PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για την κατασκευη τροφοδοτικου.



Vegeta
20-04-07, 03:03
κατ' αρχας μιλαμε για αυτο το τροφοδοτικο που εχει και το site:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=403

παιδια ειναι η πρωτη μου κατασκευη και θα σας παρακαλουσα εξ' αρχης να ειστε λιγο υπομονετικοι μαζι μου και να τα λετε λιγακι απλα αν γινετε. :oops: αρχισα να κανω το κυκλωμα στο breadboard για να μην αρχισω τα κολλα-ξεκολλα στην διατρητη και μπερδευτω πιο πολυ. το τροφοδοτικο στο breadboard μου βγαινει δυσκολα. χρειαζονται αρκετα καλοδιακια για συνδεσεις και βραχυκυκλωματα.
ερωτηση 1η: το τρανζιστορ 2Ν3055 εχει μονο 2 ακροδεκτες. στο σχημα ομως το συμβολιζει κανονικα με τρεις οπως τα τρανζιστορ με B,C,E. σε αυτο εδω ποια τα ειναι τα B,C,E; ποιο λειπει;

ολες οι ιδεες στο τραπεζι παρακαλω :)

babisko
20-04-07, 07:40
To τρανζίστορ 2Ν3055 έχει θήκη ΤΟ3 και σ' αυτήν την θήκη το περίβλημά του είναι ο συλλέκτης (C).
Τα δυο άλλα ποδαράκια είναι η βάση και ο εκπομπός. Όταν τοποθετήσεις το 2Ν3055 στην ψύκτρα, πρέπει να βάλεις ένα σετ μονωτικών υλικών (μίκα, ροδέλες, θερμαγώγιμη πάστα κ.λ.π.), ώστε να μην πηγαίνει η τάση του συλλέκτη στην ψύκτρα. Άλλος τρόπος είναι να μην βάλεις κανένα μονωτικό, αλλά να προσέχεις να μην ακουμπήσει τίποτε στην ψύκτρα. Ο δεύτερος τρόπος δεν συνιστάται για προφανείς λόγους.

fkdpbpar
20-04-07, 12:13
Λοιπόν Βαγγέλη, πήγαινε να αγοράσεις μονωτικά για το συγκεκριμένο τρανζίστορ και βίδες με μόνωση έτσι ώστε να μην κάνουν επαφή με το ψυγείο λογικά πρέπει να υπάρχουν και σε καταστήματα ηλεκτρονικών πες τους γιατί τις θες . Το τρανζίστορ, όπως το βλέπεις από κάτω, είναι σαν την φωτογραφία (σόρι για την απλότητα του σχήματος), η διαχωριστική γραμμή είναι το κέντρο του τρανζίστορ, οι μαυρες βούλες είναι τα δύο ποδαράκια (το αριστερό είναι η βάση και το δεξί ο εκπομπός). Ο συλλέκτης είναι ο σκελετός του τρανζίστορ όπως σου είπε και ο Μπάμπης, τον συλλέκτη θα τον ενώσεις με το υπόλοιπο κύκλωμα με την βίδα αυτή που θα βάλεις στο κάτω μέρος. Το κεφάλι της βίδας θα ακουμπάει στο τρανζίστορ και έτσι θα είναι σαν να έχεις ένα επιπλέον πόδι. Πιστεύω να κατάλαβες.

Vegeta
20-04-07, 13:10
δηλαδη αν καταλαβα καλα οι ακροδεκτες του τρανζιστορ ειναι οπως δειχνω στο παρακατω σχημα;;;...
θα χρειαστει να παω να παρω μικα, ροδελες και μονωτικες βιδες για το συγκεκριμενο τρανζιστορ.
το θεμα ειναι αφου ο συλλεκτης ειναι η θηκη του τρανζιστορ πως θα τον κανω να εχει επαφη με το υπολοιπο κυκλωμα;

Vegeta
20-04-07, 14:48
λοιπον πηγα στο καταστημα αγορασα μικα,ροδελες και βιδες. τα εφτιαξα στο σπιτι μου. μετρησα με ενα ωμομετρο (με το ενα ακροδεκτη πανω στο τρανζιστορ και τον αλλο στην ψυτρα) και δεν υπαρχει επαφη. θερμαγωγικη παστα δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν μου εδωσε (εκτος και ειναι τα δυο μονωτικα που μου εβαλε στις βιδες). ρωτησα τον πωλητη για το πως θα συνδεσω το συλλεκτη του 2Ν3055 με τον συλλεκτη του BD137 (οπως δειχνει και το σχημα) και μου ειπε να σταξω λιγη κοληση στο 2Ν3055 και απο εκει με ενα καλωδιακι.
ερωτηση 2η: το BD137 χρειαζεται και αυτο ψυτρα; (νομιζω πως οχι)
ερωτηση 3η: αφου το 2Ν3055 το εχω τωρα βιδωμενο πανω στην ψυχτρα πως γινετε να το συνδεσω με το breadboard (την βαση και τον εκπομπο, αφου απο τον συλλεκτη θα ξεκιναει ενα καλωδιακι που θα μπορει να συνδεθει με το breadboard);

