PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΡΑΧΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ



σοκ
02-07-07, 22:37
Παιδια γεια σας
ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Η ΑΡΚΟΥΔΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΛΙ
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

tzitzikas
02-07-07, 22:40
απαραδεκτο...(αυτο που θες να κανεις). βαλε τα μελισσια σου αλλου.

Lykos1986
02-07-07, 22:49
Η συγκεκριμένη τεχνική όμως χρησιμοποιείτε παντού στον κόσμο! Είναι η μόνη που μπορεί να αποτρέψει μια τέτοια ενέργεια. Σε καμία περίπτωση δεν την σκοτώνει αλλά απλά την… ταρακουνάει λίγο (διαρκεί ελάχιστο χρονικό διάστημα ακόμα και αν συνεχίζεις να το πιάνεις )!


Για του λόγου το αληθές θα σου πω την δικία μου εμπειρία που κατά λάθος έπιασα τέτοια σύρματα! Το θυμάμαι ακόμα, αλλά είμαι εδώ κα γράφω. (Εντάξει μπορεί να πειράχτηκε λίγο ο εγκέφαλος από τότε αλλά όλα πάνε καλά :lol: )


PS:
Πάρε ένα τηλέφωνο στον Αρκτούρο. Ξέρω πως δίνει τέτοια μηχανήματα στους μελισσοκόμους δωρεάν (με φόρτιση από τον ήλιο) ώστε να αποτρέψει ενέργειες του τύπου “σκοτώνω την αρκούδα γιατί δεν μπορώ να κάνω σωστά την δουλειά μου” από τους αγανακτισμένους μελισσοκόμους. Αυτό που λέω δεν είναι ράδιο αρβύλα! Στα μέρη μου έχουν αρκετοί μελίσσια και επίσης υπάρχουν αρκετές αρκούδες και μόνο έτσι έλυσαν την κατάσταση.

σοκ
02-07-07, 23:51
Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος Γιαννης
Δεν την σκοτωνει απλα την αποτρεπει απο το να προσπαθησει παλι.
Οσο για να παω τα μελισσια μου αλλου, στην αυλη του σπιτιου μου τα εχω αλλα επειδη ειναι στην ακρη του χωριου και επειδη δεν τις σκοτωνουμε πλεον αποθρασυνθηκαν και αυτες πλεον κατεβαζουν τον φραχτη και μπαινουν (πρεπει να ξερεις οτι η αρκουδα τρελενεται για μελι τρωει και τις μελισσες μαζι).
Στο θεμα με τον Αρκτουρο δωρεαν δεν υπαρχει τιποτα μην ακουτε μεγαλα λογια επιδοτουμενα ειναι αλλα μονο σε παραγωγους με πολλα μελισσια εγω εχω μονο 5.

brainman
03-07-07, 01:10
τι φραχτη εχεις?αν εχεις κανενα προχειρο καλο θα ηταν να βαλεις σηδερα με τσιμεντο.
οχι τοσο για τα μελισσια αλλα και για την δικη σου προστασια

babisko
03-07-07, 07:26
Έχει γίνει μια παρόμοια συζήτηση εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5124&highlight=%E7%EB%E5%EA%F4%F1%EF%F6%FC%F1%EF%F2+%F6 %F1%DC%EA%F4%E7%F2).

σοκ
04-07-07, 00:23
Φιλε Μπαμπη σε ευχαριστω
Το θεμα ειναι αν διαθετει κανεις το τευχος Ιουνιου 2004 ΕΛΕΚΤΟΡ για να μου περασει το ηλεκτρονικο σχεδιο
του ηλεκτρικου φραχτη που περιεχει στις σελιδες του

NUKE
04-07-07, 00:45
Το εχω εγω αλλα νομιζω ειναι 2006 ιουνης.Καποια στιγμη θα το ανεβασω...

babisko
04-07-07, 07:21
Αν δεν το έχει ο Χάρης, πες μου να σου στείλω το άρθρο. Έχω όλα τα τεύχη του ελεκτορ της τελευταίας δεκαετίας (και όχι μόνο της δεκαετίας), οπότε...

σοκ
05-07-07, 23:41
Τελικα δεν εφθασε το αρθρο στα χερια μου.
Αν το βρει κανεις και μου το στειλη θα του χρωσταω χαρη
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

NUKE
06-07-07, 01:13
Αυριο το απογευμα θα το εχω στειλει.Δεν ειμαι σπιτι αυτες τις μερες για αυτο...

σοκ
06-07-07, 23:50
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΧΑΡΗ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ

NUKE
07-07-07, 01:51
Λοιπον, το ανεβασα.Σορρυ για την αργοπορια μου αλλα ειχα ενα προβλημα...Ελπιζω να σε βοηθησα...Ειναι απλο κυκλωμα παντως....Και προσεχε την ταση...

http://www.imageshack.gr/thumbs/ihnndz2t3mdubmncznzy.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ihnndz2t3mdubmncznzy.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/ndmjtnwyy5gzfmnytzeu.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ndmjtnwyy5gzfmnytzeu.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/ldizdfnffgojjmzh2jnt.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ldizdfnffgojjmzh2jnt.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/xwynzzgtzainjhxnnewj.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=xwynzzgtzainjhxnnewj.jpg)

_ab
07-07-07, 11:49
Τo pcb.pdf δεν μπορω να το κατεβασω απο το site του ελεκτορ...Πως μπορω να το τυπωσω σε actual size????

NUKE
07-07-07, 18:27
Εγω το 'εκοψα' απο τη σκαναρισμενη σελιδα και εκανα 2-3 δοκιμες μεχρι να δω οτι τα εξαρτηματα μπαινουν πανω.Μετα την εφτιαξα ....

babisko
07-07-07, 21:42
Εγω το 'εκοψα' απο τη σκαναρισμενη σελιδα και εκανα 2-3 δοκιμες μεχρι να δω οτι τα εξαρτηματα μπαινουν πανω.Μετα την εφτιαξα ....

:ok:

σοκ
08-07-07, 23:21
Φιλε Χαρη σε ευχαριστω πολυ
Αυτο ακριβως εψαχνα

ALAMAN
30-05-09, 17:30
Λοιπον, το ανεβασα.Σορρυ για την αργοπορια μου αλλα ειχα ενα προβλημα...Ελπιζω να σε βοηθησα...Ειναι απλο κυκλωμα παντως....Και προσεχε την ταση...

http://www.imageshack.gr/thumbs/ihnndz2t3mdubmncznzy.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ihnndz2t3mdubmncznzy.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/ndmjtnwyy5gzfmnytzeu.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ndmjtnwyy5gzfmnytzeu.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/ldizdfnffgojjmzh2jnt.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ldizdfnffgojjmzh2jnt.jpg)

http://www.imageshack.gr/thumbs/xwynzzgtzainjhxnnewj.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=xwynzzgtzainjhxnnewj.jpg)

Στο συγκεκριμένο κύκλωμα του ελέκτορ μπορούμε αντι για πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου να χρησιμοποιηθεί μετασχηματιστής υψηλής τάσης τηλεόρασης ??
Επίσης η τροφοδοσία του μπορεί να γίνει με μία μικρή μπαταρία 9V ?

sakis18
30-05-09, 17:50
Βρέ καννίβαλοι τι πράγματα είναι αυτά ? :lool:
Λές και θά στήσουμε κανα Αουσβιτς και Νταχάου ,καντε locked αυτό το thread μην τα δεί κανείς και μάς παει στήν ηλεκτρονο-φυλάκα,απαγορεύονται αυτά.
Ααααα δέν πάμε καλά νά δούμε τί αλλο θα σκεφτούμε :biggrin:.
Βλέπω η επομενη ερώτηση νά ειναι τού στύλ:

Θέλω νά φτιάξω μιά τάφρο περιμετρικα απο το σπίτι μου μέ κορκόδειλους μέσα νά μήν φαίνεται βέβαια ,αλλά μολις μπει κάποιος στήν περίμετρο μου ,με ένα ηλεκτρονικό μηχανισμό νά πέφτουν τά γεφύρια καί οι απρόσκλητοι επισκέπτες να γίνονται ορεκτικό γιά τα πεινασμένα κορκοδειλάκια μου :lool:
η τού στύλ :

Θέλω νά βάλω μερικές βαλίστρες σε σημειά κλειδιά περιμετρικά απο τον χώρο μου και μόλις τήν νύχτα αντιληφθούν κίνηση,στον ακριβώς στόχο απεναντι από τίς βαλίστρες ,αυτόματα με ηλεκτρονικό κύκλωμα νά φέυγουν τά τόξα πρός τόν απροσκλητο επισκέπτη :lool:

Ελεεεοοοος!!!!!!.

ALAMAN
30-05-09, 17:56
Βρέ καννίβαλοι τι πράγματα είναι αυτά ? :lool:
Λές και θά στήσουμε κανα Αουσβιτς και Νταχάου ,καντε locked αυτό το thread μην τα δεί κανείς και μάς παει στήν ηλεκτρονο-φυλάκα,απαγορεύονται αυτά.
Ααααα δέν πάμε καλά νά δούμε τί αλλο θα σκεφτούμε :biggrin:.
Βλέπω η επομενη ερώτηση νά ειναι τού στύλ:

Θέλω νά φτιάξω μιά τάφρο περιμετρικα απο το σπίτι μου μέ κορκόδειλους μέσα νά μήν φαίνεται βέβαια ,αλλά μολις μπει κάποιος στήν περίμετρο μου ,με ένα ηλεκτρονικό μηχανισμό νά πέφτουν τά γεφύρια καί οι απρόσκλητοι επισκέπτες να γίνονται ορεκτικό γιά τα πεινασμένα κορκοδειλάκια μου :lool:
η τού στύλ :

Θέλω νά βάλω μερικές βαλίστρες σε σημειά κλειδιά περιμετρικά απο τον χώρο μου και μόλις τήν νύχτα αντιληφθούν κίνηση,στον ακριβώς στόχο απεναντι από τίς βαλίστρες ,αυτόματα με ηλεκτρονικό κύκλωμα νά φέυγουν τά τόξα πρός τόν απροσκλητο επισκέπτη :lool:

Ελεεεοοοος!!!!!!.
Καλή ιδέα δεν το είχα σκευτεί !!! :lool::lool:

Πέρα απο την πλάκα δε νομίζω να απαγορεύονται αλλιώς δεν θα είχαν δημοσιοποιηθεί στο περιοδικό, και επίσης το θέμα θα είχε κλείσει καιρό πριν.

briko
30-05-09, 21:31
εγώ πάντως που είχα πάει στο Αττικό πάρκο είδα ότι όλα τα πρωτεύοντα θηλαστικά (χιμπατζήδες) τα είχαν περιορισμένα με ηλεκτροφόρους φράκτες ύψους λιγότερο από μέτρο

dovegroup
30-05-09, 22:10
Πως το πες αυτό με τα κορκοδειλάκια:lool: Καλό...
Κι έλεγα με τι να γεμίσω την τάφρο που εχω φτιάξει.
Αυτά παρακάτω κάνουν?

Nemmesis
30-05-09, 22:27
Βρέ καννίβαλοι τι πράγματα είναι αυτά ? :lool:
Λές και θά στήσουμε κανα Αουσβιτς και Νταχάου ,καντε locked αυτό το thread μην τα δεί κανείς και μάς παει στήν ηλεκτρονο-φυλάκα,απαγορεύονται αυτά.
Ααααα δέν πάμε καλά νά δούμε τί αλλο θα σκεφτούμε :biggrin:.
Βλέπω η επομενη ερώτηση νά ειναι τού στύλ:

Θέλω νά φτιάξω μιά τάφρο περιμετρικα απο το σπίτι μου μέ κορκόδειλους μέσα νά μήν φαίνεται βέβαια ,αλλά μολις μπει κάποιος στήν περίμετρο μου ,με ένα ηλεκτρονικό μηχανισμό νά πέφτουν τά γεφύρια καί οι απρόσκλητοι επισκέπτες να γίνονται ορεκτικό γιά τα πεινασμένα κορκοδειλάκια μου :lool:
η τού στύλ :

Θέλω νά βάλω μερικές βαλίστρες σε σημειά κλειδιά περιμετρικά απο τον χώρο μου και μόλις τήν νύχτα αντιληφθούν κίνηση,στον ακριβώς στόχο απεναντι από τίς βαλίστρες ,αυτόματα με ηλεκτρονικό κύκλωμα νά φέυγουν τά τόξα πρός τόν απροσκλητο επισκέπτη :lool:

Ελεεεοοοος!!!!!!.

