PDA

Επιστροφή στο Forum : Μα καλά, μας κοροϊδεύουν εντελώς ??? Παρακαλώ διαβάστε το!



robotakias
22-04-07, 16:41
Λοιπόν, απ'ότι θα καταλάβατε και απο τον τίτλο είμαι αρκετά εκνευρισμένος.. Έχω το scanjet 3970 της ΗΡ..Η ιστορία μου αρχίζει πριν δύο χρόνια όπου και το αγόρασα.. Το πρώτο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν στα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί μετά απο κάνα τρίμηνο..Το πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και σε δύο βδομάδες το είχα αντικατεστημένο αφού είχα και την εγγύηση.. Μετά απο ένα χρόνο, δηλ. πέρυσι το 2006, άρχισε να μην εμφανίζει τα χρώματα όπως πρέπει και παρουσιίαζε πολλά κενά σε ότι σκάναρα..Το πήγα εγώ ο ίδιος στην αντιπροσωπεία στην Αγ. Παρασκευή στη Μεσογείων, μου το αντικατέστησαν και όλα εντάξει μέχρι πριν απο ένα μήνα. Είχα ξανά το ίδιο πρόβλημα, το πάω αντιπροσωπεία και μου έφεραν καινούριο (σύμφωνα με όσα λέγανε)..Και εδώ είναι που τα παίρνω στο κρανίο γιατί πάω σπίτι να το δοκιμάσω και το δήθεν αντικατεστημένο ολοκαίνουριο scanjet παρουσίαζε τα προβλήματα που είχε. Αύριο πρωι πρωι έχω πάει στην αντιπροσωπεία και τους έχω 3εxέsει..ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ??? Μα καλά ρε παίδες, μας δουλεύουν κανονικά???????? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Παρακάλώ πείτε μου τις απόψεις σας για το θέμα..

homo mathematicus
22-04-07, 17:17
Ελα ρε τώρα!
απλή σύμπτωση! :lol:
μα τι καχύποπτος που είσαι δηλαδή τι νομίζεις οτι είναι τόσο απατεώνες?

Vegeta
22-04-07, 17:34
φιλε οσο ειναι μεσα στην εγγυηση κυνηγησε το, γιατι μετα.... ειναι να μην σου τυχει στραβο κομματι. παλι καλα που σου εδωσαν αλλο. οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν ξερουν τα δικαιωματα τους και αν τυχει και παρουν κατι χαλασμενο ουτε που το γιριζουν στο καταστημα που το εχουν αγορασει. νομιζω οτι εαν τους το επιστρεψεις και σου δωσουν ενα καινουργιο τοτε αρχιζει να μετραει απο την αρχη η εγγυηση του (σαν καινουργιο κομματι). δεν ισχυει το ιδιο βεβαια εαν στο κανουν επισκευη. τι να σου πω; το μονο που μπορεις να κανεις εαν νομιζεις οτι δεν θα σου φερθουν καλα ειναι να μην ξαναγορασεις απο εκει ή την ιδια μαρκα και να πας να τους καταγγειλεις στον συνδεσμο καταναλωτων. (δεν ξερω τι μπορει να γινει με το δευτερο - αλλα απ' οτι εχω ακουσει θα αρπαξουν ενα γερο προστιμο).

robotakias
22-04-07, 17:49
φιλε οσο ειναι μεσα στην εγγυηση κυνηγησε το, γιατι μετα.... ειναι να μην σου τυχει στραβο κομματι. παλι καλα που σου εδωσαν αλλο. οι περισσοτεροι καταναλωτες δεν ξερουν τα δικαιωματα τους και αν τυχει και παρουν κατι χαλασμενο ουτε που το γιριζουν στο καταστημα που το εχουν αγορασει. νομιζω οτι εαν τους το επιστρεψεις και σου δωσουν ενα καινουργιο τοτε αρχιζει να μετραει απο την αρχη η εγγυηση του (σαν καινουργιο κομματι). δεν ισχυει το ιδιο βεβαια εαν στο κανουν επισκευη. τι να σου πω; το μονο που μπορεις να κανεις εαν νομιζεις οτι δεν θα σου φερθουν καλα ειναι να μην ξαναγορασεις απο εκει ή την ιδια μαρκα και να πας να τους καταγγειλεις στον συνδεσμο καταναλωτων. (δεν ξερω τι μπορει να γινει με το δευτερο - αλλα απ' οτι εχω ακουσει θα αρπαξουν ενα γερο προστιμο).

