PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτησεις για επισκευη UPS!!!!!!



ΜΑΝΟΛΗΣ28
19-05-07, 22:26
Καλησπέρα σε ολο το φορουμ.Πραγματικα το site ειναι απιστευτο.Πολυ καλη δουλεια

Ας περασουμε και στο ψητο.........

Εχω τελειωσει Τεχνικος Η/Υ και τα 4 τελευταια χρονια βρισκομαι στον χωρο των υπολογιστων σε εταιρεια που ασχολειται με περιφερειακα υπολογιστων.Ξερω παρα πολλα πραγματα πανω σε υπολογιστες και δικτυα αλλα ειμαι σχεδον σκραπας στα ηλεκτρονικα.ξερω βεβαια να αναγνωριζω κυκλωματα , εξαρτηματα και να δουλευω κολλητηρι αλλα θελω να με διαφωτισετε σχετικα με καποια πραγματα τα οποια εχουν παρουσιαστει τον τελευταιο καιρο πανω στην δουλεια μου.

Στην εταιρεια που ειμαι φερνουμε καποια UPS τα οποια των τελευταιο καιρο τα επισκευαζω εγω.
Το καλο ειναι οτι πλακετες μου στελνει ο προμηθευτης απο ΚΙΝΑ οποτε δεν καθομαι να επισκευασω καμενη πλακετα και μπαταριες μολυβδου ειτε αγοραζουμε ειτε φορτιζω εγω καποιες οι οποιες ειναι σχεδον αδειες εχοντας αγορασει 1 φορτιστη μπαταριων μολυβδου.Επισης εχω αγορασει και αρκετες ασφαλειες για να εχω στοκ και να αλλαζω αν χρειαστει.
Τις περισσοτερες φορες τα πιο πιθανα προβληματα ειναι ειτε η πλακετα ειτε η μπαταρια ειτε η ασφαλεια του UPS.Οποτε αλλαζω ενα-δυο τρια απο τα παραπανω και αφου δινω φορτιο στο UPS και δω οτι κραταει τον υπολογιστη για αρκετη ωρα το κλεινω και το στελνω στον πελατη.Το θεμα της ολης υποθεσης ειναι οτι μερικες φορες δεν φταιει τιποτα απο τα παραπανω και παρολο που τα εχω βαλει ολα καινουργια το UPS εχει παλι προβλημα.Εκει παμε στο θεμα του μετασχηματιστη ο οποιος πανω εχει διαφορα καλωδια τα οποια καταληγουν στην πλακετα του UPS. Τα δυο απο αυτα τα καλωδια ειναι ενα κιτρινο και ενα ασπρο.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα ελεγξω ενα μετασχηματιστη για να δω οτι εχει προβλημα.Μπορει ο μετασχηματιστης να ειναι ξεφορτισμενος ?
μπορω να τον φορτισω η να τον επισκευασω??να αλλαξω δηλαδη τα πηνια πχ.
επισης ειναι πιθανο να φταινε τα καλωδια που ειναι μεσα στο UPS , οι επαφες η η πλακετα που εχει για να επικοινωνει σειριακα με το PC??H κατι αλλο?


ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθησει .ξερω οτι ζηταω πολλα πραγματα αλλα...

Lykos1986
19-05-07, 23:03
...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως θα ελεγξω ενα μετασχηματιστη για να δω οτι εχει προβλημα.Μπορει ο μετασχηματιστης να ειναι ξεφορτισμενος ?
μπορω να τον φορτισω η να τον επισκευασω??να αλλαξω δηλαδη τα πηνια πχ.
επισης ειναι πιθανο να φταινε τα καλωδια που ειναι μεσα στο UPS , οι επαφες η η πλακετα που εχει για να επικοινωνει σειριακα με το PC??H κατι αλλο?...



Αρχικός καλώς ήρθες στο forum!

Ο μετασχηματιστής δεν μπορεί να είναι ξεπορτισμένος (βασικά δεν έχει καν την δυνατότητα αν φορτίζει και να εκφορτίζει, έχει άλλη χρησιμότητα). Το να αλλάξεις τα τυλίγματα είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που συνήθως δεν ακολουθείτε πλέον αφού είναι ασύμφορο (πας με λίγα λόγια να πάρεις έναν καινούριο, και αν είναι και κανένας flyback τύπου τότε ούτε να το σκάφτεσαι αφού δεν ξέρεις τις σχέσεις τυλίγματος). Το να φταίνε τα εσωτερικά καλώδια είναι λίγο απίθανο (αν και μερικές φορές συμβαίνει σε συσκευές από Κίνα), συνήθως τα εξωτερικά παθαίνουν βλάβες (ουσιαστικά κόβονται στο εσωτερικό τους) λόγο της χρήσης τους και συνήθως κόβονται κοντά στα φις. Τώρα για να είσαι σίγουρος μπορείς αν το βάλεις στο ρεύμα και να μετρήσεις με ένα πολύμετρο για να δεις που υπάρχει τάση και που όχι (για παράδειγμα στην αρχή του μετασχηματιστή, στο τέλος αυτού, στο κύκλωμα έλεγχου κτλ).

