PDA

Επιστροφή στο Forum : φροντηστιρια



johny16
24-06-07, 19:05
παιδια ξερετε που υπαρχουν στην αθηνα οσο ποιο κοντα στου ζωγραφου φροντιστιρια που να ασχολουνται με μετασχιματισμους laplce bessel κλπ? ολοκληρωματα μιγαδικους και τετοια ευχαριστω!

manos_3
29-06-07, 14:34
Γιάννη άσε τις πί*ες!!!

phoenix_2007
29-06-07, 14:46
Μα γιατί τον αποπαίρνεις τον άνθρωπο?? Να μάθει θέλει...

gsmaster
29-06-07, 18:49
Ναι, συνονόματε, άσε τις πί*ες γιατί παχαίνουν. Είδικά ο γύρος ο χοιρινός.....

pet
29-06-07, 19:16
Αντί να πας φροντηστήριο, ανέβα στο φυσικό και παρακολούθησε τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν
χωρίς το άγχος των εξετάσεων είναι καλή φάση και προφανώς πολύ καλύτερα απο κάθε φροντηστήριο

είναι δίπλα σου στου ζωγράφου

μπορείς να παρακολουθήσεις 1) Αναλυση Ι 2) Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ΙΙ (διαφορικές) 3) Μαθηματικές μέθοδοι Φυσικής ΙΙ (Μερικές διαφορικές)

και για laplace & F & Z

Τηλεπικοινωνίες, Ψηφιακή επεξεργασία σήματος, Συστήματα αυτοματισμού


http://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/odigos_spoudon.pdf

δες το link για μαθήματα που περιέχουν αυτά που θες να μάθεις

tzitzikas
30-06-07, 12:13
τι τα θες τα laplace κτλ σε αυτη την ηλικια.? αυτα θα τα κανεις μετα το λυκειο.τωρα για μιγαδικους και απλα ολοκληρωματα αυτα θα τα κανεις 3η λυκειου φανταζομαι.

johny16
30-06-07, 17:35
εμ φιλε μου τζιτζικα ειμαι φοιτητης και αυτα στο λυκειο στο τεε ουτε που τα εχουμε κανει! και γι αυτο παντως τωρα στο φυσικο που λες ναι να τρεχω αλλα ρε γαμωτο παλι δεν θα καταλαβω γιατι τα κανουν πολυ ετσι στο φλου χρειαζομαι κατι που να μπορει να επεξηγει σωστα σαν τα κανω πρωτη φορα μιας και αυτο ειναι η αληθεια!

robotakias
30-06-07, 18:19
εμ φιλε μου τζιτζικα ειμαι φοιτητης και αυτα στο λυκειο στο τεε ουτε που τα εχουμε κανει! και γι αυτο παντως τωρα στο φυσικο που λες ναι να τρεχω αλλα ρε γαμωτο παλι δεν θα καταλαβω γιατι τα κανουν πολυ ετσι στο φλου χρειαζομαι κατι που να μπορει να επεξηγει σωστα σαν τα κανω πρωτη φορα μιας και αυτο ειναι η αληθεια!

Σε ποια σχολή είσαι Johny?

pet
30-06-07, 18:25
εμ φιλε μου τζιτζικα ειμαι φοιτητης και αυτα στο λυκειο στο τεε ουτε που τα εχουμε κανει! και γι αυτο παντως τωρα στο φυσικο που λες ναι να τρεχω αλλα ρε γαμωτο παλι δεν θα καταλαβω γιατι τα κανουν πολυ ετσι στο φλου χρειαζομαι κατι που να μπορει να επεξηγει σωστα σαν τα κανω πρωτη φορα μιας και αυτο ειναι η αληθεια!


τα μαθηματικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να στα εξηγήσει κανείς καλύτερα απο ένα καλογραμμένο βιβλίο

Vegeta
30-06-07, 22:47
παιδια ξερετε που υπαρχουν στην αθηνα οσο ποιο κοντα στου ζωγραφου φροντιστιρια που να ασχολουνται με μετασχιματισμους laplce bessel κλπ? ολοκληρωματα μιγαδικους και τετοια ευχαριστω!

Αυτά παθαίνουν όλα τα παιδιά που προέρχονται από τα ΤΕΕ όταν μπαίνουν σε σχολές της τριτοβάθμιας που ασχολούνται με πολλά μαθηματικά. Γιατί καλές οι κατασκευές αλλά να περνάμε και κανένα μάθημα.