κατα αρχας ετσι ειναι να lockaroume τα θεματα? για ποιο λογο? σε λιγο θα μας λες να τα σβηνουμε κιολας μηπως και τα δει κανενας και τα φτιαξει.. (λες και αν τα σβησουμε ή αν lockaroume αυτος που ψαχνει να φτιαξει κατι τετοιο δεν θα βρει αλλο site να το φτιαξει αυτο..)
αυτες οι συσκευες ομως ειναι νομημοτατες για τιν δουλεια που θελει ο φιλος μας...οποτε τα "καννιβαλοι" ασε να τα λεει ο giwrgakis μας..:001_tt2::lool:
εγω παλι θα ελεγα ποσο ειναι το κοστος μια τετοιας συσκευης ετοιμης και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ για την δικη του ασφαλεια πρωτα και για να μην εχει και τπτ μπλεξιματα...
και στην ταρατσα του σπιτιου του να τα παει ο ανθρωπος τα μελισια του η αρκουδα παλι την κανει το βρωμοδουλεια τις...

KOKAR
30-05-09, 23:10
το κύκλωμα που είχε δημοσιευτεί τον Ιούνιο του 2006

KOKAR
30-05-09, 23:22
πλακέτα, κατάλογος υλικών , σχόλια

ALAMAN
30-05-09, 23:24
Η τάση τροφοδοσίας τί ρεύμα πρέπει να παρέχει?

KOKAR
30-05-09, 23:26
Η τάση τροφοδοσίας τί ρεύμα πρέπει να παρέχει?

το άρθρο αναφέρει ότι πρέπει να βάλουμε μια ασφάλεια 4Α slow στο κύκλωμα.

ALAMAN
30-05-09, 23:44
Τόσο υψηλό ρεύμα? δηλαδή με μια μπαταρία 12V μικρή δεν γίνεται τίποτα?

KOKAR
30-05-09, 23:53
Τόσο υψηλό ρεύμα? δηλαδή με μια μπαταρία 12V μικρή δεν γίνεται τίποτα?


η λογική δεν είναι να τροφοδοτηθεί από μπαταρία
γιατί υποτίθεται ότι αυτός που το χρειάζεται θα το βάλει σε φράχτη
με 24 ώρες το 24ωρο σε λειτουργία.
Πιστεύω ότι με ένα τροφοδοτικό 12ν 5Α max θα είσαι οκ
για πειραματισμό όμως μπορείς να βάλεις μια μπαταρία 12ν 7,2Αh κάνεις τις
δοκιμές σου

KOKAR
30-05-09, 23:58
για μικρότερο ρεύμα μπορείς να βάλεις πολλαπλασιαστή από
κανένα παπάκι

ALAMAN
31-05-09, 00:31
Γιατί τόσο μεγάλο ρεύμα? Οι συσκευές που έχουν οι αστυνομικοί για να παραλύουν τους κρατούμενους πώς δουλεύουν ? μπαταρία δεν παίρνει?
Δηλαδή δεν θα δουλέψει με απλή μπαταρία? άν έβαζα έναν μετασχηματιστή τηλεόρασης?

sakis18
31-05-09, 09:15
Υπάρχουν καί άλλες λύσεις γιά να κρατηθεί μακρυά μιά αρκούδα !!
1) Βάζουμε δόκανα περιμετρικά από τό μελίσση μας,πιανουμε τήν αρκούδα καί μέ λίγο αναισθητικό σπρέυ τήν βάζουμε γιά νάνι (ύπνο) παιρνουμε μιά πένσα η τανάλια καί τίς βγάζουμε τά δόντια,τής αφήνουμε μόνο 2 ενα πάνω και ένα κάτω γιά νά μπορεί νά τρώει κάτι μήν ψοφήσει ,καί γιά νά μπορεί εύκολα νά ανοίγη τά καπάκια από τίς μπύρες το καλοκαίρι ,και γνωρίζουμε όλοι ότι στο μερος οι αρκούδες έχουν μόνο 2 δόντια καί είμαστε και παγκόσμια πρωτοτυπία ,καί δέν θα μας πειράζουν το μέλι μας.:lool:

2) Εχουμε πάντα μερικά βαρελάκια μέλι περιμετρικά από τό μελίσση μας κακκής ποιότητας μεν ,ούτως ώστε νά τρώνε από αυτό,και να μήν πειράζουν το καλο μας το μέλι

3) Ρίχνουμε μπετόν περιμετρικά από τό μελίσση μας και βάζουμε όρθια διάφορα αιχμηρά αντικείμενα ,όπως γυαλιά,καρφιά και όλα τα ωραία καλούδια γιά να κρατηθή μακρυά .:lool:

4) Πάμε σέ μιά παραλία μέ πολλούς αχινούς και αρχίζουμε τήν συγκομιδή σε τσουβάλια ,και μετά τούς απλώνουμε περιμετρικά απο το μελίσση μας :lool:,ούτως ώστε μετά νά απασχολείται μέ το ωραίο έργο τής αποαγκάθωσης και νά ξεχάσει τήν πείνα της

5) Παίρνουμε χοντρούς σιδερένιους κοιλοδοκούς 15 χ 15 cm τεσσερεις σε καθε μελίσση στα 3-4 μετρα ύψος τούς βάζουμε φυτευτούς στο χώμα και ρίχνουμε και τσιμέντο καί ανυψώνουμε τα μελίσσια μας στα 3 - 3,5 μέτρα από τό έδαφος :wiink:

6)Προσπαθούμε να στήσουμε το μελίσση μας σε κατηφορική πλευρά στρώνουμε μπετον περιμετρικα εκεί που θά πατάει το μελίσση μας και καί γλυστερό φτηνό πλακάκι από πάνω ,γεμίζουμε μέ γράσσο τον χώρο μας ,καί μολις ανέβει η αρκούδα πανω ,τρώει σουτάρισμα και πάει κουτρουβάλες 1 km πιό κάτω , μετά θά το ξανασκεφτεί μετά από αυτό το σουτάρισμα νά ξαναπλησιάσει,εμείς φοράμε ειδικά άρβυλλα και ρίχνοντας λίγο άμμο νά μήν φάμε καμμιά σούπα :lool:,παίρνουμε το μελλι μας ,και ξαναρίχνουμε πάλι γράσσο

Γιά όποια αποριά μήν διστάσετε νά με ρωτήσετε λεπτομέρεις :001_tt2:

jimk
31-05-09, 12:51
δεν εχουν που να πανε οι αρκουδες εχουν κατακοψει τα δαση και εχουν πυκνοκατοικηθει πολυ οι περιοχες.εγω λεω να τις κανουμε κατοικιδια να εχουμε απο μια αρκουδιτσα ο καθενας.εγω λεω να παρω μια
θα την ονομασω winnie the pooh.ανθρωπους τρωει?

jimk
31-05-09, 12:54
βλεπω να γινεται καρβουνο η αρκουδα:lool::lool:

marios-nik90
31-05-09, 13:10
εγω τις προαλλες μια πλακα εκανα που ρωταγε ενας για "ηλεκτροφορο φραχτη" και ανεβασα ενα σχεδιο και πεσαν ολοι να με φανε και κατεβασαν και το σχεδιο με ειπαν επικυνδινο....εδω τωρα δε τρεχει μια βλεπω...

jimk
31-05-09, 13:17
εδω ειμαστε ηλεκτρονικοι και ξερουμε ακριβως πως δουλευει ο φραχτης και τι σκοπο εχει για να μπει...τωρα αλλου θα νομιζαν οτι 8α σκοτωνε οτιδιποτε ακομπουσε πανω του!

KOKAR
31-05-09, 13:28
εγω τις προαλλες μια πλακα εκανα που ρωταγε ενας για "ηλεκτροφορο φραχτη" και ανεβασα ενα σχεδιο και πεσαν ολοι να με φανε και κατεβασαν και το σχεδιο με ειπαν επικυνδινο....εδω τωρα δε τρεχει μια βλεπω...

εάν παρατήρησες καλά το κύκλωμα δουλεύει με 12ν
και βασικά δεν σκοτώνει , εάν έχεις αμάξι η μηχανή και σε έχει
χτυπήσει το ρεύμα από τα μπουζί θα μπορούσες να καταλάβεις ότι
είναι ακίνδυνο εκτός και εάν έχεις βηματοδότη ( οι αρκούδες πάντως δεν έχουν ) :lool:
τώρα το σχέδιο που ανέβασες με τα 220ν στον φράχτη με αυτό
με το 555 και τον πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου νομίζεις ότι είναι
ίδια και κάνεις αυτή την ατυχή σύγκριση ?

KOKAR
31-05-09, 13:33
Γιατί τόσο μεγάλο ρεύμα? Οι συσκευές που έχουν οι αστυνομικοί για να παραλύουν τους κρατούμενους πώς δουλεύουν ? μπαταρία δεν παίρνει?
Δηλαδή δεν θα δουλέψει με απλή μπαταρία? άν έβαζα έναν μετασχηματιστή τηλεόρασης?

το ρεύμα είναι μεγάλο στην είσοδο, η έξοδος όμως έχει χαμηλό ρεύμα
Οι συσκευές που έχουν οι αστυνομικοί δεν έχουν πολλαπλασιαστές
αυτοκινήτου αλλά μετασχιματιστακια Υ/Τ όπως αυτά που έχουν
τα laptop για να ανάβουν το backlight από τα μόνιτορ.
Ακόμα τα stick που έχουν οι αστυνομικοί δεν είναι για συνεχή λειτουργία
και εδώ το ζητούμενο είναι η συνεχής λειτουργία

Γαληνίτης
31-05-09, 13:42
Κάθε περαστικός ή γείτονας θα μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί άθελά του δέχτηκε, ακίνδυνη έστω, αλλά οπωσδήποτε δυσάρεστη, επώδυνη και απρόκλητη :w00t: ηλεκτροπληξία . Και το να ...χαστουκίζεις (!) :001_smile: όποιον πλησιάσει, εντελώς ακίνδυνο είναι, αλλά διώκεται :cursing:.

KOKAR
31-05-09, 13:51
Κάθε περαστικός ή γείτονας θα μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί άθελά του δέχτηκε, ακίνδυνη έστω, αλλά οπωσδήποτε δυσάρεστη, επώδυνη και απρόκλητη :w00t: ηλεκτροπληξία . Και το να ...χαστουκίζεις (!) :001_smile: όποιον πλησιάσει, εντελώς ακίνδυνο είναι, αλλά διώκεται :cursing:.

μα Κώστα εδώ ο φίλος έκανε σύγκριση του σχεδίου με το 220ν πάνω στο φράχτη με αυτό με το 555 .....
σαφώς και μπορεί ο γείτονας να σου κάνει μήνυση και να τρέχεις
αλλά το θέμα είναι η επικινδυνότητα του σχεδίου
μπορεί άλλωστε να βάλεις συρματόπλεγμα γύρω απο τα ΜΕΛΙΣΣΙΑ
δηλαδή φράχτη μέσα στον φράχτη της αυλής σου...οπότε ο γείτονας
τι δουλειά είχε μέσα στον χώρο σου χωρίς την άδεια σου ??? :wiink:

KOKAR
31-05-09, 13:56
απόσπασμα...

