν διαβασεις το ακριβως απο πανω post που εκανα
γραφω πως εχω δοκιμασει κοκκινο και μαυρο με αποτελεσμα να αναβουν μονο τα led οπως ηταν αναμενομενο.

Αν ψαξεις για molex color code θα βρεις τι ρολο παιζει το καθε καλωδιο.Ειναι οπως τα περιγραφω στο πρωτο post
με το οποιο ανοιξα και την ενοτητα:

Pin# Color Function
1 Yellow +12V DC
2 Black Ground
3 Red +5V DC

Απ' ότι ξέρω όμως όλες οι μητρικές στον τρίπινο κονέκτορα που έχουν για τα ανεμιστήρια (chipset, cpu κλπ.) δεν δίνουν 5VDC...
Είναι όπως το είπε ο gsm παραπάνω... Δεν λέγονται molex...

Ορίστε το pinout:
http://www.interfacebus.com/ATX_Fan_Header_Pinout.gif

gsmaster
18-04-07, 20:04
gsmaster,

ευχαριστω για το reply αλλα εαν διαβασεις το ακριβως απο πανω post που εκανα
γραφω πως εχω δοκιμασει κοκκινο και μαυρο με αποτελεσμα να αναβουν μονο τα led οπως ηταν αναμενομενο.

Αν ψαξεις για molex color code θα βρεις τι ρολο παιζει το καθε καλωδιο.Ειναι οπως τα περιγραφω στο πρωτο post
με το οποιο ανοιξα και την ενοτητα:

Pin# Color Function
1 Yellow +12V DC
2 Black Ground
3 Red +5V DC

Συμφωνώ αλλά αν το φις του ανεμιστήρα είναι το κλασσικό που ανεμιστήρια των pc (που κατα 99% αυτό είναι γιατί λες ότι το έβαλες στη μητρική και δούλεψε) τότε ο κώδικας είναι όπως λέει και ο picburner απο πάνω.
Λες ότι έβαλες 5V στο κόκκινο+ μαύρο- και δεν έπαιξε. έλα που θέλει 12V. Και με τα 5 που έβαλες άναψαν τα λεντ και ο ανεμιστήρας αν τον σκούνταγες θα ξεκινούσε. Πολλοί ανεμιστήρες δεν μπορούν να ξεκινήσουν κάτω απο τα 7V

EDIT η εικόνα που έβαλε ο Picburner είναι απο το φις της μητρικής όπως το βλέπεις απο πάνω. Για το φις του καλωδίου του ανεμιστήρα, πρέπει να το δεις απο την πλευρά που έχει τα καλώδια.

lost_digit
18-04-07, 20:33
Παιδια ευχαριστω πολυ.

Το λαθος ηταν οτι νομιζα πως ακουλουθουσε τον molex και απο την αλλη φοβομουν μηπως καψω τα led
αν το ανεβαζα στα 12v.

Να 'σται καλα,δουλεψε :)