Vegeta
20-04-07, 17:49
και μια αλλη ερωτηση: τον μετασχηματιστη οπως τον εχω ορθιο εχει 2 ακροδεκτες κατω και 3 ακροδεκτες πανω.
τους 2 κατω ακροδεκτες θα τους συνδεσω με το καλωδιο της μπριζας (220 V) και τους 2 πανω ακριανους θα τους συνδεσω με το με το κυκλωμα. ετσι δεν ειναι;

babisko
20-04-07, 18:20
ΌΧΙ κόλληση πάνω στο τρανζίστορ, δεν θα πιάσεις καλά, άσε που μπορείς να το κάψεις με τόση θέρμανση. Απλά σε μια βίδα από αυτές που θα το στερεώσεις στην ψύκτρα, θα βάλεις μια ροδελίτσα με ουρά για κόλληση (πως στο καλό λέγονται αυτές ρε παιδιά) και σε αυτήν θα κολλήσεις ένα καλωδιάκι κατάληλου μήκους (και πάχους εννοείτε) και έγινε ο συλλέκτης σου.
Θερμοαγώγιμη πάστα είναι μια αλοιφή η οποία βοηθάει την θερμοκρασία να περάσει από τον ημιαγωγό στην ψύκτρα με μεγαλύτερη ευκολία. Είναι μια άσπρη αλοιφή και πολλοί την αναφέρουν ώς "γράσο σιλικόνης".
Στην βάση και τον εκπομπό θα κολήσεις μικρά καλωδιάκια,τα οποία θα τα οδηγήσεις εκεί που θέλεις.
Στον Μ/Σ, αν δεν γράφει τι είναι τα ποδαράκαι του, τα λεπτότερα σύρματα είναι το πρωτεύον και θα μπουν τα 220V και τα χοντρότερα είναι η χαμηλή τάση και θα συνδεθούν στο κύκλωμα (στην γέφυρα ανόρθωσης). Αλλά εσύ αναφέρεις ότι υπάρχουν στην μια πλευρά 3 ακροδέκτες. Μπορείς να μετρήσεις αυτούς τους 3 ακροδέκτες μεταξύ τους με το πολύμετρο και να μας πεις περίπου πόσα Ωμ είναι μεταξύ τους; Εννοείτε ΧΩΡΙΣ να είναι ο Μ/Σ στο ρεύμα.

babisko
20-04-07, 18:23
δηλαδη αν καταλαβα καλα οι ακροδεκτες του τρανζιστορ ειναι οπως δειχνω στο παρακατω σχημα;;;...
θα χρειαστει να παω να παρω μικα, ροδελες και μονωτικες βιδες για το συγκεκριμενο τρανζιστορ.
το θεμα ειναι αφου ο συλλεκτης ειναι η θηκη του τρανζιστορ πως θα τον κανω να εχει επαφη με το υπολοιπο κυκλωμα;

:ok:

Vegeta
20-04-07, 19:04
Αλλά εσύ αναφέρεις ότι υπάρχουν στην μια πλευρά 3 ακροδέκτες. Μπορείς να μετρήσεις αυτούς τους 3 ακροδέκτες μεταξύ τους με το πολύμετρο και να μας πεις περίπου πόσα Ωμ είναι μεταξύ τους; Εννοείτε ΧΩΡΙΣ να είναι ο Μ/Σ στο ρεύμα.

οι 3 ακροδεκτες ειναι απο την μερια με τα χοντρα καλωδια (μερια της γεφυρας).
απο τον 1 στον 2 εχω 0,8 ωμ.
απο τον 2 στον 3 εχω 0,8 ωμ παλι.
απο τον 1 στον 3 εχω 1,1 ωμ.

Vegeta
20-04-07, 19:15
Απλά σε μια βίδα από αυτές που θα το στερεώσεις στην ψύκτρα, θα βάλεις μια ροδελίτσα με ουρά για κόλληση (πως στο καλό λέγονται αυτές ρε παιδιά) και σε αυτήν θα κολλήσεις ένα καλωδιάκι κατάληλου μήκους (και πάχους εννοείτε) και έγινε ο συλλέκτης σου.

οι βιδες απο την μεσα πλευρα (πλευρα με σπιρες) εχουν ενα μαυρο πλαστικο μονωτικο. αυτο κανει τις βιδες να μην ακουμπουν απευθειας το τρανζιστορ και την ψυτρα. αν κανω την κολληση πανω στην βιδα δεν θα ακουμπαει με το τρανζιστορ, θα περναει το ρευμα;

Vegeta
20-04-07, 19:21
θα κολλήσεις ένα καλωδιάκι κατάληλου μήκους (και πάχους εννοείτε)

τα καλωδιακια που χρησιμοποιω ειναι πολυ λεπτα (για να χωρανε στο breadboard). πολυ φοβαμαι οτι δεν θα κρατησουν. ποσο περιπου πρεπει να ειναι το παχος τους; αυτα που χρησιμοποιω εγω το παχος του χαλκου ειναι οσο ενα φυλλο χαρτι.