Για την αντιμετώπιση των αρνητικών επιπτώσεων των ζημιών που προκαλεί η αρκούδα, στη σχέση της με τον άνθρωπο, ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ προτείνει και συμβάλλει σε συγκεκριμένες δράσεις πρόληψης και αποφυγής των ζημιών (αναπαραγωγή και επαναδιάδοση του ελληνικού ποιμενικού σκύλου, χρήση ηλεκτροφόρων περιφράξεων, βελτίωση και εμπλουτισμός βιοτόπων) καθώς και στη βελτίωση του συστήματος αποζημιώσεων από τον ΕΛ.Γ.Α. με στόχο την υιοθέτηση πολιτικής για τη λήψη των κατάλληλων αγροπεριβαλλοντικών μέτρων από την πολιτεία.
Αρκτούρος

πηγη:
http://www.oikologos.gr/News2006/0308.html

sakis18
31-05-09, 14:01
μα Κώστα εδώ ο φίλος έκανε σύγκριση του σχεδίου με το 220ν πάνω στο φράχτη με αυτό με το 555 .....
σαφώς και μπορεί ο γείτονας να σου κάνει μήνυση και να τρέχεις
αλλά το θέμα είναι η επικινδυνότητα του σχεδίου
μπορεί άλλωστε να βάλεις συρματόπλεγμα γύρω απο τα ΜΕΛΙΣΣΙΑ
δηλαδή φράχτη μέσα στον φράχτη της αυλής σου...οπότε ο γείτονας
τι δουλειά είχε μέσα στον χώρο σου χωρίς την άδεια σου ??? :wiink:

Ατυχής σύγκριση kokare ,τα μελίσσια δέν είναι μόνο μέσα σέ (αυλές) ιδιωτικές εκτάσεις , γιά να βάλεις φράκτη,αλλά μέσα καί σε δασικές εκτάσεις αν γνωρίζω καλά,εκεί απαγορεύεται διά ροπαλου να βαλεις φράκτη και εσωτερικά ηλεκτροφόρο καλώδιο,καί ποσο δε μαλλον μην πιασει και καμμιά φωτιά ,απο αυτες τις κατασκευές .
Διάβασα το site που αναφερες ,και λεει σε ορεινές περιοχές ,το βλέπω πολύ λάθος,ρευματα και ηλεκτρισμό σε ορεινές περιοχές γιά τον φοβο πυρκαγιάς .

KOKAR
31-05-09, 14:03
Ατυχής σύγκριση kokare ,τα μελίσσια δέν είναι μόνο μέσα σέ (αυλές) ιδιωτικές εκτάσεις , γιά να βάλεις φράκτη,αλλά μέσα καί σε δασικές εκτάσεις αν γνωρίζω καλά,εκεί απαγορεύεται διά ροπαλου να βαλεις φράκτη και εσωτερικά ηλεκτροφόρο καλώδιο .

προφανώς δεν διάβασες το παραπάνω link....

sakis18
31-05-09, 14:06
προφανώς δεν διάβασες το παραπάνω link....

Εκανα συμπληρωση μόλις τώρα kokare ,καί λέω τήν αποψη μου ,περί αυτά πού λέει το λινκ

drPanos
31-05-09, 14:33
Για να βαλεις ηλεκτροφωρο φρακτη πρεπει,
1.Πρεπει να υπαρχει αλλος ενας φραχτης πριν απο τον ηλεκτροφόρο με τις καταλληλες προειδοποιησεις
2. Η ενταση του ρευματος να μην ειναι θανατηφορα

:001_smile:

drPanos
31-05-09, 14:39
Επισις στην κατα 90% στην Ελλαδα δεν επιτρέπεται να μπουν ηλεκτροφόροι φράχτες!

:001_smile:

sakis18
31-05-09, 14:44
Για να βαλεις ηλεκτροφωρο φρακτη πρεπει,
1.Πρεπει να υπαρχει αλλος ενας φραχτης πριν απο τον ηλεκτροφόρο με τις καταλληλες προειδοποιησεις
2. Η ενταση του ρευματος να μην ειναι θανατηφορα

:001_smile:

Σωστός ο Νικο-Παναγιώτης
Αρα συμπέρασμα σε ιδιωτικό χώρο μπορεί να γίνει το παραπανω ,σε δασικές εκτάσεις ομως,νομίζω ότι είναι παράνομο να περιφράξεις χώρο,καί άρα δεν θά μπορείς, από μέσα νά εχεις ηλεκτροφόρο καλώδιο μέ χαμηλό έστω ρεύμα.
Αν ο φίλος έχει λοιπόν μελίσση σέ ιδιωτικό χωρο μπορεί νά κάνει το παραπάνω ,αν όμως τό έχει σε δασική έκταση δέν μπορεί.

drPanos
31-05-09, 14:53
Σωστός ο Νικο-Παναγιώτης
Αρα συμπέρασμα σε ιδιωτικό χώρο μπορεί να γίνει το παραπανω ,σε δασικές εκτάσεις ομως,νομίζω ότι είναι παράνομο να περιφράξεις χώρο,καί άρα δεν θά μπορείς, από μέσα νά εχεις ηλεκτροφόρο καλώδιο μέ χαμηλό έστω ρεύμα.
Αν ο φίλος έχει λοιπόν μελίσση σέ ιδιωτικό χωρο μπορεί νά κάνει το παραπάνω ,αν όμως τό έχει σε δασική έκταση δέν μπορεί.


Νομοθεσία
Oι καλοί φράκτες κάνουν τους καλούς γείτονες, έλεγε ο Aμερικανός ποιητής Pόμπερτ Φροστ, γι αυτό και είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε τη νομοθεσία όσον αφορά τις περιφράξεις, τόσο τις ιδιωτικές όσο και τις επαγγελματικές. Για την κατασκευή μιας περίφραξης σε ιδιωτικό χώρο απαιτείται άδεια από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο.
:001_smile:

marios-nik90
31-05-09, 15:01
ΞΕΚΟΛΑΤΕΕΕΕΕ ελεος ρε παιδια το εχω πει 1000 φορες "ΠΛΑΚΑ" εκανα με το σχεδιακι μην τρελενεστε....ηρεμηστε κυριοι "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ" και εγω ηλεκτρονικος σπουδαζω και τελιωνω και δε νιωθω η δε το παιζω τοσο επιστημονας... μη πορονεστε....ελεος...και εσεις παρουσιαζετε σχεδια με λαμπατες κατασκευες οι οποιες δουλευουν με υψηλη ταση... και αν καποιος μη τοσο εμπειρος επιχειρησει να τις φτιαξει το ποιο πιθανο ειναι να τον χτυπησουν οι μεταβλητοι του κυκλωματος η οι ηλεκτρολυτικοι η η ανοδος της λαμπας κ.τ.λ. και να μεινει ξερος!!!!!!!!και δεν δεχομαι κουβεντα για το αντιθετο και εχω απειρα επιχειρηματα επι του θεματος..οποτε ενταξει μη με παρουσιαζετε και σαν εγκληματια...τελος παντων επειδη εγω το ανοιξα το θεμα θα ηθελα να τελιωσει εδω...ετσι και αλλιως δε προκειτε να βρουμε ακρη...και επαναλαμβανω ηταν απλως "ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ" και το τονιζα.... χαλαρωστε!!!!!καλη καρδια!!!!!!!

drPanos
31-05-09, 15:06
Φίλε μου μη εξάπτεσε, συζήτηση κανουμε :001_smile:

marios-nik90
31-05-09, 15:09
σιγουρα αλλα εγω να μην πω ψεματα μια επιθεση την ενοιωσα φιλε μου!!!!!!!!!!

sakis18
31-05-09, 15:10
ΞΕΚΟΛΑΤΕΕΕΕΕ ελεος ρε παιδια το εχω πει 1000 φορες "ΠΛΑΚΑ" εκανα με το σχεδιακι μην τρελενεστε....ηρεμηστε κυριοι "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ" και εγω ηλεκτρονικος σπουδαζω και τελιωνω και δε νιωθω η δε το παιζω τοσο επιστημονας... μη πορονεστε....ελεος...και εσεις παρουσιαζετε σχεδια με λαμπατες κατασκευες οι οποιες δουλευουν με υψηλη ταση... και αν καποιος μη τοσο εμπειρος επιχειρησει να τις φτιαξει το ποιο πιθανο ειναι να τον χτυπησουν οι μεταβλητοι του κυκλωματος η οι ηλεκτρολυτικοι η η ανοδος της λαμπας κ.τ.λ. και να μεινει ξερος!!!!!!!!και δεν δεχομαι κουβεντα για το αντιθετο και εχω απειρα επιχειρηματα επι του θεματος..οποτε ενταξει μη με παρουσιαζετε και σαν εγκληματια...τελος παντων επειδη εγω το ανοιξα το θεμα θα ηθελα να τελιωσει εδω...ετσι και αλλιως δε προκειτε να βρουμε ακρη...και επαναλαμβανω ηταν απλως "ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ" και το τονιζα.... χαλαρωστε!!!!!καλη καρδια!!!!!!!

Μαrie κουλάρισε βρέ συ,μήν τα παίρνεις κρανίο ,μέσα απο το σοβαρό και το καλαμπούρι νά είσαι σίγουρος ότι βγήκαν συμπεράσματα πρός τα έξω.
Δέν σέ είπε κανείς εγκληματία αλλοίμονο.
Ετσι είναι τά πραγματα όπως προανέφερες μέ τίς κατασκευές τίς λαμπάτες ,μέ μιά διαφορά μόνο,ότι στις κατασκευές μπορεί νά φάει καμμιά τάση μόνο ο εκάστοτε ( μαστροχαλαστής) πού το φτιάχνει :lool:,ενώ στόν ηλεκτροφόρο φράκτη μπορεί νά φάει καμμιά τάση και ο καθε περαστικός ,άλλο το ενα αλλο το άλλο ,γιαυτό λέμε μέ τόν Νικο-Παναγιώτη ότι χρειάζετε πρώτα περιφραξη από έξω που να ειδοποιή ότι εντός της περιφράξεως λειτουργεί ηλεκτρικός φράκτης χαμηλού ρεύματος ,γιά τίς αρκούδες.
Είδες καί άκρη βρήκαμε ,καί καλαμπούρι καναμε (κοίτα τα προηγούμενα post μου) ,καί καλoί φίλοι παραμείναμε ,και μετά από αυτό το κουραστικό thread :lool::lool:

drPanos
31-05-09, 15:14
σιγουρα αλλα εγω να μην πω ψεματα μια επιθεση την ενοιωσα φιλε μου!!!!!!!!!!

Να μην νιωθεις καμια επιθεση.. οτι λεμε εδω μεσα το λεμε για καλο και οχι για κακο (τουλαχιστον οι περισοτεροι) :001_smile:

ALAMAN
31-05-09, 15:37
το ρεύμα είναι μεγάλο στην είσοδο, η έξοδος όμως έχει χαμηλό ρεύμα
Οι συσκευές που έχουν οι αστυνομικοί δεν έχουν πολλαπλασιαστές
αυτοκινήτου αλλά μετασχιματιστακια Υ/Τ όπως αυτά που έχουν
τα laptop για να ανάβουν το backlight από τα μόνιτορ.
Ακόμα τα stick που έχουν οι αστυνομικοί δεν είναι για συνεχή λειτουργία
και εδώ το ζητούμενο είναι η συνεχής λειτουργία
Εγώ όμως δεν θα το χρησιμοποιήσω σε συνεχή λειτουργία παρα μόνο όταν πατηθεί ένα μπουτόν. Άρα τί μετατροπές μπορούμε να κάνουμε στο κύκλωμα στην τροφοδοσία και τον μετασχηματιστή εξόδου?

