PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα κατασκευής τυπωμένου...



Tintin
25-05-07, 15:36
Λοιπόν παιδιά ψάχνω για ένα πρόγραμμα σχεδιασμού τυπωμένων κυκλωμάτων(να βάζω το θεωρητικό κύκλωμα και να μου εμφανίζει το τυπωμένο του). Σας ακούω.. αν είναι εύκολο να μου πείτε σελίδες να το κατεβάσω..
ευχαριστώ προκαταβολικά.

th_shak
25-05-07, 16:46
Protel 99se
Altium designer
Orcad
Eagle
Pads Power pcb
Pcb Wizard
Pulsonix
Και πολλά άλλα. Κυκλοφορούν demo εκδόσεις για τα περισσότερα αλλά με κάποιους περιορισμούς. Αν ψάξεις καλύτερα όμως θα τα βρεις και full........

Lykos1986
25-05-07, 18:27
...να βάζω το θεωρητικό κύκλωμα και να μου εμφανίζει το τυπωμένο του...

Με τον τρόπο που το έθεσες είναι σαν να εννοείς ότι θα βάζεις το θεωρητικό και με το πάτημα ενός κουμπιού θα σου βγάζει έτοιμο το τυπωμένο για την αποχάλκωση! Αν όντως αυτό εννοείς τότε τα πράγματα σίγουρα δεν είναι έτσι αφού και το τυπωμένο θέλει αρκετή δουλειά για να γίνει. Αν πάλι κατάλαβα λάθος, που αυτό πιστεύω να έχει γίνει, τότε η προηγούμενη λίστα είναι αρκετά περιεκτική με προσωπικές προτιμήσεις στα Eagle και Orcad.

th_shak
25-05-07, 19:26
Σωστά τα λέει ο Γιάννης. Και το καλύτερο πρόγραμμα να πάρεις θα πρέπει να σχεδιάσεις τις δικές σου βιβλιοθήκες για τα εξαρτήματα που δεν θα υπάρχουν, πρέπει να ρυθμίσεις στον autorouter μέγεθος γραμμής, αριθμό στρωμάτων, ελάχιστη απόσταση γραμμών και πολλά άλα. Επίσης πρέπει να έχεις υπο'ψην σου ότι το σχεδίασμα με το χέρι (interactive routing) είναι σχεδόν αναπόφευκτο και οι autorouters έχουν καλά αποτελέσματα για τυπωμένα από 2 και πάνω στρώματα. Με λίγα λόγια για να φτιάξεις κάτι απλό δεν αξίζει να χάνεις ώρα με αυτά τα επαγγελματικά προγράμματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ περισσότερο το Sprint Layout 5 που είναι πολύ εύκολο και σχεδιάζεις μόνο με το χέρι, χωρίς autorouter. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το παραγγείλεις από την Smart Kit με κόστος περίπου 50 ευρώ.