Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για αφαίρεση φωνής από τα τραγούδια.



fkdpbpar
27-04-07, 15:44
Θέλω να φτιάξω αυτό το κύκλωμα: http://users.otenet.gr/~athsam/remove_sound_from_stereo_signal.htm ,καλό?
Το πρόβλημά μου είναι στην τροφοδοσία. Έχει +15, -15 βολτ και γείωση, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα συνδέσω το τροφοδοτικό. (+,-)

lynx
27-04-07, 16:37
θελει συμετρικη τροφοδοσια...

το +15 στο +15 του τροφοδοτικου το -15 στο -15 του τροφοδοτικου και τα υπολοιπα που μιαζουν
με γειωση, στο 0V του τροφοδοτικου.

babisko
27-04-07, 16:42
Θέλω να φτιάξω αυτό το κύκλωμα: http://users.otenet.gr/~athsam/remove_sound_from_stereo_signal.htm ,καλό?
Το πρόβλημά μου είναι στην τροφοδοσία. Έχει +15, -15 βολτ και γείωση, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα συνδέσω το τροφοδοτικό. (+,-)

Σύμφωνα με το datasheet του TL072, τα ποδαράκια του είναι όπως φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο (4-->-V, 8-->+V). Το κοινό του τροφοδοτικού (0V) δεν συνδέεται στο ολοκληρωμένο, αλλά μόνο στην κοινή γείωση των σημάτων εισόδου και εξόδου.

fkdpbpar
27-04-07, 16:43
Ας τα πάρουμε με τη σειρά, ρυθμίζω το τροφοδοτικό στα 15 βολτ τάση, το τροφοδοτικό έχει τα + και -, εγώ ξέρω ότι βάζουμε το +15 βολτ στο + του τροφοδοτικού και την γείωση στο -, αυτό που με μπερδεύει τώρα είναι το -15 βολτ.

babisko
27-04-07, 16:54
Ας τα πάρουμε με τη σειρά, ρυθμίζω το τροφοδοτικό στα 15 βολτ τάση, το τροφοδοτικό έχει τα + και -, εγώ ξέρω ότι βάζουμε το +15 βολτ στο + του τροφοδοτικού και την γείωση στο -, αυτό που με μπερδεύει τώρα είναι το -15 βολτ.

Όχι, δεν κάνει αυτό το απλό τροφοδοτικό. Εσύ χρειάζεσαι ένα τροφοδοτικό που να έχει τρεις ακροδέκτες, έναν για το 0V, έναν για +15V και έναν για -15V. Κάτι τέτοιο δηλαδή που δείχνω στο σχήμα. Δηλαδή μεταξύ του +V και του -V θα έχεις 30V, μεταξύ του +V και του 0, θα έχεις 15V και μεταξύ του -V και του 0 πάλι 15V.

fkdpbpar
27-04-07, 16:58
To δικό μου μπορώ να το μετατρέψω (να κάνω κάτι στην έξοδο) έτσι ώστε να έχει και -15 βολτ ή πρέπει να έχω συγκεκριμένο τροφοδοτικό?

babisko
27-04-07, 17:19
To δικό μου μπορώ να το μετατρέψω (να κάνω κάτι στην έξοδο) έτσι ώστε να έχει και -15 βολτ ή πρέπει να έχω συγκεκριμένο τροφοδοτικό?

Πιστεύω πως ναι, αν μπορεί να σου δώσει 30V τάση. Επειδή το κύκλωμα που θέλεις να τροφοδοτήσεις έχει πολύ μικρές απαιτήσεις σε ρεύμα, κάποια mA, μπορείς να το ρυθμίσεις στα 30V. Να συνδέσεις δυο αντιστάσεις περίπου 220 Ω σε σειρά και τα δυο ελεύθερα άκρα τους να τα συνδέσεις ως εξής: το ένα άκρο στο 0 του τροφοδοτικού σου και θα αποτελεί το -15V, το άλλο άκρο στο +30V του τροφοδοτικού σου και θα αποτελεί το +15V και το κοινό σημείο των αντιστάσεων θα είναι το 0V του νέου σου τροφοδοτικού που θα συνδεθούν οι γειώσεις του κυκλώματός σου. Οι τιμές των δυο αντιστάσεων πρέπει να είναι όσο το δυνατόν όμοιες. Μπορείς να βάλεις και διαφορετικές τιμές αντιστάσεων (μέχρι και 1ΚΩ), αλλά θα μειωθεί η δυνατότητα παροχής ρεύματος με αντίστοιχη σταθερότητα των τάσεων(+-15V). Παράλληλα με τις αντιστάσεις καλό είναι να βάλεις δυο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 100-470uF στα 25V, προσοχή στην πολικότητα.
Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις αντί για αντιστάσεις, διόδους zener των 15V, βάζοντας όμως σε σειρά και κάποιες αντιστάσεις (10-47Ω) για περιορισμό του ρεύματος που θα περάσει από τις zener. Τις τάσεις στην περίπτωση αυτή θα τις πάρεις από τα άκρα των zener και το κοινό τους σημείο. Και εδώ μπορείς να βάλεις μικρούς ηλεκτρολυτικούς παράλληλα με τις zener.

