PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτιστής USB



baladofatsas
18-06-07, 16:22
Πηρα ενα καλωδιακι USB για να του βαλω πανω ταση 5V απο το τροφοδοτικο μου και να φορτιζω το mp3 player μου.Αμ δε!Ναι μεν ανταποκρινεται και αναβει αφου το συνδεω σβηστο, οπως και στο PC αλλα δεν φορτιζει! Μηπως ξερει κανεις αν χρειαζεται να κανω κατι και με καποιον αλλο ακροδεκτη?Υποθετω οτι αφου συνδεθει, περιμενει να δεχτει καποιο σημα σε εναν αλλο ακροδεκτη... .Οποιος ξερει (ή νομιζει πως ξερει) ας βοηθησει.Παρεπιπτοντως το Creative Zen Plus ειναι το ΜΡ3 μου.

hlektrologos000
18-06-07, 22:55
δεν εχω την λυση για το προβλημα σου , απλα ηθελα να σου πω οτι αλλο πραγμα ο φορτιστης και αλλο το τροφοδοτικο.
ο φορτιστης στελνει συγκεκριμενο ρευμα ενω το τροφοδοτικο θα σου στελνει σιγουρα περισοτερο με αποτελεσμα να φορτιζει γρηγορα την μπαταρια και το πιο πιθανο παραπανω απο οσο πρεπει, με αποτελεσμα να σου καταστρεψει την μπαταρια.

παντως αυτες οι συσκευες ειναι λιγο περιεργες με την φορτιση μαλον το προβλημα σου (αν τα εχεις συνδεσει σωστα) ειναι παρομοιο με αυτο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3988&start=0

baladofatsas
19-06-07, 13:12
Ναι πρεπει να εχεις δικιο αλλα η συσκευη μου δεν χρησιμοποιει φορτιστη.Φορτιζεται απο την USB του υπολογιστη.Ετσι ελεγα οτι αν προσομοιωσω την USB με το τροφοδωτικο μου θα μπορουσα να το φορτιζω.Το θεμα ειναι οτι η προσομοιωση ειναι πιο πολυπλοκη απ' οσο περιμενα... :?

GEWKWN
19-06-07, 16:16
κατα πασα πιθανοτητα
την διαφορα θα την κανει η αντισταση
που υπαρχει σε καθε usb slave συσκευη
για τον προδιορισμο χρησης της θυρας
και την ταχυτητα δηλαδη αν ειναι hi speed
ή αν ειναι low speed θα σου προτινω να κοιταξεις
σε service manual για την αντισταση που σου
λεω και την συνδεση που κανουν για ελεγχο της
συσκευης.

baladofatsas
19-06-07, 18:37
Παιδες τα καταφερα!Δεν ειχα σκευτει οτι πρεπει να ριξω ολα τα καλωδιακια της USB στη γη!Μολις το εκανα ρχισε να φορτιζει!Μαλον επρεπε να το εχω σκευτει απο την αρχη... :oops: Ευχαριστω παντως!

gsmaster
19-06-07, 19:07
Παιδες τα καταφερα!Δεν ειχα σκευτει οτι πρεπει να ριξω ολα τα καλωδιακια της USB στη γη!Μολις το εκανα ρχισε να φορτιζει!Μαλον επρεπε να το εχω σκευτει απο την αρχη... :oops: Ευχαριστω παντως!

Τι εννοείς με αυτό? τι ακριβώς σύνδεσες πού?

baladofatsas
19-06-07, 22:38
Μεσα το καλωδιο USB εχει 4 καλωδιακια και την γη που τα περικλειει.Ενωσα την γειωση με τα αλλα 3 και αφησα μονο του το τεταρτο, το κοκκινο που ειναι το θετικο.Βαζω το κοκκινο στο +, και το μαυρο με την γη και τα αλλα δυο στην γη και δουλευει...νομιζω....