babisko
20-04-07, 20:45
Από τις ωμομετρήσεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Μ/Σ έχει τύλιγμα με μεσαία λήψη. Ο ακροδέκτης 2 πρέπει να έχει δυο σύρματα συνδεμένα πάνω του έτσι;
Θα δώσεις 220V στον Μ/Σ, (στους δυο ακροδέκτες με τα λεπτά σύρματα, πάντα με ΠΡΟΣΟΧΗ έτσι;). Θα μετρήσεις τάσεις στους άλλους τρεις ακροδέκτες. Θα πρέπει να έχεις περίπου τις παρακάτω τάσεις: μεταξύ 1-2 -> 12V, 2-3 -> 12V και 1-3 -> 24V. Οι τάσεις μπορεί να είναι ίσως λίγο μεγαλύτερες, λόγω του ότι ο Μ/Σ λειτουργεί χωρίς φορτίο. Εσύ χρειάζεσαι, από ότι είδα στο σχέδιο, 24V Μ/Σ. Άρα θα συνδέσεις την γέφυρα στα σημεία 1 και 3, αφήνοντας στον αέρα τον ακροδέκτη 2. Στην έξοδο της γέφυρας με συνδεμένο τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή θα πρέπει να πάρεις περίπου 24*1,41=34V.
Αν δεν βρεις τις τάσεις που έγραψα παραπάνω, εδώ είμαστε πάλι.

babisko
20-04-07, 20:50
οι βιδες απο την μεσα πλευρα (πλευρα με σπιρες) εχουν ενα μαυρο πλαστικο μονωτικο. αυτο κανει τις βιδες να μην ακουμπουν απευθειας το τρανζιστορ και την ψυτρα. αν κανω την κολληση πανω στην βιδα δεν θα ακουμπαει με το τρανζιστορ, θα περναει το ρευμα;

Γιατί να κολλήσεις το καλώδιο πάνω στην βίδα; Θα κάνεις στην άκρη του καλωδίου ένα κυκλάκι σαν ροδέλα και θα περάσεις μέσα σε αυτό την βίδα και μετά θα περάσεις την βίδα στο τρανζίστορ και την ψύκτρα. Δηλαδή το καλώδιο-ροδέλα θα είναι από την πλευρά του τρανζίστορ. Έτσι θα ακουμπάει στο κέλυφος του τρανζίστορ και θα έχει ηλεκτρική επαφή.

babisko
20-04-07, 20:55
τα καλωδιακια που χρησιμοποιω ειναι πολυ λεπτα (για να χωρανε στο breadboard). πολυ φοβαμαι οτι δεν θα κρατησουν. ποσο περιπου πρεπει να ειναι το παχος τους; αυτα που χρησιμοποιω εγω το παχος του χαλκου ειναι οσο ενα φυλλο χαρτι.

Για τις δοκιμές σου κάνουν, αλλά για μεγάλα ρεύματα χλωμό το βλέπω να αντέξουν, όπως επίσης και το breadboard. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις καλώδιο διατομής 0.75-1.0 χιλ. όχι μόνο να αντέχει, αλλά και να μην δημιουργεί πτώση τάσης,λόγω της μεγάλης (σχετικά) αντίστασης που έχει το λεπτό καλώδιο.
Αφού δοκιμάσεις το τροφοδοτικό, καλό είναι ή να φτιάξεις μια πλακέτα ή να το κατασκευάσεις σε διάτρητη πλακέτα, για να μην έχεις προβλήματα πολλών καλωδίων και να είναι πιο συμπαγής η κατασκευή σου.

Vegeta
20-04-07, 22:24
Από τις ωμομετρήσεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Μ/Σ έχει τύλιγμα με μεσαία λήψη. Ο ακροδέκτης 2 πρέπει να έχει δυο σύρματα συνδεμένα πάνω του έτσι;

ετσι ακριβως.


Θα κάνεις στην άκρη του καλωδίου ένα κυκλάκι σαν ροδέλα και θα περάσεις μέσα σε αυτό την βίδα και μετά θα περάσεις την βίδα στο τρανζίστορ και την ψύκτρα. Δηλαδή το καλώδιο-ροδέλα θα είναι από την πλευρά του τρανζίστορ. Έτσι θα ακουμπάει στο κέλυφος του τρανζίστορ και θα έχει ηλεκτρική επαφή.

ευχαριστω babisko τωρα το καταλαβα :D η διαταξη παει ως εξης: κεφαλι βιδας- ροδελα πλαστικη μονωμενη - τρανζιστορ- μικα- ψυκτρα- παξιμαδι- κατω ακρη βιδας.
η μονη περιπτωση απο οτι καταλαβαινω ειναι να παει το καλωδιο αναμεσα στην πλαστικη μονωμενη ροδελα και το τρανζιστορ.
ελπιζω να καταλαβα καλα αυτα που θες να μου πεις. εχει σχεση σε ποια απο τις 2 τρυπες θα το κανω; αν θα ειναι δηλαδη στην τρυπα που ειναι κοντα στα B,E ή αν ειναι στην τρυπα που ειναι μακρια απο τα Β,Ε;

babisko
20-04-07, 22:55
Σωστή η σειρά τοποθέτησης των υλικών στερέωσης (βίδες - μονωτικές ροδέλες - μίκες κ.λ.π.). Σωστή και η τοποθέτηση του καλωδίου, ανάμεσα στην μονωτική ροδέλα και το σώμα του τρανζίστορ. Πάντα όμως μετράμε με το ωμόμετρο για τυχόν βραχυκυκλώματα πριν τροφοδοτήσουμε το κύκλωμα με τάση. Σε όποια τρύπα και να βάλεις το καλώδιο δεν έχει σημασία, όπου σε βολεύει καλύτερα.

