PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία για (μπόλικα) superbright LEDs ...



kingor83
21-06-07, 14:09
Και να'μαι πάλι για την πολύτιμη βοήθεια του forum ... :D

Μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα :

Θέλω να κατασκευάσω μία φωτιζόμενη βάση για το σαλόνι μου (φωτο). Θα φωτίζεται από
μπόλικα superbright LEDs μέσω ενός χωνευτού στην κάτω μεριά της βάσης κυκλώματος ...

Τα LEDs κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ή 16 ή 25 (στην φωτο έχω βάλει περισσότερα αλλά
δεν θα μπουν τόσα ... )

Γνωρίζω ότι τα συγκεκριμένα LEDs χρειάζονται γύρω στα 20 με 30 mA για να λειτουργήσουν
και τάση από 3.4 μέχρι 4V max.

Άρα για 16 LEDs χρειάζομαι τροφοδοσία 3.5V και (16*30) 480 mA ή αντίστοιχα 750mA για 25.

Ίσως το πιο εύκολο σε θέμα τροφοδοσίας είναι να βρω κανέναν φορτιστή από κινητό να μου
κάνει για την δουλειά αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα χρειάζεται ρύθμιση στην τάση του και θέλω
κάτι που να είναι αρκετά μικρό να μην γεμίζω τον τόπο κουτιά ...

2 ερωτήματα λοιπόν που αφορούν στην τροφοδοσία ενός τέτοιου κυκλώματος (αυτός είναι και
ο λόγος που το έβαλα στην ενότητα "Τροφοδοτικά" ) :

1. Γίνεται να τροφοδοτηθούν τα συγκεκριμένα LEDs κατ'ευθείαν από τα 230V ~ όπως όταν βάζουμε
ένα ενδεικτικό με πυκνωτή και δίοδο ??? :?: Αν ναι, πώς ??? :?:

2. Αν δεν βρω μετασχηματιστή με τα συγκεκριμένα mA πώς συνδέονται για να μην καούν τα LEDs
από το περισσότερο ρέυμα ??? :?: - Κάπου έχω δει ότι μπαίνει και μία αντίσταση για να τραβάει αυτή
το παραπάνω ρεύμα και να μην καούν τα LEDs ... Αν μπουν όλα τα LEDs παράλληλα, πώς μπαίνει η αντίσταση ??? :?:



Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση ...

Δημήτρης

kingor83
22-06-07, 14:49
Κανείς ???

Lykos1986
22-06-07, 15:29
Αν δεν βρω μετασχηματιστή με τα συγκεκριμένα mA πώς συνδέονται για να μην καούν τα LEDs
από το περισσότερο ρέυμα? Κάπου έχω δει ότι μπαίνει και μία αντίσταση για να τραβάει αυτή
το παραπάνω ρεύμα και να μην καούν τα LEDs ... Αν μπουν όλα τα LEDs παράλληλα, πώς μπαίνει η αντίσταση?


Συνήθως όταν βάζεις πολλά leds τα συνδέεις σε σειρά και όχι παράλληλα έτσι ώστε να τα διαπερνάει το ίδιο ρεύμα και να έχουν την ίδια ακριβός φωτεινότητα. Η αντίσταση μπαίνει και αυτήν σε σειρά με τα leds και έτσι περιορίζει το ρεύμα. Η τιμή της υπολογίζετε πολύ εύκολα (κάπου υπήρχε και ένα post για αυτήν ακριβός την δουλειά). Αν πάλι τα βάλεις παράλληλα η αντίσταση θα μπει στην κοινή άνοδο ή κοινή κάθοδο της τροφοδοσίας.

Φυσικά δεν θα πρέπει να βάλεις μόνον έναν Μ/T γιατί τα led σου θα ανάβουν με χαμηλότερη φωτεινότητα (και αυτό το θέμα είχε συζητηθεί), αλλά θα πρέπει να κάνεις μια ανόρθωση και μια απλή εξομάλυνση με ένα πυκνωτή (μπορεί και δύο).






Γίνεται να τροφοδοτηθούν τα συγκεκριμένα LEDs κατ'ευθείαν από τα 230V? Αν ναι, πώς?

Αν εννοείς να τα βάλεις άμεσα πάνω στα 220V τότε όχι. Αλλά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα παλμοτροφοδοτικό και να κάνεις την δουλειά σου. Το καλό είναι πως το αποτέλεσμα είναι τόσο μικρό που μπορείς να το βάλεις πάνω στην πλακέτα με τα led σου.

kingor83
22-06-07, 15:38
thanks ... πάω για ψάξιμο στο forum να δω μήπως μπορώ να τα βρώ ...

λογικά με παράλληλη σύνδεση δεν θα έπρεπε να παίρνουν ακριβώς το ίδιο ρέυμα ???

τέσπα, πάω για ψάξιμο και επανέρχομαι ...

