PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια σε ενισχυτη



BLitZWinG
03-05-07, 16:10
Ψαχνω να βρω ενα κυκλωμα ενισχυτη με τα παρακατω χαρακτηριστικα:

Vin = +12V,-12V
Bandwidth = 1Hz - 10MHz
Κερδος τασης = 5
Κερδος ρευματος = Δεν με ενδιαφερει
Κερδος ισχυος = Δεν με ενδιαφερει

Το σημαντικο ειναι να εχω σε ολο το bandwidth τα ιδια db ενισχυσης.
Δεν με πειραζει να ειναι πολλων σταδιων η οτιδηποτε τυπου.

Ευχαριστω εκ των προτερων:)

eebabs2000
03-05-07, 16:55
Καταρχήν καλώς ήρθες στο forum!!! Τι θα οδηγήσεις μ' αυτόν τον ενισχυτή; Αν το ρεύμα που θα τραβήξεις από την έξοδο είναι μικρό μπορεiς να πας σε τελεστικό ενισχυτή με μεγάλο εύρος συχνοτήτων. Για παράδειγμα δες το datasheet του LT7812 και του LH0032 (http://www.national.com/an/AN/AN-253.pdf).

chip
03-05-07, 18:22
Πήγαινε καλύτερα στην TI έχει πάρα πολλά και θα βρείς πανεύκολα.... Φυσικά να θυμάσε να επιλέξεις κάτι λίγο καλύτερο από αυτό που έχεις ανάγκη... γιατί αν πας να επιλέξεις έναν τελεστικό με 500ΜΗz εύρος ζώνης που είναι πολύ εύκολο να βρείς σήμερα τότε θα είναι πιο δύσκολη η κατασκευή του (θα απαιτεί smd εξαρτήματα chock στην τροφοδοσία πυκνωτές καλής ποιότητας ενδεχωμένος πολυστρωματικό τυπωμένο...κλπ)
Αφού θέλεις 10MHZ με ενίσχυση έχεις ανάγκη από τελεστικό με GBW 50Μ άρα ένας στα 100 είναι άριστος για την δουλειά που θέλεις
Ρίξε μια ματιά σε OPA684
To LH0032 είναι πολύ οραίο ολοκληρωμένο αλλά πιστεύω οτι θα έχει τσουχτερή τιμή....

Επίσης ρίξε μια ματιά στα NE592 ή LM592 και LM733 που είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις στην ελλάδα και έχουν και πολύ προσιτή τιμή. (ξέρω γιατι δεν τα ανέφερα πρώτα....κλασικές επιλογές...οι παλμογράφοι τις δεκαετίας του 80 με 10-20M εύρος ζώνης αυτά χρησιμοποιούσαν)

BLitZWinG
07-05-07, 02:31
Η εξοδος θα οδηγησει φορτιο περιπου 100Ω.

Το LH0032 ειδα οτι δεν κατασκευαζεται πια. Οσο για την τιμη δεν υπαρχει προβλημα
ο εργοδοτης μου ειναι χουβαρντας:)

Δυστυχως τωρα πληρωνω το τιμημα του να μην ξερω αναλογικα ηλεκτρονικα.
Παντα μου αρεσαν τα ψηφιακα:)

Ευχαριστω για ολα αυτα τα ολοκληρωμενα που γραψατε αλλα οπως εγραψα και παραπανω επειδη δεν
ξερω και πολλα απο αναλογικα ειμαι αναγκασμενος προτου κατασκευασω κατι να το εξομοιωνω σε CAD με
αποτελεσμα να περιοριζομαι απο τις βιβλιοθηκες τις Cadence , Altium Designer , Mentor Graphics κτλ κτλ.

Το LM6171 παντως που δοκιμασα μου φανηκε ωραιο σαν ολοκληρωμενο αλλα με χαλαει καπως μετα τα 2-3MHz.
Απορια: Ειναι δυνατον η ταση εξοδου του ολοκληρωμενου να υπερβει την ταση τροφοδοσιας γιατι απο οσο ξερω κατι τετοιο δεν γινεται.
Εγω θελω να εχω στην εξοδο γυρω στα 20-30 Volt

eebabs2000
07-05-07, 17:22
Απορια: Ειναι δυνατον η ταση εξοδου του ολοκληρωμενου να υπερβει την ταση τροφοδοσιας γιατι απο οσο ξερω κατι τετοιο δεν γινεται.
Εγω θελω να εχω στην εξοδο γυρω στα 20-30 Volt

Όντως κάτι τέτοιο δε γίνεται αλλά αν τροφοδοτήσεις το chip με +/-12V θα πάρεις περίπου 20V από κορυφή σε κορυφή ή μήπως θες RMS;