Vegeta
21-04-07, 01:59
στους περισσοτερους πυκνωτες ενας απο τους δυο ακροδεκτες τους ειναι μακρυτερος απο τον αλλον. υποθετω οτι αυτο ειναι για να ξεχωριζουμε τα + και - . αν ειναι σωστη η υποθεση μου ποιο ειναι το + και ποιο ειναι το - ; παιζει ρολο εαν τα βαλεις αναποδα; το σχημα τονιζει μονο που θα παει το + του C1 και του C4, οι αλλοι δυο (C2 και C3) προφανως δεν πειραζει οπως και να τους τοποθετησω;

fkdpbpar
21-04-07, 02:15
Ακριβώς, το μεγαλύτερο ποδαράκι είναι το +, άλλωστε συνήθως έχουν και μια μαυρη λωρίδα πάνω τους που έχει το - στην μεριά του μικρότερου ακροδέκτη, έχει σημασία το πως θα βάλεις αυτούς τους δύο τώρα μην με ρωτάς για ποιο λόγο, δεν ξέρω (έχει τον θετικό τους πόλο στο σχήμα). Τους άλλους τους βάζεις όπως θες. (ίσια, ανάποδα, πλάγια, να κρέμονται από το ταβάνι κ.τ.λ) :P :D :) :lol: :? :oops: :( :cry: αλλά στο τέλος 8)

Vegeta
21-04-07, 04:33
τωρα που το λες παρατηρησα την λωριδα. το - που λες πρεπει να ειναι ενα σαν παραλληλογραμμο ή κατι σαν οβαλ μακροστενο πανω στην λωριδα αυτη. :wink:
τωρα κατι αλλο, ετσι οπως το κανω στο breadboard κολλαω 3 καλωδιακια στο στο 2Ν3055, 4 πανω στην γεφυρα (2 θα πανε στον C2 και 2 θα πανε στον μετασχηματιστη) και 3 πανω στο ποτενσιομετρο γιατι δεν χωραει καλα στις τρυπουλες του breadboard. συνολο: 10 (χορια αν χρειαστω να βαλω κανενα καλωδιακι μεσα στο κυκλωμα). πολλα δεν μαζευονται; μηπως οταν παω να τα κανω πανω στην πλακετα ολα αυτα ειναι αχρηστα; (η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πως θα τα κολλησω πανω στην πλακετα και αν χρειαζονται ολα αυτα τα καλωδια).

:) ευχαριστω παντως για την βοηθεια ως τωρα. νοιωθω οτι προχωραει βημα-βημα. μακαρι να τελειωσει γρηγορα να μην σας κουραζω :)

fkdpbpar
21-04-07, 11:33
Καλώδια σίγουρα θα χρειαστείς και στην διάτρητη, βέβαια και για άλλους λόγους, τα 3 καλωδιακια στο 2Ν3055 θα παραμείνουν όπως και αυτά στον μετασχηματιστή και γενικά οπουδήποτε θέλεις να βραχυκυκλώσεις πάνω στη διάτρητη, αυτές οι βραχυκυκλώσεις με καλώδια δεν μπορούν να προσδιοριστούν είναι της στιγμής (κατά πόσο κοντά είναι τα εξαρτήματα, την διάταξη κ.τ.λ), δεν έχει σημασία πόσα καλώδια θα βάλεις αρκεί να λειτουργεί σωστά. Καλό είναι να προσπαθήσεις να βάλεις όσο γίνεται λιγότερα έτσι ώστε να μην μπερδεύεσαι και να φαίνεται πιο όμορφο το κύκλωμά σου. Πάντος θα χρειαστείς την ίδια περίπου ποσότητα καλωδίων και στην διάτρητη. Κοίτα εδώ περισσότερες πληροφορίες για διάτρητες πλακέτες: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5173

Vegeta
21-04-07, 18:12
λοιπον, το εκανα αλλα πηγα να μετρησω την ταση στην εξοδο με ενα πολυμετρο και μου βγαζει κατι ασχετες τιμες. αρχιζει περιπου απο τα 35V και κατεβαινει μεχρι το 0, μετα μου τα βγαζει αρνητικα. :shock:
καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει; θα ξανακοιταξω την συνδεσμολογια ξανα αργοτερα μηπως εκανα κανενα λαθος αλλα αν καταλαβαινει κανεις τι μπορει να φταιει... :help:

Vegeta
22-04-07, 01:20
στο LM723 αχιζουμε να μετραμε τα pin του απο το pin με την κουκιδα και συνεχιζουμε δεξιοστροφα ετσι δεν ειναι;
οπως εχω στην εικονα...
εχει σχεση οταν το βαλουμε στην βαση (αυτη με τα 14 pin που λεει στο σχημα), πως θα το βαλουμε;
εννοω απο ποια μερια της βασης θα ειναι τα pin 1-7 και απο ποια μερια της βασης θα ειναι τα pin 8-14;