Lykos1986
22-06-07, 15:41
Με παράλληλη σύνδεση θα παίρνουν ακριβός την ίδια τάση. Το ρεύμα θα διαφέρει 100%. Καλά αν πάρεις ένα πολύμετρο μην νομίσεις πως θα δεις και τεράστιες διαφορές (μπορεί να μην δεις και καθόλου) αλλά οι κανόνες είναι κανόνες!

kingor83
23-06-07, 02:26
Γι αυτό τι λες ??? :?: (φωτο)

Πως λες πρέπει να μεταβληθεί το κύκλωμα αν αλλάξει ο αριθμός των LED από 15 σε 16 ή 25 ??? :?:

Και κάτι ακόμα ... Τι στο καλό είναι αυτό το " 4μ7 " που έχει ο ηλεκτρολυτικός ??? :?: Πόσα μF είναι ??? :?:

akisbach
23-06-07, 02:34
4μ7 = 4,7 μ F αν δεν κανω λάθος...

PCMan
23-06-07, 02:41
4μ7 = 4,7 μ F αν δεν κλανω λάθος...
Σωστός και στα δύο :lol: :lol: :lol: :lol: :hammer: :hammer: :D

PiCBuRn3r
23-06-07, 04:41
Γι αυτό τι λες ??? :?: (φωτο)

Πως λες πρέπει να μεταβληθεί το κύκλωμα αν αλλάξει ο αριθμός των LED από 15 σε 16 ή 25 ??? :?:

Και κάτι ακόμα ... Τι στο καλό είναι αυτό το " 4μ7 " που έχει ο ηλεκτρολυτικός ??? :?: Πόσα μF είναι ??? :?:

Πρόσεξε αν φτιάξεις αυτό το κύκλωμα σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ακουμπήσεις κανένα σημείο του εν ώρα λειτουργίας γιατί δεν σε απομονώνει από την φάση του δικτύου.... :wink: :roll:

akisbach
23-06-07, 15:23
4μ7 = 4,7 μ F αν δεν κλανω λάθος...
Σωστός και στα δύο :lol: :lol: :lol: :lol: :hammer: :hammer: :D


χαχαχαχχααχα καλό!!!! τώρα το ειδα ο μλκς. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :oops:

kingor83
23-06-07, 16:13
Κοίτα ... Το κύκλωμα θα γίνει σε κουτί με ενσωματωμένο το φις της πρίζας ...
Σαν τους κλασικούς μετασχηματιστές μας που δουλεύουν διάφορες συσκευές (και μας την σπάνε λόγω όγκου στα πολύπριζα!! χεχε)

Εκεί θα προστεθεί και διακόπτης στα 220~ αλλά και ασφάλεια την οποία θα υπολογίσω αφού δουλέψει το σύστημα με το αμπερόμετρο να δω πόσο τραβάει ...

Από τον εν λόγω ιδιοκατασκευή-μετασχηματιστή θα φεύγουν δύο καλώδια τα οποία θα πηγαίνουν στην βάση και θα παίρνουν ρεύμα τα LEDs.
Από την κάτω μεριά θα είναι μονωμένη η βάση και δεν θα υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσει κανείς, κανένα μέρος του κυκλώματος ...

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα υλικά ????? :?: κυρίως η γέφυρα ανόρθωσης ... Μήπως συμφέρει να πάρω 4 Χ 1Ν4007 ??? :?:

kingor83
23-06-07, 20:05
να και μια προσομοίωση στο multisim ... καλά τα βλέπω τα νούμερα ...

δοκίμασα και με περισσότερα led και έδειχνε να ανάβουν, βέβαια δεν έχει το
πρόγραμμα τα "υψηλής φωτεινότητας" (superbright) που έχουν λίγο διαφορετικές
απαιτήσεις σε ισχύ αλλά απ'όσο καταλαβαίνω από τα λίγα που ξέρω είναι ότι
τραβάει όσο χρειάζεται ... σωστά ... ??? :?:

gsmaster
24-06-07, 23:42
Και σε καμία περίπτωση μην λειτουργήασεις το κύκλωμα χωρίς φορτίο γιατί η τάση στην έξοδο της γέφυρας, θα πάρει την ανηφόρα. Και αν έχεις τον πυκνωτή συνδεδεμένο πιθανότατα θα εξαερωθεί.

kingor83
25-06-07, 01:19
χεχεχε :)

Thanks gsmaster,

Αυτό που λες το δοκίμασα στο multisim ...

Δια της προσομοίωσης, λοιπόν, είδα ότι η τάση χωρίς φορτίο είναι έτοιμη να μπει σε τροχιά γύρω από την Γη !!!
Δεν είχα σκοπό βέβαια να το κάνω στην πραγματικότητα για να το διαπιστώσω !!! χεχε !!!

