PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτόματο τριμμερ..??



soulhealer
16-05-07, 19:24
γεια σας παιδες! προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να υπολογίσω σταθερά χρόνου rc.. θέλω δηλαδή να βρώ την τιμή μιας αντιστασης και ενός πυκνωτή ώστε να μου δίνει στο φορτίο μου την τάση τροφοδοσίας ( 12Vdc ) σταδιακά και να φτάνει στο 100% μετά από π.χ. 10sec.
γίνεται να υλοποιηθεί αυτό με ένα κεντρικό διακόπτη ένα πυκνωτή μια αντίσταση και μια σταθερή πηγή τάσης? ή είμαι σε τελείως λάθος δρόμο?
κάτι σαν τριμμερακι δηλαδή ,αλλά αυτόματο..

υ.γ. οποιδίποτε άλλη λύση επιθυμητή.. ευχαριστώ!!

th_shak
17-05-07, 16:40
Ίσως να γίνεται αυτό που λες αλλά όταν θα συνδέσεις το φορτίο σου δέν θα έχει να δώσει αρκετό ρεύμα. Θα μπορούσε να γίνει άνετα με ένα μικροελεγκτή με χρήση PWM. Για περισσότερες λεπτομέρειες σίγουρα θα βρεις απαντήσεις στο Google.

jakektm
17-05-07, 22:37
κοιτα για τ=rc , οπου τ = 10 sec και για R = 10kω , τοτε ο c πρεπει να ειναι c=0.001F=1000uF, αρα χονδρικα θα φορτισει σε 10 sec. στα 12v, χονδρικα γιατι δεν λαβανουμε υποψην την ταση φορτισης και το ρευμα φορτισης του πυκνωτη.

Αν το φορτιο σου ειναι πχ 10Κ τοτε θα παρει 6 βολτ αντι για 12, αν ομως ειναι πχ 100Κ τοτε θα παρει τα 10,9 Βολτ ..

Καλυτερα πες μας σε τι κυκλωμα το θες, ισως υπαρχει πιο σωστος τροπος..

gsmaster
17-05-07, 23:10
Μπορεί μετά το RC να βάλει έναν ακόλουθο τάσης με τελεστικό και να οδηγήσει ότι φορτίο θέλει.

soulhealer
19-05-07, 15:16
αυτό που θέλω να κάνω είναι να ανάψω ένα φως σταδιακά.. πίστεύω ότι αυτός ο τρόπος ίσως δουλέψει..
όσο για τον υπολογισμό του χρόνου ξέρω ότι για T σε sec υπολογίζεις την Rσε ΟΗΜ και τον πυκνωτή σε F.
οπότε για 10 sec= 100Κ * 100μF πιστεύω είναι η σωστή εξίσωση μιας και μF= 10^-6 F και όχι 1000μF..
έβαλα όμως σε σειρά την αντίσταση 100Κ και τον πυκνωτή 100μF και έπειτα το λαμπάκι αλλά δεν ανάβει..
κάνω κάτι λάθος? δοκίμασα και παράλληλα το λαμπάκι στο πυκνωτή αλλά πάλι τίποτα. δοκίμασα να φορτίσω τον
πυκνωτή μόνο του με την αντίσταση χωρίς το λαμπάκι (για 50 sec έτσι ώστε να φορτίσει με 99% της τάσης της πηγής)
και μετά χωρίς τροφοδοσία έβαλα το λαμπάκι παράλληλα στον πυκνωτή και άναψε για msec και μετά έσβησε.. υπάρχει τελικά κάποιος τρόπος να ανάψω σταδιακά ένα λαμπάκι συνεχούς με αυτό το τρόπο?
ξέρω κυκλώματα rc είναι πολύ απλά αλλά όταν κάτι δεν μου δουλεύει σωστά ,γίνομαι έτσι :evil:

jakektm
19-05-07, 15:33
ειτε βαλεις r=10K c=1000uf ειτε r=100K c=100uF παλι 10sec θα εχεις τ.
οντως παραλληλα πρεπει να μπει το λαμπακι αλλα ο πυκνωτης θα φορισει σχεδον ακαριαια αφου η ταση των 12 βολτ ειναι χαμηλη και ο πυκνωτης μικρος..

savnik
20-05-07, 12:33
Παίξε με τις τιμές R-C

soulhealer
20-05-07, 18:01
βολικό το σχεδιάκι..θα το δοκιμάσω απόψε.. άλλωστε το ίδιο πρόβλημα σχεδόν το έχω δει στο φορουμ σε διαφορετικές κατηγορίες οπότε πιστεύω να κάνω κάτι για να σας πω..