Γαληνίτης
31-05-09, 15:45
μα Κώστα εδώ ο φίλος έκανε σύγκριση του σχεδίου με το 220ν πάνω στο φράχτη με αυτό με το 555 .....
σαφώς και μπορεί ο γείτονας να σου κάνει μήνυση και να τρέχεις
αλλά το θέμα είναι η επικινδυνότητα του σχεδίου... :wiink:
Aγαπητέ Κώστα, μιλώντας για περαστικούς, γείτονες, μηνύσεις και ...χαστούκια, δεν αναφερόμουν σε δικό σου post ούτε και στις τεχνικές λεπτομέρειες της διάταξης. Η απάντησή μου απευθυνόταν γενικά προς το συγκεκριμένο θέμα και βέβαια με χιούμορ.
Για να σοβαρευτούμε, σίγουρα η σύνδεση του φράχτη κατά οποιονδήποτε άμεσο ή έμμεσο τρόπο με τα 230V του δικτύου είναι κάτι απαράδεκτο. Ενώ το 555 με μπαταρία είναι αναμφίβολα ακίνδυνο.
Θυμάμαι έχω δει παλιά σε ξένα ηλεκτρονικά περιοδικά σχέδια τέτοιων κατασκευών και πάντα λειτουργούσαν με μπαταρία. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά κάποια απ'αυτά χρησιμοποιούσαν RF! Πάντοτε δε υπήρχαν στον φράχτη ευανάγνωστες προειδοποιητικές πινακίδες.
Όσο για τα ηλεκτροφόρα μπαστούνια, σε ένα από τα πρώτα hamfest της ΕΕΡ, στον "ΑΟΟΑ", τα παιδιά του αείμνηστου SV1CC πουλούσαν πάμφθηνα τέτοια μπαστούνια, πατέντα του μακαρίτη, προοριζόμενη για άμυνα σε επιθέσεις από αδέσποτα σκυλιά κλπ.

KOKAR
01-06-09, 10:15
Εγώ όμως δεν θα το χρησιμοποιήσω σε συνεχή λειτουργία παρα μόνο όταν πατηθεί ένα μπουτόν. Άρα τί μετατροπές μπορούμε να κάνουμε στο κύκλωμα στην τροφοδοσία και τον μετασχηματιστή εξόδου?

Ένα εναλλακτικό κύκλωμα που μπορείς να κάνεις
Είναι το παρακάτω

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9451&stc=1&d=1243840625

πηγη:
http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/nixieclock2/index.htm

ALAMAN
01-06-09, 12:30
Ένα εναλλακτικό κύκλωμα που μπορείς να κάνεις
Είναι το παρακάτω

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9451&stc=1&d=1243840625

πηγη:
http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/nixieclock2/index.htm

Η δίοδος FR10S και το πηνίο 100μΗ ελπίζω να υπάρχουν στο εμπόριο.
Η τάση εξόδου δε νομίζω να είναι χαμηλή... σαν κάτι παιχνιδάκια που πουλάνε οι κινέζοι.

KOKAR
01-06-09, 12:39
η δίοδος πρέπει να είναι fast και μπορείς να βάλεις την MUR1100E και
το πηνίο υπάρχει στο εμπόριο

KOKAR
01-06-09, 12:44
και ειναι ετσι....
click εδω (http://shinhom2008.en.made-in-china.com/product/gqzJVbtTIPkf/China-Radial-Fixed-Leaded-Inductors-with-Inductance-from-0-33uH-to-100mH-INDUCTOR-011-.html)

Capacitor
01-06-09, 12:51
H χρηση ενος ηλεκτροφορου φραχτη μεσα σε ενα κηπο εγκυμονει πολλους κινδυνους,εκ των οποιων πολλοι αναφερθηκανε.Αν ερθει επισκεψη το μικρο ανηψακι σου και απο μια αμελια ξεχαστει και πεσει πανω τι γινεται?Μπορει το ρευμα να μην αρκετο για να σκοτωσει,αλλα ισως καποιος εχει προβλημα καρδιας χωρις να το ξερει.Ισως και ενα μικρο παιδακι να εχει προβλημα καρδιας.
Αν μπλεχτει καμμια γατα με τα νυχια της και την βρεις ψητη την αλλη μερα μετα τι γινεται?θα εχεις μπλεξιματα με τα φιλοζωικα σωματια και ισως και με αυτοφωρα.Και στο κατω κατω τι φταιει το καημενο το γατι?
Μια λυση που ειπωθηκε με ενα ανηφορικο επιπεδο με πλακακια και γρασο,ειναι μια παρα πολυ καλη λυση.Θα φαει τετοια τουμπα η αρκουδα που θα κανει reset το κεφαλι της.

ALAMAN
01-06-09, 20:15
η δίοδος πρέπει να είναι fast και μπορείς να βάλεις την MUR1100E και
το πηνίο υπάρχει στο εμπόριο
Η δίοδος αυτή τί χαρακτηριστηκά έχει? έψαξα παντού αλλα δεν την βρήκα.
Σε πολλά μαγαζιά λένε οτι είναι άγνωστη. καμιά άλλη μπορώ να βάλω?
Απο τις απλές 1Ν4001 ή 1Ν4148 μπορώ να βάλω??

KOKAR
01-06-09, 20:26
Η δίοδος αυτή τί χαρακτηριστηκά έχει? έψαξα παντού αλλα δεν την βρήκα.
Σε πολλά μαγαζιά λένε οτι είναι άγνωστη. καμιά άλλη μπορώ να βάλω?
Απο τις απλές 1Ν4001 ή 1Ν4148 μπορώ να βάλω??

όχι δεν μπορείς να βάλεις τις 1Ν4148 η την 1Ν4001
fast διόδους έχουν μέσα τα τροφοδοτικά από Η/Υ
εναλλακτικά βαλε την UF4007 (http://ecee.colorado.edu/%7Eecen4517/components/parts/UF4004.pdf) (δοκίμασε ακόμα και την 1Ν4007)
εδώ είναι τα specs της MUR1100E (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/on_semiconductor/MUR180E-D.PDF)

marios-nik90
02-06-09, 16:04
Μαrie κουλάρισε βρέ συ,μήν τα παίρνεις κρανίο ,μέσα απο το σοβαρό και το καλαμπούρι νά είσαι σίγουρος ότι βγήκαν συμπεράσματα πρός τα έξω.
Δέν σέ είπε κανείς εγκληματία αλλοίμονο.
Ετσι είναι τά πραγματα όπως προανέφερες μέ τίς κατασκευές τίς λαμπάτες ,μέ μιά διαφορά μόνο,ότι στις κατασκευές μπορεί νά φάει καμμιά τάση μόνο ο εκάστοτε ( μαστροχαλαστής) πού το φτιάχνει :lool:,ενώ στόν ηλεκτροφόρο φράκτη μπορεί νά φάει καμμιά τάση και ο καθε περαστικός ,άλλο το ενα αλλο το άλλο ,γιαυτό λέμε μέ τόν Νικο-Παναγιώτη ότι χρειάζετε πρώτα περιφραξη από έξω που να ειδοποιή ότι εντός της περιφράξεως λειτουργεί ηλεκτρικός φράκτης χαμηλού ρεύματος ,γιά τίς αρκούδες.
Είδες καί άκρη βρήκαμε ,καί καλαμπούρι καναμε (κοίτα τα προηγούμενα post μου) ,καί καλoί φίλοι παραμείναμε ,και μετά από αυτό το κουραστικό thread :lool::lool:
φιλε μου επειδη τωρα ξαναμπηκα θελω να σου πω οτι δεν κατηγορουσα εσενα ουτε τον driver fm am...αναφερομουν σε 1-2 ατομα συγκεκριμενα...απλα μεχρι να γραψω εγω αυτο που ηθελα ειχαν απαντησει κι αλλοι....ολα οκ!!!

ALAMAN
19-06-09, 22:02
Έφτιαξα το κύκλωμα του ηλεκτροφόρου φράχτη του ελέκτορ αλλα απ' ότι βλέπω δεν δουλέυει.
Το τροφοδοτώ απο ένα απλό τροφοδοτικό 12V και στην έξοδο έβαλα ένα μικρό μετασχηματιστή 6,3V / 2A που είχα για νήματα λυχνίας.
Αλλα δεν αποκρίνεται καθόλου... τί έγινε δεν ξέρω το κύκλωμα είναι σωστό!

Το έχει φτιάξει κανείς?

sv9cvk
19-06-09, 22:59
Έφτιαξα το κύκλωμα του ηλεκτροφόρου φράχτη του ελέκτορ αλλα απ' ότι βλέπω δεν δουλέυει.
Το τροφοδοτώ απο ένα απλό τροφοδοτικό 12V και στην έξοδο έβαλα ένα μικρό μετασχηματιστή 6,3V / 2A που είχα για νήματα λυχνίας.
Αλλα δεν αποκρίνεται καθόλου... τί έγινε δεν ξέρω το κύκλωμα είναι σωστό!

Το έχει φτιάξει κανείς?

Φιλε γιωργο δεν λεει πουθενα για απλο μετασχηματιστη στην εξοδο :bored:
Αυτο που μοιαζει με Μ/Τ στην εξοδο ειναι πολλαπλασιαστης απο αυτοκινητο:001_rolleyes: η απο μηχανη:wiink: (ουσιαστικα ειναι Μ/Τ αλλα σιγουρα δεν κανει ο συγκεκριμενος που εβαλες )

ALAMAN
19-06-09, 23:16
Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να είναι απο αυτοκίνητο ή μηχανή?
Άν βάλω μετασχηματιστή υψηλής απο τηλεόραση ή οθόνη pc κάνει ??

Thanos10
20-06-09, 00:28
Οχι δεν κανει το κυκλωμα δουλευει μονο με πολλαπλασιαστη αυτ/του και με τιποτα αλλο.

ALAMAN
20-06-09, 00:32
Περίεργο μου φαίνετε γιατί εγώ νόμιζα οτι το κύκλωμα έβγαζε παλμούς κάποιας συχνότητας και απλά σύνδεες ένα μετασχηματιστή.
Τον μικρό μετασχηματιστή τον ήθελα μόνο για δοκιμή αλλα αφού δεν γίνεται θα βάλω αυτοκινήτου ή απο μηχανάκι.

ALAMAN
20-06-09, 13:07
Δεν μπορούμε να βρούμε έναν απλό μετασχηματιστή σχετικά μικρό σε μέγεθος να βγάζει υψηλή τάση?
Ο πολλαπλασιαστής αυτοκινήτου είναι μεγάλος σε μέγεθος.

FM1
20-06-09, 13:32
Φίλε Γιώργο υπάρχουν και κυκλώματα με μικρό Μ/Σ όπως το παρακάτω που βγάζει 1800V

Προσοχή όμως με τέτοια κυκλώματα!!!

NUKE
20-06-09, 14:01
Βαλε πολαπλασιαστη μηχανης.Εχει πολυ μικροτερο μεγεθος...

ALAMAN
20-06-09, 14:22
Φίλε Γιώργο υπάρχουν και κυκλώματα με μικρό Μ/Σ όπως το παρακάτω που βγάζει 1800V

Προσοχή όμως με τέτοια κυκλώματα!!!

Ενδιαφέρον φαίνετε !
Ο μετασχηματιστής είναι διαμόρφωσης για ήχο ?
1kΩ πρωτεύον και 200kΩ δευτερεύον ?
Πού μπορώ να βρώ τέτοιο μετασχηματιστή στη θεσσαλονίκη?
Στο πρωτεύον η ωμική αντίσταση είναι σε όλο το πηνίο ή μονο στην μεσαία λήψη?
Πόσο ρεύμα χρειάζεται? μία απλή 9V μπαταρία καλα είναι ?

terys2
21-06-09, 01:23
Τίποτα δεν κάνεις με μετασχηματιστή ήχου εγώ έβαλα μετασχηματιστή υψηλής από αυτοκίνητο και όλα οκ :001_cool:

ALAMAN
21-06-09, 01:39
Τίποτα δεν κάνεις με μετασχηματιστή ήχου εγώ έβαλα μετασχηματιστή υψηλής από αυτοκίνητο και όλα οκ :001_cool:
Το θέμα είναι οτι αυτό δεν προορίζεται για φράχτη αλλα για συσκευή χειρός με υψηλή τάση και θα έχει μεγάλο όγκο !!

