PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι σωστή η υλοποίηση του τροφοδοτικού;



NoDsl
07-05-07, 21:11
Καλησπέρα στο forum μιας και είναι και το πρώτο πόστ μου.

Έριξα μια ματιά στα υπάρχοντα threads αλλά δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται ακριβώς στο ερώτημά μου.


Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής. Έχω το σχέδιο που μου έδωσε ένας κύριος, που αγοράζω ηλεκτρονικά εξαρτήματα, για την κατασκευή ενός σταθεροποιημένου τροφοδοτικού. Το σχέδιό του στην εικόνα που ακολουθεί.

http://img131.imageshack.us/img131/6985/reguz8.jpg

Ο ενισχυτής που τροφοδοτούσα μέχρι τώρα είχε απαίτηση 12volt με 3Α σταθερό και peak τα 5Α. Ο ενισχυτής αυτός αντικαταστάθηκε με ένα άλλο (http://www.audiodigit.com/index.php?section=35) ο οποίος έχει την ίδια απαίτηση σε Amps αλλά θέλει 13.7Volt MAX και σταθερά για να αποδόσει τα μέγιστα. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν όταν μέτρησα τα volt ac εξόδου του "12V" 3A μετασχηματιστή και μόνο 12 δεν ήταν. Το πολύμετρο έδειξε 15.8Volt. Δεν σταμάτισε όμως εδώ. Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη όταν μέτρησα την έξοδο του σταθεροποιημένου και μέτρησα ~11.5 volt....

Όπως αντιλαμβάνεστε δεν είμαι και κανας εξπέρ στα ηλεκτρονικά οπότ δεν είχα φανταστεί οτι υπάρχει πτώση τάσης απο το κύκλωμα σταθεροποίησης κλπ.

Οπότε άρχισα να ψάχνω λίγο στο νετ να δώ κατα πόσο είναι σωστό και σωστά υλοποιημένο το σταθεροποιημένο που είχα κατασκευάσει απο το σχέδιο του ανθρώπου αυτού. Με τα πολλά πολλά βρήκα αυτό (http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/page12.htm#5reg.gif) στο οποίο έχει μια "λίγο" διαφορετική προσέγγιση.


Τελικά το ερώτημά μου είναι. Η σταθεροποίηση είναι σωστή και επαρκής για 13.7Volt με 3Α σταθερό και peak στα 5A ΑΝ αλλάξω τον μετασχηματιστή με έναν 18V 3Α? Τι προτείνετε; υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της εξόδου του τροφ ώστε να το φέρω ακριβώς στα 13.7 (Για ρευμα ηρεμίας υπάρχει δυνατότητα και χρειάζεται να υπάρχει ρύθμιση; Η τα έχω μπερδέψει;)



*Σε ένα άσχετο θέμα τώρα. Είναι δυνατόν με κάποιο τροφοδοτικό να τροφοδοτήσω ενισχυτή αυτοκινήτου που τραβάει 42Α(14.4V);


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

GEWKWN
08-05-07, 01:51
Καταρχην καλως ηρθες!
την ταση που λες οτι μετρησες
στον μετασχηματιστη 15,8volt
ειναι κατι λογικο αν λαβεις υποψιν
οτι μετρας μονο με το πολυμετρο και χωρις
να εχεις καταναλωση.
Το κυκλωμα τωρα που σου εδωσε ο κυριος.
εχει κατι "περιεργο" διοτι εχει ενα lm317
σε μια συνδεση που κανονικα θα ειχε
ενα lm7812 .
Τελος παντων το κυκλωμα που βρηκες ειναι
απο μονος σου με την "διαφορετικη" προσεγκιση
ειναι και το σωστο.
Αν επιλεξεις στο μενου της Αρχικης σελιδας του
Hlektronika.gr την αναζητηση και εκει βαλεις
το "Lm317", σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
Ενα καλο τροφοδοτικο ειναι ενα πολυ καλο θεμα
και τα παιδια του Hlektronika.gr το εχουν καλυψει
παρα πολυ.
Φιλικα Γιωργος.

NoDsl
08-05-07, 08:56
καλώς σας βρήκα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.


Δεν ξέρω για πιο λόγο μου έιχε κολλήσει το LM317 αλλά τελικά είμαι λάθος. LM7812 έχει πάνω. Απότι διάβασα σε μερικά threads το 317 μπορεί να δώσει max 2.2Α σωστά; Το LM7812 για πόσα Α προορίζεται; Είναι οκ για την εφαρμογή που το θέλω;
Βασικά το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όπως είναι υλοποιημένο, μπορεί και χρειάζεται να γίνει καλύτερο για να μην μπλέκω τώρα με 10 μετασχηματιστές στο κουτί του ενισχυτή, γιατί το άλλο σχέδιο θέλει 2 μετασχηματιστές μέσα.
Τελικά για να πάρω 13.7Volt στην έξοδο του τροφοδοτικού τι μετασχηματιστή να πάρω; Μπορώ να προσθέσω μια διάταξη στο κύκλωμα για να ρυθμίζεται η τάσ εξόδου;
(Ξαναμέτρησα την έξοδο του μετασχηματιστή σε φορτίο. Ο ενισχυτής έπαιζε. Πάλι πάνω απο 15V βγήκε :( Ο ενισχυτής έπαιρνε 11.47 Σταθερό συνέχεια.)

θα εκτιμούσα μερικά Links αν κάτι μου έχει διαφύγει απο το forum.