Vegeta
22-04-07, 02:53
μαγεια!!! πετυχε με την δευτερη φορα!!! :D
την πρωτη φορα πρεπει να ειχα γδαρει πολυ τα καλωδιακια και να εκαναν καπου επαφη χωρις να το ειχα αντιληφθει. την δευτερα φορα τα εκοψα λιγακι στις ακρες ισα-ισα να μπαινουν στο breadboard. (δεν εξηγειται αλλιως αφου εκανα τα ιδια βημα... νομιζω).
επομενο σταδιο διατρητη (και ο θεος βοηθος) 8)
να σε ρωτησω κατι babisko; γιατι επεμενες για τυχον βραχυκυκλωματα αναμεσα στο τρανζιστορ 2Ν3055 και την ψυκτρα; η ψυκτρα δεν ειναι μονωμενη;

babisko
22-04-07, 08:59
μαγεια!!! πετυχε με την δευτερη φορα!!! :D

=D> =D> =D> :D :D




να σε ρωτησω κατι babisko; γιατι επεμενες για τυχον βραχυκυκλωματα αναμεσα στο τρανζιστορ 2Ν3055 και την ψυκτρα; η ψυκτρα δεν ειναι μονωμενη;

Αν ο συλλέκτης του 2Ν3055 (δηλαδή το κέλυφος) έρχεται σε επαφή με την ψύκτρα, τότε όταν βιδώσεις την ψύκτρα στο κουτί που θα βάλεις την κατασκευή σου, τότε το κουτί θα έχει το δυναμικό του συλλέκτη του τρανζίστορ. Ακόμη και να την βιδώσεις με πλαστικές ροδέλες, είναι πολύ εύκολο να ακουμπίσει κάτι επάνω στην ψύκτρα, π.χ. κατσαβίδι, καλώδιο, ακροδέκτης κ.λ.π. και σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφυ, αυτό το κάτι θα είναι αυτό που θα προκαλέσει βραχυκύκλωμα. Ενώ αν το τρανζίστορ είναι μονωμένο από την ψύκτρα δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνο, παρά μόνο αν κάτι ακουμπίσει πάνω στο τρανζίστορ, πράγμα αρκετά δύσκολο. Ξέχασα να σου πω, να προσέξεις στις τρύπες που θα κάνεις στην ψύκτρα για το τρανζίστορ να μην υπάρχουν γρεζάκια, γιατί μπορεί να τρυπήσουν την μίκα και να κάνουν βραχυκύκλωμα. Λίγο τρίψιμο με μια λίμα ή ένα γυαλόχαρτο κάνει καλή δουλειά. Επίσης, αν υπάρχει κίνδυνος να ακουμπίσει κάτι στο τρανζίστορ που είναι βιδωμένο στην ψύκτρα, υπάρχουν πλαστικά καπάκια σαν καπελάκια για αυτόν τον σκοπό.

Vegeta
22-04-07, 10:28
η ψυκτρα ειχε απο μονη της ετοιμες τις τρυπες (2 για τις βιδες που κρατουν την θηκη, 1 για τον εκπομπο και 1 για την βαση). εγω δεν εκανα καμια τρυπα. την ψυκτρα την μετραω με το ωμομετρο και μου δειχνει μηδεν ωμ. αυτο δεν παει να πει οτι ειναι απο μονωτικο υλικο; αφου δεν εχει καθολου αντισταση.

Vegeta
22-04-07, 10:38
και κατι αλλο να μου πεις αν ξερεις: στο τρανζιστορ (2Ν3055) οπως εχω κολησει στα δυο του ποδαρακια (στην βαση και στον εκπομπο) τα καλωδιακια ειναι γδαρμενα 2 - 2,5 εκατοστα περιπου,μπορω να βαλω κατι σαν μονωτικο αναμεσα τους να μην ακουμπησει το ενα με το αλλο; εαν ναι, τι μπορει να ειναι αυτο;

fkdpbpar
22-04-07, 10:46
Όσο για την πρώτη σου ερώτηση Vegeta έχω και εγώ αυτήν την απορία πως γίνεται να γίνει βραχυκύκλωμα από τη στιγμή που η ψύχτρα είναι μονωτής, για την μόνωση των καλωδίων μία λύση είναι η μονωτική ταινία.

babisko
22-04-07, 15:31
Τι λέτε ρε παιδιά! Η ψύκτρα είναι μονωτής! Αλουμίνιο δεν είναι; Πως είναι δυνατόν να ειναι μονωτής; Η μόνη περίπτωση είναι το βαμμένο αλουμίνιο, αλλά εμπιστεύστε τέτοια μόνωση;
Τα καλωδιάκια μπορείς να τα μονώσεις με πλαστικά μακαρονάκια, ή και με μονωτική ταινία.
Όταν λες ότι μετράς μηδέν αντίσταση μεταξύ ψύκτρας και τρανζίστορ, μάλλον θα εννοείς άπειρη και όχι μηδέν, έτσι δεν είναι;

Vegeta
22-04-07, 16:15
Όταν λες ότι μετράς μηδέν αντίσταση μεταξύ ψύκτρας και τρανζίστορ, μάλλον θα εννοείς άπειρη και όχι μηδέν, έτσι δεν είναι;

ναι, απειρη ειναι. εγω εκανα λαθος. μετραω απειρη αντισταση μεταξυ ψυκτρας και τρανζιστορ, αλλα μετραω και απειρη αντισταση πανω στην ψυκτρα μονο (και οι 2 ακροδεκτες του ωμομετρου πανω στην ψυκτρα). ετσι συμπερανα οτι η ψυκτρα ειναι μονωτης. αλλα μαλλον θα ειναι οπως λες εσυ, βαμμενη, αφου σε μια απο της γωνιες της εχει γδαρθει λιγακι και φαινεται απο μεσα το αλουμινιο.

