PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταικο 24 V , 2Α



tonionio
07-06-07, 14:49
Καλησπερα!Μια ερωητηση να κανω παρακαλω!
Eχω ενα φωτοβολταικο και θελω να παρω 12-14V ταση και οχι 24!
Εκτως απο μετασχηματιστη μπορω να τα παρω με καποιον αλλον τροπο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Panoss
07-06-07, 16:20
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/vps.htm
Είναι με το 317, θα βγάζει 1.5 Αμπέρ.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=986
Μέχρι 5 αμπέρ.

Νομίζω το φωτοβολταικό που έχεις βγάζει μέχρι 2 αμπέρ.
Πόσο το πήρες, αν επιτρέπεται? Και τι τροφοδοτείς με αυτό?

tonionio
07-06-07, 17:04
Εχεις πμ.

genesis
07-06-07, 21:58
Γεια σου tonionio.
Τα 24V που αναφέρεις πιθανότατα είναι η τάση Vmax, δηλαδή η τάση που βγάζει το Φ/Β χωρίς φορτίο.
Το σωστότερο θα ήταν να φορτίζεις με το Φ/Β σου μία 12βολτη μπαταρία μέσω ενός ρυθμιστή φόρτισης που εξασφαλίζει ότι θα σταματήσει η φόρτιση όταν η μπαταρία φορτιστεί πλήρως (περίπου στα 14,4V ανάλογα με τον ρυθμιστή και τον τύπο της μπαταρίας).
Στη συνέχεια παίρνεις από την μπαταρία την τάση που θέλεις για την εφαρμογή σου.

Lykos1986
07-06-07, 22:26
Πόσο το πήρες, αν επιτρέπεται?

Και απο που;

hlektrologos000
07-06-07, 23:30
Πόσο το πήρες, αν επιτρέπεται?

Και απο που;


νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα να δημοσιευσεις δημοσια ,ποσο και απο που το πηρες ...

καλως ηρθες και στην παρεα.

tonionio
08-06-07, 02:15
Καλως σας βρηκα!

Το φωτοβολταικο δεν ειναι δικο μου αλλα ενος φιλου.Θα ρωτησω λεπτομεριες και θα σας πω.
Το εχω σκεφτει για την μπαταρια αλλα θελω να γινεται τροφοδοτηση απο το φωτοβολταικο στην συσκευη κατευθειαν σαν εναλλακτικη μορφη τροφοδοσιας.
Για μια εργασια θα τροφοδοτηθει στοιχειο peltie για την ψυξη διαφορων υγρων.

chip
08-06-07, 10:59
Μήπως θα ταν καλύτερα να κοιτάξεις για παλμοτροφοδοτικό? πχ με SG3524?.... γιατί να χάνεις ενέργεια σε θερμότητα.?

tonionio
08-06-07, 15:33
Το Project ειναι το παρακατω :

Στοιχειο πελτιε τροφοδοτειται απο φωτοβολταικα για να λειτουργησει και να προκαλεσει συνεχομενη ροη e.
Δεν πρεπει να χρησιμοποιησω αλλη πηγη τροφοδοτησης .
Το πελτιε δυστυχως εχει Vmax 15 V περιπου και εμενα το φωτοβολταικο μου δινει 20+ εκει ειναι το προβλημα μου:(

savnik
08-06-07, 17:26
Το Project ειναι το παρακατω :

Στοιχειο πελτιε τροφοδοτειται απο φωτοβολταικα για να λειτουργησει και να προκαλεσει συνεχομενη ροη e.
Δεν πρεπει να χρησιμοποιησω αλλη πηγη τροφοδοτησης .
Το πελτιε δυστυχως εχει Vmax 15 V περιπου και εμενα το φωτοβολταικο μου δινει 20+ εκει ειναι το προβλημα μου:(
Ενα φωτοβολταικο 12 V οταν το μετρησεις χωρις φορτιο στην εξοδο δειχνει 21 V

chip
08-06-07, 18:29
Αν το θέμα είναι να μην ξεπεράσεις ποτέ τα 12V και αφού θες μέχρι 2Α βάλε 2 ολοκληρωμένα 7812. οι είσοδοι εννωμένοι μεταξύ τους (πιν1). Οι γειώσεις επίσης μαζί (πιν2) και οι δύο έξοδοι (πιν3) θα τροφοδοτούν το πελτιέ μέσω δύο αντιστάσεων 0,1Ω.

tonionio
08-06-07, 19:24
Tελικα το πελτιερ θελει παραπανω ρευμα για να κανει την δουλεια οποτε θα δουλεψω και το 2ο φωτοβολταικο του φιλου μου.
Παραλληλη συνδεση για να παρω τα 4 περιπου αμπερ που θελει το πελτιε για να δουλεψει με καλο ρυθμο.

Το ενα φωτοβολταικο για να ειμαι λιγο πιο συγκεκριμενος λεει τα εξης χαρακτηριστηκα:

Operating voltage:17V
>> current:570mA

Open circuit voltage:21V
Short circuit current:620mA

Tωρα για το αλλο δεν ξερω γιατι δνε λεει κατι πανω παντως ελπιζω να δινει λιγο ρευμα παραπανω υπο φορτιο.

Επισης μια αλλη απορια που ισως φανει λιγο χαζη!Το ενα εχει 2 καλωδια τα κλασσικα μαυρο κοκκινο.
Το αλλο εχει 3 , μπλε κιτρνικο καφε.Ποιο ειναι τι σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Γενικα το πελτιε απο οτι εχω δει ανεξαρτητως μεγεθους και ρευματος που χρειαζεται αν η ταση ειναι κοντα στο Vmax του τοτε επιτυνχανει μεγαλυτερη μειωση θερμοκρασιας...

Αρα 12-15 V θα χρειαστω περιπου..Οπως επισης και λιγο ρευμα για το heat sink για να κρυωνει η κρυα πλευαρα του πελτιε!

Ξερει κανεις τι απαιτησεις εχει?

Ευχαριστω ολους πραγματικα για την βοηθεια σας!

chip
08-06-07, 20:14
Αν βάλεις παλμοτροφοδοτικό (πχ με SG3524) θα μπορέσεις να εκμεταλευτείς καλύτερα τα φοτοβολταικά σου, γιατί μειώνοντας την τάση θα αυξηθεί το ρεύμα που θα παρέχουν στα peltier.

soulhealer
10-06-07, 13:26
ένας διαιρέτης τάσης θα ήταν χαζή ιδέα λετέ? υπολογισμένο για Vmax 24V

tonionio
11-06-07, 16:34
Θα βαλω 2 πελτιε σε σειρα οποτε δεν θα εχω προβλημα τελικα!
Τωρα δεν μπορω να μετρησω τι ρευμα μου βγαζει το φωτοβολταικο γιατι το πολυμετρο μου παει μεχρι 250mA... :cry: :cry: :cry: :cry: