PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό για λάμπες αλογόνου ...



kingor83
02-05-07, 12:46
Γεια και χαρά σε όλο το φόρουμ!

Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα σποτ με λάμπα αλογόνου. Η συγκεκριμένη είναι 12V DC στα 50W. Οι μετασχηματιστές που δίνουν στα καταστήματα για αυτές τις λάμπες (άσπροι μικροί πλακέ) ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν και τι χαρακτηριστικά έχουν ? Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να ανάψω στο μέλλον πάνω από μία τέτοια λάμπα και υπολογίζω ότι θέλει γύρω στα 4Α η κάθε μία ... αξίζει να έχει η κάθε μία τον μετασχηματιστή της όπως γίνεται σε σπίτια πχ και βιτρίνες καταστημάτων ή μπορώ με ένα τροφοδοτικό να έχω πάνω από μία ? Η πρώτη λύση που μου ήρθε στο μυαλό για πρόχειρη κατασκευή είναι να βρώ ένα παλιό τροφοδοτικό απο pc και να χρησιμοποιήσω τα +12V του ... Στο περίπου τι Αμπερ δίνουν τα τροφοδοτικά υπολογιστή στα +12 ? Το όλο ερώτημα το θέτω στη διάθεσή σας γιατί με ενδιαφέρει το κόστος της όλης κατασκευής μιας και ο προβολέας έπεσε στα χέρια μου τυχαία και θέλω με μικρό κόστος να τον δουλέψω ... :wink:

kingor

PiCBuRn3r
04-05-07, 12:54
Με τροφοδοτικό από PC πιστεύω μπορείς να την δουλέψεις.. Πχ. Αυτό που έχω στον Desktop μου είναι 550Watt και δίνει 16A στα 12V στην μια έξοδο και 18A πάλι στα 12V στην άλλη έξοδο... Ενώ άλλο που έχει που είναι 250άρι δίνει μόνο 10Α στα 12Volt στην μοναδική έξοδο που έχει. Μια 50Watt λάμπα αν δεν κάνω λάθος θέλει 50/12 = 4.17A. Οπότε σε καλύπτει ένα τυπικό τροφοδοτικό για PC. Αν είναι ATX τύπου τότε βρες ένα πράσινο καλώδιο που έχει στην φίσα που πηγαίνει στην μητρική και συνέδεσέ το με ένα μαύρο(γείωση).

edit: Μπορείς να την δουλέψεις και με παλιότερα τροφοδοτικά από PC (AT τύπου) τα οποία αν και δίνουν λιγότερα Αμπέρ στα 12 (γύρω στα 8-10) μπορείς να τα βρεις τζάμπα από παλιούς υπολογιστές...

chip
04-05-07, 13:13
Για να εργασθεί σωστά το τροφοδοτικό θα πρέπει να έχει φορτίο και στις εξόδους 5V και 3,3V και για αυτό θα πρέπει να τοποθετήσει κάποια κατάλληλη αντίσταση στις εξόδους αυτούς. (έχει δημοσιεύσει το ελεκτορ ανάλογο άρθρο)

kingor83
05-05-07, 23:03
thanks σε όλους ... της βρήκα και την θέση της και όλα δουλεύουν ρολόι ... με τροφοδοτικό από παλαιό pc ... (thanks picburner1 το ήξερα πως να δουλέψω το τροφοδοτικό εκτός pc). Βέβαια επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με αυτού του είδους τις λάμπες (αλογόνου) διαπίστωσα ότι έχουν και "διάρκεια ζωής" μαζί με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους οπότε ίσως τελικά να μην συμφέρει σε σχέση με τις κοινές ... Πάντως επειδή ήταν καλή η κατασκευή του προβολέα και στεγανή για εξωτερικό χώρο κρατώ αυτή τη μία .... thanks