PDA

Επιστροφή στο Forum : Ultrasonic radar



chris_x
27-04-07, 20:58
Καλησπερα μηπως εχει καποιος κατασκευασει το παρακατω κυκλωμα να με βοηθησει λιγο?? --->>> http://www.electronics-lab.com/projects/sensors/007/index.html

chris_x
29-04-07, 20:54
κανεις ρε παιδια????????

brainman
30-04-07, 00:04
εφοσον δεν απαντησε κανεις μαλλον δεν το εχει κανει καποιος
εσυ ομως ρωτα οτι σε απασχολει και ολο και καποιος θα απαντησει,τι διαολο?τοσα ατομα τζιτζικια πεταλωνουμε? :lol:

chris_x
30-04-07, 21:29
καταρχην να μου εξηγησει καπιος για τους υπερηχους (τι ειναι ακριβως????) και να μου πει πως λειτουργει ο πομπος και ο δεκτης ( T,R).Αυτα γ αρχη αν μπορει καπιος να βοηθησει

babisko
30-04-07, 22:23
καταρχην να μου εξηγησει καπιος για τους υπερηχους (τι ειναι ακριβως????) και να μου πει πως λειτουργει ο πομπος και ο δεκτης ( T,R).Αυτα γ αρχη αν μπορει καπιος να βοηθησει

Χρήστο, οι υπέρηχοι είναι αυτό που λέει το όνομά τους, ήχοι πολύ υψηλής συχνότητας, περίπου 40KHz, πέρα από το ανθρώπινο ακουστικό φάσμα, το οποίο είναι θεωρητικά 20-20000 Hz. Έχουν την ιδιότητα να ανακλώνται όταν πέσουν πάνω σε κάποιο σώμα. Στα ραντάρ υπερήχων υπάρχει ένας πομπός υπερήχων ο οποίος πρακτικά είναι ένα μεγαφωνάκι υπερήχων και εκπέμπει υπέρηχους. Υπάρχει επίσης και ένας δέκτης υπερήχων (μικρόφωνο υπερήχων), ο οποίος λαμβάνει τους υπέρηχους που στέλνονται από τον πομπό του και ανακλώνται σε κάποιο σώμα. Με την κατάλληλη επεξεργασία των σημάτων εκπομπής και λήψης αυτών των υπερήχων, μπορούμε να μετρήσουμε μια απόσταση, ή να γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι στον ελεγχόμενο χώρο (= κάποια κίνηση).
Αυτά τα λίγα και πολύ χονδρικά, σχετικά με τους υπέρηχους και τα ραντάρ υπερήχων.

chris_x
01-05-07, 14:44
ποσο κοστιζουν περιπου ο πομπος και ο δεκτης ????????δε μπορω να βρω στο internet

risk
05-05-07, 11:52
Φιλε μου δοκιμασε την smart kit εχει ενα αναλογο κιτακι με ρανταρ υπερυχων αρα εχει και τα ανταλλακτικα του....Τωρα για τιμη δεν ξερω......