Όπως τα λες φίλε μου, θα το κυνηγήσω το θέμα..Και ναι, όταν έχεις την εγγύηση και σου κάνουν αντικατάσταση η εγγύηση αρχίζει απο την αρχή για έναν ακόμα χρόνο...Και επειδή έχω και ένα προβληματάκι με το ηχοσύστημα Philips, να προσθέσω οτι απ'οτι έχω καταλάβει τα ανταλλακτικά που σου βάζουν όταν το πάει κανείς για επισκευή έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής, γύρω στο εξάμηνο με ένα χρόνο για να σε τρέχουν συνέχεια και να σου τρώνε τα λεφτά... Απλά εκμεταλλέυονται αυτό που είπες και εσύ, οτι δηλαδή οι περισσότεροι δεν το κυνηγάνε το θέμα.. Τι να πει κανείς! Αλλά έχω τόσες ηλεκτρονικές συσκευές σπίτι, σιγά μην κάτσω με σταυρωμένα χέρια κάθε φορά που μυρίζει κοροιδία, θα χρεωκοπήσω στο τέλος!

GEWKWN
22-04-07, 17:55
περα απο το προστιμο υπαρχει περιπτωση και
να κλεισει το καταστημα.
Απλα αν δεν σε σεβονται αυτοι γιατι να τους
σεβαστεις εσυ;
σου την "εκαναν με την "αντικατασταση"
καντην και εσυ σε αυτους, πρωτα ομως
ξαναφορτωσε τους "οδηγους " του σκανερ
απο την αρχη... μπας και το λειτουργικο
σου εκανε την ιστορια.
φιλικα Γιωργος.
ΥΣ* και εγω με την απειλη της "προστασιας καταναλωτη"
εκανα χρηση του δικαιωματος μου για αντικατασταση καποιου
cd-rom που τα "εφτησε" και δεν μου το αλαζανε...

brainman
22-04-07, 18:36
και εγω με την απειλη της "προστασιας καταναλωτη"
εκανα χρηση του δικαιωματος μου για αντικατασταση καποιου
cd-rom που τα "εφτησε" και δεν μου το αλαζανε...

τελικα στο αλλαξαν ε?
robotakias ειναι σιγουρα καινουργιο?την επομενη φορα κανε ενα σημαδακι να το βλεπεις μονο εσυ πανω στο κουτι και δες

electronic
22-04-07, 23:43
Λοιπόν καλησπέρα και απο εμένα.

Αυτό το οποίο πρέπει να παρατηρήσεις είναι αν το S/N είναι το ίδιο ή αν έχει επάνω κάποιο αυτοκόλητο με το παλιό S/N αλλά γραμένο με το χέρι. Να ξέρεις γενικά τα scaner έχουν λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα. Ή θα αφήνουν κενό κατά την σάρωση ή αν βάλεις λευκό χαρτί για scan αυτό στην οθόνη σου θα είναι συνήθως στην αριστερή πλευρά κίτρινο. Αυτό συμβαίνει από καπνίλα ή λόγο πτώσης της έντασης του φωτός της λάμπας.

Αν μπορείς αφού στο αλλάξουν να ζητήσεις να κάνουν έλεγχο μπροστά σου εφόσων υπάρχει η δυνατότητα αυτή στο κατάστημα.

Άντε και καλή τύχη..

Γιώργος.