Vegeta
22-04-07, 16:25
μια αλλη ερωτηση τωρα: το τροφοδοτικο λεει στο σχεδιο "τροφοδοτικο 3-30 V 2,5 Α με το LM723".
η ταση που μου δινει στην εξοδο ειναι 3,42 - 30,82 οποτε ολα ο.κ. με την ταση.
τα 2,5 Ampere που λεει που βρισκονται; εννοει οτι θα μου δινει 2,5 Α στην εξοδο; εννοει οτι τα παιρνει στην εισοδο;
τι εννοει;

babisko
22-04-07, 19:14
μια αλλη ερωτηση τωρα: το τροφοδοτικο λεει στο σχεδιο "τροφοδοτικο 3-30 V 2,5 Α με το LM723".
η ταση που μου δινει στην εξοδο ειναι 3,42 - 30,82 οποτε ολα ο.κ. με την ταση.
τα 2,5 Ampere που λεει που βρισκονται; εννοει οτι θα μου δινει 2,5 Α στην εξοδο; εννοει οτι τα παιρνει στην εισοδο;
τι εννοει;

Εννοεί ότι και ο Μ/Σ και η γέφυρα ανόρθωσης θα πρέπει να μπορούν να σου δώσουν τουλάχιστον 2,5Α, για να μπορείς να πάρεις στην έξοδο 2,5Α. Ο Μ/Σ σου πρέπει να είναι περίπου 75Watts, δηλαδή 24V στα 3Α, για να μπορέσεις να πάρεις στην έξοδο του τροφοδοτικού σου 2,5Α σταθεροποιημένα. Η γέφυρα ανόρθωσης μπορεί να είναι και για περισσότερα αμπέρ, π.χ. 5-10, δεν είναι πολύ πιο ακριβές από τις μικρότερες. Να προσέξεις όμως η γέφυρα να αντέχει σε τάση τουλάχιστον το διπλάσιο από την ανορθωμένη τάση. Στην περίπτωσή σου χρειάζεσαι γέφυρα τουλάχιστον 2*24*1,41 => 70V περίπου . Μια γέφυρα 80V - 3Α είναι ότι πρέπει για το τροφοδοτικό σου.

Vegeta
22-04-07, 19:38
δεν ξερω τωρα εαν πρεπει να αρχισω να ανησυχω για τα εξαρτηματα που αγορασα. ο Μ/Σ μου ειναι 2x12 και 8 Α (του ζητησα στην αρχη λιγοτερα αμπερ και μου ειπε οτι δεν εχει - πιστευω οτι ειναι ενταξει). την γεφυρα ομως οταν του τη ζητησα του ειπα 3 Α (οπως λεει στο κυκλωμα). δεν με ρωτησε τιποτα για την ταση. πως μπορω να καταλαβω την ταση που αντεχει; να δω τι μου εδωσε.

babisko
22-04-07, 21:36
δεν ξερω τωρα εαν πρεπει να αρχισω να ανησυχω για τα εξαρτηματα που αγορασα. ο Μ/Σ μου ειναι 2x12 και 8 Α (του ζητησα στην αρχη λιγοτερα αμπερ και μου ειπε οτι δεν εχει - πιστευω οτι ειναι ενταξει). την γεφυρα ομως οταν του τη ζητησα του ειπα 3 Α (οπως λεει στο κυκλωμα). δεν με ρωτησε τιποτα για την ταση. πως μπορω να καταλαβω την ταση που αντεχει; να δω τι μου εδωσε.

Δεν πειράζει που είναι μεγαλύτερος σε αμπέρ ο Μ/Σ, απλά δεν θα εκμεταλεύεσαι όλη την ισχύ του. Οι περισσότερες γέφυρες έχουν τάση λειτουργίας 80V. Μπορείς να μας πεις τι γράφει επάνω η γέφυρα;
Κάποιες γέφυρες γράφουν π.χ. B80C3200, που σημαίνει τάση 80V και ένταση 3,2A. Βέβαια ίσως γράφει τον κωδικό της επάνω, οπότε κάνοντας μια αναζήτηση θα βρούμε το datasheet της και από εκεί την τάση της και την έντασή της.

Vegeta
22-04-07, 22:26
αυτο με τα datasheets το σκεφτηκα και εγω φιλε babisko. η γεφυρα γραφει πανω "JGD RS402". το κακο ειναι οτι βρισκω πολλα με το ιδιο ονομα (RS402). το JGD υποθετω οτι πρεπει να ειναι η μαρκα του (δεν ξερω κιολας). μερικα που κοιταξα στην τυχη λενε για 50-1000 V. κοιτα και εσυ σε παρακαλω πολυ εαν ξερεις καλυτερα.
ο Μ/Σ εαν κανει για περισσοτερα αμπερ προφανως κοστιζει περισσοτερο, ε;

babisko
23-04-07, 07:22
αυτο με τα datasheets το σκεφτηκα και εγω φιλε babisko. η γεφυρα γραφει πανω "JGD RS402". το κακο ειναι οτι βρισκω πολλα με το ιδιο ονομα (RS402). το JGD υποθετω οτι πρεπει να ειναι η μαρκα του (δεν ξερω κιολας). μερικα που κοιταξα στην τυχη λενε για 50-1000 V. κοιτα και εσυ σε παρακαλω πολυ εαν ξερεις καλυτερα.
ο Μ/Σ εαν κανει για περισσοτερα αμπερ προφανως κοστιζει περισσοτερο, ε;

