PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπός/δέκτης απο pic προς lcd



PeGaSuS
25-04-07, 19:41
Εχω έναν PIC ο οποίος πέρνει κάποιες αναλογικές εισόδους κάνει κάποιες πράξεις και στέλνει το αποτέλεσμα σε ένα LCD module. Θέλω να διακόψω το κύκλωμα και να κατευθύνω το αποτέλεσμα στην lcd ( μόνο το ένα pin του module χρησιμοποιώ) με τη χρήση ενός πομπού στην έξοδο του pic και ενος δέκτη στην είσοδο της LCD. οι υπέρυθρες απορρίπτονται λόγω του ότι ο pic θα βρίσκεται σε σημείο το οποίο θα περιστρέφεται. Υπάρχει κάτι που θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω;

οι RT4-xxx και RR1-xxx της telecontrolli (http://www.telecontrolli.com) θα έκαναν δουλειά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

dal_kos
25-04-07, 20:04
Πιθανον να μπορεις να χρησιμοποιησεις Rx/Tx modules στα 434 MHz. Καλυτερα ομως περίμενε απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο ;)

brainman
25-04-07, 23:31
μαλλον θα σου δουλεψουν εφοσον βαζεις το data και αυτο το στελνει.σιγουρα δεν ξερω αλλα αλλο ηθελα να πω.
πομπος και δεκτης μαζι 30euros(στη θεσσαλονικη).απλα το ανεφερα σε περιπτωση που το project σου δεν αξιζει τοσα
αλλη λυση ειναι και τα ultrasonic αλλα τι "παιζει" ακριβως δεν γνωριζω...

PeGaSuS
26-04-07, 00:44
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας. Νομίζω ότι θα κατευθυνθώ προς Rx/Tx modules Fm στα 433. Απο περιέργεια και μόνο...με bluetooth υπάρχει κάποια δυνατότητα όχι υπερβολική σε κόστος;

gsmaster
27-04-07, 18:45
Εχω έναν PIC ο οποίος πέρνει κάποιες αναλογικές εισόδους κάνει κάποιες πράξεις και στέλνει το αποτέλεσμα σε ένα LCD module. Θέλω να διακόψω το κύκλωμα και να κατευθύνω το αποτέλεσμα στην lcd ( μόνο το ένα pin του module χρησιμοποιώ) με τη χρήση ενός πομπού στην έξοδο του pic και ενος δέκτη στην είσοδο της LCD.
....

Τι lcd Module είναι αυτό που χρησιμοποιείς και χρησιμοποιείς μόνο ένα πιν του module?


Με bluetooth, δεν γίνεται η συγκεκριμένη εφαρμογή.

PeGaSuS
27-04-07, 19:07
ένα module της picaxe (για αρχάριους νομίζω)