PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΗΜΑ BLOWER



tzitzikas
28-06-07, 16:29
Ψάχνω κυκλωμα με ρελε που να κοβει παροχη τροφοδοσιας σε περιπτωση που κολλησει το blower. μια καλη ιδεα ειναι να υπαρχει κυκλωμα που να ανιχνευει ανοδο του ρευματος και μετα απο 1 οριο (το οριο αυτο ειναι το ονομαστικο ρευμα λειτουργειας του blower) να δινει εντολη στο ρελε. σημειωση: οταν το blower κολλησει τραβαει περισσοτερο ρευμα
περιμενω ιδεες-κυκλωματα

chip
28-06-07, 18:33
Το blower είναι στα 220V? ή στα 12V? (ελπίζω να μην έκανα χαζή ερώτηση... βλέπεις δεν έχω εμπειρία από τέτοιες κατασκευές) και πόσο ρεύμα είναι το φυσιολογικό?

GEWKWN
28-06-07, 20:36
καποιο πηνιο στην γραμμη τροφοδοσιας με τον τροπο
που συνδεουμε ενα αμπερομετρο και ενα ανιχνευτη μαγνητικου πεδιου
οποτε με την μεταβολη του ρευματος θα ενεργοποιηθει και ο σενσορας
Δεν εχω σχεδιο μια γρηγωρη σκεψη απλα ειναι.

sv9cvk
28-06-07, 22:02
Αν θες κατι στα γρηγορα και ετοιμο βαλε εναν θερμομαγνητικο διακοπτη με περιοχη ρυθμισης να ειναι μεσα στην περιοχη του ρευματος που τραβαει το μοτερ σου .
Επισης αντι για θερμομαγνητικο βαζεις ενα ρελε με θερμικο και κανεις την ιδια δουλεια
Αν τωρα το μοτερ σου ειναι μονοφασικο (που μαλων ειναι ) και σε ενδιαφερει πες μου και θα σου στειλω ενα σχεδιο πως μπορεις να το συνδεσεις.

gsmaster
28-06-07, 23:43
Αν το φαν είναι 12V θα πρότεινα να μετράς το ρεύμα να είναι μέσα στα όρια δηλαδή ούτε πάνω απο το όριο (πχ σταμάτησε απο εμπόδιο) ούτε και κάτω απο το όριο (πχ σταμάτησε απο κομμένο καλώδιο= μηδενικό ρεύμα κατανάλωσης).
Βεβαια υπάρχει και η περίπτωση το φαν να σταματήσει και το ρεύμα που τραβάει να είναι μέσα στα όριά σου. Αυτό δεν μπορείς να το ανιχνεύσεις παρα μόνο με συνδιασμό led και φωτοδίοδου ανάμεσα στα πτερύγια του ανεμιστήρα.



Μα τι λέμε.... Πάρε ανεμιστήρια για υπολογιστή αυτά με τα 3 pin και απο το 3ο πιν μπορείς να ανιχνεύσεις τους παλμούς. Αν οι παλμοί σταματήσουν το φαν σταμάτησε.



ΥΓ.: - ΦΑΝ..... ΦΑΑΑΑΑΑΝ....... - Γουέαρ ιζ ΦΑΝ? ΦΑΝ ιζ χίας

tzitzikas
30-06-07, 12:15
220 volt μονοφασικο (12χ12 cm), για λυχνια το εχω.οποιος εχει κανα καλο σχεδιο υποψιν ας το φορτωσει εδω

sv9cvk στειλτο εδω η στο e-mail μου. tzitzikas_ee@yahoo.com