Επίσης μια άλλη διαπίστωση ... ο πυκνωτής που είναι στα 63V και είναι παράλληλα στα 15 leds βγαίνει 63/15=4,2
Σωστός συλλογισμός ??? Απλή παρατήρηση έκανα και γι αυτό ρωτάω κανέναν πιο ειδικό ... Δηλαδή αν θέλω να
βάλω 20 leds πρέπει να έχω πυκνωτή στα (20*4,2) 84V ??? (τα sb leds συμπεριφέρονται "ιδανικά" σε τάση κοντά 4V)

Για αρχή θα φτιάξω το κύκλωμα μου με 15 leds αλλά για αργότερα ίσως το δοκιμάσω και με περισσότερα να δω
πως θα συμπεριφερθεί ...



Και κάτι ακόμα άσχετο ... Δεν βλέπω κίνηση στο forum ... :( Κάτι μου λέει ότι είναι όλοι αραχτοί με φραπεδάκι ή
Pina Colada σε τίποτα αμουδιές και εγώ που έχω μείνει πίσω και διαβάζω για την εξεταστική σερφάρω μόνος ... :(

snif ... snif ... που θα πάει όμως ... θα γυρίσει ο τροχός να πιάσω και γω το ψαροντούφεκο ...

Καλές βουτιές !!!

lynx
25-06-07, 05:41
ρε παιδια τι λετε?! :o εχω μπερδευτει....
ρε φιλε τι να χτισεις και να πλεξεις? :roll:
παρε ενα μετασχηματιστη με 3-4Ε στο 1Α με εξοδο διαφορων τασεων και κανε τι δουλεια σου!
αν τα led περνουν την σωστη DC ταση...δεν σε ενδιαφερει αν εχει περιθωριο για παραπανω ρευμα
ο μετασχηματιστης.

δεν καταλαβενω...διαστημοπλοιο θα τροφοδοτησει ή led?!

kingor83
25-06-07, 12:13
Φίλε Whiz καλά τα λες αλλά καταλαβαίνω από αυτά που λες ότι δεν το έχεις επιχειρήσει ποτέ ... Θεωρητικά καλά είναι, στην πράξη όμως ?

Επειδή το έχω επιχειρήσει παλαιότερα με 10 LEDs σε στυλ "φωτιστικού" και μάλλιστα με μετασχηματιστή πολλαπλών τάσεων που λες
(600mA μέγιστο φορτίο) και το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιοτικό, καταφεύγω στο πολύ απλό κυκλωματάκι "elector spot led" ...

Κατ'αρχάς είναι δύσκολο να κάνεις τα LED (δίοδοι) να συμπεριφερθούν σαν ωμικά φορτία ... Από τα όσα ήδη έχω κάνει σου λέω ότι σε
παράλληλη σύνδεση άναβε το καθένα όσο ήθελε και το αποτέλεσμα ήταν σαν καρνάβαλος!!! Σε σειρά σύνδεση εγώ δεν κατάφερα να τα
δουλέψω ... Ίσως γιατί πάλι θέλει εξομάλυνση με κάποιον πυκνωτή και μια αντίσταση να τραβάει το περισσότερο ρεύμα ...

Πάντως για να μην με πεις και εριστικό, δοκίμασε το και πες ... Πάρε μια χούφτα superbright LEDs (πάνω από 10), κάν'τα να ανάψουν
ομοιόμορφα (όλα με την ίδια φωτεινότητα) και εδώ είμαστε πάλι ... Σου θυμίζω πάντως ότι δεν είναι λαμπάκια των 4V ... Είναι δίοδοι ...
Και με 15 LED και έναν μετασχηματιστή εγώ το αποκλείω να ανάψουν όλα σωστά χωρίς άλλο στοιχείο στο κύκλωμα (αντίσταση, πυκνωτή)

Και κάτι ακόμα ... Στο κύκλωμα με την γέφυρα δεν έχω σκοπό να φτιάξω πλακέτα ... Και το κόστος μαζί με το κουτί είναι μικρότερο απο
τα 5 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) του μετασχηματιστή πολλαπλών με 1Α έξοδο που λες ...

Φιλικά,
Δημήτρης

* Και τα διαστημόπλοια λογικά με LED πρέπει να φωτίζονται ... Λόγω μικρής κατανάλωσης ... χεχεχε :)

thanos
25-06-07, 13:56
Σε ενα παρομοιο φωτιστικο με 20 led παραλληλα και ενα τροφοδοτικο τοιχου 680mA δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα στη φωτεινοτητα εκτος του οτι το τροφοδοτικο ζεσταινοταν αρκετα.Παντος το κυκλωματακι του ελεκτορ φαινεται φτηνοτερο και μικροτερο καλυτερα ομως να φτιαξεις την πλακετουλα διατρητη η χυμα με τα 220ν δεν ειναι καλη ιδεα εκτος αν θες να παρεις καμια φωτια μην επαναπαυεσαι με την ασφαλεια.

kingor83
25-06-07, 14:40
Φίλε Θάνο,

Εγώ το είχα δοκιμάσει παράλληλα και είχα προβλήματα με την φωτεινότητα ... Γι αυτό ξεκίνησα και το topic ... Είχα ήδη μια
αποτυχημένη προσπάθεια... Ίσως να έφταιγαν τα LED, δεν έχω άλλη εξήγηση ...