fkdpbpar
27-04-07, 17:21
Babisko βρήκα αυτό που ήθελα εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=409

babisko
27-04-07, 17:26
Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστείς δυο τροφοδοτικά, γιατί θα πρέπει να δώσεις στο παραπάνω κύκλωμα ένα βολτ παραπάνω οπότε δεν θα έχεις συμμετρική τροφοδοσία +-15V, αλλά θα έχεις π.χ. +16V και -15V. Αλλά αν έχεις δυο τροφοδοτικά, τα ρυθμίζεις στα 15V και τα συνδέεις σε σειρά, και κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.

fkdpbpar
27-04-07, 17:37
To - των δύο τροφοδοτικών θα είναι κοινό σημείο, έτσι δεν είναι? Ωραία θα το κάνω με δύο τροφοδοτικά.

babisko
27-04-07, 17:51
To - των δύο τροφοδοτικών θα είναι κοινό σημείο, έτσι δεν είναι? Ωραία θα το κάνω με δύο τροφοδοτικά.

Όχι, αφού θα συνδεθούν σε σειρά το κοινό σημείο των δυο τροφοδοτικών θα είναι το σημείο που θα ενώσεις τις γειώσεις των σημάτων.
Δηλαδή αν Τ1 και Τ2 τα τροφοδοτικά, θα έχεις τα εξής άκρα: +Τ1, -Τ1 και +Τ2 ενωμένα, -Τ2. Τα τροφοδοτικά θα είναι ρυθμισμένα στα 15V και θα έχεις: +Τ1 -> +15V, οι ενωμένοι ακροδέκτες -Τ1 και +Τ2 --> κοινό σημείο (0V) και -Τ2 --> -15V.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Πάντως σε κάθε περίπτωση, πρέπει βάζοντας σταθερά τον αρνητικό ακροδέκτη του πολύμετρου στο κοινό σημείο των δυο τροφοδοτικών, θα πρέπει να παίρνεις με τον θετικό ακροδέκτη τις παρακάτω τάσεις, +15V στο +Τ1 και -15V στο -Τ2.

babisko
27-04-07, 17:58
Έτσι θα συνδεθούν τα δυο τροφοδοτικά. Συγγνώμη για το σχέδιο, αλλά έγινε στο πόδι με την ζωγραφική :oops: :oops:

fkdpbpar
28-04-07, 14:06
Ευχαριστώ. To κύκλωμα αυτό μπαίνει πριν από τα ηχεία, έτσι δεν είναι?

babisko
28-04-07, 19:21
Ευχαριστώ. To κύκλωμα αυτό μπαίνει πριν από τα ηχεία, έτσι δεν είναι?

Το κύκλωμα αυτό μπαίνει πριν τον τελικό ενισχυτή, όχι πριν τα ηχεία. Δηλαδή, θα έχεις με την σειρά: Πηγή, αυτό το κύκλωμα, τελικός ενισχυτής, ηχεία.

PCMan
07-05-07, 03:19
Πωπωπω τι βλέπω!!! Ωραίο το κυκλωματάκι. Αν τα κάνει όλα όπως τα λέει τότε αξίζει!
Μήπως σας βρίσκεται κανένα τυπωμένο?

petros10
07-05-07, 10:52
Καλή μέρα και καλή εβδομάδα.
Επειδή έχω ακριβώς την ανάποδη ανάγκη, δηλαδή από μια ηχογράφηση να αφήσω μόνο τη φωνή ή τις φωνές που ακούγονται και να σβήσω μουσική και θορύβους, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια συσκευή ή κατασκευή; Ευχαριστώ.

IOANNIS
08-05-07, 18:40
αλλο ενα κυκλωματακι αφαιρεσεις τις φωνης! δεν το εχω φτιαξει αλλα μου εχουν πει οτι δουλευει αλλα παιδια που το εχουν φτιαξει.
http://rapidshare.com/files/30187793/separtor_vocal_1_840-circuitului_de_karaoke..rar.html