PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ



BlackMask
06-06-07, 03:47
Όταν πατάω ένα οποιοδήποτε κουμπί του πληκτρολογίου, κολάει ξαφνικά το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. To PC όμως παίζει κανονικά. Τώρα σας γράφω από ένα άλλο PC. Το πρόβλημα έγινε ξαφνικά. Δεν ξέρω τι να κάνω :(((

brainman
06-06-07, 14:49
δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες να καταλαβουμε.
πως ξερεις οτι παιζει?πχ ενα προγραμμα που "τρεχει" συνεχιζει?
δοκιμασες φορματ?

electronic
06-06-07, 15:17
δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες να καταλαβουμε.
πως ξερεις οτι παιζει?πχ ενα προγραμμα που "τρεχει" συνεχιζει?
δοκιμασες φορματ?

Δώσε πληροφορίες αλλά μην κάνεια ακόμα Format. :shock:

Προσοχή μπορεί να έχει κολήσει το πληκτρολόγιο ή έχει πρόβλημα η motherboard. :?:
Δοκίμασες ένα άλλο πληκτρολόγιο..?? :?:
Πές μας είναι usb ή είναι η απλή σύνδεση πληκτρολογίου?? :?:

Δοκίμασες να μπείς σε safe mode???
Εκεί δουλεύουν ή όχι?????
Κολάει μόνο όταν πατάς κάποιο πλήκτρο???
Έκανες εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα λίγο πριν χαλάσει το πληκτρολόγιο σου?????

Δώσε πληροφορίες για να πάρεις και τις σωστές απαντήσεις.


Γιώργος.

BlackMask
06-06-07, 16:13
Βrainman, ξέρω ότι παίζει, διότι όταν τρέχω ένα πρόγραμμα, π.χ. Windows Media Player, και βλέπω video, όταν πατάω ένα οποιοδήποτε κουμπί, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι κολάνε, ενώ το Media Player παίζει κανονικά. FORMAT όχι. Δεν έχω δοκιμάσει. Καινούριο πληκτρολόγιο όμως έχω σκεφτεί να πάρω :(


Electronic, το πληκτρολόγιο έχει απλή σύνδεση, αλλά όχι όπως στα παλιά PC, που η θύρα ήταν τεράστια. Έχει ίδια θύρα με ένα απλό ποντίκι. Σε safe mode, όχι. Δεν δοκίμασα να μπώ. Κολάει μόνο όταν πατάω κάποιο πλήκτρο Άμα δεν πατήσω τίποτα και κάνω τις δουλειές μου μόνο με το ποντίκι, τότε το PC δουλεύει κανονικά. Λίγο πριν χαλάσει το πληκτρολόγιο, είχα κάνει εγκατάσταση ένα πρόγραμμα που λέγεται SpySweeper. Το έβγαλα όμως, γιατί έκανε και άλλα προβλήματα το PC.

electronic
06-06-07, 17:21
Δοκίμασε να μπεις σε safe mode και πες μου αν δουλευει.
Αν δουλευει τότε φταίει κάποια εφαρμογή. Επίσης δοκίμασε το πληκτρολογιο σου σε command prompt.

Περιμένω νέα σου.
Γιώργος.

BlackMask
06-06-07, 18:13
Όταν λες command prompt, τι εννοείς?
Έτρεξα τα windows από safe mode. Τίποτα δεν έγινε :(

electronic
06-06-07, 23:00
Όταν λες command prompt, τι εννοείς?
Έτρεξα τα windows από safe mode. Τίποτα δεν έγινε :(

Αν έχεις δισκέτα εκκίνησης dos τοποθέτησε την στο floppy και ξεκίνα τον υπολογιστή. Εφοσον φορτώσηπροσπάθησε ναγράψεις με το πληκτρολόγιο. Αν γράφει τότε δεν έχει πρόβλημα. Αν δεν γράφει τότε...
Αλλαξε πληκτρολόγιο...Πάρε από έναν γνωστό σου...

Γιώργος..

BlackMask
07-06-07, 16:01
Δυστυχώς, δεν έχω δισκέτα εκκίνησης dos. Μπορεί να δοκιμάσω κανένα άλλο πληκτρολόγιο......

brainman
07-06-07, 16:54
Δώσε πληροφορίες αλλά μην κάνεια ακόμα Format. :shock:

βασικα δεν ειπα να κανει,ρωτησα αν δοκιμασε :)

περιεργο που εμφανιστηκε απο την μια στιγμη στην αλλη ομως....
παρε ενα πληκτρολογιο καποιου αλλου και δοκιμασε.παντος δεν θα πονταρα σ αυτο...