Κοίτα πως έχει : Το κύκλωμα θα είναι σε πλαστικό κουτάκι από το οποίο θα φεύγουν δύο καλώδια. Το ένα θα πηγαίνει στην βάση
να τροφοδοτήσει τα LED και το άλλο στο φις της πριζας. Μέσα στο κουτί τώρα ίσως κάνω το κύκλωμα σε μια μικρή διάτρητη για να
μην ακουμπάνε μεταξύ τους τα στοιχεία. Αλλά και στον αέρα να την έχω (εννοείται πως θα είναι όλα τα στοιχεία με ψιλό θερμο-
συστελλόμενο ή μονωτική να μην υπάρχουν γυμνά στελέχη) δεν πρόκειται να τα βάλω όπως να'ναι ... Η γέφυρα θα πάει στην μια
άκρη του κουτιού με ψυκτρούλα πάνω της και στο κουτί θα γίνουν ψιλές τρυπούλες (1 ή 2mm) για να αερίζεται. Επίσης όταν κάνω
τέτοια κυκλώματα φροντίζω να τα δοκιμάζω αρκετά πριν μπουν στο κουτί για θερμική συμπεριφορά.

Όσο για την βάση αυτή έχει τρύπες των 5mm, φρεζαρισμένες από πίσω στα 6mm στις οποίες μπαινουν ίσα ίσα τα LED και σφηνώνουν
χωρίς να προεξέχουν από την πάνω μεριά. Κάθε τρύπα ενώνεται με την επόμενη με ένα αυλάκι σκαμένο όσο το μισό πάχος του
ξύλου (να'ναι καλά το Dremel! ) και έτσι τα led και η συνδεσμολογία τους θα είναι χωνευτή στο ξύλο. Αν μετά την δοκιμή δουλεύουν
όλα καλά και συμπεριφέρονται καλά μετα από αρκετή ώρα λειτουργίας θα μπει σιλικόνη σε όλο αυτό το σκαφτό της κάτω μεριάς της
βάσης και θα έρθει "προσωπο". Λεία δηλαδή χωρίς να μπορείς να έρθεις σε επαφή με καμία της μεριά. Α! και το καλώδιο βγαίνει από
το πλάι της περίπου στη μέση του πάχους του ξύλου ...

lynx
25-06-07, 18:47
Φίλε Whiz καλά τα λες αλλά καταλαβαίνω από αυτά που λες ότι δεν το έχεις επιχειρήσει ποτέ ... Θεωρητικά καλά είναι, στην πράξη όμως ?

Επειδή το έχω επιχειρήσει παλαιότερα με 10 LEDs σε στυλ "φωτιστικού" και μάλλιστα με μετασχηματιστή πολλαπλών τάσεων που λες
(600mA μέγιστο φορτίο) και το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιοτικό, καταφεύγω στο πολύ απλό κυκλωματάκι "elector spot led" ...

εχω φακο με 8 leds...πιανεται?! :roll:

kingor83
25-06-07, 23:50
Είσαι σίγουρος ότι το κύκλωμά του φακού περιέχει μόνο τα 8 leds και την μπαταρία ? :roll:

tasosmos
26-06-07, 01:26
Βασικα εγω παλιοτερα για μια εργασια στο σχολειο ειχα συνδεσει καμια 40αρια led παραλληλα με ενα απλο τροφοδοτικο στα 4-5 V και δεν υπηρχε τεραστια διαφορα στην φωτεινοτητα μεταξυ τους, βεβαια δεν ηταν η ιδια με οταν ειχα μονο ενα επανω.
Δεν ξερω ποσο διαφορετικη συμπεριφορα μπορει να εχουν τα υψηλης φωτεινοτητας, ισως το δοκιμασω καποια στιγμη μετα την εξεταστικη. :)

lynx
26-06-07, 05:58
Είσαι σίγουρος ότι το κύκλωμά του φακού περιέχει μόνο τα 8 leds και την μπαταρία ? :roll:

ενταξει σου εκριψα ενα laser led! και μια SMD αντισταση :P

ο φακος δουλευει στα 4,5V με 3 μπαταριες ΑΑΑ...

φωτιζει εκτυφλωτικα! :wink:

αν μπορουν 3 μπαταριες ΑΑΑ να εχουν τετοιο αποτελεσμα...ενας μετασχηματιστης στα αναλογα Αμπερ
λες να μην τα καταφερει?

εισαι συγουρος οτι ο μετασχηματιστης εβγαζε οσα υποσχοταν?!

P.S αν δεν εκανα λαθος τα led ο φακος μου τα εχει παραλληλα...

αν θες φακο τετοιο...να τον περασεις απο disassebly πουλανε τα πακιστανια στις καφετεριες και στα φαναρια 5Ε
μεταλλικος ασημενιος ειναι...βγενει και σε αλλα χρωματα.