chip
23-04-07, 09:46
Μετά την επισκευή ή αντικατάσταση, η εγγύηση δεν επεκτείνεται παραμένει ο ίδιος χρόνος από την αγορά του προιόντος.
Στην επισκευή δεν βάζουν ελατωματικά ανταλακτικά με σκοπό να να ξαναχαλάσει, γιατί εκτός οτι κάποια στιγμή θα αποκαλύπτονταν η απάτη, όυτε τους συμφέρει να ξαναχαλάσει πάλι ενδεχομένος μέσα στο χρόνο εγγύησης, ούτε θέλουν να χαλάσουν το όνομα της εταιρείας...οτι δηλαδή χαλάνε τα προιόντα τους. Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν μιλάμε για προιόντα που αν χαλάσουν τα πετάει (συνήθως) ο καταναλωτής. Προβληματικά ανταλακτικά είτε για να ξαναχαλάσει είτε γιατί το έχει για πέταμα και θέλει να βγάλει περισσότερα χρήματα μπορεί να κάνει κανένας απατεωνάκος ...σαν αυτούς που βγάζει ο Ευαγγελάτος.
Ωστόσο το οτι μπορεί να ξαναχαλάσει μπορεί να συμβεί γιατι όταν είναι σε εγγύηση έχουν κάθε δικαίωμα να βάλουν μεταχειρισμένο ανταλακτικό (που σημαίνει οτι αν είναι κάποιο γρανάζι ή λάμπα σκάνερ ισως να έχει κάποιες φθορές) ή (το πιθανότερο) το μηχάνημα έχει κάποιο άλλο πρόβλημα που δημιουργεί τις βλάβες (πχ ένα προβληματικό inverter σε scanner φθήρει τη λάμπα) ή μία κακή συναρμολόγηση - ελάτωμα του μηχανισμού ενός εκτυπωτή καταστρέφει ένα γρανάζι.
Πάντως προσωπικά αποφεύγω τα HP (έχω την εντύπωση οτι οι inkjet εκτυπωτές χαλάνε ο ένας μετά τον άλλο και ρουφάνε το χαρτί δύο δύο τις σελίδες---αντίθετα με τους LASER που δουλεύουν OK.... υποθέτω οτι έχουν πάρει τεχνογνωσία από τους μηχανισμούς της CANON που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα οι HP laser printers (δε γνωρίζω αν συνεχίζουν να βάζουν μηχανισμούς CANON)).

Vegeta
23-04-07, 11:32
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση λιγακι ασχετη με το topic αλλα οποιος μπορει ας με βοηθησει....
εχω ενα εκτυπωτη HP 610C (παλιο κομματι-πρεπει να τον ειχα παρει πριν απο 6 χρονια-σκοπευω να τον αλλαξω). δεν τον χρησιμοποιω ομως συνεχεια με αποτελεσμα να κολλανε τα μελανια του οταν ειναι να τον χρησιμοποιησω. μηπως ξερει κανεις κανενα κολπακι μπας και μπορω να το αποφυγω αυτο με τα μελανια;

babisko
23-04-07, 17:31
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση λιγακι ασχετη με το topic αλλα οποιος μπορει ας με βοηθησει....
εχω ενα εκτυπωτη HP 610C (παλιο κομματι-πρεπει να τον ειχα παρει πριν απο 6 χρονια-σκοπευω να τον αλλαξω). δεν τον χρησιμοποιω ομως συνεχεια με αποτελεσμα να κολλανε τα μελανια του οταν ειναι να τον χρησιμοποιησω. μηπως ξερει κανεις κανενα κολπακι μπας και μπορω να το αποφυγω αυτο με τα μελανια;

Όταν λες κολλάνε τα μελάνια του, εννοείς στεγνώνει το μελάνι και δεν τυπώνει σωστά;
Αν είναι έτσι, μπορείς αφού βγάλεις τα μελανάκια και τα κρατήσεις ανάποδα, δηλαδή τα ακροφύσια που ψεκάζουν να είναι προς τα πάνω και με μια χαρτοπετσέτα υγρή με νερό μπορείς να σκουπίσεις καλά τα ακροφύσια, ακόμη και να ρίξεις λίγο νεράκι πάνω σ' αυτά, ώστε να διαλυθεί η στεγνή μελάνι. Τα ακροφύσια είναι το σημείο που φαίνεται σαν μια στενόμακρη λωρίδα χαλκού, όχι αυτή που φαίνεται σαν τυπωμένο και έχει σκοπό να παίρνει τα σήματα από τον εκτυπωτή, αλλά αυτή που όπως περνάει το χαρτί έρχεται σε επαφή μαζί του.

