PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS - Τροφοδοτικο Η/Υ



dal_kos
12-06-07, 13:31
Γεια σε όλους.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το τροφοδοτικό του Η/Υ μου. Βγάζει μια παράξενη μυρωδιά σαν να καίγεται κάποιο τρανζίστορ ή κάποιο μέρος της πλακέτας, όταν είναι απενεργοποιημένος ο Η/Υ
Όταν βγάζει αυτή τη μυρωδιά με το που πάω να ανάψω τον Η/Υ αυτός ξανασβήνει σαν να ρίχνει ασφάλεια.
Το άνοιξα μία φορά και το φύσηξα όπως επίσης καθάρισα και από κάτω την πλακέτα του που είχε σαν ξεραμένη σολντερίνη που ένωνε τους διαδρόμους. Ακόμα γύρω από τα ποδαράκια των τρανζίστορ που ήταν πάνω στη ψύκτρα, φαινόταν σαν να είχε μαυρίσει λιγάκι η πλακέτα. Επίσης μου φάνηκε πως η μυρωδιά προερχόταν από την περιοχή όπου ήταν όλα τα πηνία και ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας του κυκλώματος[όχι ο τοροειδης].
Μετά το άναψα και δούλεψε για 5 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Ωστόσο αφήνοντάς τον για 5 ώρες σβηστό μετά είχε ξαναβγάλει αυτή την έντονη οσμή και πάλι δεν άναβε το PC.
Υπάρχει καμιά περίπτωση να το σώσουμε?

chip
12-06-07, 13:43
Να το πετάξεις !!!
Μην ασχοληθείς με επισκευή και μην το αφήνεις στο PC... διακινδινεύεις την ΖΩΗ του PC. (φυσικά μπορεί να είναι και κάτι πολύ απλό και ακίνδυνο..θα διακινδυνέψεις όμως τη ζωή του PC για 20-30 ευρώ?(Αν και πάντα συνιστώ πιο ακριβά επώνημα τροφοδοτικα) )

kingor83
12-06-07, 14:39
Ούτε εγώ προτείνω επισκευή ... Πρώτον γιατί είναι προτιμότερο να τρέξεις για τροφοδοτικό παρά να τρέχεις για m/b ή pc ολόκληρο
και δεύτερον γιατί το πιθανότερο "όπως τα περιγράφεις" το πρόβλημα να βρίσκεται στην περιέλυξη του μετασχηματιστή οπότε no need to try fixing it ...

Μάλλον έκαψες το πρώτο σου (ελπίζω) τροφοδοτικό ... Πήγαινε για καινούργιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μετά ψάξ'το όσο θες ... είτε για τροφοδοτικό
5,7,12 V αν καταφέρεις να το λειτουργήσεις, είτε να σου μείνουν κάποια εξαρτήματα πχ ψύκτρες, ανορθωτές, ανεμιστήρες κλπ

*** Το "ελπίζω" πήγαινε για το "πρώτο" ...

A! και πάντα ΠΡΟΣΟΧΗ με τα 220! Είναι το αυτονόητο ...

chris14
12-06-07, 19:21
Και εγω ειχα παθει κατι παρομοιο και τελικα ηταν τα καλωδια που συνδεονται με την mobo ειχαν λιωσει και το παστικο ελιωσε.Σε εμενα αυτη ηταν η μυρωδια.Πηρα
το βυσμα μιας παλιας mobo και το αντικαταστησα και ετοιμο.Το θεμα ηταν οτι πηρα καινουργιο ανεμιστηρα και τροφοδοτικο και μετα ειδα πιο ηταν το προβλημα.
Στην δικια σου περιπτωση θα προτεινα να παρεις καινουργιο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. :D

kingor83
12-06-07, 23:01
Αν πρόκειται για τέτοιο πρόβλημα μπορείς να επέμβεις ... Κοίτα διεξοδικά το PSU σου μήπως παρατηρήσεις τίποτα περίεργο ...

Η έντονη μυρωδιά πάντως προέρχεται συνήθως από περιέλυξη ή από λιώσιμο καλωδίων γενικότερα και σπανιότερα από στοιχεία
του κυκλώματος ... Τα δεύτερα συνήθως συνοδεύονται από καπνό και κανένα "τσαφ" ... χεχε :) και πίστεψε με δεν θα ήθελες το
πρόβλημα να ήταν σκασμένος πυκνωτής με το PC σου αναμένο ... ;) Μακάρι να μπορούσα να "μυρίσω" το πρόβλημα σου, ίσως
ήμουν διαφωτιστικότερος ... :(

Πάντως το καινούργιο PSU φαίνεται ως καλύτερη λύση ... ;)

Angel
13-06-07, 03:38
Ένα καλό τροφοδοτικό δεν είναι ποτέ μια κακή επένδυση για έναν υπολογιστή...

dal_kos
15-06-07, 14:34
ΟΚ λοιπον... παμε για καινουριο τροφοδοτικό.
Τα enermax είναι καλά? Τα liberty για την ακρίβεια..

chip
15-06-07, 18:36
Καλές μάρκες.... Enermax, Tagan, Heroichi (HEC)

robotakias
15-06-07, 18:51
Πάντως με το δικό μου που είναι hec δεν έχω κανένα παράπονο !