Φίλε μου από την εμπειρία μου, μιλάω για τα παιδιά που ξέρω από ΤΕΕ που έχουν το δικό σου πρόβλημα, ούτε καν που το παλεύουν. Κάτι τέτοια μαθήματα τα περισσότερα παιδιά τα αφήνουν για το πτυχίο ή περιμένουν να τα περάσουν αν τους τύχει κανένας «καλός» καθηγητής. Δείχνουν και οι καθηγητές κατανόηση σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτά αν απλά θέλεις να περάσεις το μάθημα. Τώρα εάν σε νοιάζει να τα καταλάβεις και να βγάλεις και βαθμό τότε θα πρέπει να παρακολουθείς όλες τις θεωρίες του συγκεκριμένου μαθήματος και να δουλέψεις πολύ με λυμένα παραδείγματα στο σπίτι. Δεν είμαι σίγουρος αλλά τα φροντιστήρια για μαθήματα τέτοιου επιπέδου (προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού) είναι ακριβά.

siolosni
01-07-07, 00:53
odos sta tei benoun pola pedia apo ta tee ta opoia den exoun kales gnoseis mathimatikwn.
1 mhn psaroneis tha peraseis ta ergastiria kai tis ypolipes theories.
2 na parakoloutheis ta mathimata sou an thes na pernas.
3 ta tei ston kanonismo spoudwn exoun kai frodistiriaka mathimata.
an pas ston kathigith sou kai zitiseis na sou kanei mathimata esena kai isos kai merikwn filwn sou einai ypoxreomenos na ta kanei. (sto tei kai tzaba fisika)
4 alios pigene se kanenan filo h filh pou ta kserei liste merikes askiseis papagalia kai pigede ke 2h eksetastikh.
tosoi kai tosoi perasan.... :lol:

robotakias
01-07-07, 09:01
παιδια ξερετε που υπαρχουν στην αθηνα οσο ποιο κοντα στου ζωγραφου φροντιστιρια που να ασχολουνται με μετασχιματισμους laplce bessel κλπ? ολοκληρωματα μιγαδικους και τετοια ευχαριστω!

Αυτά παθαίνουν όλα τα παιδιά που προέρχονται από τα ΤΕΕ όταν μπαίνουν σε σχολές της τριτοβάθμιας που ασχολούνται με πολλά μαθηματικά. Γιατί καλές οι κατασκευές αλλά να περνάμε και κανένα μάθημα.

Φίλε μου από την εμπειρία μου, μιλάω για τα παιδιά που ξέρω από ΤΕΕ που έχουν το δικό σου πρόβλημα, ούτε καν που το παλεύουν. Κάτι τέτοια μαθήματα τα περισσότερα παιδιά τα αφήνουν για το πτυχίο ή περιμένουν να τα περάσουν αν τους τύχει κανένας «καλός» καθηγητής. Δείχνουν και οι καθηγητές κατανόηση σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτά αν απλά θέλεις να περάσεις το μάθημα. Τώρα εάν σε νοιάζει να τα καταλάβεις και να βγάλεις και βαθμό τότε θα πρέπει να παρακολουθείς όλες τις θεωρίες του συγκεκριμένου μαθήματος και να δουλέψεις πολύ με λυμένα παραδείγματα στο σπίτι. Δεν είμαι σίγουρος αλλά τα φροντιστήρια για μαθήματα τέτοιου επιπέδου (προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού) είναι ακριβά.

