PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμενο lm317 ή τρανζιστορ???



tasosmos
19-06-07, 22:51
Εχω φτιαξει ενα τροφοδοτικο για ενα εργαστηριο στο τει 1,2-25V στα 2Α με lm317 και τρανζιστορ ισχυος bd244, με περιορισμο ρευματος και 2 ποτενσιομετρα σε σειρα για ρυθμιση της τασης εξοδου.

Εκει που...χαζευα συνδεοντας μερικες αντιστασεις ισχυος στην εξοδο και κοιταζοντας πτωση τασης κτλ καποια στιγμη η ταση εκτοξευθηκε στο τερμα σχεδον απο 5-10 V που ηταν ρυθμισμενο.

Το εκλεισα και το ξαναανοιξα αφου αποσυνδεσα το φορτιο αλλα η ταση παραμενει κοντα στο τερμα ανεξαρτητως της θεσης των ποτενσιομετρων.
Συγκεκριμενα οταν μηδενιζεις και τα δυο ποτενσιομετρα η ταση εξοδου πεφτει μολις ~2V αλλα το lm ζεσταινεται αρκετα οπως θα επρεπε, το ιδιο γινεται χρησιμοποιωντας μια αντισταση 100 Ω αντι για τα ποτ.

Μετρησα ποτενσιομετρα, αντιστασεις και πυκνωτες με το πολυμετρο και ειναι οκ οποτε λογικα φταιει ή το lm ή το ισχυος.

Υπαρχει ευκολος τροπος να ελεγξω αν ειναι καμενο το lm ή το τρανζιστορ ισχυος χωρις να τα βγαλω απο την πλακετα(την εχω
περασει βερνικι πανω απο τις κολλησεις)???

Οποιος εχει καποια προταση παρακαλω να την πει γιατι εχω μεχρι την πεμπτη να το παραδωσω...
:help:

SV1EDG
19-06-07, 23:08
Φίλε tasosmos

Μπορείς να ελέγξεις το bd244 με ένα πολύμετρο πάνω στην πλακέτα αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να πάρεις κάποιες λανθασμένες ενδείξεις.Παρ'όλα αυτα εαν έχει βραχυκλώσει συλλέκτης με εκπομπός θα σου χτυπήσει (μπορεί και βάση).Το σωστό είναι να βγεί από την πλακέτα.Ισως εαν το ξύσεις για να φύγει το βερνίκι,το βγάλεις,το ελέξγεις και μετά το ανάποδο να βρεις τι γίνεται.Αν υποθέσουμε ότι το κύκλωμα είναι το τυπικό του lm τότε με τα συμπτώματα που αναφέρεις μάλλον έχει αρπάξει το σταθεροποιητικό.

Μάριος
mlazos.freewebsites.com

chip
20-06-07, 09:28
Έαν είναι το τυπικό του LM με το βοηθητικό τρανζίστορ τότε απλά δεν έχει σταθεροποίηση ρεύματος! και έχει καεί το τρανζίστορ. Το LM317 από την άλλη δεν καίγεται τόσο εύκολα. Ο κυριότερος λόγος για να καεί το LM317 είναι να πάρει στην έξοδο μεγαλύτερη τάση από την είσοδο. (Για αυτό ίσως να έχεις δει σε κάποια κυκλώματα να βάζουν μια δίοδο που πάει από την έξοδο προς την είσοδο του LM317)

tasosmos
20-06-07, 16:17
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις παιδες, τελικα το τρανζιστορ μαλλον εχει καει γιατι η αντισταση συλλεκτη-εκπομπου ειναι ελαχιστη και η βασης-εκπομπου ειναι λιγοτερη απο την κανονικη.
Παρολα αυτα λογικα δεν θα επρεπε να μεταβαλλεται η ταση στην εξοδο του lm317 οταν αλλαζουμε θεση στα ποτενσιομετρα?
Το κοιταξα με το πολυμετρο και μεταβαλλεται ελαχιστα κι εκει αλλα απ'την αλλη το lm ζεσταινεται οταν ειναι μικρη η ρυθμιστικη αντισταση. Ειναι καμενο και αυτο ή οχι?

billtech
20-06-07, 20:21
κατι παροιμοιο αν οχι το ιδιο επαθα και εγω σε ενα τροφοδοτικο που εφτιαξα για το εργαστηριο( 1,25v-30v/10A) αλλα με το MJ3055 και το LM317.
μολις βραχυκυκλωνωταν καταλαθος η εξοδος κααιγοταν το το τρανζιστορ( 1 απο τα 5 που ειχα πανω) μια λυση ηταν να βαλω μια shotky με την ανοδο στο - και τη καθοδο στο +. στη αρχη δουλεψε αλλα μετα μου το ξαναεκανε και δεν ασχολιθηκα ξανα μαζι του.περασα το μαθημα ομως με κομπινα.

το LM317 ειναι πολυ παρα πολυ δυσκολο να καει. αν απομονωσεις τα τρανζιστορ και αφησεις μονο το LM και το κοιταξεις θα δεις οτι δουλευει κανονικα μεχρι ομως 1.5A.

tasosmos
21-06-07, 20:52
Τελικα μονο το τρανζιστορ ισχυος ηταν καμενο.
Απ'οτι ειδα ειχε χαλαρωσει λιγο η βιδα που το κραταει στην ψυκτρα οποτε μαλλον απο εκει δημιουργηθηκε το προβλημα.
Το αλλαξα και ολα μια χαρα. :)