BlackMask
08-06-07, 01:31
Βασικά Format δεν πρόκειτε να κάνω...Λογικά θα πρέπει να φταίει η μητρική. Θα testaro και κανένα άλλο πληκτρολογιο και θα σας πω......

BlackMask
08-06-07, 02:16
Σήμερα έκανα μια σημαντική ανακάλυψη. Καθώς έβλεπα το PC να ξεκινάει, μου ήρθε η ιδέα μήπως φταίει κάτι στο BIOS. Πάτησα λοιπόν αφθαίρετα το DELETE για να μπω, και το πληκτρολόγιο δούλεψε και μπήκα στο BIOS. Δούλευαν ολα.Τα φωτάκια, τα βελάκια. ΟΛΑ. Χάρηκα, μήπως τελικά δούλεψε. Αλλά τίποτα. Μόλις έδειξε την μπάρα των WINDOWS να φορτώνει, κόλησε. Οπότε το πληκτρολόγιο δεν έχει τίποτα. Ούτε και η θύρα. Κολάει μόνο όταν φορτώνουν τα WINDOWS. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Λέτε να φταίει κανένα software ?

PCMan
08-06-07, 02:51
Φίλε δεν θα το γλυτώσεις το φορμάτ... Αφού μπήκες και σε safe mode και έκανε τα ίδια...

BlackMask
08-06-07, 17:34
Εγώ νομίζω ότι φταίει κάποιος ιός. Διότι δεν έχω antivirus :P

_ab
08-06-07, 19:21
Ε πως θα κανεις check εαν δεν μπορεις να μπεις?????Εαν εχεις κανει κανενα backup τα αρχειακια σου τοτε καλο ειναι να κανεις ενα φορματ και να βαλεις ενα απαλο antivirus οπως το AVG.....Poy einai kai FREE

babisko
08-06-07, 21:59
Η το avast, και αυτό είναι ελαφρύ, εύχρηστο και free.

BlackMask
08-06-07, 23:43
Έκανα install το avast, scanara το pc εις βάθος, αλλά το πρόβλημα παραμένει....... :(

thanos
09-06-07, 03:31
δοκιμασε αν δεν το εχεις κανει ηδη..
1.απεγκατασταση και επανεγκατασταση του πληκτ απο τον device manager
2. κλεισε οτι ολες τις εφαρμογες που τρεχουν παρακολουθησε τι processes τρεχουν μολις κολησει...αν δεις καμια περιεργη τερματισε την..
3.δοκιμασε την επαναφορα συστηματος αν εχεις κανει καποιο restore point
4.Δοκιμασε να κανεις ενα νεο λογαριασμο χρηστη
5.κανε ξανα scan και με αλλα antiv. και antispy (spybot κα) βεβαιωσου οτι εχουν τις τελευταιες ενημερωσεις
6.Αν και το πληκρολογιο φαινεται να δουλευει κανε μια δοκιμη με ενα αλλο ποτε δεν ξερεις...
7.ξεκινα να κανεις σιγα-σιγα κανενα backup τα αρχεια σου...

PCMan
09-06-07, 03:42
Θάνο, αφού είπε ότι και σε safe mode κάνει το ίδιο, τότε το 2 και 4 δεν ισχύουν..

BlackMask
22-06-07, 22:40
Tυχαίνει να έχω 2 σκληρούς στο PC. Μόλις έκανα main τον άλλον, το πληκτρολόγιο δούλευε :shock: . Μπορεί να τον αφίσω με αυτόν τον σκληρό.....Μιας και είναι μια χαρά 8)

BlackMask
23-07-07, 12:29
Τώρα έχω άλλο πρόβλημα..Το ποντίκι. Έχω οπτικό και το κόκκινο φωτάκι αποκάτω δεν είναι αναμένο...
Ξεκινάει μια χαρά. Μετά, μόλισ κλικάρω στην photo του λογαριασμού μου και μπαίνει στα Windows, το ποντίκι αρχίζει να κολλάει σιγά-σιγά, ώσπου τελικά δεν παίζει (σβήνει το φωτάκι αποκάτω και δεν κινείται ο κέρσορας).....

