PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ



tzitzikas
29-05-07, 18:17
θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο συστημα το οποιο με ελειψη οδηγησης στην 813 (αρνητικη ταση εχω με αυτοπολωση) να διακοπτει αυτοματα την τροδοδοσια. π.χ με ελειψη τροφοδοσιας το ρευμα του οδηγου της λαμπας ειναι 0. αρα με 0 ρευμα να δινει εντολη στο ρελε και να κλεινει τα τροφοδοτικα. η οποια αλλη ιδεα εχετε.

th_shak
29-05-07, 19:15
Από λυχνίες δεν έχω ιδέα. Κάτι που σκέφτηκα είναι ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα τρανζίστορ με το ρεύμα οδηγού της λυχνίας και το τρανζίστορ με τη σειρά του να οδηγεί ένα ρελαί. Αν δεν έχει ρεύμα τότε το τρανζίστορ θα είναι στην αποκοπή και επομένως θα κόβει την τροφοδοσία. Πρέπει όμως κατά την εκκίνηση του συστήματος να οδηγείς στιγμιαία το ρελαί για να πηγαίνει το ρεύμα του τροφοδοτικού στη λυχνία.

Giannis511
29-05-07, 19:45
Mε καποιο flip - flop ισως...να οδηγει ενα ρελε 12βλοτο το οποιο θα κλεινει κυκλωμα σε γραμμη 220 και τα 220 να ανοιγοκλεινουν ενα ρελε για την υψηλη της 813 συμφωνα παντα με την κατασταση στο οδηγο....μια σκεψη εκανα, μη βαρατε....

savnik
29-05-07, 22:20
θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο συστημα το οποιο με ελειψη οδηγησης στην 813 (αρνητικη ταση εχω με αυτοπολωση) να διακοπτει αυτοματα την τροδοδοσια. π.χ με ελειψη τροφοδοσιας το ρευμα του οδηγου της λαμπας ειναι 0. αρα με 0 ρευμα να δινει εντολη στο ρελε και να κλεινει τα τροφοδοτικα. η οποια αλλη ιδεα εχετε.
Θα πάρεις την rf απο το πόδι της 813 (οδήγηση) και θα το ανορθώσεις ώστε να πάρεις συνεχή τάση.
Αυτή την τάση θα την δώσεις σε έναν Pic , ώστε όταν τροφοδοτήσεις το μηχάνημα
να ελένξει αν έχει τάση στην είσοδο της 813.Αν δει οτι έχει τότε θα οπλίσει ενα ρελέ το οποίο
θα δώσει τάση στην 813 , αλλιώς δεν θα κάνει τίποτα.

Edit:
Αντί για pic μπορείς να βάλεις και ένα τρανζίστορ με ρελέ

tzitzikas
30-05-07, 18:10
savnik εχεις να προτεινεις καποιο σχεδιο?

savnik
30-05-07, 18:33
savnik εχεις να προτεινεις καποιο σχεδιο?
Ενα πολύ απλό είναι αυτό

tzitzikas
02-06-07, 11:06
savnik υχαριστω για την απαντηση. αν μπορεις πες μου και τις τιμες των εξαρτηματων (αντιστασεις, πυκνωτες διοδοι και τυπος τρανζιστορ)
το ρελε φανταζομαι ειναι 12 βολτ.