PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην κατασκευή πλακέτας



fkdpbpar
19-05-07, 22:21
Hallo, είμαι πρωτάρης στην δημιουργία πλακετών γι' αυτό το λόγο ζητώ λίγη κατανόηση. Θέλω να φτιάξω την εξής πλακέτα του linear: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=421 Έχω δει στο φόρουμ διαφόρους τρόπους δημιουργίας, εγώ αποφάσισα να κάνω τον εξής: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_pcb.php . Μπορώ να εκθέσω την πλακέτα σε υπεριώδη ακτινοβολία και έπειτα από 5 ώρες να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδικασία ( καυστική σόδα κ.τ.λ.) ή πρέπει να γίνει αμέσως (εννοείτε ότι μετά την έκθεση της πλακέτας στην υπεριώδη θα ξανατοποθετηθεί το προστατευτικό αυτοκόλλητο)? Και κάτι άλλο, τα βαττ της λάμπας υπεριώδους είναι ανάλογα με τον χρόνο που χρειάζεται να εκθέσουμε την πλακέτα στο θάλαμο ή σε κάθε περίπτωση θα την αφήσουμε για 4 λεπτά? Πως καταλαβαίνουμε το χρόνο που πρέπει να την αφήσουμε στο θάλαμο? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Lykos1986
19-05-07, 23:20
...Μπορώ να εκθέσω την πλακέτα σε υπεριώδη ακτινοβολία και έπειτα από 5 ώρες να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδικασία ( καυστική σόδα κ.τ.λ.) ή πρέπει να γίνει αμέσως (εννοείτε ότι μετά την έκθεση της πλακέτας στην υπεριώδη θα ξανατοποθετηθεί το προστατευτικό αυτοκόλλητο)? Και κάτι άλλο, τα βαττ της λάμπας υπεριώδους είναι ανάλογα με τον χρόνο που χρειάζεται να εκθέσουμε την πλακέτα στο θάλαμο ή σε κάθε περίπτωση θα την αφήσουμε για 4 λεπτά? Πως καταλαβαίνουμε το χρόνο που πρέπει να την αφήσουμε στο θάλαμο? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η διαδικασία συνήθως γίνετε αμέσως, για λόγους λειτουργικότητας κυρίως (δηλαδή αφού άρχισες να την κάνεις να την τελειώνεις κιόλας για να μην σου πάρει μια πλακέτα και καμιά εβδομάδα). Από την άλλη όμως μπορείς να εκθέσεις την πλακέτα σου και αργότερα να κάνεις την υπόλοιπη διαδικασία (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως). Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να την τοποθετήσεις αμέσως σε τελείως σκοτεινό θάλαμο (πχ σε ένα κουτί) έτσι ώστε να μην διαβρωθεί κι άλλο η προστατευτική μάσκα που υπάρχει πάνω από τον χαλκό και η οποία φεύγει με το φώς (για αυτό και η αρχική έκθεση). Το προστατευτικό αυτοκόλλητο δεν θα σε συμβούλευα αν το βάλεις αφού ίσως τραυματίσεις την προστατευτική μάσκα. Το μόνο που με προβληματίζει αυτήν την στιγμή είναι η οξείδωση! Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί η πλακέτα στο σημείο που έχει φθαρθεί η προστατευτική μάσκα λόγο της έκθεσης. Γενικός η πλακέτες έχουν την τάση να οξειδώνονται εύκολα αφού έρχονται σε επαφή με το οξυγόνο, για αυτό και τις περνάμε μετά και ένα προστατευτικό πλαστικό βερνίκι όταν είναι φτιαγμένες σε ερασιτεχνικό επίπεδο ή πράσινη μάσκα (μπορεί και μαύρη) αν είναι σε επαγγελματικό επίπεδό.

Τα watt της λάμπας σχετίζονται σίγουρα με τον χρόνο έκθεσης της πλακέτας, όπως επίσης και η απόσταση της λάμπας από την πλακέτα. Οπότε αν έχεις παραπάνω watt λάμπα σίγουρα θα αφήσεις την πλακέτα λιγότερο. Τώρα για το αν θα είναι ανάλογα τα δύο μεγέθη… δεν μπορώ να σου απαντήσω. Μπορεί με λίγα λόγια όσο περνάει ο χρόνος η σχέση των δύο να γίνεται εκθετική αν και δεν το νομίζω.

Τώρα για το πώς θα καταλάβεις πότε μια πλακέτα είναι έτοιμη… Μπορείς να το καταλάβεις μόνο με την εμπειρία. Με λίγα λόγια θα πρέπει να κάνεις μερικά πειράματα πρώτα και έτσι θα βρεις την τέλεια συνταγή. Α, και να ξέρεις, η πρώτη πλακέτα ποτέ να είναι λειτουργική αφού ή δεν θα σου βγει καθόλου ή θα υπάρχουν ενωμένες γραμμές ή θα υπάρχουν κομμένες κτλ

Καλή επιτυχία!!! Και φυσικά για ότι άλλο θες… εδώ είμαστε!!! :wink:

chip
20-05-07, 00:17
Αφού την εκθέσης στην υπεριώδη ακτινοβολία καλό είναι να τη βάλεις στην καυστική σόδα.... και μετά να την στεγνώσεις και είσαι ΟΚ..μπορεί να περιμένει λίγες ώρες (ή και μέρες) (χωρίς το αυτοκόλητο)

Αν πάλι πρόκειται να τη βάλεις στη καυστική σόδα μετά τις 5 ώρες τότε βάλε το προστατευτικό αυτοκόλητο. Αν δεν κάνεις κάτι με αιχμηρό αντικείμενο και είναι και καλής ποιότητας η πλακέτα (πχ Bungard) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Εννοείτε πριν κολήσεις το αυτοκόλητο θα την στεγνώσεις καλά με χαρτί (χωρίς να την τρίβεις με δύναμη)

pet
20-05-07, 02:38
http://diypcb.googlepages.com/index.html

δεν νομίζω να έχεις κάποια απορία άμα κοιτάξεις εδώ

fkdpbpar
20-05-07, 17:38
Τα υλικά και εξαρτήματα π.χ φωτοευαίσθητη πλακέτα, νιτρική σόδα, τριχλωριούχος σίδηρος, πόσο περίπου στοιχίζουν? Θάλαμο υπεριώδους βρήκα σε ένα τυπογραφείο δεν χρειάζεται να φτιάξω, το θέμα τώρα είναι ο χρόνος έκθεσης της πλακέτας γιατί αυτός ο θάλαμος είναι επαγγελματικός και η λάμπα υπεριώδους λογικά είναι πολλών βαττ.

pet
21-05-07, 02:18
λοιπόν, μια διπλής όψης 10χ16 cm πλακέτα φωτοευαίσθητη κάνει περίπου 3,5 ευρώ η μία

για καυστική σόδα (εμφανιστικό) μπορείς να χρησημοποιήσεις τουμποφλό, ένα φακελάκι (για κρύο νερό) σε ένα λίτρο νερό (τουμποφλό=80 λεπτά το ευρώ)

τριχλωριούχο σίδηρο εγώ είχα αγοράσει με 21 ευρώ τα 3,6 Kgr αλλά μπορείς σε κάποιο ηλεκτρονικάδικο να ζητήσεις
αποχαλκωτική σκόνη σε σακουλάκι των 200gr (την διαλύεις σε 400 με 500 gr νερό). κάνει το φακελάκι περίπου 3 ευρώ

το θέμα με τις λάμπες μην το φοβηθείς κ πολύ, όλα εξαρτώνται απο την διαφάνεια που θα χρησημοποιήσεις.
Αν έχεις καλή διαφάνεια, και 2 λεπτά να το αφήσεις δεν κινδυνέυει.

Πάντως μην απογοητευτείς με την πρώτη, δηλαδή μια δυο πλακέτες μπορεί να τις χαλάσεις δοκιμάζοντας

καλη επιτυχία

fkdpbpar
21-05-07, 17:15
Χρειάζομαι διπλής όψης φωτοευαίσθητη πλακέτα? Έκανα βλ#@%εια και πήρα μικρότερη σε διαστάσεις και διπλής όψης. Καλύτερα δεν είναι να χρησιμοποιήσω μία μονής όψης? Το τουμποφλό το αραιώνω σε νερό, ποιες είναι οι αναλογίες? Καθώς και τις αναλογίες του τριχλωριούχου σιδήρου? (τουμποφλό=60γραμ., τριχλωριούχος σιδηρος=250γραμ.)

pet
21-05-07, 21:51
γιατί δεν διαβάζεις το λινκ που σου έδωσα; τις έχει τις αναλογίες

fkdpbpar
21-05-07, 22:12
Έχει μόνο τις αναλογίες του τουμποφλό και όχι του τριχλωριούχου σιδήρου. Αυτό που το ονομάζει Rosol 3 πως το ζητάω?

pet
21-05-07, 22:40
For etching I use FeCl3 (ferric cloride) with water [1gr FeCl3 : 2gr H2O].