KOKAR
25-06-09, 21:25
Κάθε περαστικός ή γείτονας θα μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί άθελά του δέχτηκε, ακίνδυνη έστω, αλλά οπωσδήποτε δυσάρεστη, επώδυνη και απρόκλητη :w00t: ηλεκτροπληξία . Και το να ...χαστουκίζεις (!) :001_smile: όποιον πλησιάσει, εντελώς ακίνδυνο είναι, αλλά διώκεται :cursing:.



Κώστα, η παρακάτω φώτο είναι από την σημερινή city press (25-6-2009)
για πρόσεξε τι προτείνει ο κος Σουφλιας....

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9729&stc=1&d=1245954399

more info ....
http://www.citypress.gr/PDF/1414/02.pdf

terys2
25-06-09, 22:25
Για zapper εννοείς :confused1:

KOKAR
25-06-09, 22:27
Για zapper εννοείς :confused1:

τι εννοείς ?

Γαληνίτης
02-07-09, 12:02
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=309827#post309827)
Κάθε περαστικός ή γείτονας θα μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί άθελά του δέχτηκε, ακίνδυνη έστω, αλλά οπωσδήποτε δυσάρεστη, επώδυνη και απρόκλητη :w00t: ηλεκτροπληξία . Και το να ...χαστουκίζεις (!) :001_smile: όποιον πλησιάσει, εντελώς ακίνδυνο είναι, αλλά διώκεται :cursing:.


Κώστα, η παρακάτω φώτο είναι από την σημερινή city press (25-6-2009)
για πρόσεξε τι προτείνει ο κος Σουφλιας....
Τί να πει κανείς; Σίγουρα η απρόσμενη συνάντηση με...αρκούδες (!!!!) σε μια οδό ταχείας κυκλοφορίας ούτε ευχάριστη, ούτε ακίνδυνη είναι. Ούτε για τους οδηγούς, ούτε για τα συμπαθέστατα και υπό εξαφάνιση τετράποδα.

Τώρα πού κολλάει το... χαστούκι (!) δεν ξέρω. Σίγουρα όχι στις αρκούδες!

ALAMAN
14-07-09, 16:23
το ρεύμα είναι μεγάλο στην είσοδο, η έξοδος όμως έχει χαμηλό ρεύμα
Οι συσκευές που έχουν οι αστυνομικοί δεν έχουν πολλαπλασιαστές
αυτοκινήτου αλλά μετασχιματιστακια Υ/Τ όπως αυτά που έχουν
τα laptop για να ανάβουν το backlight από τα μόνιτορ.
Ακόμα τα stick που έχουν οι αστυνομικοί δεν είναι για συνεχή λειτουργία
και εδώ το ζητούμενο είναι η συνεχής λειτουργία
Ξέρετε πού μπορώ να βρώ τέτοια μικρά μετασχηματιστάκια? Πουλάνε στο εμπόριο? Θεσσαλονίκη πού μπορώ να βρώ? Τί τάση παράγουν αυτά?

terys2
14-07-09, 17:18
Φίλε alaman τι εννοείς συσκευή χειρός :confused1: zapper?

ALAMAN
14-07-09, 17:23
Ενοώ οτι το κύκλωμα θέλω να είναι μικρό σε μέγεθος κάτι σαν κινητό τηλέφωνο ή τουλάχιστον σαν τηλεκοντρόλ τηλεόρασης. Η πλακέτα βγαίνει άνετα μικρή σε διαστάσεις αλλα το θέμα είναι ο μετασχηματιστής. Αυτα τα μετασχηματιστάκια πρέπει να κάνουν καλή δουλειά αλλα το θέμα είναι πού θα τα βρώ... :001_huh:

Triton
14-07-09, 17:32
Ενοώ οτι το κύκλωμα θέλω να είναι μικρό σε μέγεθος κάτι σαν κινητό τηλέφωνο ή τουλάχιστον σαν τηλεκοντρόλ τηλεόρασης. Η πλακέτα βγαίνει άνετα μικρή σε διαστάσεις αλλα το θέμα είναι ο μετασχηματιστής. Αυτα τα μετασχηματιστάκια πρέπει να κάνουν καλή δουλειά αλλα το θέμα είναι πού θα τα βρώ... :001_huh:
Θα πάρεις ένα κομματάκι φερίτη θα τυλίξεις πάνω όσο περισσότερο σύρμα (τρίχα) μπορείς και μετά για δευτερεύων με πιο χοντρό σύρμα τύλιξε καμιά 30 σπείρες .Πειραματίσου λίγο ,είναι φασαρία ,αλλά θα το πετύχεις.
Για αυτή τη δουλεια είναι ιδανικά τα pot core

ALAMAN
14-07-09, 17:37
Τοροειδή ή απλό? Για φερίτη αν βάλω απλό σίδερο κάνει?
Με τί διατομές θα γίνουν ?
Ένα έτοιμο δεν θα ήταν καλύτερα?

terys2
14-07-09, 17:41
Δηλαδή θέλεις να φτιάξεις ηλεκτροφόρο φράχτη αλλά σε πειράζει το μέγεθος του κυκλώματος (Ο μετασχηματιστής να είναι μικρός) :confused1: Δεν υπάρχει λόγος για μικρό μετασχηματιστή σε τέτεια κατασκευή:wiink:

Triton
14-07-09, 17:46
Τοροειδή ή απλό? Για φερίτη αν βάλω απλό σίδερο κάνει?
Με τί διατομές θα γίνουν ?
Ένα έτοιμο δεν θα ήταν καλύτερα?
Το έτοιμο είναι καλύτερο .Αν όμως δεν βρίσκεις τι κάνεις ?
H παίρνεις τον ταλαντωτή από ένα φωτιστικό ασφαλείας (φθορίου) που ανυψώνει τη τάση για να ιονίσει το αέριο η τον μετασχηματιστή του η φτιάχνεις κάτι ανάλογο.
Διατομές τώρα όλα στο πιάτο ?:001_rolleyes:

ALAMAN
14-07-09, 17:47
Δεν το θέλω για φράχτη και επειδή η συσκευή θα κρατιέται με το χέρι δεν θέλω να είναι ογκώδες !! όσον το δυνατό μικρότερη...

terys2
14-07-09, 17:54
Τώρα κατάλαβα :001_smile: Μία είναι η λύση μετασχηματιστής απο φωτογραφική μηχανή μίας χρήσεως. Έχω φτιάξει παρόμοιo project :wiink:

Triton
14-07-09, 17:54
Υπ όψη πως με ένα τέτοιο λήστεψαν ένα φίλο μου.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν σε πιάσουν με αυτό.

Triton
14-07-09, 17:55
Τώρα κατάλαβα :001_smile: Μία είναι η λύση μετασχηματιστής απο φωτογραφική μηχανή μίας χρήσεως. Έχω φτιάξει παρόμοιo project :wiink:
:wiink::wiink::wiink:

ALAMAN
14-07-09, 18:00
Υπ όψη πως με ένα τέτοιο λήστεψαν ένα φίλο μου.
Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν σε πιάσουν με αυτό.
Δεν ξέρω τί θα συμβεί και δεν με πολυαπασχολεί γιατί δεν το θέλω για μένα.
Εγώ μια απλή εξυπηρέτηση κάνω να το φτιάξω για κάποιον που δεν έχει πάσα ιδέα απο ηλεκτρονικά κυκλώματα και κατασευές για να το φτιάξει μόνος του.
Φίλε terys2, αυτό απο την φωτογραφική μηχανή γνωρίζεις πόσο υψηλή τάση παράγει?
Θα ψάξω πάντως να βρώ... και απο φωτογραφική μηχανή.
Ελπίζω να μπορεί να οδηγηθεί απο ένα απλό 555 με τάση 9-12V...έτσι?

terys2
14-07-09, 18:03
Λοιπόν πάρε link αλλά προσοχή δεν είναι παιχνίδι :wiink: http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/ Μικρότερο δεν βρίσκεις και πιό απλό :001_smile:

ALAMAN
14-07-09, 18:06
Θα πάω να ρωτήσω σήμερα σε κανένα μαγαζί αν μπορέσω να βρώ έτοιμα...
Και στην ανάγκη θα αγοράσω και καμιά φωτογραφική μηχανή μιας χρήσεως :001_tt2::lool:

terys2
14-07-09, 18:09
Ξέχασα να τονίσω μην το boostareis τέρμα με τάσης πάνω απο 4v θα τα παίξει ο μετασχηματιστής :wiink:Αν θές πιό πολύ τάση στην έξοδο φτιάξε ένα cascade.Εγώ έφτιαξα ένα τέτειο κύκλωμα γιά bug zapper :001_smile:

ALAMAN
14-07-09, 18:10
Λοιπόν πάρε link αλλά προσοχή δεν είναι παιχνίδι :wiink: http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/ Μικρότερο δεν βρίσκεις και πιό απλό :001_smile:
Πολύ μικρότερο απ' ότι περίμενα!!! :thumbup1:
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, όταν καταφέρω και βρώ τίποτα θα ξεκινήσω να το φτιάξω... :001_smile:

ALAMAN
14-07-09, 18:11
Ξέχασα να τονίσω μην το boostareis τέρμα με τάσης πάνω απο 4v θα τα παίξει ο μετασχηματιστής :wiink:Αν θές πιό πολύ τάση στην έξοδο φτιάξε ένα cascade.Εγώ έφτιαξα ένα τέτειο κύκλωμα γιά bug zapper :001_smile:
Όταν λές "πολύ τάση" για τί τιμές μιλάς??
Τα 4V μπορώ να τα πάρω και με απλές μπαταρίες 1,5V?

terys2
14-07-09, 18:19
Χαλαρά από μπαταρίες των 1,5v :wiink: Πολύ τάση εννοώ πάνω από 2kv αλλά αυτό είναι για κύκλωμα όπως το bug zapper....

ALAMAN
14-07-09, 18:20
Τί ακριβώς είναι το bug zapper?

terys2
14-07-09, 18:29
Σκοτώνει έντομα όπως κουνούπια ,κατσαρίδες κ.λ.π Θα ανεβάσω την κατασκευή καμιά μέρα :wiink:

ALAMAN
14-07-09, 18:32
Σκοτώνει έντομα όπως κουνούπια ,κατσαρίδες κ.λ.π Θα ανεβάσω την κατασκευή καμιά μέρα :wiink:
Οκ Θα περιμένω.. και αν υπάρχει πρόβλημα απο τους κανονισμούς του forum στείλτο μου σε πμ.
Ευχαριστώ και πάλι!!