Παίδες, δεν είναι η λύση συνέχεια να τρέχουμε στα φροντιστήρια. Σε όλο το λύκειο, είχα λιώσει με τα φροντιστήρια..Αν είναι ακόμα και τώρα που σπουδάζουμε να τρέχουμε στα φροντιστήρια, άστο καλύτερα. Τελικά είμαστε ικανοί να αποχτήσουμε τη γνώση ή θα χρειαζόμαστε συνέχεια το φροντιστήριο? Γιατί μελλοντικά θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε πολλά προβλήματα στη δουλειά μας, θα πρέπει να έχουμε το φροντιστήριο απο δίπλα να μας δώσει τη λύση? Δεν είναι έτσι (κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον).. Άλλο να πεις οτι έκανα οτι μπορούσα (αλλά το έκανα, όχι μ@λ@κίες) και δεν μπόρεσα να το καταλάβω και χρειάζομαι φροντιστήριο και άλλο να στηρίζεσαι στο φροντιστήριο και αμέσως να τρέχεις εκεί. Όσο για τα μαθηματικά φίλε Γιάννη, για να καταλάβω τι παίζει με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά, χρειάστηκε να τα διαβάσω ξανά και ξανά και να λύσω πολλές ασκήσεις. Πίστεψέ με, η επανάληψη είναι οτι καλύτερο. Είναι μυστήριος ο Laplace, αλλά μην σε παίρνει απο κάτω!

tzitzikas
01-07-07, 12:26
Laplace δεν ειναι τιποτα ευκολα ειναι μην μασας.οπως και οι μιγαδικοι. υπαρχουν πολυ πιο δυσκολα μαθηματικα. διαφορικες-stroke-gauss σε διπλα-τριπλα ολοκληρωματα, μετασχηματισμοι Fourier εκει δυσκολευουν τα πραματα
για μενα ψαξε να βρεις καλα βιβλια και διαβασε μονος σου.οπως ειχα κανει εγω στη σχολη μου που δεν παταγα ποτε.

pet
01-07-07, 14:50
tzitzika δεν θα του χρειαστούν πουθενά τριπλά ολοκληρώματα, gaus stokes είναι εύκολα δεν είναι να τρομάζεις.
ο fourier δεν έχει καμία δυσκολία ένα γραμμικό πράμα είναι


johnny16 άμα θέλεις μπορώ να σου κάνω ερασιτεχνικό μάθημα,
απο σεπτέμβρη με την έννοια να σε καθοδηγήσω,
τι να διαβάσεις και πως να τα απομυθοποιήσεις
και κυρίως τι θα χρειαστείς για να δουλεύεις με κάποια σχετική άνεση

(κοντά σε ζωγράφου)

Vegeta
02-07-07, 01:25
φίλε johny16 όπως σου λένε και τα παιδιά μην ανησυχεις. Laplace, Σειρές Fourier, Μ/Σ Fourier, Gauss, Poisson, Biot-Savart, διαφορικές εξισώσεις, μιγαδικοί, διπλά-τριπλά ολοκληρώματα κ.τ.λ. (τα οποία εαν δεν τα έχεις συναντήσει ακόμα θα τα συναντήσεις στην συνέχεια των σπουδών σου) όλα μια ιδέα είναι. Απο κάποια στιγμή και μετά καταντάει τυφλοσούρτης, απλός έχει πολλές πράξεις που σου τρώνε χρόνο. Σήμερα το πρωί έλυνα μια άσκηση με Laplace που μου πείρε 50 λεπτά αλλά την κατάφερα. Δεν έκανα κανένα λάθος για να κοιτάζω προς πίσω αλλά επειδή είναι πολλές οι πράξεις καλύτερα να τα κάνεις προσεκτικά. Εαν αντιληφθείς λάθος καλύτερα να αρχίσεις από την αρχή, θα είναι τόσο πολλά αυτά που θα πρέπει να διορθώσεις που καλύτερα να την ξαναγράψεις. Πάντως για το μάθημα μην ανησυχεις θα το περασεις. Οι καθηγητές που κάνουν τέτοια δύσκολα μαθήματα συνήθως περνάνε τους φοιτητές που έχουν πρόβλημα ακόμα και αν δεν έχουν γράψει καθαρό 5. Βάζουν και εύκολα θέματα.

Vegeta
02-07-07, 02:11
Με την ευκαιρία που μου δίνει johny16 μέσα από το πρόβλημα του θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: είναι πολλά παιδία που έχουν μπει σε σχολές της τριτοβάθμιας τα οποία προέρχονται από ΤΕΕ. Όσα από αυτά τα παιδιά έχω ρωτήσει γιατί πήγαν ΤΕΕ και όχι λύκειο αφού τελικά ήθελαν και αυτά να μπουν σε κάποια σχολή σαν τα παιδιά του λυκείου; Μου έχουν δώσει 2 διαφορετικές απαντήσεις:

1) Γιατί ήθελαν να πάρουν ένα χαρτί που θα τους επέτρεπε να ασκήσουν κάποιο επάγγελμα γρήγορα, στην περίπτωση μας να γίνουν ηλεκτρονικοί. (Πράγμα απολύτως σεβαστό).