Vegeta
23-04-07, 18:21
Όταν λες κολλάνε τα μελάνια του, εννοείς στεγνώνει το μελάνι και δεν τυπώνει σωστά;

οταν λεω κολλανε εννοω μερικες φορες τα βγαζει μισα αλλες φορες παλι (οπως τωρα) δεν τα βγαζει καθολου. μελανι εχει γιατι βλεπω το μπουκαλακι να μην εχει αδειασει ουτε μεχρι την μεση.

babisko
23-04-07, 18:28
Πρέπει να έχει ξεραθεί και να βούλωσαν κάποια ακροφύσια. Κάνε αυτό με την μουσκεμένη χαρτοπετσέτα και τρίψε αρκετά την πλάκα με τα ακροφύσια. Καλύτερη δουλειά γίνεται όταν το νερό είναι χλιαρό. ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ Η ΑΛΛΑ ΔΙΑΛΥΤΙΚΑ!!! Μετά από το software του εκτυπωτή σου προσπάθησε να κάνεις καθαρισμό των κεφαλών. Συνήθως βρίσκεται στις ιδιότητες του εκτυπωτή (Έναρξη, ρυθμίσεις, εκτυπωτές και φαξ, Δεξί κλικ στον εκτυπωτή, ιδιότητες,προτιμήσεις εκτύπωσης, Υπηρεσίες, καθαρισμός κεφαλών εκτύπωσης).

robotakias
23-04-07, 19:20
Μετά την επισκευή ή αντικατάσταση, η εγγύηση δεν επεκτείνεται παραμένει ο ίδιος χρόνος από την αγορά του προιόντος.
Ωστόσο το οτι μπορεί να ξαναχαλάσει μπορεί να συμβεί γιατι όταν είναι σε εγγύηση έχουν κάθε δικαίωμα να βάλουν μεταχειρισμένο ανταλακτικό (που σημαίνει οτι αν είναι κάποιο γρανάζι ή λάμπα σκάνερ ισως να έχει κάποιες φθορές) ή (το πιθανότερο) το μηχάνημα έχει κάποιο άλλο πρόβλημα που δημιουργεί τις βλάβες (πχ ένα προβληματικό inverter σε scanner φθήρει τη λάμπα) ή μία κακή συναρμολόγηση - ελάτωμα του μηχανισμού ενός εκτυπωτή καταστρέφει ένα γρανάζι.


Η εγγύηση ξαναρχίζει απο την αρχή για ένα ακόμα χρόνο, αυτό είναι σίγουρο τουλάχιστον για την ΗΡ.
Εγώ θα τους πρήζω μέχρι να δώ το σκάνερ να δουλέυει κανονικά..Τους το πήγα σήμερα και θα έχω νεότερα απο βδομάδα..

Vegeta
23-04-07, 19:46
babisko τελικα εισαι αρχοντας. και εγω πιστευα οτι ειχε ξεραθει λιγο μελανι στην ακρη αυτης της λωριδας αλλα δεν ημουν σιγουρος. επισης δεν ηξερα πως επρεπε να το βγαλω. φοβομουν μην το κανω χειροτερα. καθαρισμο των κεφαλων ειχα κανει 5-6 φορες αλλα τιποτα. σκεφτομουν να το καθαρισω με οινοπνευμα αλλα φοβομουν να μην μπει απο καμια τρυπουλα μεσα στο μελανι και μου το αχρηστεψει. για αυτο που λες για το χλιαρο νερο, ειχα σκεφτει οτι επρεπε να πλησιασω κατι ζεστο μπας και μαλακωσει και ξεκολησει. ειχα σκεφτει να το κανω με αναπτηρα αλλα δεν ηξερα αν τα μελανια ειναι ευφλεκτα. τελικα με το νερακι καθαρισε.ευχαριστω!!! :)

robotakias περιμενουμε εξελιξεις...

HORIZONS
23-04-07, 21:37
Εγω λεω μηπως δεν ειναι αντικατεστημενο αλλα ανακατασκευασμενο και μηπως ειναι και το ιδιο επισκευασμενο.....Ξερω εγω....ειναι πλεον φιλαγε τα ερημα.

