PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς λέγεται αυτό ??



kopla
27-06-07, 02:36
Οι περισσότεροι θα το χρησιμοποιείτε ήδη.
Έστω ότι κολλάω smd ολοκληρωμένο και βραχυκυκλώνονται κάποια ποδαράκια.
Βάζουμε πάνω από τις κολλήσεις αυτό που ψάχνω και θερμαίνουμε με το κολλητήρι, και Voila! Η περιτή κόλληση φεύγει.

Πώς λέγετε ??
Επλίζω να κατάλαβε κανένας Χριστιανός :?

NUKE
27-06-07, 02:41
τρομπα εννοεις?

thanos
27-06-07, 02:43
μαλλον φυτιλι αποκολλησης...

Radiometer
27-06-07, 13:33
Συρμα αποκολλησης πρεπει να λεγετε.. αποτελειτε απο πολλα μικρα συρματακια πεγμενα μεταξυ τους
σαν πλεγμα και αποροφα την κόλληση
..κανει δουλεια παντος.

brainman
27-06-07, 14:44
εγω για αυτη την δουλεια χρησιμοποιω τρομπα
δεν ξερω ποσο θα σου κοστισουν οι μεθοδοι που προτεινουν τα παιδια αλλα η τρομπα κανει μολις 2 € και ειναι για πολλες πολλες επαναληψεις (τρομπιες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

Lykos1986
27-06-07, 15:52
εγω για αυτη την δουλεια χρησιμοποιω τρομπα
δεν ξερω ποσο θα σου κοστισουν οι μεθοδοι που προτεινουν τα παιδια αλλα η τρομπα κανει μολις 2 € και ειναι για πολλες πολλες επαναληψεις...

Για πολύ μικρή απόσταση από pin σε pin (το λεγόμενο pitch) η τρόμπα δεν είναι και το καλύτερο εργαλείο (θα σε δυσκολέψει πιο πολύ από το να σε βοηθήσει) σε σχέση με το σύρμα αποκόλλησης που είναι τέλειο! Αν πάλι υπάρχει μια λογική απόσταση, για παράδειγμα 0.050” από pin σε pin τότε η τρόμπα είναι όντος βολική.

PCMan
27-06-07, 17:08
Κι εγώ τρόμπα έχω αλλα μερικές φορές δεν κάνει δουλειά ή δεν την κάνει σωστά και έτσι χρησιμοποιώ το κομπρεσέρ ;)
Ζεστένω - φυσάω και τέρμα. Βέβαια λερώνεται η γύρω περιοχή αλλά την σκουπίζω με ένα πανάκι και φεύγει το περιτό καλάϊ(δεν κολλάει πουθενά αλλού γιατί με το που το φυσάω παγώνει)

kopla
27-06-07, 17:19
Καλησπέρα.

Ναι !! Το σύρμα αυτό. Το έχω δει σε videaki. Κάνει πολύ καλή δουλειά ειδικά σε smd ICs!

Thnks

babisko
27-06-07, 17:52
Έχω χρησιμοποιήσει και το μπλεντάζ (κάλτσα) από ομοαξονικό καλώδιο (αφού βέβαια αφαιρέσω όλα τα υπόλοιπα). Κάνει μια χαρά την δουλειά του και βρίσκεται πρόχειρα, σχεδόν παντού.

gsmaster
27-06-07, 18:43
Μπάμπη το έτοιμο φυτιλάκι έχει και σολντερίνη για να τραβάει καλύτερα την κόλληση. Όχι ότι και στο μπλεντάζ δεν μπορείς να βάλεις βέβαια...
Η τρόμπα σε αυτές τις περιπτώσεις όχι μόνο δεν κάνει δουλειά, αλλά μπορεί και να καταστρέψει τους διαδρόμους αν από το χτύπημα που κάνει στην πλακέτα, βρεί την μύτη του κολλητηριού.

Lyke, και στα 25 mil ολοκληρωμένα κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Δοκιμασμένο πολλλλλλές φορές.

Επίσης και για τον καθαρισμό της πλακέτας απο την κόλληση σε περίπτωση που βγεί κάποιο εξάρτημα, απορροφάει τα πάντα και με λίγο οινόπνευμα για να φύγει η σολντερίνη δεν φαίνεται τίποτα. ;)

Lykos1986
27-06-07, 19:15
Μάλλον σε βλέπω για φίλο της τρόμπας!!! Εγώ πάλι είμαι το αντίθετο!!!

tasosmos
27-06-07, 21:24
Βασικα και το φυτιλακι θελει προσοχη γιατι αν παρεις το κολλητηρι πριν σηκωσεις το φυτιλι και κρυωσει οταν το τραβηξεις ειναι πολυ πιθανο να παρει παρεα και καμια νησιδα απο την πλακετα... επισης θελει τουλαχιστον 25W κολλητηρι για να κανεις ανετα δουλεια.

gsmaster
27-06-07, 23:42
Μάλλον σε βλέπω για φίλο της τρόμπας!!! Εγώ πάλι είμαι το αντίθετο!!!
Για μένα πάει αυτό?

kopla
28-06-07, 00:04
Ξέρει κανείς πως θα το αναζητήσω.... στα αγγλικά ?

gsmaster
28-06-07, 00:07
Soldering wick

http://www.mediacollege.com/misc/solder/images/wick.jpg

kopla
28-06-07, 00:11
Thanks

Lykos1986
28-06-07, 08:11
Μάλλον σε βλέπω για φίλο της τρόμπας!!! Εγώ πάλι είμαι το αντίθετο!!!
Για μένα πάει αυτό?

E, Ναι...