PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με συμμετρικό ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό



Tintin
06-06-07, 16:21
Λοιπόν παιδιά έχω φτιάξει το εξής συμμετρικό τροφοδοτικό: http://www.aaroncake.net/circuits/supply3.asp
Αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα.. ενώ ρυθμίζω κανονικά την θετική τάση μεταβάλλεται σωστά όπως πρέπει ενώ αντίθετα η αρνητική μόλις αρχίσω να μεταβάλλω το ποτενσιόμετρο καίγεται και βγάζει καπνούς.. πίσης τα δευτερεύοντα πηνία των μετασχηματιστών είναι στα 18V και όχι στα 24 που λεει το κύκλωμα.. Κάτι ακόμα , η μέγιστη θετική τάση που βγαίνει από το τροφοδοτικό είναι 24,2 ενώ η μέγιστη αρνητική είναι 26,7 !!! Τι μπορεί να φταίει!!Το κύκλωμα το έχω κοιτάξει πολλές φορές δεν νομίζω να έχω κάνει κάποιο λάθος...

savnik
06-06-07, 17:26
Λοιπόν παιδιά έχω φτιάξει το εξής συμμετρικό τροφοδοτικό: http://www.aaroncake.net/circuits/supply3.asp
Αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα.. ενώ ρυθμίζω κανονικά την θετική τάση μεταβάλλεται σωστά όπως πρέπει ενώ αντίθετα η αρνητική μόλις αρχίσω να μεταβάλλω το ποτενσιόμετρο καίγεται και βγάζει καπνούς.. πίσης τα δευτερεύοντα πηνία των μετασχηματιστών είναι στα 18V και όχι στα 24 που λεει το κύκλωμα.. Κάτι ακόμα , η μέγιστη θετική τάση που βγαίνει από το τροφοδοτικό είναι 24,2 ενώ η μέγιστη αρνητική είναι 26,7 !!! Τι μπορεί να φταίει!!Το κύκλωμα το έχω κοιτάξει πολλές φορές δεν νομίζω να έχω κάνει κάποιο λάθος...
Δεν βάζεις σωστά το LM337(U2)

electronic
06-06-07, 17:29
Λοιπόν παιδιά έχω φτιάξει το εξής συμμετρικό τροφοδοτικό: http://www.aaroncake.net/circuits/supply3.asp
Αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα.. ενώ ρυθμίζω κανονικά την θετική τάση μεταβάλλεται σωστά όπως πρέπει ενώ αντίθετα η αρνητική μόλις αρχίσω να μεταβάλλω το ποτενσιόμετρο καίγεται και βγάζει καπνούς.. πίσης τα δευτερεύοντα πηνία των μετασχηματιστών είναι στα 18V και όχι στα 24 που λεει το κύκλωμα.. Κάτι ακόμα , η μέγιστη θετική τάση που βγαίνει από το τροφοδοτικό είναι 24,2 ενώ η μέγιστη αρνητική είναι 26,7 !!! Τι μπορεί να φταίει!!Το κύκλωμα το έχω κοιτάξει πολλές φορές δεν νομίζω να έχω κάνει κάποιο λάθος...



1. το ότι έχεις dc τάση μικρότερη απο αυτήν που αναφέρει το αρχικό κύκλωμα δεν πειράζει αλλά να ξέρεις ότι θα βγάζεις και λιγότερη τάση στην έξοδο.
2. ο μετασχηματιστής πιθανά να μην έχει ακριβώς την ίδια τάση και στα δύο δευτερεύωντα τυλίγματα. Μπορείς να μετρήσεις τα δύο τυλίγματα με το βολτόμετρο στην ac θεση.
3. το ποιο πιθανό είναι να έχεις βάλει τον σταθεροποιητή στην αρνητική τάση ανάποδα. ΠΡΟΣΟΧΗ τα πόδια δεν είναι ίδια με αυτόν της θετικής τάσης.

Για Δες τι τάση βγάζει χωρίς τον σταθεροποιητή στην αρνητική τάση και αν μπορείς να μεταβάλης το ποτενσιόμετρο χωρίς πρόβλημα. Μετά τοποθέτησε τον σταθεροποιητή ξανά στην θέση του και δοκίμασε να κάνεις το ίδιο. Αν καεί το ποτενσιόμετρο τότε αλλαξε τον σταθεροποιητή και πριν βάλεις τον καινούργιο πάνω έλενξε το πως συνδέετε.


Αυτά προς το παρών.

Γιώργος.

Tintin
08-06-07, 18:59
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, τελικά το διόρθωσα έφταιγε το LM337 μάλλον το έκαψα κατά την κόλληση, μόλις το άλλαξα όλα εντάξει..

her
11-12-09, 18:39
Θέλω να φτιάξω το τροφοδοτικό αυτό αλλά με μέγιστο ρεύμα τα 2.5-3A. δεν βρήκα ώμος regulator για τέτοιο ρεύμα. Οπότε λέω να χρησιμοποιήσω το LM338 στα 5Α.
Ποιο είναι το αντίστοιχο για αρνητικές τάσεις;

gf
11-12-09, 19:36
Δεν νομιζω οτι υπαρχει αρνητικο αντιστοιχο.

gf
11-12-09, 19:40
υπαρχει αυτο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αντιστοιχο και δεν εχω ιδεα που και αν θα το βρεις.
http://tw.ic-on-line.cn/IOL/datasheet/las79hg_664365.pdf

tasosmos
11-12-09, 19:44
Μαλλον το απλουστερο ειναι να χρησιμοποιησεις LM317 και 337 με εξωτερικα τρανζιστορ για μεγαλυτερο ρευμα και καποια προστασια βραχυκυκλωματος.

her
12-12-09, 09:20
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έστω στα 2 Α αρνητικό;
Υπάρχει κανένα σχέδιο που να μετατρέπει τουλάχιστον το lm337 σε 2,5Α ;

Ευχαριστώ !

KOKAR
12-12-09, 13:24
φτιάξε ένα διπλό με τα LM338 και είσαι οκ

Acinonyx
12-12-09, 17:38
Μία λεπτομέρεια: Η τάση στην είσοδο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 3V παραπάνω από την μέγιστη τάση εξόδου ώστε να σταθεροποιεί στο μέγιστο ρεύμα. Αν οι αντιστάσεις είναι σωστά υπολογισμένες ώστε να εξασφαλίζονται τα 3V (ή λιγότερα για μικρότερο μέγιστο ρεύμα), τότε η διαφορά τάσης που παρατηρείται στο αρχικό σχέδιο οφείλεται στην ανοχή των αντιστάσεων και των ποτενσιομέτρων.

Και κάτι πολύ σημαντικό για αυτού του είδους τα τροφοδοτικά: Ποτέ δε πρέπει να ρυθμίζεται η τάση με το φορτίο πάνω. Το ποτενσιόμετρο με το καιρό φθείρεται και έχει μικρά "κενά". Αν ο δρομέας πέσει σε κάποιο από αυτά τα "κενά" κατά τη ρύθμιση, η τάση στην έξοδο θα εξισωθεί με την τάση εισόδου και το φορτίο ...καπούτ.