Ρε συ homo mathematicus παρεπιπτοντως αυτο το avatar που εχεις το εχεις γιατι σου κανει κατι ομορφο και καλο στο ματι αρχικα και παραπερα η ειναι ενα ειδος φιγουρας η επιδειξης η ειναι εν τελει για εσενα κατι που πιστευεις???
Γιατι δεν θα το χαρακτηρισω πολυ απλα.............!!!!!!!!!!!
Να ρωτησω ποσο χρονων εισαι???

babisko
23-04-07, 22:11
τελικα με το νερακι καθαρισε.ευχαριστω!!! :)

robotakias περιμενουμε εξελιξεις...
=D> =D> =D>
:D :D :D :D

chip
24-04-07, 00:39
Έχεις πουθενά τους όρους της εγγύησης της HP και το λες αυτό? ακούγεται απίστευτο...
Στις άλλες εταιρίες όχι μόνο δεν συμβαίνει αυτό αλλά η πραγματική εγγύηση αρχίζει από τη μέρα που τιμολογήθηκε το προιόν προς το κατάστημα (και όχι προς τον τελικό καταναλωτή) οπότε αν το στοκάρει για κάποιο διάστημα το κατάστημα είναι εκοίνο υπεύθυνο για τα αντίστοιχο διάστημα που ο καταναλωτής θα έχει αγορασει το προιόν αλλό ουσιαστικά η εγγύηση από τη μεριά της αντιπροσωπείας θα έχει λήξει!!!! Αυτός είναι και ένας λόγος που ένας γείφτουλας καταστηματάρχης μπορεί να κάνει τον κινέζο.....

GEWKWN
24-04-07, 06:37
Έχεις πουθενά τους όρους της εγγύησης της HP και το λες αυτό? ακούγεται απίστευτο...
Στις άλλες εταιρίες όχι μόνο δεν συμβαίνει αυτό αλλά η πραγματική εγγύηση αρχίζει από τη μέρα που τιμολογήθηκε το προιόν προς το κατάστημα (και όχι προς τον τελικό καταναλωτή) οπότε αν το στοκάρει για κάποιο διάστημα το κατάστημα είναι εκοίνο υπεύθυνο για τα αντίστοιχο διάστημα που ο καταναλωτής θα έχει αγορασει το προιόν αλλό ουσιαστικά η εγγύηση από τη μεριά της αντιπροσωπείας θα έχει λήξει!!!! Αυτός είναι και ένας λόγος που ένας γείφτουλας καταστηματάρχης μπορεί να κάνει τον κινέζο.....
Τι λες τωρα ;
Η εγγυηση ξεκιναει την ημερα της αγορας απο τον καταναλωτη γιατι για την εγγυηση χρεισιμοποιηται η αποδειξη
αγορας και η σφαγιδα στο πισω μερος ειτε της αποδειξης ειτε στο πισω μερος του ενχειριδιου χρησης στο αντοιστιχο
"κουτακι" που εχει για την εγγυηση.

robotakias
24-04-07, 09:13
Έχεις πουθενά τους όρους της εγγύησης της HP και το λες αυτό? ακούγεται απίστευτο...
Στις άλλες εταιρίες όχι μόνο δεν συμβαίνει αυτό αλλά η πραγματική εγγύηση αρχίζει από τη μέρα που τιμολογήθηκε το προιόν προς το κατάστημα (και όχι προς τον τελικό καταναλωτή) οπότε αν το στοκάρει για κάποιο διάστημα το κατάστημα είναι εκοίνο υπεύθυνο για τα αντίστοιχο διάστημα που ο καταναλωτής θα έχει αγορασει το προιόν αλλό ουσιαστικά η εγγύηση από τη μεριά της αντιπροσωπείας θα έχει λήξει!!!! Αυτός είναι και ένας λόγος που ένας γείφτουλας καταστηματάρχης μπορεί να κάνει τον κινέζο.....
Τι λες τωρα ;
Η εγγυηση ξεκιναει την ημερα της αγορας απο τον καταναλωτη γιατι για την εγγυηση χρεισιμοποιηται η αποδειξη
αγορας και η σφαγιδα στο πισω μερος ειτε της αποδειξης ειτε στο πισω μερος του ενχειριδιου χρησης στο αντοιστιχο
"κουτακι" που εχει για την εγγυηση.