ALAMAN
14-07-09, 21:01
Τελικά απ' ότι έμαθα δεν υπάρχουν στην αγορά τέτοια μετασχηματιστάκια...
Οπότε θα ψάξω να βρώ καμια φθηνή φωτογραφική μηχανή.
Το κύκλωμα bug zapper δεν είναι σαν τον απλό ταλαντωτή με το 555 ?
Δεν παράγει παλμούς?
Είχα φτιάξει παλιά ένα απλό κύκλωμα ταλαντωτή με το 555 το οποίο στην έξοδό του είχε μετασχηματιστή 4V/220V.. αλλά δεν ήταν αρκετά ισχυρό!
Φαντάζομε κάτι αντίστοιχο δεν θα είναι και αυτό?

terys2
14-07-09, 22:06
Έχω φτιάξει αυτό το κύκλωμα http://www.geocities.com/tjacodesign/bugzap/zapper.html σκοτώνει προσοχή :001_cool: Από ότι βλέπεις τροφοδοτείται από τα 220v.Μπορείς να πάρεις αυτο το κύκλωμα και να το τροφοδοτήσεις από το mini zapper,βέβαια δεν στο συνιστώ είναι danger :thumbdown: Αυτά τα κυκλώματα είναι καθαρά για επιστημονικούς λόγους ή για bug zapper κ.λ.π για αυτό πρόσεχε τι θα το κάνεις :wiink:

ALAMAN
15-07-09, 03:21
Έχω φτιάξει αυτό το κύκλωμα http://www.geocities.com/tjacodesign/bugzap/zapper.html σκοτώνει προσοχή :001_cool: Από ότι βλέπεις τροφοδοτείται από τα 220v.Μπορείς να πάρεις αυτο το κύκλωμα και να το τροφοδοτήσεις από το mini zapper,βέβαια δεν στο συνιστώ είναι danger :thumbdown: Αυτά τα κυκλώματα είναι καθαρά για επιστημονικούς λόγους ή για bug zapper κ.λ.π για αυτό πρόσεχε τι θα το κάνεις :wiink:
Μήν ανησυχείς με το που κατασκευάσω το κύκλωμα θα φύγει απ' τα χέρια μου ούτε δοκιμή θα το κάνω, εγώ όπως είπα μια εξυπηρέτηση κάνω! :001_rolleyes:
Δηλαδή αυτό το κύκλωμα που απ' ότι βλέπω είναι ένας πολλαπλασιαστής, θα μπεί στην έξοδο του μετασχηματιστή ?
Το κύκλωμα που οδηγεί τον μετασχηματιστή θα μπορεί να είναι ένας απλός ταλαντωτής με 555 έτσι ?

terys2
15-07-09, 18:45
Και NE555 μπορεί να είναι αλλά και το κύκλωμα όπως είναι στο link που σου είχα δώσει :wiink: Το κύκλωμα ναι θα μπεί στην είσοδο του πολλαπλασιαστή :001_smile:

ALAMAN
15-07-09, 20:52
Και NE555 μπορεί να είναι αλλά και το κύκλωμα όπως είναι στο link που σου είχα δώσει :wiink: Το κύκλωμα ναι θα μπεί στην είσοδο του πολλαπλασιαστή :001_smile:
Δεν κατάλαβα... Και τα δύο κυκλώματα δεν πρέπει να μπούν?
Δηλαδή πρώτα θα υπάρχει ένας ταλαντωτής με 555 (αλλα θα πρέπει να βγάζει τάση <4V) και μετα η τάση θα ανυψώνεται με μετασχηματιστή υψηλής τάσης απο φωτογραφική μηχανή και τέλος απο ότι κατάλαβα στο δευτερεύον του μετασχηματιστή θα προσθέσουμε το κύκλωμα του πολλαπλασιαστή.
Το NE555 νομίζω είναι απαραίτητο για να δημιουργήσει εναλλασσόμενη τάση απο τις μπαταρίες για να δουλέψει και ο μετασχηματιστής.

terys2
15-07-09, 22:46
Όχι μπορείς να κάνεις το κύκλωμα από το link που σου έδωσα βγαζει γύρω στα 350v χωρίς NE555:wiink:

ALAMAN
16-07-09, 00:08
350V με τάση μπαταρίας? Τί τάση περίπου?
Η τάση της μπαταρίας όμως είναι συνεχές... πώς θα ανυψωθεί ?
Ούτε ο μετασχηματισής μπορεί να δουλέψει χωρίς ταλαντωτή.
Εγώ προτιμώ πάντως να βάλω τον πολλαπλασιαστή μετά τον μετασχηματιστή για περισσότερη τάση όπως με την σειρά που ανέφερα πιο πάνω. άν είναι σωστό βέβαια.
Επίσης στο λίνκ αναφέρει οτι το κύκλωμα παράγει 1800V με τάση εισόδου 230V.

terys2
16-07-09, 17:03
Δες καλά το link αυτό που σου έστειλα..Έχει transistor για ταλάντωση :wiink: Φτιάξε αυτό και είσαι οκ :biggrin: Δεν πιστέυω να θέλει και cascade :001_tongue:

ALAMAN
16-07-09, 18:48
Δες καλά το link αυτό που σου έστειλα..Έχει transistor για ταλάντωση :wiink: Φτιάξε αυτό και είσαι οκ :biggrin: Δεν πιστέυω να θέλει και cascade :001_tongue:
:confused1:

Αυτό είναι το λίνκ
http://www.geocities.com/tjacodesign/bugzap/zapper.html

Και το κύκλωμα:
http://www.geocities.com/tjacodesign/bugzap/bugkil.gif

Το τρανζίστορ πού είναι??? :001_huh:

ALAMAN
16-07-09, 19:05
Μήπως ενοείς αυτό το κύκλωμα? :001_huh:
http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/

Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα λές να συνδέσω την έξοδο αυτού του κυκλώματος με το μετασχηματιστάκι υψηλής στην είσοδο του bug zapper, σωστά?

Και απ' ότι αναφερει σε τάση 3V παράγει 900V. (συνεχές??)


1.5v input = 450v output.
3v input = 900v output.
4.5v input = 1200v output.
9v input = 2700v output. (OUCH!)

Τα 900V όμως δεν θα είναι πολλά για το bug zapper που θέλει 350?

terys2
18-07-09, 23:51
Βάλε μπαταρία 1,5v και είσαι οκ...θα βγάλει γύρω στα 350v :wiink:

ALAMAN
18-07-09, 23:58
Βάλε μπαταρία 1,5v και είσαι οκ...θα βγάλει γύρω στα 350v :wiink:
Και ο πολλαπλασιαστής θα μου βγάλει περίπου 1800V όπως γράφει το κύκλωμα, σωστά? :001_rolleyes:

terys2
19-07-09, 00:51
Εκεί γύρω ναι αν και δεν το έχω μετρήσει :wiink: Θα ανεβάσω την κατασκευή μαζί με κανένα video να δείς τι κάνει :001_smile:

ALAMAN
24-07-09, 13:59
Το ρεύμα που παρέχει ο μετασχηματιστής υψηλής της φωτογραφικής μηχανής είναι συνεχές?

ALAMAN
10-08-09, 16:29
Τελικά έφτιαξα το κύκλωμα με το μετασχηματιστάκι της φωτογραφικής μηχανής αλλα δεν δούλεψε!
Τα υλικά που χρησιμοποίησα τα πήρα πάνω απο την πλακέτα της φωτογραφικής μηχανής. ένα τρανζίστορ λίγο μεγάλο σε μέγεθος (υπήρχε και μικρό) ένα πυκνωτή 20nF, μια αντίσταση 220Ω και μία δίοδο που υπήρχε κι αυτή επάνω στην πλακέτα.
Χρησιμοποίησα και τα 2 τρανζίστορ αλλα με ίδια αποτελέσματα...
Όταν το δίνω τάση αρχίζει και αυξάνει στην έξοδο μέχρι τα 300mV περίπου!!!:001_huh:
Το ένα τρανζίστορ έχει κωδικό "FOR3G 8-H" και η δίοδος "Z10-270B"
Το μεγάλο τρανζίστορ έχει κωδικό "B1306"
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο? Άλλη δίοδο ή άλλο τρανζίστορ ?
Ο πυκνωτής και η αντίσταση είναι ΟΚ.

ΥΓ. Το κύκλωμα είναι σωστό το έχω ελεγξει. Ο μετασχηματιστής είναι και αυτός ΟΚ, η μηχανή δεν είχε πρόβλημα, και μοιάζει ακριβώς με τον μετασχηματιστή στη φώτο.
http://www.instructables.com/id/How-to-build-the-Worlds-Smallest-Electronic-Shock/

terys2
10-08-09, 16:57
Βάλε για transistor ένα 2n2222 και για δίοδο 1n4007 :wiink: Μάλλον έβαλες λάθος τα pins από τα transistor :confused1:

ALAMAN
10-08-09, 17:03
Βάλε για transistor ένα 2n2222 και για δίοδο 1n4007 :wiink: Μάλλον έβαλες λάθος τα pins από τα transistor :confused1:
Μακάρι να συμβαίνει αυτό!
Θα το δοκιμάσω... Ευχαριστώ!

ALAMAN
10-08-09, 20:32
Πάλι το ίδιο κάνει!! :confused1::confused1::confused1:

Σε αυτό το κύκλωμα γιατί λέει αντίσταση 22Ω ? ενώ στο άλλο αναφέρει 220Ω
http://www.instructables.com/files/deriv/FWO/M3TB/FM2KAPXP/FWOM3TBFM2KAPXP.MEDIUM.jpg
-------------------
http://www.instructables.com/files/deriv/FBF/JFMR/FM2KAPXQ/FBFJFMRFM2KAPXQ.MEDIUM.jpg

terys2
10-08-09, 23:01
Η 22 βάλεις η 220 θα δουλέψει :wiink: Το θέμα είναι ότι μπορεί να έβαλες ανάποδα τα ποδαράκια του μετασχηματιστή ,το είχα πάθει και εγώ σε κατασκευή geiger counter :001_smile:

ALAMAN
10-08-09, 23:23
Η 22 βάλεις η 220 θα δουλέψει :wiink: Το θέμα είναι ότι μπορεί να έβαλες ανάποδα τα ποδαράκια του μετασχηματιστή ,το είχα πάθει και εγώ σε κατασκευή geiger counter :001_smile:
Όχι τα ποδαράκια του μετασχηματιστή τα έβαλα όπως ακριβώς δείχνει και στη φώτο του κυκλώματος. Είναι ακριβώς ίδιος! :bored:

terys2
10-08-09, 23:34
Βάλε 2n2222 transistor και 1n4007 δίοδο :wiink:

ALAMAN
11-08-09, 00:02
Βάλε 2n2222 transistor και 1n4007 δίοδο :wiink:
Αυτό έκανα και βγάζει τα ίδια αποτελέσματα!

terys2
11-08-09, 00:23
Βγάλε photo αναλυτικές να δω τι παιζει :001_smile:

ALAMAN
11-08-09, 00:40
Βγάλε photo αναλυτικές να δω τι παιζει :001_smile:
Δύσκολα τα πράγματα τώρα... Έχω χάσει το καλώδιο που συνδέω το κινητό με το pc.
Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω το συντομότερο....

terys2
12-08-09, 16:52
Ok αναμένω photos :001_smile:

ALAMAN
19-08-09, 15:59
Η αρίθμιση των πινς του μετασχηματιστή είναι όπως κοιταμε τα ποδαράκια απο κάτω ή απο πάνω?

ALAMAN
27-08-09, 15:32
Ορίστε και οι φωτογραφίες της κατασκευής!
Στο γκρί καλώδιο είναι η γείωση, στο πορτοκαλί τα +1,5V και στο καφέ η έξοδος των -450V όπως λέει το κύκλωμα. Αλλα δυστηχώς δεν βγάζει τίποτα...
Το τρανζίστορ είναι το BC547
Η δίοδος 1N4007
Η αντίσταση 220Ω
Και ο πυκνωτής 22nF.
Λάθος στην υλοποίηση δεν υπάρχει καθώς το έχω ελέγξει αρκετές φορές και δοκίμασα με 3 τρανζίστορ (ένα που είχε στην πλακέτα της φωτ. μηχανής, ένα 2Ν2222Α και το BC457 που φαίνετε στις φώτο).