2) Γιατί είχαν σκοπό μέσω του ΤΕΕ να δώσουν εξετάσεις και να μπουν σε κάποιο ΤΕΙ αποφεύγοντας παράλληλα όλα αυτά τα μαθηματικά που κάνουν στην αντίστοιχη ηλικία οι μαθητές του λυκείου (και μιλώ κυρίως για την κατεύθυνση).

Λοιπόν, όταν αυτά τα παιδιά (κυρίως της δεύτερης κατηγορίας) μπαίνουν σε μια σχολή και τα βρίσκουν μπαστούνια με κάτι τέτοια μαθήματα, που συζητάμε πιο πάνω, καταλαβαίνουν ότι αυτό που έκαναν δεν ήταν καθόλου έξυπνο; Ότι τα μαθηματικά που ήθελαν τόσο πολύ να αποφύγουν τα 3 προηγούμενα χρόνια τα βρίσκουν πάλι μπροστά τους; Και ότι παράλληλα οι συμφοιτητές τους οι οποίοι προέρχονται από το λύκειο τα έχουν πιο εύκολα; Και αντί να βάλουν το κεφάλι κάτω και να δουλέψουν για να τα καταφέρουν αρχίζουν και κάνουν κάτι ερωτήσεις του τύπου: «Μα, που θα μας χρειαστούν εμάς αυτά;», «Γιατί πρέπει να τα μάθουμε;», «Θα χρειαστεί να γνωρίζω ολοκληρώματα για να μπορώ μεθαύριο, όταν πάρω το πτυχίο, να επιδιορθώσω μια τηλεόραση;» και κάτι τέτοια…

Υ.Γ.: Όλα αυτά που είπα δεν αναφέρονται σε κάτι άτομα σαν τον johny16 ο οποίος από ότι βλέπουμε θέλει να το παλέψει αλλά σε κάτι άλλους που νομίζουν ότι θα πρέπει όλη η σχολή να αλλάξει την ύλη της και να μην διδάσκει τέτοια μαθήματα παρά να κάτσουν να διαβάσουν εκείνοι.

robotakias
02-07-07, 10:23
Πές τα Vegeta, έτσι είναι..Θέλουν να το παίξουν έξυπνοι οτι αυτοί είναι πιο μάγκες που γλίτωσαν στο λύκειο τα μαθηματικά αλλά τώρα τα βρίσκουν μπροστά τους.. Ευτυχώς Ο Γιάννης είναι η εξαίρεση και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ, αλλά στους άλλους που θέλουν να αλλάξει το σύστημα γι'αυτούς, μια φράση κολάει "κάτσε πάνω τωρα ! ".. Και μην ρωτήσει κανείς που πάνω :?: :shock: αυτά παραλείπονται ... 8) 8) 8)

Lykos1986
02-07-07, 14:40
Αν θέλεις να γίνεις τηλεορασάς ή να περνάς κεραίες (απόλυτα σεβαστά επαγγέλματα, μην παρεξηγηθούμε κιόλας. Είναι κάτι που κάνω τα καλοκαίρια!) τότε τα μαθηματικά δεν θα σου χρειαστούν 100% πουθενά (τουλάχιστον σε επίπεδο ολοκληρωμάτων και μιγαδικών).

Αν όμως θέλεις να ασχοληθείς πραγματικά με την ηλεκτρονική σαν επιστήμη τότε θα ξεκινάς με τα μαθηματικά θα τελειώνεις με τα μαθηματικά και στο ενδιάμεσο θα έχεις και πάλι μαθηματικά (και δεν το λέω με την άποψη κάποιου βολεμένου που έχει τελειώσει με τα μαθηματικά οπότε και λέει αερολογίες, κάθε άλλο μάλιστα).