Υποθέτω πως η πλακέτα που αλλάζεις θα είναι το κύκλωμα ελέγχου του UPS και ότι δεν θα περιλαμβάνει το τροφοδοτικό του. Αν αυτό ισχύει τότε αφού αλλάζεις τα πάντα και πάλι δεν λέει να δουλέψει, το πρόβλημα θα είναι στην πλακέτα του τροφοδοτικού. Υποθέτοντας πως το τροφοδοτικό θα είναι παλμοτροφοδοτικό (όχι γραμικό δηλαδή) και φτιαγμένο στην Κίνα τότε τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να αλλάξεις τους μικρούς πυκνωτές του τροφοδοτικού και να δεις αν θα δουλέψει. Καλύτερο θα ήταν όμως να μας δώσεις και μια εικόνα του UPS για να σου πούμε αν είναι να κοιτάξεις και πουθενά αλλού.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
19-05-07, 23:17
Καταρχας Ευχαριστω για την βοηθεια σου.
Δεν μπορω να καταλαβω οταν λες τροφοδοτικο τι εννοεις
Τα UPS που φερνουμε τα οποια ειναι της ταξεως από 500 μεχρι 2500VA αποτελουνται στο εσωτερικο τους απο τα εξης εξαρτηματα
Κεντρικη πλακετα , μπαταρια(ες) , μετασχηματιστης,πλακετα με σειριακη εξοδο, ασφαλεια και τα καλωδια .
Υπαρχει περιπτωση να εχει κατι αλλο μεσα εκτος απο αυτα?.Μπορει να μην εχω προσεξει κατι μιας και οταν τα επισκευαζω το ματι μου επικεντρωνεται πανω στα παραπανω
Θα βγαλω την Δευτερα που θα παω στην δουλεια φωτογραφιες και θα τις ανεβασω για να δεις πως ειναι τα UPS μεσα και απο τι αποτελουνται.

Να σου αναφερω επισης οτι ολα τα UPS Που φερνουμε ειναι LINE INTERACTIVE .Αναμεσα στην εισοδο και την εξοδο παρεμβαλλονται
φιλτρο εισοδου
φορτιστης και μεταλλακτης (inverter)
μπαταρια
αυτα τα βρηκα απο ενα site στο ιντερνετ

Lykos1986
19-05-07, 23:51
Τροφοδοτικό πάντα υπάρχει σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα που δουλεύει από τα 220V αφού κανένα ολοκληρωμένο κύκλωμα μέχρι στιγμής δεν δουλεύει απευθείας στα 220.

Το τροφοδοτικό αρχίζει από τον μετασχηματιστή (η και το αρχικό φίλτρο εισόδου), συνεχίζει σε κατάλληλα κυκλώματα (ανόρθωση, φιλτράρισμα, σταθεροποίηση κτλ) και τελειώνει στην έξοδο της τάσης η οποία θα οδηγήσει τα άλλα κυκλώματα (πχ ο επιτηρητής τάσης που υπάρχει μέσα στο UPS για να μπορεί να βλέπει πότε η μπαταρίες είναι γεμάτες αλλά και να ελέγχει τον τρόπο φόρτισής των μπαταριών αφού μπορούν να φορτιστούν με τρεις ή και τέσσερεις διαφορετικούς τρόπους). Το inverter μπορείς να πεις πως είναι ένα ανάποδο τροφοδοτικό αφού θα πάρει την χαμηλή τάση των μπαταριών και θα την κάνει εναλλασσόμενη και επίσης θα την στείλει στα 220V για να τροφοδοτήσει το PC.

Αφού δεν μπόρεσες να το ξεχωρίσεις τότε σίγουρα θα είναι ενσωματωμένο στην κύρια πλακέτα (όπως και όλα τα άλλα κυκλώματα) και αφού ο μετασχηματιστής είναι ξεχωριστά τότε μάλλον το τροφοδοτικό του θα είναι κλασικό γραμμικό (τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει παλμοτροφοδοτικό που να έχει απομακρυσμένο μετασχηματιστή).

Τώρα για το ότι είναι Line Interactive… δεν μπορεί να μου έρθει κάποια πιθανή βλάβη γιατί δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος ακριβός τύπος είναι. Με λίγα λόγια τα θυμάμαι ως off line και on line UPS αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ την ονοματολογία που λες εσύ έτσι ώστε να ξέρω ποιο είναι ποιο. Από την άλλη πάλι αφού όλα τα κυκλώματα είναι σε μία πλακέτα και αυτήν την πλακέτα την αλλάζεις τότε ο κύριος ύποπτος είναι ο μετασχηματιστής αφού ουσιαστικά είναι και ο μόνος που μένει. Μέτρα την τάση και πες μας.

ΜΑΝΟΛΗΣ28
20-05-07, 11:39
Ευχαριστώ φίλε μου για την απαντηση.
Αρκετα κατανοητα αυτα που λες.Θα ποσταρω αυριο κιολας φωτογραφιες απο τα μερη των UPS για να εχετε και εσεις μια πληρη εικονα για το τι προκειται

Ευχαριστω