Συμφωνώ απόλυτα..Η εγγύηση αρχίζει απο τη στιγμή που θα αγοραστεί το προϊόν..Άλλωστε αυτό συμβαίνει με όλα τα προϊόντα, γι'αυτό σου λένε όταν έχεις κάποιο πρόβλημα να έρθεις με την απόδειξη αγοράς.

chip
25-04-07, 01:13
Πιστέψτε με η εγγύηση ξεκινά από τη μέρα που τα αγοράζει το κατάστημα (δεν σας το λέω στη τύχη..... ο χώρος των υπολογιστών δεν είναι για ρομαντικούς) απλά το κατάστημα θα σε καλύψει από τη μέρα που το αγόρασες για να μην χαλάσει τη φήμη του...
Και μάλιστα υπάρχουν και προιόντα που όταν τα αγοράζει το κατάστημα η εγγύηση που έχουν ξεκινά από τη μέρα που κατασκυάστηκε το προιόν....δηλαδή τη μέρα που μπένει στο κατάστημα το προιόν έχει χάσει (το καταστημα ) κανα 2 μηνο από την εγγύηση....
Οκ αυτό δεν συμβένει με τίποτα φορητους υπολογιστές γιατί τότε κανείς δεν θα τα εμπρευόταν για να βγάλει κέρδος 40-50 ευρώ!!! (και ύστερα σου λέει ο ανυποψίαστος πελάτης...οτι δεν του δωσε ο καρμίρης πωλητής και τσάντα δώρο....)
Γι αυτό σου λένε να έχεις την απόδειξη αγοράς γιατι όσοι δεν είναι σοβαροί ψάχνουν τρόπο να μην σε καλύψουν....διαφορετικά όλοι ξέρουν τι έχουν πουλήσει αφού κρατάνε σειριακούς αριθμούς από τα μηχανήματα και από τα εξαρτήματα πότε τα αγόρασαν και πότε τα πούλησαν... όπως και οι σοβαροί εισαγωγείς ξέρουν πότε πούλησαν κάθε εξάρτημα και σε ποιό κατάστημα.
Και φυσικά όταν το κατάστημα κόβει και τιμολογιο μέσω υπολογιστή έχει ακόμα περισσότερο μια πληροφόρηση πότε πούλησε κάτι (και χωρίς τον κατάλογο των serial number). Άλλωστε κάποια καταστήματα έχουν πάει ένα βήμα πιο πέρα για να αυτοματοποιήσουν αυτή την διαδικασία και κολάνε τα ίδια πάνω στο προιόν (πχ σε μία κάρτα γραφικών) και δικό τους serial number.
Και επιπλέον για πωλήσεις ανω των 800 ευρώ είναι υποχρεοτικό ακόμα και σε απόδειξη λιανικής να αναγράφεται το ΑΦΜ του πελάτη....οπότε είναι πολύ εύκολο για το κατάστημα να βρει το αντιγραφο της απόδειξης που κρατάει.
Η απόδειξη λοιπόν που σας ζητάνε είναι για να καληφθουν οι αμαρτίες τους....

robotakias
25-04-07, 08:03
Πιστέψτε με η εγγύηση ξεκινά από τη μέρα που τα αγοράζει το κατάστημα (δεν σας το λέω στη τύχη..... ο χώρος των υπολογιστών δεν είναι για ρομαντικούς) απλά το κατάστημα θα σε καλύψει από τη μέρα που το αγόρασες για να μην χαλάσει τη φήμη του...
Και μάλιστα υπάρχουν και προιόντα που όταν τα αγοράζει το κατάστημα η εγγύηση που έχουν ξεκινά από τη μέρα που κατασκυάστηκε το προιόν....δηλαδή τη μέρα που μπένει στο κατάστημα το προιόν έχει χάσει (το καταστημα ) κανα 2 μηνο από την εγγύηση....
Οκ αυτό δεν συμβένει με τίποτα φορητους υπολογιστές γιατί τότε κανείς δεν θα τα εμπρευόταν για να βγάλει κέρδος 40-50 ευρώ!!! (και ύστερα σου λέει ο ανυποψίαστος πελάτης...οτι δεν του δωσε ο καρμίρης πωλητής και τσάντα δώρο....)
Γι αυτό σου λένε να έχεις την απόδειξη αγοράς γιατι όσοι δεν είναι σοβαροί ψάχνουν τρόπο να μην σε καλύψουν....διαφορετικά όλοι ξέρουν τι έχουν πουλήσει αφού κρατάνε σειριακούς αριθμούς από τα μηχανήματα και από τα εξαρτήματα πότε τα αγόρασαν και πότε τα πούλησαν... όπως και οι σοβαροί εισαγωγείς ξέρουν πότε πούλησαν κάθε εξάρτημα και σε ποιό κατάστημα.
Και φυσικά όταν το κατάστημα κόβει και τιμολογιο μέσω υπολογιστή έχει ακόμα περισσότερο μια πληροφόρηση πότε πούλησε κάτι (και χωρίς τον κατάλογο των serial number). Άλλωστε κάποια καταστήματα έχουν πάει ένα βήμα πιο πέρα για να αυτοματοποιήσουν αυτή την διαδικασία και κολάνε τα ίδια πάνω στο προιόν (πχ σε μία κάρτα γραφικών) και δικό τους serial number.
Και επιπλέον για πωλήσεις ανω των 800 ευρώ είναι υποχρεοτικό ακόμα και σε απόδειξη λιανικής να αναγράφεται το ΑΦΜ του πελάτη....οπότε είναι πολύ εύκολο για το κατάστημα να βρει το αντιγραφο της απόδειξης που κρατάει.
Η απόδειξη λοιπόν που σας ζητάνε είναι για να καληφθουν οι αμαρτίες τους....