Αυτά!!!

tzitzikas
02-07-07, 21:15
tzitzika δεν θα του χρειαστούν πουθενά τριπλά ολοκληρώματα, gaus stokes είναι εύκολα δεν είναι να τρομάζεις.
ο fourier δεν έχει καμία δυσκολία ένα γραμμικό πράμα είναι


johnny16 άμα θέλεις μπορώ να σου κάνω ερασιτεχνικό μάθημα,
απο σεπτέμβρη με την έννοια να σε καθοδηγήσω,
τι να διαβάσεις και πως να τα απομυθοποιήσεις
και κυρίως τι θα χρειαστείς για να δουλεύεις με κάποια σχετική άνεση

(κοντά σε ζωγράφου)
και για αυτα που εγραψε ο φιλος vageta

Δε ξερω σε τι επιπεδο τα κανατε και σε τι βαθος αλλα στη σχολη που τελειωσα εγω (Ηλεκτρολογων Μηχανικων ΑΠΘ) για να γραψεις ενα 5 σε μαθηματα οπως Διαφορικος και ολοκληρωτικος λoγισμος περισσοτερων μεταβλητων απο 1, η διαφορικες εξισωσεις που ειχαμε ενα τομο 500+ σελιδων η Θεωρια σηματων και γραμικων συστηματων που περιελαμβανε μετασχηματισμο Fourier,συνελιξη κ.α η ακομα και θεωρια πιθανοτητων επρεπε να διαβασεις πραγματικα. τωρα αν ολα αυτα τα κανετε σε 1 η 2 τομους αλλαζει το πραμα.
οσον αφορα τις μιγαδικες συναρτησεις η τον λογισμο 1 μεταβλητης η αρηθμιτικη αναλυση εκει ειναι αρκετα πιο ευκολα τα πραματα.
φιλε μου pet στα μονα μαθηματα που δε χρειαστηκαμε τα παραπανω ηταν στις ηλεκτρονικες, ψηφιακα συστηματα κτλ. ολα τα αλλα πεδια π.χ ηλεκτρομαγνητικα πεδια, ηλεκτρικες μηχανες, συστηματα ηλεκτρικης ενεργειας, αναλυση ηλεκτρικων κυκλωματων, συστηματα επικοινωνιας, αυτοματος ελεγχος κ.α χρειαζονταν καλη γνωση των ανωτερω για να τα κατανοησεις.

johny16
02-07-07, 21:39
κατσε να γυρισω αθηνα και θα κατσω να ασχοληθω με μαθηματικα μιας και ειναι το κλειδι απο τι φενεται
η βλακεια η δικια μου ειναι οτι τελιωνοντας το τεε και βλεπωντας τις κατασκευες που κανουμε λεω τελικα δεν χρειαζονται τα μαθηματικα μιας και μπορουσα να σχεδιασω ενα απλο κυκλωμα με 2-3 βασικους τυπους τελικα εκανα μεγαλοοοοο λαθος.ενας καθηγητης μας ειχε πει 'εαν δεν ξερετε μαθηματικα ποιο περα απο το 3ο-4ο εξαμηνο δεν θα προχωρισετε' τελικα εχει δικιο. το θεμα ειναι να καταφερω να μαθω διαφορικες μιγαδικους και ολα αυτα ολοκληρωματα κλπ και θελω να πιστευω οτι εαν τα μαθω αυτα δεν θα δυσκολευτω στα υπολοιπα εξαμηνα.



υγ:να στε καλα γι αυτα που λετε αλλα please ψωνιζομαι ευκολα :lol: αν και τπτ δεν αρχισει εχουμε πραμα μπροστα μας! :P

pet
03-07-07, 00:48
Δε ξερω σε τι επιπεδο τα κανατε και σε τι βαθος αλλα στη σχολη που τελειωσα εγω (Ηλεκτρολογων Μηχανικων ΑΠΘ) για να γραψεις ενα 5 σε μαθηματα οπως Διαφορικος και ολοκληρωτικος λoγισμος περισσοτερων μεταβλητων απο 1, η διαφορικες εξισωσεις που ειχαμε ενα τομο 500+ σελιδων η Θεωρια σηματων και γραμικων συστηματων που περιελαμβανε μετασχηματισμο Fourier,συνελιξη κ.α η ακομα και θεωρια πιθανοτητων επρεπε να διαβασεις πραγματικα. τωρα αν ολα αυτα τα κανετε σε 1 η 2 τομους αλλαζει το πραμα.
οσον αφορα τις μιγαδικες συναρτησεις η τον λογισμο 1 μεταβλητης η αρηθμιτικη αναλυση εκει ειναι αρκετα πιο ευκολα τα πραματα.
φιλε μου pet στα μονα μαθηματα που δε χρειαστηκαμε τα παραπανω ηταν στις ηλεκτρονικες, ψηφιακα συστηματα κτλ. ολα τα αλλα πεδια π.χ ηλεκτρομαγνητικα πεδια, ηλεκτρικες μηχανες, συστηματα ηλεκτρικης ενεργειας, αναλυση ηλεκτρικων κυκλωματων, συστηματα επικοινωνιας, αυτοματος ελεγχος κ.α χρειαζονταν καλη γνωση των ανωτερω για να τα κατανοησεις.