fkdpbpar
22-05-07, 09:55
Ωραία αλλά πόσα γραμμάρια τριχλωριούχου σιδήρου χρειάζονται? Το σακουλάκι που έχω πάρει είναι των 250 γραμμαρίων, να το χρησιμοποιήσω όλο?

fkdpbpar
22-05-07, 22:59
Και κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω, η όλη διαδικασία μετά την έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία π.χ. τουμποφλό κ.τ.λ. πρέπει να γίνει σε χαμηλό φωτισμό?

gsmaster
22-05-07, 23:04
Μέχρι και το τουμποφλό ναι, αλλά δεν έχει νοημα αν δεν αφήνεις την πλακέτα εκτεθειμένη στο φώς, και γενικά αν είσαι σε εσωτερικό χώρο και χωρίς πολλά-πολλά φώτα δεν υπάρχει πρόβλημα.

fkdpbpar
24-05-07, 08:39
Παιδιά κάτι δεν πάει καλά με την πλακέτα. Έκανα όλα τα βήματα κατασκευής της πλακέτας, χωρίς να αντιμετωπίσω κατά τη γνώμη μου κανένα πρόβλημα μέχρις ότου πιάσω στα χέρια μου το πολύμετρο. Τελειώνω όλες τις διαδικασίες, φαίνεται κανονικά το σχήμα του κυκλώματος πάνω στην φωτοευαίσθητη πλακέτα σε χρώμα χαλκού αλλά πάω να μετρήσω την αντίσταση στα βραχυκυκλώματα και μου δείχνει άπειρη σε οποιοδήποτε σημείο :hammer: Τι έφταιξε? Έφτασα μέχρι το βήμα που βγάζουμε τη φωτοευαίσθητη από το τριχλωριούχο σίδηρο, υπάρχει κανένα έξτρα βήμα? Παρακαλώ μια βοήθεια, έχω τρελαθεί.

Lykos1986
24-05-07, 09:42
Δεν είναι τίποτα!!! Όταν τελειώνεις τα βήματα της αποχάλκωσης η γραμμές που μένουν έχουν ακόμα πάνω τους το προστατευτικό στρώμα της μάσκας (που προστάτευε τις γραμμές από την διάβρωση και είναι μονωτής). Θα καθαρίσεις την πλακέτα σου με ασετόν ή οινόπνευμα (εγώ αυτό χρησιμοποιώ) ή ειδικά καθαριστικά πλακετών (είναι ακριβά και δεν συμφέρουν ή τέλος βενζίνη (δεν έχω καθαρίσει ποτέ κύκλωμα έτσι αλλά το έχω ακούσει πολλές φορές) και η πλακέτα σου θα είναι ΟΚ!!!!!

fkdpbpar
24-05-07, 09:59
Μπράβο αυτό ήταν, το καθάρισα και χθες με οινόπνευμα αλλά φαίνεται δεν ηταν αρκετό, τώρα παρατήρησα ότι μετά τον καθαρισμό αλλάζει το χρώμα. Τώρα τι μπορώ να του βάλω για να διατηρηθεί η πλακέτα? Είδα στο site που δημοσίευσε ο pet ένα υλικό που ονομάζεται Rosol 3, αυτό πως το ζητάω? Μου έφτιαξες τη μέρα.

Lykos1986
24-05-07, 10:05
Ναι. Το χρώμα γίνετε λίγο πιο... χρυσαφί.

Το υλικό που γράφεις (αυτό που λέει στην σελίδα του pet) δεν γνωρίζω αν μπορείς να το βρεις εύκολα. Στην Θεσσαλονίκη πάντως που έψαξα δεν μπόρεσα να το βρω. Ουσιαστικά είναι υλικό επικασσιτέρωσης. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να φτιάξεις το κύκλωμά σου και μετά να του ρίξεις ένα ειδικό σπρέι πλαστικού που είναι ειδικά για πλακέτες. Φυσικά το αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με το να κάνεις επικασσιτέρωση.

fkdpbpar
24-05-07, 10:24
Θα ρωτήσω σε κανένα κατάστημα ηλεκτρονικών και θα πάρω ότι βρω. Σας ευχαριστώ όλους.

pet
24-05-07, 16:44
για τον καθαρισμό της πλακέτας μπορείς μετά την αποχάλκωση να κάνεις το εξής

επανέκθεση (χωρίς διαφάνεια εννοείται) και επανεμφάνιση

έτσι θα φύγει το φωτοευαίσθητο υλικό


παιδιά μ για την πάστα αν θελετε πείτε μου να αγοράσω μερικές να σας στείλω (στους θεσσαλονικιούς)

εννοείται δεν θέλω κέρδη, απλά δεν θα πληρώσω απο την τσέπη μ τίποτα (δηλαδή 11 ευρώ η πάστα
και όσο η κάνει η μεταφορά) , αξίζει τον κόπο για μένα

μπουγάτσα με κασσίτερο rulez
:o :o :lol: :lol: :lol:

Lykos1986
24-05-07, 19:24
]
...επανέκθεση (χωρίς διαφάνεια εννοείται) και επανεμφάνιση...



Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο αφού η λύση του καθαρισμού της πλακέτας με ένα υγρό μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη. Από την άλλη όμως μήπως με τον τρόπο που λες θα φύγει και ο χαλκός;;;…;;;…

gsmaster
24-05-07, 19:52
]
...επανέκθεση (χωρίς διαφάνεια εννοείται) και επανεμφάνιση...



Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο αφού η λύση του καθαρισμού της πλακέτας με ένα υγρό μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη. Από την άλλη όμως μήπως με τον τρόπο που λες θα φύγει και ο χαλκός;;;…;;;…

Επανεμφάνιση είπε ο ανθρωπας όχι επαναποχάλκωση.
Με λίγα λόγια βάζεις την πλακέτα χωρίς διαφάνεια για να πάρει φώς το φωτοευαίσθητο και μετά την ρίχνεις στο tuboflo και φέυγει όλο το υπόλοιπο φωτοευαίσθητο.

Lykos1986
24-05-07, 20:17
Οπότε διάβασα λάθος. Πες το και κεκτημένη ταχύτητα!!!!!!

Και πάλι όμως πιστεύω πως το κλασικό οινόπνευμα είναι καλύτερο. Για την ακρίβεια… λιγότερο χρονοβόρο.

babisko
24-05-07, 21:29
Καλή δουλειά κάνει και το σύρμα κουζίνας (ατσαλόμαλλο) που καθαρίζουν κατσαρόλες (το ψιλό, όχι το άγριο - χοντρό) αλλά με προσοχή να μην ξεκολήσουν οι λεπτές πίστες χαλκού.

fkdpbpar
24-05-07, 21:40
Τους άλλους τρόπους δεν τους έχω δοκιμάσει, άλλωστε ήταν η πρώτη μου κατασκευή πλακέτας, πάντως η λύση του οινοπνεύματος δεν μου πήρε πολύ χρόνο (περίπου 3 λεπτά) χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Danza
25-05-07, 05:57
μια απορία... αν αντί για επικασσιτέρωση βάψουμε την πλακέτα? οχι πινέλα και τέτοια απλά με σπρέι μπογίας που πουλάνε στα μαγαζιά με χρώματα θα γίνει δουλειά? καποιος άλλος τρόπος υπάρχει???

pet
25-05-07, 08:02
μπα είναι δύσκολο να βρεις μονωτική μπογιά, το spray είναι καποια mega Ω , πολύ κακό

PCMan
25-05-07, 14:45
Εγώ βάζω βερνίκι μπογιας με πινελο.

Πειράζει? Το μέτρησα πάντως και είναι οκ.

Danza
25-05-07, 14:56
Εγώ βάζω βερνίκι μπογιας με πινελο.

Πειράζει? Το μέτρησα πάντως και είναι οκ.

κατι σαν το λούστρο που βάζουμε στα έπιπλα λές?

PCMan
25-05-07, 15:02
Είναι βερνίκι που βάζουν σε μπογιά διπλής(είναι μπογια που βαφουν τα μηχανάκια και αμάξια).
Δεν νομίζω να είναι ίδιο με το λούστρο.

Danza
25-05-07, 18:47
α καταλαβα

gsmaster
28-05-07, 21:31
Γιατί πειραματίζεσται με ότι νάναι σπρέυ? αφού υπάρχει ειδικό βερνίκι για πλακέτες

badsak
28-05-07, 22:00
Παιδια υπαρχει και ειδικο μονωτικο βερνικι για μετασχηματιστες :wink: :wink:
σε διαφανο πορτοκαλι και πρασινο χρωμα. :!: :!: :!: :!:
Το χρησιμοποιουν στην κατασκευη μετασχηματιστων για καλητερη μονωση στην περιελιξη.
Υπαρχει σε ολα τα ηλεκτροτεχνουργεια. :lol: :lol:

PCMan
29-05-07, 10:30
Τι είναι τα ηλεκτροτεχνουργεια?