Τώρα όμως όπως και τις δύο προηγούμενες φορές δεν πήγα στο μαγαζί απο όπου αγόρασα το σκάνερ, πήγα στην αντιπροσωπεία και απο εκεί μου είπαν ότι η εγγύηση αρχίζει απο την αρχή..Και κινητό να πάρεις, η εγγύηση αρχίζει απο τη στιγμή που θα το πάρεις και σε αυτό δεν έχει να κάνει το κατάστημα, έχει να κάνει με την ίδια την εταιρεία. Τεσπα, διαφωνώ μαζί σου...Ας εκθέσουν και οι υπόλοιποι τις απόψεις τους σε αυτό το θέμα με την εγγύηση.. :roll:

brainman
25-04-07, 14:21
εγω οταν πηρα το προιγουμενο κινητο μου μου ειπαν:"σου δινουμε 2 χρονια εγγυηση,ενα χρονο απο την εταιρια του τηλεφωνου και ενα απο το κατασημα μας"
πιστευω οτι η εγγυηση της εταιριας ξεκιναει απο την μερα που το αγοραζουμε.τωρα οτι αυτοι τα εχουν καταγεγραμμενα ολα,αυτο ειναι σιγουρο
αλλα πιο ευκολο ειναι να δει ο αλλος μια αποδειξη παρα να καθεται να ψαχνει σε βασεις δεδομενων η οπως αλλιως γινεται.συν οτι γλυτωνουν γκρινιες και φασαριες απο ατομα που εχουν χασει τις αποδειξεις τους,πραγμα που θα ηταν αρνητικο για το καθε καταστημα γιατι θα επεφτε στα ματια των πελατων αν γινοταν καθε λιγο κ λιγακι

chip
25-04-07, 23:09
Δεν γνωρίζω για κινητά τηλέφωνα...εγώ έγραψα για το τι γίνεται σε μεγάλο μέρος της αγοράς των υπολογιστών.... και εννοείτε οτι υπάρχουν και διαφοροποιήσης από εισαγωγέα σε εισαγωγέα και ανάλογα το προιόν και ανάλογα τον κατασκευαστή. Όμως όσα έγραψα αφορούν τις περισσότερες των περιπτώσεων.

electronic
26-04-07, 23:59
Πολύ Σωστός και έχεις δίκιο αλλά όχι για όλες τις περιπτώσεις...

nikoskourtis
01-05-07, 01:11
Η εγγυησεις δεν ειναι κατι στανταρ. Καθε προϊον εχει μια εγγυηση. Γραφει ακριβως τι εγγυηση εχει στα χαρτια του. Μεχρι τωρα στα προϊοντα που εχω αγορασει συνηθως η εγγυηση δεν ανανεωνεται με την αντικατασταση του προϊοντος λογω ελλατωματος.
Παντως καλο ειναι πριν αγορασουμε κατι να ψαχνουμε τι εγγυση το καλυπτει αναλυτικα.