GOOD LUCK! :D

kingor83
26-06-07, 14:05
ενταξει σου εκριψα ενα laser led! και μια SMD αντισταση :P

ο φακος δουλευει στα 4,5V με 3 μπαταριες ΑΑΑ... φωτιζει εκτυφλωτικα! :wink:
αν μπορουν 3 μπαταριες ΑΑΑ να εχουν τετοιο αποτελεσμα...ενας μετασχηματιστης στα αναλογα Αμπερ λες να μην τα καταφερει?
εισαι συγουρος οτι ο μετασχηματιστης εβγαζε οσα υποσχοταν?!
P.S αν δεν εκανα λαθος τα led ο φακος μου τα εχει παραλληλα...
αν θες φακο τετοιο...να τον περασεις απο disassebly πουλανε τα πακιστανια στις καφετεριες και στα φαναρια 5Ε μεταλλικος ασημενιος ειναι...βγενει και σε αλλα χρωματα.

Φίλε Whiz,

Υπάρχουν διάφοροι τύποι LEDs ... ακόμα και στα superbright γίνεται χαμός από ποικιλία ... Μια βόλτα απο το www.farnellinone.com
αρκει για να χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια ... Και οι διαφορές τους εκτός από τα βασικά (μέγεθος, τάση λειτουργίας) είναι και στην
φωτεινότητα και στην γωνία θέασης κλπ κλπ

Δεν ξέρω τι έφταιξε τότε που είχα επιχειρήσει τα 10 LEDs παράλληλα, μπορεί να είναι οτιδήποτε... Μπορεί ακόμα να έφταιγαν
και οι κολλήσεις (έχουν οδηγίες κόλλησης σε συγκεκριμένα mm απόσταση από την βάση τους για συγκεκριμένο χρόνο). Πάντως
το αποτέλεσμα τότε ήταν πολύ μάπα! Μιλάμε ότι μερικά leds ήταν σχεδόν σβηστά ... Και επειδή δεν θέλω να γίνει πάλι κάτι τέτοιο
και να τρέχω να δω ποιο led είναι σκάρτο, γιατί το άλλο δεν ανάβει όσο πρέπει, να ψάχνω για μετασχηματιστή κλπ κλπ κλπ έχω
καταλήξει στο συγκεκριμένο κύκλωμα του elector. Άσε που δεν θέλω να "πετάξω" έναν μετασχηματιστή πολλαπλών για τέτοια
χρήση ... έχω ένα σωρό μικροσυσκευές που δουλεύω με τέτοιον και είναι too much να μείνει στη βάση αυτή για πάντα ... :P

Τέλος πάντων, και γω έχω διάφορα τέτοια LED κρατημένα από μαυρο-φακουδάκια και αναπτήρες παλιούς αλλά θέλω να κάνω
κάτι σωστό. Όπως και να έχει το κυκλωματάκι του elector μου φαίνεται πολύ απλό και λογικά πρέπει να είναι και δοκιμασμένο
από άποψη φωτεινότητας ... για να το δίνουν έτσι ... Άσε που χωρίς τα led σαν υλικά πρέπει να είναι φτηνότερα και απο τον
μετασχηματιστή πολλαπλών και από τον μαυρο-φακό! χεχε! Το 15 σαν νούμερο δεν είναι μικρό για οποιαδήποτε χρήση :) :)
Θέλω να το ψάξω αν γίνεται και για περισσότερα ...

thanks anyway πάντως ...

Τραβάω και φωτογραφίες στα διάφορα στάδια της κατασκευής και θα postάρω όταν τελειώσει με μπόλικες pics στην παρουσίαση
κατασκευών. 8)

gsmaster
26-06-07, 18:47
Αν βάλετε παράλληλα led χωρίς αντιστάσεις τότε μπορεί μερικά led να ανάβουν με διαφορετική φωτεινότητα. Αυτό είναι λογικό γιατί όλα παίρνουν την ίδια τάση στα άκρα τους, αλλά δεν έχουν την ίδια τάση ορθής πόλωσης οπότε αυτο με την χαμηλ΄ωτερη θα ανάβει πιο έντονα.
Μια λύση είναι κάθε led να έχει την δική του αντίσταση οπότε θα βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση, η καλύτερη λύση είναι να μπούν τα led σε σειρά για να ανάβουν με το ίδιο ρεύμα άρα και με την ίδια φωτεινότητα. Μειονέκτημα? χρειάζονται μεγάλη τάση αν τα led είναι πολλά.

lynx
27-06-07, 01:43
Φίλε Whiz,

Υπάρχουν διάφοροι τύποι LEDs ... ακόμα και στα superbright γίνεται χαμός από ποικιλία ... Μια βόλτα απο το www.farnellinone.com
αρκει για να χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια ... Και οι διαφορές τους εκτός από τα βασικά (μέγεθος, τάση λειτουργίας) είναι και στην
φωτεινότητα και στην γωνία θέασης κλπ κλπ

εσυ να τα βλεπεις αυτα! που ψαχνεις να βρεις τι φταει και δεν αναβαν σωστα!... :D

δες εδω με το μετασχηματιστακι των 3Ε που λεει οτι βγαζει 300mA...
το εχω ρυθμισει στα 3V...

http://www.imageshack.gr/thumbs/5exwtddmnkydo3dak5ym.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=5exwtddmnkydo3dak5ym.jpg)
http://www.imageshack.gr/thumbs/2fydmmmdoydtnhd01tcj.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=2fydmmmdoydtnhd01tcj.jpg)


Άσε που χωρίς τα led σαν υλικά πρέπει να είναι φτηνότερα και απο τον
μετασχηματιστή πολλαπλών και από τον μαυρο-φακό! χεχε! Το 15 σαν νούμερο δεν είναι μικρό για οποιαδήποτε χρήση :) :)
Θέλω να το ψάξω αν γίνεται και για περισσότερα ...

η κατασκευη τις προιγουμενης σελιδας χωρις τα led θα σου στοιχισει περιπου 3Ε οσο δηλαδη ο
μπαζο μετασχηματιστης μου. :lol:

kingor83
27-06-07, 18:37
Thanks gsmaster!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε whiz αν δεν κάνω λάθος βλέπω 8 led στην φωτο σου και μάλλον δεν αφαίρεσες την smd αντίσταση και τον
"υποθέτω - δεν ξέρω" πυκνωτή που πρέπει να έχει η βάση των led του φακού...

Mε 15 LEDs τι κάνει ο μετασχηματιστής σου :?:

Το ότι υπάρχουν πολλά είδη led δεν σημαίνει ότι αν πας σε ένα κατάστημα και πεις "δώσε μου 30 superbright
leds λευκά" θα σου δώσει 30 διαφορετικά ... Ίδια ήταν τα leds που χρησιμοποίησα αγορασμένα με μία αγορά
από ένα συγκεκριμένο μαγαζί ...

Για σωστή φωτεινότητα λοιπόν σύνδεση σε σειρά ... οπότε :

Με εντελώς πρόχειρους υπολογισμούς για τα 15+ led, μήπως έχεις και κανέναν μπαζο-μετασχηματιστή
γύρω στα 50 με 60 V και με περίπου 450 με 500 mA να μου δώσεις ??? 3Ε κρατάω αν τα θες και στην
κάτω μεριά της βάσης θα γράψω "special thanks to whiz!" :lol: :lol: :lol:

lynx
27-06-07, 22:03
κανονικα δεν θα επρεπε να απαντησω, οχι γιατι εχω παρεξηγηθει με κατι...
απλα ειναι ανουσιο να συνεχιζω μιας και δεν με εχεις καταλαβει, πως το βλεπω και τι θελω να σου πω και τελος ισως φενεται οτι προσπαθω να σου περασω τις αποψεις μου που ισως δεν βοηθουν κιολας αν τα συγκεκριμενα led εχουν καποιες
ιδιομορφιες και γιαυτο συμπεριφερονται ετσι...απανταω λοιπον στο τελευταιο ποστ σου και δεν εχω να πω κατι αλλο...περα απο καλη τυχη με την κατασκευη σου! :)


Φίλε whiz αν δεν κάνω λάθος βλέπω 8 led στην φωτο σου και μάλλον δεν αφαίρεσες την smd αντίσταση και τον "υποθέτω - δεν ξέρω" πυκνωτή που πρέπει να έχει η βάση των led του φακού...

Mε 15 LEDs τι κάνει ο μετασχηματιστής σου :?:

ναι 8 ειναι στο εχω πει και παραπανω, καθως και τι υλικα εχει ο φακος...δεν υπαρχει πυκνωτης.
ο μετασχηματιστης ειναι ενας παναρχαιος μετασχηματιστης που τον επιστρατεψα για να σου δειξω ποσο
απλα και γρηγορα και *ισως* με τα ιδια λεφτα μιας κατασκευης τροφοδοτικου κλπ..μπορεις να κανεις αυτο που θελεις.
δεν ειναι δα και τοσο τρομερο αυτο που θελεις να κανεις ωστε να απετει κατασκευες, ενας μετασχηματιστης
γυρω στο 1Α σε καλυπτει νομιζω! (λιγα μαθηματικα...:) 30 led x 30mA=900mA) 30mA δεν ειπες οτι εχουν
απετηση τα led που πειρες?!





Με εντελώς πρόχειρους υπολογισμούς για τα 15+ led, μήπως έχεις και κανέναν μπαζο-μετασχηματιστή
γύρω στα 50 με 60 V και με περίπου 450 με 500 mA να μου δώσεις ??? 3Ε κρατάω αν τα θες και στην
κάτω μεριά της βάσης θα γράψω "special thanks to whiz!" :lol: :lol: :lol:

δεν ξερω τι λες εδω...50-60V για 15+ led? εγω σου εδειξα πως αναβουν 8 Supergigaspecial Bright leds
με 3V και ~300mA, τα διπλασια led θα θελουν 50V? δεν θα μπλεξω αλλο με μαθηματικα τωρα..για να το λες
ετσι θα ειναι...