Η γέφυρα είναι κάποιας κινέζικης εταιρίας και αντέχει στα 100V και 4A. Περισσότερα μπορείς να δεις στο αρχείο που επισυνάπτω
Ο Μ/Σ προφανώς κοστίζει περισσότερα, αφού είναι μεγαλύτερης ισχύος, αλλά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και για άλλες κατασκευές που απαιτούν περισσότερο ρεύμα. Με την ευκαιρία, πόσο τον πλήρωσες;

Vegeta
23-04-07, 10:42
τον Μ/Σ τον πηρα 18 €. τουλαχιστον τοσο γραφει πανω του. δεν ξερω ποσο μου εκοψε στην σουμα.
αυτο παντως που λες για τα 2,5 Α στην εξοδο συνεχιζω να μην το καταλαβαινω. ρυθμιζω το ποτενσιομετρο στα 20 V. βαζω μια αντισταση 1 ΚΩ στον ενα ακροδεκτη της εξοδου του τροφοδοτικου. αμεσως μετα την αντισταση τον ενα ακροδεκτη αμπερομετρου και μετα τον δευτερο ακροδεκτη του αμπερομετρου στον δευτερο ακροδεκτη του τροφοδοτικου. (τροφοδοτικο 20 V - αντισταση 1 ΚΩ - αμπερομετρο - τροφοδοτικο) στην σειρα. το αμπερομετρο δεν θα επρεπε να μου δειχνει 20 mA; ειναι σαν να μην το εχω συνδεσει καθολου. ειναι αυτο σωστο ή κανω κατι λαθος; :-k
το τροφοδοτικο δεν θελει κατι σαν γειωση; μηπως για αυτο δεν μου δειχνει τιποτα το αμπερομετρο;

babisko
23-04-07, 17:52
τον Μ/Σ τον πηρα 18 €. τουλαχιστον τοσο γραφει πανω του. δεν ξερω ποσο μου εκοψε στην σουμα.
αυτο παντως που λες για τα 2,5 Α στην εξοδο συνεχιζω να μην το καταλαβαινω. ρυθμιζω το ποτενσιομετρο στα 20 V. βαζω μια αντισταση 1 ΚΩ στον ενα ακροδεκτη της εξοδου του τροφοδοτικου. αμεσως μετα την αντισταση τον ενα ακροδεκτη αμπερομετρου και μετα τον δευτερο ακροδεκτη του αμπερομετρου στον δευτερο ακροδεκτη του τροφοδοτικου. (τροφοδοτικο 20 V - αντισταση 1 ΚΩ - αμπερομετρο - τροφοδοτικο) στην σειρα. το αμπερομετρο δεν θα επρεπε να μου δειχνει 20 mA; ειναι σαν να μην το εχω συνδεσει καθολου. ειναι αυτο σωστο ή κανω κατι λαθος; :-k
το τροφοδοτικο δεν θελει κατι σαν γειωση; μηπως για αυτο δεν μου δειχνει τιποτα το αμπερομετρο;

Σωστά τα λες, το αμπερόμετρο θα πρέπει να σου δείξει 0,020Α ή 20mA (νόμος του Ωμ -> I=V/R). Αν όμως το αμπερόμετρο έχει μέγιστη ένδειξη π.χ 3 ή 5Α, τότε η βελόνα του δεν πρόκειται να κινηθεί με 20mA. Δεν σημαίνει ότι το τροφοδοτικό σου επειδή μπορεί να δώσει maximum 2,5 Α θα πρέπει να σου δίνει πάντα τα 2,5Α ανεξάρτητα από το φορτίο. Τα 2,5 Α είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό σου. Όπως ένα αυτοκίνητο π.χ. λέμε ότι έχει τελική ταχύτητα 200 km/h δεν σημαίνει ότι πάντα πηγαίνει με αυτήν την ταχύτητα. Απλά αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πετύχει. Το τροφοδοτικό σου για να δώσει τα 2,5Α θα πρέπει να ρυθμίσεις την τάση εξόδου και να βάλεις στην έξοδό του μια αντίσταση τέτοιας τιμής, ώστε να ισχύει ο νόμος του Ωμ I=V/R. Σαν παράδειγμα δοκίμασε έξοδο 25V και βάλε αντίσταση 10Ω. Τότε θα σου δώσει τα 2,5Α, γιατί I=25V/10Ω=2,5Α. Προσοχή όμως, η αντίστασή σου θα πρέπει να είναι ικανή να καταναλώσει ισχύ με μορφή θερμότητας περίπου P=I^2*R = 2,5^2*10 = 6.25*10=62,5 Watts. Η αντίσταση θα τσουρουφλιστεί αμέσως. Πιστεύω να κατάλαβες τι σημαίνει το μέγιστο ρεύμα 2,5 Α. Αν στο προηγούμενο παράδειγμα βάλεις μικρότερη αντίσταση με την ίδια τάση εξόδου, τότε ξεπερνάς τα όρια του τροφοδοτικού και ανάλογα το πως είναι σχεδιασμένο το τροφοδοτικό, ή θα μειώσει την τάση εξόδου, ή κάτι θα καεί.
Το τροφοδοτικό δεν χρειάζεται γείωση για να λειτουργήσει, απλά η γείωση χρειάζεται για λόγους ασφαλείας του χρήστη (περιπτώσεις διαρροής ρεύματος και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας)

Vegeta
23-04-07, 18:10
αυτο που λες για τα 2,5 Α maximum το καλαβα.