Nemmesis
23-07-07, 16:02
χμμ...και εμενα μου ειχε κανει κατι τετοια με το ποντικι μια φορα (εσβινε το λεντακι απο κατο ενω τα κοθμπια δουλευαν...) και ξεκινησε οταν εβαλα για καινουργια (βαριά για τοτε καρτα) γραφικον... ειχα χαζεψει... εβαζα την παλια και δουλευαι... αλλα με την καινουργια τπτ... τελικα ομως το προβλημα ηταν το τροφοδοτικο... μολις εβαλα μεγαλητερο ολα ηταν οκ.. για τσεκαρετο και εσυ... ισως λες ισως το τροφοδοτικο σου τα κακαρονει σιγα σιγα...

BlackMask
23-07-07, 16:20
Εμένα το πρόβλημα αυτό το έπαθε ξαφνικά. Και δεν μου δουλεύνουν ούτε τα κουμπιά. Μόλις μπαίνω στον λογαριασμό μου, το ποντίκι λειτουργεί μια χαρά. Μετά, σιγά-σιγά, αρχίζει τα ψιλοκολήματα. Μετά, αρχίζει και σβήνει το ledaki αποκάτω, δεν πατιέται κανένα κουμπί, και επανέρχεται αν το κουνίσεις με δύναμη ή περιμένεις 1 λεπτό (ή και περισότερο)
Είναι PC σκ*** (sorry γι' αυτό). Από το ένα πρόβλημα στο άλλο...Έγώ λέω να αλλάξω ποντίκι...

Nemmesis
23-07-07, 18:18
κοιτα το φις απο το ποντικη και ανοιξε το και κοιτα μηπως υπαρχη καμια ψυχρη κοληση που εμφανιστικε απο κανα χτηπυμα

BlackMask
24-07-07, 14:16
Βασικά λέω σήμερα το απόγευμα να πάω στα Multirama, να πάρω ένα ποντίκι της πλάκας (optical όμως) με 5 Εuro και να δω τι θα γίνει....

GEWKWN
24-07-07, 19:16
δες το τροφοδοτικο!!!!!
εαν ειναι ειναι 350-400watt
ισως θελεις παραπανω
αν καταλαβα καλα απο τα
γραφωμενα σου με την τοποθετηση
ενος δισκου εγινε η "καταστροφη".
Επισης θεωρω οτι πρεπει να αναφερω
σε ενα προβλημα(το ιδιο προβλημα ειχε
και ενα φιλαρακι με την ιδια μητρικη
μονο που δεν εχεi την ultra εκδοση).
Ειχα "ασχετα"κολληματα
(βεβαια δεν ειχα "black-out" οσο αναφορα
την τροφοδοσια) στην "λειτουργεια" του
υπολογιστη και τα ελυσα με προσθηκη
ψυξης στο εσωτερικο του υπολογιστη.
Δεν ξερω αν για καποιο λογο το κυκλωμα
που δινει τροφοδοσια στο ποντικι σου
"βγαινει" εκτος ειτε με θερμοκρασια ειτε
με καποιο βραχυκυκλωμα .
Σε μια περιπτωση παρατηρησαμε οτι ενα
βραχυκυκλωμα σε μια usb θυρα σε ενα υπολογιστη
"εβγαζε" εκτος το πληκτρολογιο και το ποντικι σε
εκεινο τον υπολογιστη.

Εν κατακλειδι αυτα που σου προτεινω να δεις ειναι:

1) Δες αν σου κανει το ποντικι και το πληκτρολογιο
τα ιδια σε αλλο υπολογιστη
(να δεις αν εχει προβλημα η μητρικη εκτος αν ειναι απο το
ποντικι-πληκτρολογιο)

2) Δες τις θυρες usb και ps/2 εαν εχουν κανα βραχυκυκλωμα
(εννοειται και τις πιθανες συσκευες usb)

3) δες την τροφοδοσια
http://www.checkmate.gr/faq.php?id=13
http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine
www.journeysystems.com/power_supply_calculator.php
http://www.distortionwave.com/Power.html
(αναλογα με την γεναι του υπολογιστη)

4) δες αν ανεβαζει λογο και ρου θερμοκρασιες.

asterixx25
20-05-10, 15:27
Παιδιά μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ στην Ελληνική αγορά πληκτρολόγιο dell :confused1:

Το πληκτρολόγιο είναι το παρακάτω DELL SK-8115