θεωρω οτι το προβλημα ειναι αλλου φιλε...το λες καθαρα παρακατω οτι δεν καταφερες με ενα μετασχηματιστη
600mA να αναψεις 10 led, εγω με εναν 300mA σου εδειξα πως αναβουν μια χαρα 8, τοσα ειχα διαθεσημα....


Επειδή το έχω επιχειρήσει παλαιότερα με 10 LEDs σε στυλ "φωτιστικού" και μάλλιστα με μετασχηματιστή πολλαπλών τάσεων που λες
(600mA μέγιστο φορτίο) και το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιοτικό, καταφεύγω στο πολύ απλό κυκλωματάκι "elector spot led" ...


P.S κατι τελευταιο...αναφερεις στην προτη σελιδα του φορτιστες κινητων...η λυση ενως φορτιστη κινητου
ειναι η ιδανικοτερη! ειναι παλμοτροφοδοτικα και εχουν μικροτερο μεγεθος και βαρος απο τους κοινους μετασχηματιστες
σιγουρα κατι θα βρεις κοντα στις αναγκες σου...ο δικος μου απο κινητο Νοκια βγαζει 5V / 890mA.

και εκει πανω απο 5Ε δεν θελεις! εκτος και αν πας να παρεις κανεναν γνησιο.

kingor83
28-06-07, 02:19
Φίλε Whiz,

Ίσως να μην έχεις όντως παρεξηγηθεί με κάτι αλλά ο τόνος σου εξ'αρχής ήταν σε φάση
"τι το ψάχνεις αφού μια χαρά γίνεται η δουλειά σου και πρόχειρα" και μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τον
λόγο για τον οποίο άνοιξα το συγκεκριμένο topic ...

Το όλο θέμα ήταν πως μπορούμε να συνδέσουμε (δλδ κύκλωμα, αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ) μπόλικα
LEDs (δεν μένω στο νούμερο) ώστε να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση ...

Επέμενες να μιλάς για τον φακό σου και το κόστος του και στο φινάλε δεν μπορώ εγώ να ξέρω πως είναι ο
φακός σου... Ίσως εκεί που τους φτιάχνουν να έχουν πολύ συγκεκριμένα LEDs, να είναι όλα από την ίδια
μηχανή παραγωγής και να έχουν όλα την ίδια τάση ορθής πόλωσης (βλέπε gsmaster) και να ανάβουν
όλα το ίδιο σε παράλληλη σύνδεση.

Εγώ μίλησα για μια δική μου παλιά εμπειρία με 10 leds όπου συνδεδεμένα παράλληλα κάποια ήταν σχεδόν
σβηστά !!! Και όχι λόγω αδυναμίας του μετασχηματιστή, ούτε επειδή κάποια ήταν σκάρτα... Ένα ένα μόνο του
άναβε μια χαρα !!!

Τώρα το που και πως θα χρησιμοποιήσω τα 73,546,123 leds μου με την κατασκευή μου είναι δική μου
υπόθεση, το θέμα εξ'αρχής ήταν ο τρόπος σύνδεσης !!! Και εγώ μέσω προσωπικής εμπειρίας αλλά και
άλλοι είπαν ότι με παράλληλη σύνδεση έχεις διαφορά στην φωτεινότητα ... Εσύ λες ότι ΟΧΙ, όλα είναι τέλεια
με παράλληλη σύνδεση στον υπέροχο φακό μου και καν'το και συ έτσι !!! ... Τι περιμένεις να σου πω ???

Λίγα μαθηματικά τώρα : 15 LEDs X 20-30mA που χρειάζονται = 300-450mA

Αν ΔΕΝ τα βάλεις παράλληλα που επιμένεις, και τα βάλεις σε σειρά για να μην έχεις προβλήματα με την φωτεινότητα
που λένε και όλοι οι υπόλοιποι ... με 3,3 εως 4,2V που χρειάζεται κάθε LED για 15 LEDs σε σειρά πόσα βγαίνουν :?: :?: :?:



ναι 8 ειναι στο εχω πει και παραπανω, καθως και τι υλικα εχει ο φακος...δεν υπαρχει πυκνωτης.
ο μετασχηματιστης ειναι ενας παναρχαιος μετασχηματιστης που τον επιστρατεψα για να σου δειξω ποσο
απλα και γρηγορα μπορεις να κανεις αυτο που θελεις.

δεν ειναι δα και τοσο τρομερο αυτο που θελεις να κανεις ωστε να απετει κατασκευες

Μάλλον έχεις δίκιο ... Λέω να πάρω φακούς να κάνω την δουλειά μου ...


θεωρω οτι το προβλημα ειναι αλλου φιλε...το λες καθαρα παρακατω οτι δεν καταφερες με ενα μετασχηματιστη
600mA να αναψεις 10 led, εγω με εναν 300mA σου εδειξα πως αναβουν μια χαρα 8, τοσα ειχα διαθεσημα....


