PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση κάρτας γραφικών με την τηλεόραση...



leone
20-05-07, 19:54
Καλησπέρα σε όλους.

Σύνδεσα την κάρτα γραφικών μου( ΑΤΙ Radeon X1600 Pro) μέσω του S-Video βύσματος της στην τηλεόραση. Χρησιμοποίησα ένα καλώδιο S-Video και ένα scart που είχε είσοδο για S-Video.

Το πρόβλημα είναι ότι η τηλεόραση αρνείται να δείξει έγχρωμα! Όσο και αν έψαξα τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών δεν κατάφερα τίποτα!!!

Έχει κανένας καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Και τώρα τι κάνουμε? :roll: :roll:

panos_panopoulos
20-05-07, 22:47
Επειδή έχω κ εγώ μια ράντεον, άν είναι εύκολο άνοιξε το κουτι του Η/Υ, βγάλε την κάρτα και άλλαξε τη θέση στο τζαμπεράκι της απο Ntsc σε Pal !!!

PCMan
21-05-07, 00:16
Σε nvidia που δεν έχει jumperάκι τί κάνουμε?

leone
21-05-07, 00:42
Ευχαριστω πάνο... Θα το κοιτάξω και θα πω νεώτερα....

PCMan στο λαπτοπ που έχω Nvidia αλλάζεις τα πάντα, σχεδόν, από τους drivers.... Οπότε αν έχεις πρόβλημα, μάλλον εκεί θα βρεις την λύση....

leone
21-05-07, 00:55
Το άλλαξα, αλλά μία από τα ίδια.... Πάλι ασπρόμαυρα τα δείχνει όλα....:-(

hlektrologos000
21-05-07, 07:15
δοκιμασε αυτο το προγραμμα. καποτε που ειχα μια καρτα nvidia gforce2 μονο με αυτο το προγραμμα καταφερα να δω σωστα στην tv. http://rapidshare.com/files/32477512/tv_tool_9.7_ok.rar.html

electron
21-05-07, 12:15
Kάποτε αντιμετώπισα και γω το ίδιο πρόβλημα με μια καρτα γραφηκών της nvidia και συγκεκριμένα την geforce 440mx.Μάλιστα είχα δοκιμάσει ακόμα και το tv tool που αναφέρθηκε πιο πάνω.Τελικά αποδείχθηκε ότι το πρόβλημα δεν ήταν ούτε στην κάρτα γραφηκών ούτε στις ρυθμίσεις της κι αυτό γιατί όταν επιχείρησα να συνδέσω τον υπολογιστή με μια άλλη τηλεόραση,έδειξε μια χαρά έγχρωμα. leone δοκίμασε και συ να κάνει αυτή την δοκιμή πριν μπλέξεις με οτιδήποτε άλλο και πες μας.

leone
21-05-07, 15:10
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις...

Θα το κοιτάξω το απόγευμα και θα πω νεώτερα....

leone
21-05-07, 18:54
Παιδιά τζίφος.... Το TV Tool που πέρασα είναι μόνο για κάρτες nVidia...

Δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις... Άλλαξα καλώδιο και scart.... Αλλά αποτέλεσμα κανένα... Μέχρι και σε άλλη τηλεόραση (SHARP) δοκίμασα στην οποία δεν παίζει καθόλου... :shock: :shock:

GEWKWN
21-05-07, 19:13
για να παιζει ασπρομαυρο
το s-video δεν μεταφερει το
σημα χρωματος ,
μεταφερει μονο το σημαφωτινοτητας.
νομιζω οτι το εν λογο προβλημα
διορθωνεται με πειραγμα των ιδιοτητων
της καρτας γραφικων.
ειναι σαφες οτι το σημα που βγαινει απο την
καρτα σου ειναι ενα συνθετο σημα video
που θα λειτουργουσε τελεια αν εβαζες το
βυσμα που κανει το s-video σε RCA video.
ΔΕΣ ΤΙς ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗς ΚΑΡΤΑς ΣΟΥ.
Φιλικα Γιωργος.

electron
21-05-07, 19:14
Αν έχεις την δυνατότητα σύνδεσης με κάποια άλλη τηλεόραση μην παραλείψεις να κάνεις την δοκιμή.

djweltall
21-05-07, 19:17
Ελεγξες όλες τις πηγές εισόδου τις τηλεόρασης; Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω όταν ήθελα να συνδέσω το laptop στη τηλεόραση για να μπορώ να βλέπω τις ταινίες που έχω στο σκληρό δίσκο. Μετά απο έλεγχο των πηγών εισόδου της tv και μια ρύθμιση στη κάρτα γραφικών (Multiple monitors) κατάφερα να έχω εικόνα αλλά με πολύ μεγάλο πλάτος 16:9 και ετσι για να δώ τους υπότιτλους έπρεπε να είμαι 1μ μακρυά απο την οθόνη! Χρησιμοποίησα καλώδιο S Video και τώρα ψάχνω να βρώ καλώδιο που απο τη μία να είναι DVI και απο την άλλη Scart. Ξέρετε αν υπάρχει;

leone
21-05-07, 19:30
Τώρα είδα τις απαντήσεις... Δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις και άλλη τηλεόραση όπως λέω και στο προηγούμενο post... Θα πάρω βυσμα που κανει το s-video σε RCA video να δοκιμάσω....

