PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΥΠΑ ΣΕ ΚΟΥΤΙ TEKO!



Frank
23-04-07, 19:12
Ψαχνω για καποιο εργαλειο που να κανει μια τρυπα μεγεθους 23x40 mm σε κουτι teko πλαστικο.
Μιλαμε για ποσοτητες...100 και ανω ...δηλαδη μαχαιρακια κλπ δεν τα θεωρω πρακτικες λυσεις.

Μηπως εχει καποιος καποια ιδεα?

Φωτης

chris_x
23-04-07, 20:05
τι ειναι το τεκο πλαστικο?????????

Frank
23-04-07, 21:14
http://www.teko.it/Eng/ENCLOSURES/frame.htm

ggr
23-04-07, 21:30
Για τη δουλεια που θες χρειαζεται router κοπης το οποιο ειναι ακριβο και δεν συμφερει να το αγορασεις παρα μονο αν το θες για συνεχη επαγγελματικη χρηση. Μπορεις ομως να απευθυνθεις σε καποια εταιρια που διαθετει τετοιο μηχανημα για να σε εξυπηρετησει, υπαρχει μια καπου στην Κανιγγος (ονομα δεν θυμαμαι) που ασχολειται με χαραξεις, μεταξοτυπιες,κτλ.

fkdpbpar
24-04-07, 08:40
Δεν ξέρω αν κάνει για συνεχή επαγγελματική χρήση, το όνομά του είναι nibbler μπορείς να κόψεις αλουμίνιο και πλαστικό κ.τ.λ. Η τιμή του είναι γύρω στα 10 ευρώ. Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να έχεις χέρι-χάρακα και να υπάρχει ήδη τρύπα για να μπει το μπροστινό αιχμηρό μέρος.

Frank
24-04-07, 19:20
ok Ευχαριστω..

chip
25-04-07, 01:26
Υπάρχουν μικρές χειροκίνητες πρέσες που κάνουν τρύπες (σε πλαστικό ή λαμαρίνα) και χρησιμοποιούν διάφορες μήτρες (ζευγάρι) ορθογώνιες και στρογυλές... (η λειτουργία είναι αντίστοιχη με αυτή από το τρυπητήρι που έχουμε για να τρυπαμε χαρτια για να τα βάλουμε σε ντοσιέ.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν θυμάμε που τα έχω δει.... ρίξε μια ματιά πάντως σε farnell Scurichtt και RS.
Αν τα ενοπίσεις τυπωσέ τα και πήγαινε ρώτα σε κανένα καταστημα....μπας και ακούσεις φυσιολογική τιμή....

Lykos1986
25-04-07, 09:37
Δεν ξέρω αν κάνει για συνεχή επαγγελματική χρήση, το όνομά του είναι nibbler μπορείς να κόψεις αλουμίνιο και πλαστικό κ.τ.λ. Η τιμή του είναι γύρω στα 10 ευρώ. Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να έχεις χέρι-χάρακα και να υπάρχει ήδη τρύπα για να μπει το μπροστινό αιχμηρό μέρος.

Μου άρεσε αυτό το μηχάνημα!!! Αν το βρω πουθενά σε καλή τιμή ίσως και να το πάρω αφού πολλές φορές μου χρειάζεται στην κοπή διαφόρων κουτιών.