μεγάλο θέμα για να το αναλύσουμε εδώ. Όχι δεν μας χαιδέψανε καθόλου στα αμιγώς μαθηματικά μαθήματα. Και έχουμε και 1-2 πράγματα παραπάνω απο σας όσο αφορά τα μαθηματικά (λόγω κβαντομηχανικής, σχετικότητας, θεωρητικής μηχανικής [εκεί να δεις μαθηματικά μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ δέλτα μετατόπιση κ δεν συμαζεύεται] ). Στο μισό φυσικό δουλεύουμε με δέλτα και συναρτήσεις green για να κουνηθεί ένα βρωμοεκκρεμές... ο fourier μπροστά σε τέτοια είναι όνειρο θερινής νυχτός.

btw, στην ανάλυση κυκλωμάτων και στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία τι βρήκες δύσκολο/ακανόητο/πεπλεγμένο ώστε να χρειάζεται βαθειά γνώση μαθηματικών ? πέρα απο διαφορικές δεύτερης τάξης (άντε κ λίγους πίνακες) και την εξίσωση laplace αντίστοιχα δεν θυμάμαι κάτι δυσκολότερο (!) (?)

Vegeta
03-07-07, 21:24
Αν θέλεις να γίνεις τηλεορασάς ή να περνάς κεραίες (απόλυτα σεβαστά επαγγέλματα, μην παρεξηγηθούμε κιόλας. Είναι κάτι που κάνω τα καλοκαίρια!) τότε τα μαθηματικά δεν θα σου χρειαστούν 100% πουθενά (τουλάχιστον σε επίπεδο ολοκληρωμάτων και μιγαδικών).

Αν όμως θέλεις να ασχοληθείς πραγματικά με την ηλεκτρονική σαν επιστήμη τότε θα ξεκινάς με τα μαθηματικά θα τελειώνεις με τα μαθηματικά και στο ενδιάμεσο θα έχεις και πάλι μαθηματικά (και δεν το λέω με την άποψη κάποιου βολεμένου που έχει τελειώσει με τα μαθηματικά οπότε και λέει αερολογίες, κάθε άλλο μάλιστα).


Αυτά!!!

δεν διαφωνω σε τιποτα, απλα το επαγγελμα που λες (για κεραιες), απόλυτα σεβαστο οπως λες, το κανει και ενας αποφοιτος τεε. απο την στιγμη που μπηκες σε καποια σχολη θα πρεπει να ξερεις οτι διαφορα απο το τεε ειναι ολα αυτα τα μαθαινεις ειναι με πιο βαθυ μαθηματικο υποβαθρο. το θεμα δεν ειναι να συγκρινουμε τα μαθηματικα μας να δουμε ποιος κανει τα πιο δυσκολα, το θεμα ειναι οτι ολοι συμφωνουμε οτι μας χρειαζονται. Και κατι τελευταιο: εγω πιστευω οτι τα μαθηματικα ειναι χρησιμα ακομα και αν βαζεις κεραιες οπως ειπες. η χωρα που ειναι πιο μπροστα απο ολες στην τεχνολογια (και ιδιαιτερα στον κλαδο μας) ειναι η ιαπωνια (ή τουλαχιστον μια απο τις πιο μεγαλες). εκει εχουν προχωρησει τοσο μπροστα γιατι εκαναν αυτο που εμεις εδω δεν θεωρουμε αναγκαιο. διαβαζαν, δεν ελεγαν που θα μας χρειαστει. το ξερεις οτι καποιος στην ιαπωνια για γινει απλος γεωργος και δουλευει στο χωραφι του εχει τελειωσει πρωτα γεωπονικη; νομιζεις οτι υπερβαλω; καθολου.