Επειδή εγώ ίσως και να έχω παρεξηγηθεί με κάτι ... το ύφος σου δηλαδή ... κάθε φορά που θα θέλω να ανάψω leds θα
πηγαίνω να παίρνω φακούς με ενσωματωμένο κύκλωμα δικό τους, θα τους διαλύω, θα κάνω τις κατασκευές με leds σε
πολλάπλάσια του 8 - αφού με τόσα βγαίνουν αυτοί οι υπέροχοι φακοί - και θα κάνω την δουλειά μου εύκολα και γρήγορα
με πανάρχαιους μετασχηματιστές και θα πουλάω και μούρη στους άσχετους που θέλουν να ανάψουν 15 leds και δεν είναι
σαν του υπέροχου φακού μου ...

To ότι ο τέλειος φακός σου δεν δείχνει να έχει πρόβλημα φωτεινότητας στην παράλληλη σύνδεση ΔΕΝ σημαίνει ότι αυτός
είναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ !!! Μπορεί να είναι θέμα τύχης αλλά όταν θες να κάνεις κάτι σωστά ΔΕΝ βασίζεσαι στην τύχη ...

Ούτε στον φακό σου !!! :lol:

Αντε και πάμε παρακάτω να πει και κανένας που το έχει ψάξει την γνώμη του γιατί το "υπολογίζω τα mA, και τα βάζω όλα
παράλληλα" το ξέρουν και 10χρονα παιδιά και δεν είναι για να πουλάς μούρη ...

lynx
28-06-07, 06:16
εχεις δικιο...

Avoid connecting LEDs in parallel!

Do not connect LEDs in parallel! Connecting several LEDs in parallel with just one resistor shared between them is generally not a good idea.
If the LEDs require slightly different voltages only the lowest voltage LED will light and it may be destroyed by the larger current flowing through it. Although identical LEDs can be successfully connected in parallel with one resistor this rarely offers any useful benefit because resistors are very cheap and the current used is the same as connecting the LEDs individually. If LEDs are in parallel each one should have its own resistor.

Εγω απλος υπεθεσα οτι τα led σου ειναι identical...

οσον αφορα το θεμα με το φακο εσυ μου το ζητησες...και εγω δοκιμασα με οτι ειχα διαθεσημο..μην γινεσαι αδικος... :roll:


Πάντως για να μην με πεις και εριστικό, δοκίμασε το και πες ... Πάρε μια χούφτα superbright LEDs (πάνω από 10), κάν'τα να ανάψουν
ομοιόμορφα (όλα με την ίδια φωτεινότητα) και εδώ είμαστε πάλι ...

anyway...επρεπε να σου απαντησω..και παλυ Good luck. :wink:

PiCBuRn3r
28-06-07, 14:06
Με εντελώς πρόχειρους υπολογισμούς για τα 15+ led, μήπως έχεις και κανέναν μπαζο-μετασχηματιστή
γύρω στα 50 με 60 V και με περίπου 450 με 500 mA να μου δώσεις ??? 3Ε κρατάω αν τα θες και στην
κάτω μεριά της βάσης θα γράψω "special thanks to whiz!"

Για δεκαπέντε led σε σειρά δεν χρειάζεσαι 30ma * 15 = 450ma, αλλά απλώς 30ma αφού είναι σε σειρά και διαρεόνται όλα από το ίδιο ρεύμα. :wink:

kingor83
28-06-07, 17:04
whiz χαίρομαι που κατάλαβες ότι επειδή ο φακός σου τα έχει παράλληλα δεν σημαίνει οτι αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος σύνδεσης ...

Έστω κι αν είναι ο πιο απλός και πιο φτηνός (με οποιονδήποτε μετασχηματιστή) ...

Έπειτα δεν σου ζήτησα γενικά να δοκιμάσεις να ανάψεις LEDs, αλλά αν δοκίμαζες κάτι δεν εννοούσα με κάτι "έτοιμο" ...

ξαναδιάβασε το quote μου που έβαλες στο τελευταίο μήνυμά σου ...

---------------------------------------------------------------------------------------

Σωστός ο picburner1 !!! Λάθος μου ... oops

kingor83
04-07-07, 03:42
Έτοιμη η βάση !!!

Να και μερικές photos ...

Το κύκλωμα βασίστηκε στο κύκλωμα elektor_spot_led και μετρήθηκε να περνάνε max 13,85mA στα 220V~
δηλαδή μιλάμε για μια κατανάλωση της τάξης των 3 και κάτι watt ... Πραγματικά οικονομικό spot !!! χεχε !!!

Από φωτεινότητα όλα ΟΚ !!! Φυσάνε τα LEDάκια ...

Δημήτρης

kingor83
04-07-07, 11:35
Για δείτε και αυτό που βρήκα ... Καμιά γνώμη ????????

tasosmos
04-07-07, 15:51
Λογικα δουλευει αλλα θα εχεις ενα ελαφρο "τρεμουλο" στα led απο το εναλλασομενο, δεν νομιζω να το εξαλειφει τελειως ο πυκνωτης.