panos_panopoulos
23-05-07, 10:22
Τώρα είδα τις απαντήσεις... Δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις και άλλη τηλεόραση όπως λέω και στο προηγούμενο post... Θα πάρω βυσμα που κανει το s-video σε RCA video να δοκιμάσω....
αυτο το κόλπο θα δουλέψει σίγουρα. το δοκίμασα & εγώ

jordan t-610
23-05-07, 11:14
Να επιλέξεις από τις ιδιότητες της κάρτας PAL_B και θα είναι οκ!!Για δες αυτό και αν δεν γίνει τότε πάρε αντάπτορα.Και αν θες πάρε κανένα καλό καλώδιο και όχι τα φτηνιάρικα και θα δείς μεγάλη διαφορά στην ποιότητα σήματος!!!!

panos_panopoulos
23-05-07, 15:56
Επίσης οταν όλα πάνε καλά με την τηλεόραση μπές στις ρυθμίσεις να κάνεις επικάλυψη οθόνης για να μην εμφανίζονται πάνω κ κάτω στην εικόνα της TV μάυρες μπάρες χωρίς εικόνα,όπως στη φώτο:

zxnikos
23-05-07, 16:29
Ελπίζω αυτό (http://www.camp0s.com/pc_related/svideo/how_to.php) να βοηθήσει. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να δίνει λύση στο πρόβλημα που έχεις

edem
28-05-07, 01:15
Περίπου το ίδιο πρόβλημα συνάντησα κι εγώ, με μία κάρτα γραφικών Ati Radeon X1300 PRO 512 mb, με μια έξοδο dvi-d, μια έξοδο D-Sub (κλασική VGA) και μια έξοδο s-video και ταυτόχρονα HDTV.
Χρησιμοποίησα το ειδικό ανταπτοράκι που είχε η κάρτα στη συσκευ6ασία της, ένα 7πινο αρσενικό s-video που κατέληγε σε τρία θηλυκά coaxial για R G B ή Y P B (κάπως έτσι δε θυμάμαι ακξρ9βώς την ονομασία), δηλαδή το χρώμα μοιραζόταν στα τρία βασικά RED GREEN BLUE.
Με ένα 15μετρο περίπου τριπλό m/m component rgb to rgb καλώδιο (interconnecte cable PROLINK) , συνέδεσα την έξοδο της κάρτας γραφικών ΑΤΙ 1300 με τις αντίστοιχες εισόδους Y P B της τηλεόρασής μου, μιας 46άρας 1920Χ1080p,

Δυστυχώς ενώ υπήρχε σωστή απεικόνιση στη γεωμετρία κλπ της οθόνης, έλειπε το μπλε χρώμα. Όλα φαίνονταν κοκινωπά ροζ ή πράσινα ή πρασινωπά!

Κι ας παιδεύτηκα μέρες με το ati catalyst center 7.3 ή 7.4.

Η μόνη σωστή σύνδεση που πετύχαινα ήταν είτε μέσω της d-sub της κάρτας γραφικών στη d-sub της τηλεόρασης (ναι, είχε και τέτοια είσοδο!) αλλά σε ανάλυση 1024 Χ768, είτε κατευθείαν από τη DVI-D στη HDMI είσοδο της τηλεόρασης (στη σωστή ανάλυση 1920Χ1080). Σε αυτήν την περίπτωση είχα συνδεμ΄.ενη μόνο την τηλεόραση κι όχι το μόνιτορ του υπολογιστή. Δυστυχώς δεν ήταν dual dvi, οπότε υπήρχε πρόβλημα ενέργειας στην κάρτα γραφικών. Αν και έπαιρνε δική της τροφοδοσία!

Με λίγα λόγια, στην κάρτα ΑΤΙ radeon 1300 δε μου δούλεψε η έξοδος s-video για την τηλεόραση HDTV...

Δε νομίζω να έκανα λάθος τις συνδέσεις, χρησιμοποίησα ότι είχε στη συσκευασία της η κάρτα γραφικών. Το 7πινο ανταπτοράκι S-Video to HDTV...

Τελικά τι υποστηρίζεται με την έξοδο s-video ή hdtv των ati;




Καλησπέρα σε όλους.

Σύνδεσα την κάρτα γραφικών μου( ΑΤΙ Radeon X1600 Pro) μέσω του S-Video βύσματος της στην τηλεόραση. Χρησιμοποίησα ένα καλώδιο S-Video και ένα scart που είχε είσοδο για S-Video.

Το πρόβλημα είναι ότι η τηλεόραση αρνείται να δείξει έγχρωμα! Όσο και αν έψαξα τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών δεν κατάφερα τίποτα!!!

Έχει κανένας καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Και τώρα τι κάνουμε? :roll: :roll:

leone
27-12-07, 17:18
Ελπίζω αυτό (http://www.camp0s.com/pc_related/svideo/how_to.php) να βοηθήσει. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να δίνει λύση στο πρόβλημα που έχεις

Αν και μετά από πάρα πολύ καιρό, να ευχαριστήσω όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν...

Το πρόβλημα λύθηκε με την λύση που αναφέρεται στο παραπάνω link στο post του zxnikos, ενώνοντας δηλαδή τα pin 15 και 20 του scart...

Καλές γιορτές σε όλους και χρόνια πολλά!