1) http://img369.imageshack.us/i/dsc01510j.jpg/
2) http://img365.imageshack.us/i/dsc01513.jpg/
3) http://img48.imageshack.us/i/dsc01513.jpg/
4) http://img369.imageshack.us/i/dsc01514.jpg/
5) http://img216.imageshack.us/i/dsc01515izl.jpg/
6) http://img369.imageshack.us/i/dsc01516e.jpg/
7) http://img48.imageshack.us/i/dsc01518.jpg/
8) http://img213.imageshack.us/i/dsc01519h.jpg/

terys2
27-08-09, 17:59
Λοιπόν φίλε Alaman είσαι λάθος η μάλλον το σχέδιο είναι λάθος.....Δες το κύκλωμα αυτό....Τα pin 1,2 είναι στο χοντρό πηνίο :wiink: Δηλαδή έβαλες ανάποδα τα ποδαράκια :001_tt2:

ALAMAN
27-08-09, 18:05
Ποιό είναι το χοντρό πηνίο στο μετασχηματιστή μου ???
Εγώ χρησιμοποίησα την ίδια αρίθμηση όπως στο σχέδιο.
Δες την φώτο να καταλάβεις πώς έβαλα τα ποδαράκια.

http://img194.imageshack.us/img194/8530/dsc01516nlc.th.jpg (http://img194.imageshack.us/i/dsc01516nlc.jpg/)

ALAMAN
27-08-09, 18:18
Άν το δούμε λογικά σαν έναν μικρό μετασχηματιστή υποβιβασμού τάσης (ανάποδα θα μπαίνει για ανύψωση τάσης) το χοντρό πηνίο θα πρέπει να είναι το δευτερεύον τύλιγμα με πολύ μικρή αντίσταση περίπου 0. ενώ στα άλλα 2 πηνία θα πρέπει να υπάρχει ωμική αντίσταση μερικών εκατοντάδων Ωμ.
Σωστά???:001_huh:

terys2
27-08-09, 18:40
No δεν κάνει υποβιβασμό οπότε το μικρότερης αντίστασης πάει στα 1,2 ποδαράκια :wiink:

terys2
27-08-09, 18:44
Στο 4 βάλε το 1,στο 5 το 2,στο 1 το 3 ,στο 2 το 4 και στο 3 το 5 .......:wiink: πρόσεχε μην σε τινάξει :lool:

ALAMAN
27-08-09, 19:01
Δηλαδή όπως στην φώτο....
Στο site με το κύκλωμα, τα πινς του μετασχηματιστή ήταν αλλιώς. :001_unsure:
ΟΚ θα το δοκιμάσω!

http://img49.imageshack.us/img49/8417/dsc01516.th.jpg (http://img49.imageshack.us/i/dsc01516.jpg/)

ALAMAN
27-08-09, 19:45
Πάλι δεν κάνει τίποτα !!!! :crying::crying::crying:
Δοκίμασα και το 2Ν2222 αλλα ούτε με αυτό κάνει κάτι...
Το μετράω με το πολύμετρο και δείχνει νεκρό μόνο κάτι mV δείχνει.
Τάση δίνω απο τροφοδοτικό 1,5V
Επίσης είναι πολύ ευαίσθητο αυτό, μερικά πινς σπάνε απο το πλαστικό αλλα ευτιχώς τα συρματάκια δεν κόβονται κάνουν καλή επαφή τα μέτρησα με πολύμετρο.
Τί φταίει? Μήπως είναι καμένος ο μετασχηματιστής?

terys2
27-08-09, 21:09
Φτιάξε αυτό το κύκλωμα και είσαι οκ :wiink:

ALAMAN
10-09-09, 12:50
Ούτε αυτό δουλεύει!!!
Θα ψάξω για άλλο μετασχηματιστή! :saad:

KOKAR
10-09-09, 13:45
έχω φτιάξει ένα εγώ και θα το ανεβάσω στις παρουσιάσεις των κατασκευών
αλλά εσύ πόσα βολτ θέλεις να έχεις στην έξοδο ???

ALAMAN
10-09-09, 16:49
έχω φτιάξει ένα εγώ και θα το ανεβάσω στις παρουσιάσεις των κατασκευών
αλλά εσύ πόσα βολτ θέλεις να έχεις στην έξοδο ???
Όσα χρειάζονται για να νιώσεις ένα ισχυρό τίναγμα! :001_huh:

KOKAR
11-09-09, 09:30
οκ αυτό που έχω φτιάξει είναι ρυθμιζόμενο οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις...
η τάση εξόδου είναι από 95ν εως 300ν με τάση εισόδου 9 έως 12ν και οι
διαστάσεις όλης της πλακέτας είναι 3,5cm x 6cm

υ.γ
το τροφοδοτικό αυτό το έχω φτιάξει για να τροφοδοτήσω μια
λούμπα προενισχυτρια για μέσα στο αυτοκίνητο...

ALAMAN
11-09-09, 11:54
Το μέγεθος όλης της κατασκευής δεν θέλω να ξεπερνάει το μέγεθος ενός κινητού τηλεφώνου.
Περιμένω το σχέδιο να το δοκιμάσω... :001_rolleyes:

KOKAR
11-09-09, 12:13
θα ανεβάσω την κατασκευή το συντομότερο δυνατό
σου υπενθυμίζω όμως οτι το κύκλωμα φτιάχτηκε για να τροφοδοτήσει
λάμπα π.χ 12ΑΧ7 - 12ΑΤ7 και γενικά προενυσχυτριες λάμπες χαμηλής κατανάλωσης

KOKAR
11-09-09, 20:16
το link της κατασκευής μου είναι αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=323271#post323271)αλλά νομίζω ότι για την δική σου
περίπτωση πρέπει να φτιάξεις αυτό (http://www.electro-tech-online.com/electronic-projects/38-stun-gun.html) ...

ALAMAN
11-09-09, 20:52
Το κύκλωμα που προτείνεις το έχουνε ξαναπροτείνει σε άλλο ποστ.
Τον μετασχηματιστή πού μπορώ να τον βρώ?

KOKAR
11-09-09, 21:06
Το κύκλωμα που προτείνεις το έχουνε ξαναπροτείνει σε άλλο ποστ.
Τον μετασχηματιστή πού μπορώ να τον βρώ?

είναι μετασχηματιστής προσαρμογής μεγαφώνου και το βρίσκεις
μέσα σε παλιά ραδιοφωνακια....
εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ένα μικρο μετασχηματιστή 6ν-220ν
όπου το τύλιγμα τις χαμηλής τάσης των 6ν θα είναι στον συλλέκτη
του τρανζίστορ και το τύλιγμα των 220ν θα είναι η έξοδος σου

ALAMAN
11-09-09, 21:33
Έχω φτιάξει κύκλωμα με τέτοιο μετασχηματιστή!
Δεν είναι καθόλου ισχυρό και ο μετασχηματιστής δεν συγκρίνεται σε μέγεθος με το μετασχηματιστάκι υψηλής της φωτογραφικής μηχανής.

Thanos10
11-09-09, 21:50
Θελω να σε ρωτησω γιατι θελεις η κατασκευη να εχει μικρο μεγεθος.

KOKAR
11-09-09, 21:51
Έχω φτιάξει κύκλωμα με τέτοιο μετασχηματιστή!
Δεν είναι καθόλου ισχυρό και ο μετασχηματιστής δεν συγκρίνεται σε μέγεθος με το μετασχηματιστάκι υψηλής της φωτογραφικής μηχανής.

όταν λες ότι δεν είναι ισχυρό τι εννοείς ?????

KOKAR
11-09-09, 21:56
αν θελεις αυτό που φαντάζομαι δες εδώ... (http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=stun+gun&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=shock+gun&_osacat=0)

ALAMAN
11-09-09, 23:18
όταν λες ότι δεν είναι ισχυρό τι εννοείς ?????
Μπορούσα να πιάσω τους ακροδέκτες και να τους κρατάω χωρίς να "νιώθω" τίποτα! :001_unsure:


Θελω να σε ρωτησω γιατι θελεις η κατασκευη να εχει μικρο μεγεθος.
Για να χωράει στο χέρι.


αν θελεις αυτό που φαντάζομαι δες εδώ... (http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=stun+gun&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=shock+gun&_osacat=0)
Σωστός! :biggrin:
Αυτό θέλω να φτιάξω!
Αλλα δεν μπορώ να το καταφέρω... Το κύκλωμα με το μετασχηματιστάκι ΥΤ της φωτ μηχανής δεν δούλεψε...
Θα ψάξω να βρώ και άλλο μετασχηματιστάκι μήπως και γίνει τίποτα...

Thanos10
11-09-09, 23:29
Καποτε ειχα ενα κυκλωμα οπως το θελεις θα ψαξω να στο βρω.
Αλλα αυτο που σου προτεινει ο Κωστας δεν ειναι ακριβο να το αγορασεις και να φυγεις απο τον μπελα τις κατασκευης και το ψαξιμο των υλικων.

jimk
11-09-09, 23:40
σου βρηκα κατι ακριβως στα μετρα σου


http://www.ethiopianreview.com/album/albums/userpics/electric-power-transformer.jpg
:lool::lool:

Thanos10
11-09-09, 23:42
Δες και εδω http://images.google.com/imgres?imgurl=http://hmin.tripod.com/als/andysm/drawings/switcher/stungun.gif&imgrefurl=http://hmin.tripod.com/als/andysm/pages/sw-regs8.html&usg=__8YIWhnL3XfEzwjld5IRPIU_E1vo=&h=429&w=541&sz=12&hl=el&start=15&um=1&tbnid=zgmmm9T-sAMNbM:&tbnh=105&tbnw=132&prev=/images%3Fq%3Dstun%2Bgun%2Bcircuit%26hl%3Del%26lr%3 D%26sa%3DX%26um%3D1

KOKAR
12-09-09, 00:03
Μπορούσα να πιάσω τους ακροδέκτες και να τους κρατάω χωρίς να "νιώθω" τίποτα! :001_unsure:


Για να χωράει στο χέρι.


Σωστός! :biggrin:
Αυτό θέλω να φτιάξω!
Αλλα δεν μπορώ να το καταφέρω... Το κύκλωμα με το μετασχηματιστάκι ΥΤ της φωτ μηχανής δεν δούλεψε...
Θα ψάξω να βρώ και άλλο μετασχηματιστάκι μήπως και γίνει τίποτα...

θα με κάνεις να το φτιάξω εγω.....μόνο που εγώ δεν είμαι διατεθειμένος
να ακουμπήσω τους ακροδέκτες !

υ.γ
αν το κύκλωμα που έφτιαξες δούλευε σωστά τότε η τάση που θα
έβγαζε θα ήταν 220ν το λιγότερο....

ALAMAN
12-09-09, 00:10
θα με κάνεις να το φτιάξω εγω.....μόνο που εγώ δεν είμαι διατεθειμένος
να ακουμπήσω τους ακροδέκτες !

υ.γ
αν το κύκλωμα που έφτιαξες δούλευε σωστά τότε η τάση που θα
έβγαζε θα ήταν 220ν το λιγότερο....
Νομίζω ήταν παραπάνω απο 220... δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά την είχα μετρήσει με το πολύμετρο και απορούσα για τυχόν λάθος ένδειξη!

KOKAR
12-09-09, 14:27
αφού το παρακάτω κύκλωμα λες ότι το έφτιαξες και δεν ήταν ισχυρό...

http://www.electro-tech-online.com/images/projects/stun_gun.gif
πρόσθεσε του και το παρακάτω αλλά με προσοχή !!

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=10580&stc=1&d=1252754861

KOKAR
12-09-09, 15:50
αν θες να διαβάσεις παραπάνω για τους πολλαπλασιαστές τάσης click εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_multiplier)

terys2
13-09-09, 22:07
Παιδιά το cascade σκοτώνει χαλαρά :lool::lool::lool:

moutoulos
13-09-09, 22:12
ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι άπειροι χρήστες (μέλη), να μην πειραματίζονται με αυτά.

Μην έχουμε τίποτα περίεργο ... :laugh:

KOKAR
13-09-09, 22:12
ΟΧΙ όταν τα mA που μπορεί να δώσει ο Μ/Τ είναι ελάχιστα....

moutoulos
13-09-09, 22:14
Συμφωνώ βρε, απλά καλύτερα να έχουν το φόβο του :lool:.

