PDA

Επιστροφή στο Forum : DIGIKEY help needed



pet
22-04-07, 18:29
Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει πως παραγγέλνω απο digikey?

1. Δεν είδα να έχει paypal. Αμολάω έτσι τα στοιχεία της πιστωτικής χωρίς φόβο;
2. Απο που στέλνουνε τα πράγματα; Υπάρχει κίνδυνος να περάσουν απο τελωνείο;
Αυτά που θέλω να αγοράσουν κάνουν 120 ευρώ χωρίς μεταφορικά
3. Υπάρχει κάποιο 'κόλπο' πχ να επιλέξω συγκεκριμένη μεταφορική; (πχ είχα ακούσει US Postal Office ότι
δεν περνάει απο τελωνείο!)


ΥΓ. chip, η εμπειρία σου εδώ πολύτιμη!

lynx
22-04-07, 21:01
1) δεν εχει paypal
2) αναλογος πως θα τα στειλουν μπορει να περασουν απο τελωνειο.
3) παρτους τηλεφωνο και μπορει να σου τα στειλουν και με ταχυδρομειο
μπες στο live chat και ζητα καποιον υπευθηνο.

pet
22-04-07, 21:31
Ποιός είναι ο προτιμότερος τρόπος μεταφοράς για να μην πέσω σε τελωνείο


επίσης είχα ακούσει ότι προιόντα όπως ηλεκτρονικά εξαρτήματα, όργανα μέτρησης
κλπ δεν φορολογούνται στα τελωνεία..... αυτό ισχύει;;

lynx
22-04-07, 21:43
μαλλον το ταχυδρομιο... :roll:

sgoum
22-04-07, 23:34
pet δεν ισχύει.
Εμένα μια φορά μου περασανε free samples απο τελωνιο.ελεος.

Η ευρωπη ειναι δεκαετιες πισω σε σχεση με ΗΠΑ.
Αντι να αφησουν ελευθερα τα εξαρτηματα, που δεν παραγουν, να μη μενουμε πισω τεχνολογικα
λειτουργουν στενα γραφειοκρατικα και βαζουν δασμους.

Το εχω παραπονο αυτο.Θελω να παρω ενα σωρο πραματα απο Mouser, Digikey και δε μπορω εξαιτιας του τελωνιου.

dal_kos
23-04-07, 22:40
Συγγνωμη αλλα υπαρχουν εταιριες στην Αγγλια πχ που προσφερουν σχεδον τα ιδια με την Digikey. Λογικο είναι να περνούν τελωνείο. Το θέμα είναι ότι το όριο είναι μάλλον μικρο για το αφορολογητο και ακόμα χειρότερα, μας "αναγκαζουν" να πληρωνουμε τα τριπλασια απο τον κανονικο φόρο για... "εξοδα αποθήκης"
Φιλικα,
Κώστας

chip
24-04-07, 00:26
Τα τελωνεία έχουν σκοπό να προστατέψουν κάποιες εσωτερικές αγορές και όχι μόνο τη βιομηχανία...οπότε καλά κάνουν και υπάρχουν όπως σε όλο τον κόσμο... Δε νομίζω οτι θα συνέφερε κανέναν αν με το παραμικρό συνέφερε να αγοράζουμε από αμερική. Νά είσαι σίγουρος οτι τότε θα έκλεινε και το κατάστημα της γειτονιάς και θα πρεπε να αγοράζεις και αντιστάσεις απο αμερική ...και τότε πάλι πανάκριβα θα μας κόστιζε λόγω εξόδων αποστολής.
Βέβαια και εγώ έχω κάνει πολλές φορές τη σκέψη αυτή του πόσο ευνοημένα είναι τα αμερικανάκια που τα βρίσκουν όλα εύκολα και φθηνα....
Όπως δίκιο έχει και ο φιλος Dal_kos αν και αυτο με την αποθήκη δεν το γνώριζα.

pet
24-04-07, 14:26
http://avclub.gr/forum/showthread.php?p=176452#post176452

hardcode
25-04-07, 01:39
"Τα τελωνεία έχουν σκοπό να προστατέψουν κάποιες εσωτερικές αγορές και όχι μόνο τη βιομηχανία...οπότε καλά κάνουν και υπάρχουν όπως σε όλο τον κόσμο... Δε νομίζω οτι θα συνέφερε κανέναν αν με το παραμικρό συνέφερε να αγοράζουμε από αμερική. Νά είσαι σίγουρος οτι τότε θα έκλεινε και το κατάστημα της γειτονιάς και θα πρεπε να αγοράζεις και αντιστάσεις απο αμερική ...και τότε πάλι πανάκριβα θα μας κόστιζε λόγω εξόδων αποστολής.
Βέβαια και εγώ έχω κάνει πολλές φορές τη σκέψη αυτή του πόσο ευνοημένα είναι τα αμερικανάκια που τα βρίσκουν όλα εύκολα και φθηνα....
Όπως δίκιο έχει και ο φιλος Dal_kos αν και αυτο με την αποθήκη δεν το γνώριζα."


Ναι καλά, να προστατέψουν έχουν σκοπό....
Ο μόνος σκοπός του τελωνείου είναι να τα αρπάζουν οι τελωνιακοί και οι εκτελωνιστές. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια για αφελείς. Στην Αμερική έχουν αμερικανάκια όμως εδώ έχουμε τους σιχαμένους τους ελληναράδες. Είναι μια στημένη κομπίνα που διαρκεί χρόνια και δε πρόκειται να αλλάξει παρά μόνο αν βάλει χέρι καμιά Ευρωπαϊκή ένωση. Τα πράματα έχουν ως εξής:
Όταν ένα προϊόν έρχεται από αμερική πρέπει να το εκτελωνίσεις. Όσο κάθεται στο τελωνείο σε χρεώνουν ογκομετρικά, δηλαδή όσο καθυστερείς να το εκτελωνίσεις, τόσο μεγαλώνει το νταβατζιλίκι. Αν πας με όλες τις αγνές προθέσεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου, ο τελωνιακός θα σου πει ενα πραγματικά απίστευτο ποσό σε σχέση με αυτό που πλήρωσες για να το αγοράσεις, μπορεί και το 3πλάσιο και 4πλάσιο. Ο λόγος είναι ότι οι τελωνιακοί είναι συνενοημένοι με τους εκτελωνιστές ώστε μέσω του εκτελωνιστή να σου βγαίνει πάντα πιο φτηνά απο το να έκανες εσύ τον εκτελωνισμό, δηλαδή σε εξαναγκάζει να απευθυνθείς σε εκτελωνιστή. Και φυσικά παίρνουν και οι δυο νταβατζιλίκι. Δεν υπάρχουν κανόνες, ο κάθε τελωνιακός χρεώνει όσο θέλει και κάνει ότι θέλει χωρίς εσύ να μπορείς να κάνεις τίποτα. Εδώ εργαλείο είχα παραγγείλει απο Αμερική για να πρεσάρω καλώδια σε connectors και μου το χρέωσε ως ανταλλακτικό αυτοκινήτου!!! 200 ευρώ το είχα πάρει και μου βγήκε γύρω στα 600!!!! Τι θα κάνεις? Έχεις ήδη πληρώσει τα 200 ευρώ και το έχεις ανάγκη. Θα το αφήσεις στο τελωνείο?
Τα καθίκια εκμεταλεύονται μια κατάσταση, αέρα δουλειά κάνουν και βγάζουν τόσα από τα εξαρτήματα που εσύ δε θα τα βγάλεις απο την κατασκευή σου....

pet
25-04-07, 04:31
θάνατος στα ζώυφια και στον ρεγκούζα 8)