PDA

Επιστροφή στο Forum : ψηφιακός θερμοστάτης



Tintin
18-05-07, 20:24
Λοιπόν έχω φτιάξει ένα κύκλωμα θερμοστάτη με θερμίστορ, δουλεύει πολύ καλά μόνο που όταν η θερμοκρασία του χώρου πλησιάζει τη θερμοκρασία που το έχω ρυθμίσει να ανοίγει το ρελαί του τρεμοπαίζει πολύ πριν ανοίξει , ανοίγει κανονικά, αλλά ο θόρυβος που κάνει είναι εκνευριστικός. Μπορεί κανείς να μου πει τι να κάνω για να το διορθώσω; Επίσης θέλω να το κάνω να έχει υστέρηση(δεν ξέρω αν το λέω σωστά) δηλαδή μου ανοίγει το ρελαί του όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ξεπεράσει τους 27 και θέλω να το κλείνει στους 26,7.. εχει κανείς κάτι στο μυαλό του;

th_shak
18-05-07, 20:45
Με μικροελεγκτή δε το κάνεις;

Για να μην ακούς το relay μπορείς να βάλεις ένα triac, αλλά αυτός δεν νομίζω να είναι ο σωστότερος τρόπος. Θα πρέπει να κάνεις το κύκλωμα να έχει μικρότερη ακρίβεια για να μην τρεμοπαίζει με την παραμικρή αλλαγή θερμοκρασίας. Όσο για τις τιμές που θέλεις να ανοίγει και να κλείνει το relay θα πρέπει το πρόγραμμά σου να ελέγχει την θερμοκρασία και να ενεργοποιεί ή να απενεργοποιεί το relay ανάλογα με τη θερμοκρασία που του έχεις ορίσει.

Tintin
18-05-07, 20:57
Δεν το έχω κάνει με μικροκοντρόλλερ αλλά με συκριτή τάσης με τελεστικό.. και γ΄΄εφυρα.. τώρα για να μην τρεμοπαίζει σκέφτομαι να βάλω μια μεγαλύτερη αντίσταση στη βάση του τρανζίστορ που ελέγχει το ρελαί να το κάνω λίγο πιο αναίσθητο...

chip
18-05-07, 23:32
Το πρόβλημα το περιέγραψες πολύ σωστά... χρειάζεσαι υστέρηση... Ρίξε μια ματιά στην ανάλογη θεωρεία... Επίσης κατέβασε το datasheet από το LM393 (comparator) να δείς πως συνδεσμολογείται ένας συγκριτής για να αποκτήσει υστέρηση (χρειάζεται feedback και αντίσταση σε σειρά με την είσοδο).
(άλλωστε και ο τελεστικός σου όταν είναι open loop είναι ένας συκριτής)

Radiometer
19-05-07, 02:44
Υπαρχει ενα σχετικα παρομοιο κυκλωμα στα κυκλωματα και ειναι εδω (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519)
στην ανάλυση κυκλώματος περιγραφη πως ρυθμιζεται η υστέρηση οπου μπορεις να παρεις μια ιδεα
και να την εφαρμοσεις πανω στο δικο σου κυκλωμα.

th_shak
19-05-07, 11:23
Και πως ξέρεις τι θερμοκρασία έχει? Πως το βλέπεις?

Tintin
19-05-07, 12:31
Λοιπόν έχω βάλει το θερμίστορ με ένα αλαλογικό θερμόμετρο ακριβείας σε ένα κουτι ώστε να μην επηρεάζεται και πολυ η θερμοκρασία και να είναι όσο το δυνατόν πιο ομοιόμορφα κατανεμημένη εκεί καιθ έτσι βλέπω τη θερμοκρασία του κυκλώματος.. Πάντως από πλευράς ρύθμισης δεν έχω σχεδόν καθόλου αποκλίσεις γιατι όταν το θερμόμετρο φτάσει 27.1 ,2 ανοίγει το ρελαί και εγω το έχω ρυθμίσει στους 27..

th_shak
19-05-07, 13:11
Νομίζω ότι θα ήταν πιο ωραίο αν είχε μια LCD ή Displays για να λέει τη θερμοκρασία και έτσι θα μπρούσες να προγραμματίσεις και τις θερμοκρασίες που θες να ανοίγει και να κλείνει το relay. (ηλεκτρονικός θερμοστάτης)

Tintin
19-05-07, 15:19
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά.. θωμά μήπως έχεις κάτι στο μυαλό σου; Ενα σχεδιάκι θα βοηθούσε περισσότερο γιατι δεν ξερω και πολλα ...

Tintin
19-05-07, 15:42
Παιδιά συγνώμη για την προχειρότητα του σχεδίου.. τα τριμμεράκια είναι πολύστροφα 25 στροφών..

th_shak
19-05-07, 20:21
Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις ένα από αυτά είναι αυτό: http://tuxgraphics.org/electronics/200705/article07051.shtml
Θα μπορούσες επίσης να χρησιμοποιείσεις ένα DS1620 (ακρίβεια 0.5 C) και μια LCD για να σου εμφανίζει τη θερμοκρασία. Αυτό με το DS1620 το έχω κάνει και μπορώ να σου το στείλω αλλά πρέπει να έχεις τον CodeVisionAVR αν θες να αλλάξεις κάτι στο πρόγραμμα και φυσικά θα πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό σε C και να έχεις προγραμματιστή για AVR.

Tintin
19-05-07, 20:36
Λοιπόν Θωμά όποια πληροφορία καλοδεχούμενη.Από προγραμματισμό δεν ξερω και πολλά , αλλά έχω ένα φίλο που τα καταφέρνει και έχει και προγραμματιστή για AVR.Τώρα στο πρόγραμμα δεν νομιζω να αλλάξω κάτι αν θες στείλε μου το πρόγραμμα και το σχέδιο να τα κοιτάξουμε και βλέπουμε..
ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και για το χρόνο σου..

Tintin
19-05-07, 21:34
Σορρυ θωμά τώρα είδα τι σελίδα..

th_shak
19-05-07, 22:00
Στέλνω ενα zip που έχει το πρόγραμμα και ενα αρχείο readme που σου περιγράφει τι να κάνεις.

Tintin
19-05-07, 22:20
οκ θωμα ευχαριστώ