Αλήθεια μήπως να κατασκευάσω το εξής (http://www.rason.org/Projects/powsupply/powsupply.htm) τροφοδοτικό; Υποθέτω οτι τα 2ν3055 που είναι τα ακριβά εξαρτήματα του τροφοδοτικού τα έχω οπότε αυτό το LM723 να βρώ που απότι κοιτάω δεν παίζει σε μαγαζια μέσω νετ. μπάς και παίζει κάποιο ανάλογο LM;

chip
08-05-07, 10:27
Προσωπικά θα έφτιαχνα κάτι με LM723 γιατί εκτός οτι θα δουλεύει σωστά... (τα περισσότερα τροφοδωτικά πάγκου με LM723 εργάζονται) θα έχεις και προστασία ρεύματος...ενώ στα κυκλώματα με 7812 ή 317 που προσθέτεις τρανζίστορ χάνεις την προστασία ρεύματος και σε ένα βραχυκύκλωμα θα καούν τα τρανζίστορ εξόδου και θα περάσουν όλη την τάση εξόδου στο μηχάνημα που τροφοδωτείς (οπότε υπάρχει κίνδυνος να το κάψουν)
Τo LM723 είναι εξαιρετικά εύκολο να το βρείς (50-60 λεπτά πρέπει να κοστίζει) και λογικά θα το έχει και το κατάστημα που προμηθεύεσαι εξαρτήματα....

Βέβαια κάνε μία επιπλέον αναζήτηση και για άλλα σχέδια με LM723 γιατί και στο 723 αν δεν είναι σωστά σχεδιασμένο (και έχω επιφυλάξεις γι αυτό που έδειξες μπορεί να καεί το 723 οπότε και πάλι στέλνει όλη την τάση στο τροφοδοτούμενο κύκλωμα.

Πάντως το πιο εύκολο είναι να φτιάξεις κατί με LM338 (5Α) ή το LM350 (3Α) (ενισχυμένες εκδόσεις του LM317) τα οποία βέβαια είναι ακριβά αλλά οτι καλύτερο για αρχάριο....δουλεύουν πάντα και δεν καίγονται (μόνο μην συνδέσεις λάθος τα 3 ποδαρακια του...γιατί τοτε μπορεί να καούν αμέσως)

NoDsl
08-05-07, 11:46
Προσωπικά θα έφτιαχνα κάτι με LM723 γιατί εκτός οτι θα δουλεύει σωστά... (τα περισσότερα τροφοδωτικά πάγκου με LM723 εργάζονται) θα έχεις και προστασία ρεύματος...ενώ στα κυκλώματα με 7812 ή 317 που προσθέτεις τρανζίστορ χάνεις την προστασία ρεύματος και σε ένα βραχυκύκλωμα θα καούν τα τρανζίστορ εξόδου και θα περάσουν όλη την τάση εξόδου στο μηχάνημα που τροφοδωτείς (οπότε υπάρχει κίνδυνος να το κάψουν)
Τo LM723 είναι εξαιρετικά εύκολο να το βρείς (50-60 λεπτά πρέπει να κοστίζει) και λογικά θα το έχει και το κατάστημα που προμηθεύεσαι εξαρτήματα....

Βέβαια κάνε μία επιπλέον αναζήτηση και για άλλα σχέδια με LM723 γιατί και στο 723 αν δεν είναι σωστά σχεδιασμένο (και έχω επιφυλάξεις γι αυτό που έδειξες μπορεί να καεί το 723 οπότε και πάλι στέλνει όλη την τάση στο τροφοδοτούμενο κύκλωμα.

Πάντως το πιο εύκολο είναι να φτιάξεις κατί με LM338 (5Α) ή το LM350 (3Α) (ενισχυμένες εκδόσεις του LM317) τα οποία βέβαια είναι ακριβά αλλά οτι καλύτερο για αρχάριο....δουλεύουν πάντα και δεν καίγονται (μόνο μην συνδέσεις λάθος τα 3 ποδαρακια του...γιατί τοτε μπορεί να καούν αμέσως)

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μήπως όμως είναι δυνατόν να ποστάρεις μερικά σχέδια για το κύκλωμα με χρήση LM723; Δεν πολυσκαμπάζω απο σχεδιασμούς. Επίσης καλύτερη σταθεροποίηση ποιά τοπολογία προσφέρει; Αυτή με το 7812 και τα 2n3055 ή τα 723κλπ;

chip
08-05-07, 12:53
Το 723 αφού πρόκειται να βάλεις εξωτερικά τρανζίστορ..

Αν σκόπευα να φτιάξω κάτι (και ήθελα έτοιμο σχέδιο) θα κοιτούσα αυτό: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/ps3010/ps3010a.html
Χωρίς φυσικά να μπορώ να πώ οτι δεν μπορεί να έχει λάθει και ούτε φυσικα οτι τα άλλα σχέδια στο δίκτυο δεν είναι καλά... απλά βλέπω να έχει προσέξει κάποια σημεία....

Ουσιαστικά το όλο θέμα είναι να είναι σωστά υπολογισμένη η προστασία ρεύματος (η αντίσταση ισχύος μετά το τρανζίστορ) και ταυτόχρονα το ρεύμα που θα ζητήσουν για την οδήγηση τα τρανζίστορ ισχύος να μην υπερβεί ποτέ τα 150mA που είναι το μέγιστο ρεύμα εξόδου του 723.