Σωστά τα λες, το αμπερόμετρο θα πρέπει να σου δείξει 0,020Α ή 20mA (νόμος του Ωμ -> I=V/R). Αν όμως το αμπερόμετρο έχει μέγιστη ένδειξη π.χ 3 ή 5Α, τότε η βελόνα του δεν πρόκειται να κινηθεί με 20mA.

εχω ενα πολυμετρο το οποιο ειναι ψηφιακο. εχει τις εξης κλιμακες-ενδειξεις:
1. V (εναλλασσομενο)
2. V (σταθερο)
3. Ω
4. (δεν ξερω ακομα τι ειναι)
5. nF
6. μF
7. Hz
8. hFE
9. μΑ (εναλλασσομενο + σταθερο)
10. mA (εναλλασσομενο + σταθερο)
11. A (εναλλασσομενο + σταθερο)

οταν σου ειπα οτι εκανα την μετρηση (και δεν εδειξε τιποτα) το ειχα βαλει στο 10.

babisko
23-04-07, 18:32
Πρόσεξε μήπως το πολύμετρο έχει διαφορετική είσοδο για να μετρήσει ένταση (αμπέρ), δηλαδή πρέπει να βάλεις τον έναν ακροδέκτη σε διαφορετική υποδοχή. Συνήθως συμβολίζεται με Α, VΩ, Common. εσύ πρέπει να τοποθετήσεις στους ακροδέκτες στο Α και στο Common για να μετρήσεις ένταση.

Vegeta
23-04-07, 19:07
οι εισοδοι του πολυμετρου ειναι:
1. Α
2. mΑCx
3. COM
4. VΩF

το Cx που λεει στο 2 δεν ξερω τι ειναι. το εβαλα στην αρχη στο 2 και δεν εδειχνε τιποτα. μετα στο 1 αλλα και παλι τιποτα (εννοειτε οτι το δευτερο το ειχα στο COM).

babisko
23-04-07, 22:29
Από αυτά που γράφεις, συμπεραίνω ότι πρέπει να βάλεις τον διακόπτη στο 11, και τους ακροδέκτες στο Α και στο COM , προκειμένου να μετρήσεις αμπέρ. Το Cx πρέπει λογικά να μετράει χωρητικότητα πυκνωτών. Αλήθεια, δεν υπάρχει manual του πολύμετρου;

Vegeta
24-04-07, 00:36
manual υπαρχει και ειναι στα αγγλικα (ξερω αγγλικα). να πω την αληθεια δεν το εχω διαβασει. οι μετρησεις που εχω παρει ως τωρα ειναι καμια ταση, καμια αντισταση, κανενα κερδος απο τρανζιστορ, τετοια πραγματα απλα, που δεν μου χρειαστηκαν οι οδηγιες. αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζονται οι οδηγιες για να μετρησεις την ενταση. βαζεις τους ακροδεκτες του πολυμετρου στο com και στο Α και εχεις τον διακοπτη στα αμπερ. το πολυ-πολυ να χρειαστεις να αλλαξεις κλιμακα και απο τα Α να πας στα mA. το Cx θα κοιταξω τι σημαινει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για την χωρητικοτητα των πυκνωτων. για την χωρητικοτητα νομιζω οτι ειναι το 4 (VΩF). αφου η χωρητικοτητα των πυκνωτων μετριεται σε farad οποτε λογικα θα αντιστοιχει στο F.

σαν αμπερομετρο δεν ειχα την ευκαιρια να το χρησιμοποιησω ποτε γιατι δεν ειχα πιο μπροστα το δικο μου τροφοδοτικο.
μπορεις να φανταστεις τι φταιει;

Vegeta
24-04-07, 21:26
αυτο με το αμπερομετρο εαν δεν σου κατεβαινει καμια ιδεα αστο. πηγα και πηρα ενα βολτομετρο και ενα αμπερομετρο (αναλογικα) για να τα συνδεσω με το τροφοδοτικο και να τα βαλω πανω στο κουτι του. απο οτι βλεπω εχουν και βιδες και λογικα θα μπαινουν ευκολα. η διατρητη πλακετα εχει δυο οψεις. τις κολλησεις θα πρεπει να τις κανω απο την μερια που ειναι επιχαλκωμενη. ετσι δεν ειναι; και τι πρεπει να κανω; εχω γδαρει 2 καλωδια (γυρω στους 80-85 ποντους το καθενα). θα πρεπει με αυτα να κανω τα βραχυκυκλωματα στο πισω μερος της πλακετας; η γεφυρα, το ποτενσιομτρο και το τρανζιστορ με την ψυκτρα πως θα τα ενσωματωσω πανω στην πλακετα; αφου δεν χωρουσαν στις τρυπες του breadboard τους κολλησα καλωδιακια στις ακρες τους. τωρα δεν χωρανε ουτε στην πλακετα. αν περασω απο τις τρυπες τις πλακετες τα καλωδιακια τα οποια ειναι συνδεδεμενα, αυτα θα κρεμονται.