ALAMAN
22-09-09, 01:35
αν θελεις αυτό που φαντάζομαι δες εδώ... (http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=stun+gun&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=shock+gun&_osacat=0)
Τελικά αυτό στην Ελλάδα μπορούμε να το βρούμε ?? :confused1:

ALAMAN
26-09-09, 15:54
Παιδιά το παραπάνω για αγορά δεν το βρήκα πουθενά στην ελλάδα, στο ιντερνετ.
Και νομίζω η σελίδα επάνω απο το ebay αποευθύνεται μόνο για αμερική.
Καμιά άλλη λύση για αγορά?

terys2
26-09-09, 16:25
Δοκίμασε ξανά να φτιάξεις ένα καλύτερα :wiink:

ALAMAN
18-10-09, 22:30
αφού το παρακάτω κύκλωμα λες ότι το έφτιαξες και δεν ήταν ισχυρό...

http://www.electro-tech-online.com/images/projects/stun_gun.gif
πρόσθεσε του και το παρακάτω αλλά με προσοχή !!



Φίλε κόκαρ μπορείς να μου πείς πόσο ρεύμα καταναλώνει αυτό το κύκλωμα?
Λοιπόν το έφτιαξα μου καταναλώνει κοντά στο 1Α, χρησιμοποίησα μετασχηματιστάκι με ωμική αντίσταση πρωτεύοντος 160mΩ και δευτερεύοντος 115Ω.
Το κύκλωμα δεν λειτουργεί. Μετράω με το πολύμετρο εναλλασσόμενη τάση αλλά τίποτα !!! 0V.
Ακούμπησα και τους ακροδέκτες και πάλι τίποτα...

Χρησιμοποίησα το παρακάτω μετασχηματιστάκι.

KOKAR
18-10-09, 22:45
Αν θυμαμαι καλα ο Μ/Τ πρεπει να είναι Μ/Τ εξόδου απο ραδιοφωνο μικρο,
αυτό που έβαλες σίγουρα δεν κάνει....

terys2
19-10-09, 01:31
Φίλε alaman βάλε έναν μετασχηματιστή 220v σε 6v ανάποδα,θα κάνει δουλειά σίγουρα :wiink:

Bobiras
19-10-09, 05:43
Φίλε κόκαρ μπορείς να μου πείς πόσο ρεύμα καταναλώνει αυτό το κύκλωμα?
Λοιπόν το έφτιαξα μου καταναλώνει κοντά στο 1Α, χρησιμοποίησα μετασχηματιστάκι με ωμική αντίσταση πρωτεύοντος 160mΩ και δευτερεύοντος 115Ω.
Το κύκλωμα δεν λειτουργεί. Μετράω με το πολύμετρο εναλλασσόμενη τάση αλλά τίποτα !!! 0V.
Ακούμπησα και τους ακροδέκτες και πάλι τίποτα...

Χρησιμοποίησα το παρακάτω μετασχηματιστάκι.

το συγκεκριμενο το εχο φτιαξει και μονο που κανει ειναι να σε χτυπαει αλλα μονο σαν παιχνιδι οχι τπτ το ιδιετερο ουτε σπινθηρα ωπος τα stun gun.
για stun gun ειχα ενα και προσπαθησα να το ανοιξω για να το αντιγραψω και ειναι fix δεν καταφερα να δω πως ειναι :crying::crying:.

Bobiras
19-10-09, 05:48
11199
πολυ κεραταδες αυτοι η ροσοι... :cursing::cursing::cursing:

ALAMAN
19-10-09, 16:41
το συγκεκριμενο το εχο φτιαξει και μονο που κανει ειναι να σε χτυπαει αλλα μονο σαν παιχνιδι οχι τπτ το ιδιετερο ουτε σπινθηρα ωπος τα stun gun.
για stun gun ειχα ενα και προσπαθησα να το ανοιξω για να το αντιγραψω και ειναι fix δεν καταφερα να δω πως ειναι :crying::crying:.
Κάτι τέτοιο θυμάμαι κι εγώ με έναν μετασχηματιστή 230V/6V που είχα βάλει.
Καμιά καλύτερη λύση για stun gun ??? :crying:

Bobiras
20-10-09, 01:57
Κάτι τέτοιο θυμάμαι κι εγώ με έναν μετασχηματιστή 230V/6V που είχα βάλει.
Καμιά καλύτερη λύση για stun gun ??? :crying:
εφτιαξα ενα με καταραχτη αλλα αργει να φορτισει.. :cursing::cursing:
κανω ενα project για να φτιαξω stun gun αλλα ακομα ειμαι στην αρχη..
παντος αν τηχει να βγει τπτ στην αγορα stun gun εννοωντας στα μηλημενα απο γνοστους θα σε ενωχλησω :biggrin:

ALAMAN
20-10-09, 22:28
Τελικά έβαλα έναν μετασχηματιστή 6,3V που είχα για νήματα λυχνίας και δουλέυει. Ο μετασχηματιστής τσιρίζει λίγο, ίσως είναι απο την υψηλή συχνότητα.
Η τάση όμως φαίνετε να πέφτει ευτιχώς με πολύ αργό ρυθμό, απο 310 περίπου δεν έπεσε κάτω απο 290 ή κάπου εκεί.
Μέχρι εδώ είμαστε καλά.
Τώρα θέλω έναν μικρό σε μέγεθος μετασχηματιστή με μεγάλο λόγο ανύψωσης τάσης. Όποιος ξέρει πού μπορώ να βρώ ας πεί τίποτα μπας και βγώ απ το αδιέξοδο.
και αν δεν βρεθεί κάτι σε με μεγάλο λόγο, μου αρκούν και τα 300V και θα προσθέσω και πολλαπλασιαστή (bug zapper).

Επίσης το τρανζίστορ ζεστένετε λίγο. Και δεν έχω περιθώρια για ψύκτρα λόγω περιορισμό μεγέθους!
Γιατί ζεστένετε?

EDIT: Ζεστένετε αρκετά, ίσως γιαυτό πεύτει η τάση!
Καμιά λύση?

terys2
20-10-09, 23:40
Βάλε αυτόν από την φωτογραφική και είσαι οκ :wiink:

ALAMAN
20-10-09, 23:50
9V peak δεν βγάζει το κύκλωμα???
Νομίζω πως θα γίνει ψητός! :001_unsure:

terys2
21-10-09, 00:00
Δουλεψέ το στα 3volt :wiink:

ALAMAN
21-10-09, 00:00
Τροφοδοσία στα 3V?
Θα δουλέψει το ολοκληρωμένο?

leosedf
23-10-09, 19:24
Παρεμβαίνω αλλα το θέμα αυτό μου θύμισε μια ιδέα που είχα δώσει σε ένα φίλο για φράχτη και του είπα να βάλει 4 σύρματα με 200 Αμπέρ ασφάλειες, στο ένα τον Ουδέτερο (Ν) και στα άλλα τρία το R,S,T τριφασικό 380 με μια πινακίδα που να λέει "Ακουμπήστε τα όλα μαζί.":mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ALAMAN
25-10-09, 13:45
Άν βάλω το μικρό μετασχηματιστάκι μετά τον μετασχηματιστή 220V/6V που είχα συνδέσει θα μπορέσω να πάρω υψηλότερη?
Ο μεγάλος μετασχηματιστής μου δίνει περίπου 300V (μετρημένα)... άρα άν βάλω και το μικρό μετασχηματιστάκι στην έξοδο που μεγάλου μετασχηματιστή θα μου δώσει περίπου 4kV.
Λέτε να δουλέψει?

4X813
20-08-10, 20:06
την καλησπερα μου αν εχει καποιος το σχεδιο για τον φραχτη υψηλης το εψαξα και βρηκα μονο το ελεκτορ 2004 στα αγλικα και δεν το εχει

sakhsnpb
10-12-10, 14:13
ΟΠΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΙΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΦΡΑΚΤΙ ΑΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΙ ΕΔΟ Η ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΛΙ ΣΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΜΟΥ.sakhsnpb@yahoo.gr ευχαριστο καλλες γιορτες

hteo
15-08-15, 11:26
΄μπορει καποιος να μου πει ποσα volt βγαζει το κυκλωμα του elektor?

chipakos-original
15-08-15, 16:01
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βρήκες τίποτα αφού υπάρχουν αυτά τα μηχανήματα σε αφθονία. Στο τελευταίο Link είναι ο Pals γνωστός στο χώρο των ηλεκτρονικών.
http://www.ktiniatrikos.gr/category/318-ηλεκτρικοί-φράχτες.aspx
www.ener+gy-system.gr/Default.aspx?tabid=198
http://www.mgounari.gr/etalambdaepsilonkappataurhoiotakappaomicron943-phirho940chitauepsilonsigmaf.html
http://www.ellinikomeli.gr/melissokomos/arxarioi-melissokomoi/133-electri-fence-instructions
http://www.shop-e.gr/pals/index.php?page=shop.browse&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=53

vikiath
01-09-15, 12:09
http://www.vikiath.gr taser/ μετ/τες υψηλης

vagos_89
06-07-16, 21:25
Καλησπερα! Εφτιαξα ενα κυκλωματακι σαν αυτα που συζητηθηκαν στο thread. Χρησιμοποιησα πολλαπλασιαστη αυτοκινητου και δουλευει μια χαρα. Δεν ξερω αν στεκει η ερωτηση μου. Οσο μεγαλυτερο ειναι το μηκος του συρματος που εφαρμοζεται η ταση τοσο δεν μειωνεται και η ταση? επειδη τροφοδοτώ με την υψηλη ταση 5 συρματα με μηκος περιπου 15 μετρα το καθενα, υπαρχει καποιος τροπος να δω αν η υψηλη εφαρμοζεται σε ολα τα σημεια των συρματων?

lepouras
06-07-16, 21:41
ένας τρόπος είναι να κάνεις δοκιμή μία στην αρχή, μια στην μέση και μία στο τέλος με τα χέρια σου. αν καταλάβεις διαφορά τότε μέτρα το μήπως από τα 5000-10000 Βολτ έχασε κάνα δύο βολτ.

thomasdriver
06-07-16, 21:49
Είπα και εγώ απο πού μυρίζει ψητό καμμένο ρε γμτ. :head:

vagos_89
06-07-16, 21:50
Το πολυμετρο μου μετραει μεχρι 1000βολτ. Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη ειναι λαθος αυτο που ρωταω? Δεν θα εχω κανενα προβλημα?

lepouras
06-07-16, 21:53
Το πολυμετρο μου μετραει μεχρι 1000βολτ. Απ οτι καταλαβαινω δηλαδη ειναι λαθος αυτο που ρωταω? Δεν θα εχω κανενα προβλημα?
αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι όχι ότι έβαλες την ηλεκτρική περίφραξη αλλά ότι δεν ξέρεις τη είναι αυτό που έβαλες.
έχεις υπόψιν πόση τάση βγάζει ένας πολλαπλασιαστής αυτοκινήτου?
πώς κατάλαβες ότι δουλεύει μια χαρά?

vagos_89
06-07-16, 21:59
Εκανα την ερωτηση γιατι διαβασα αυτο που ειπα στην αρχη πως οσο μεγαλυτερο ειναι το μηκος μειωνεται η ταση. Οχι δεν ξερω ποση ακριβως βγαζει αλλα απ οτι διαβαζω φτανει τα 20000βολτ. Λεω οτι δουλευει γιατι οταν φερνω κοντα το καλωδιο της υψηλης με την γειωση του πολλαπλασιαστη βλεπω τον σπινθηρα που κανει. Γιατι να σε ανησυχει τοσο πολυ?

DLS 33
06-07-16, 22:46
Αφηστε τηνΑρκουδα να φαει το μελι...μην φαει εσας στο τελος ! :)

vagos_89
06-07-16, 22:54
Δεν ειναι οτι τρωει μονο το μελι παναθεμα την.. τιποτα δεν αφηνει ορθιο. Δυστυχως δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος

DLS 33
07-07-16, 12:18
εχω 2 τετοια στην αυλη.... http://ratses.gr/σκύλος/κάνγκαλ-τουρκίας/πληροφορίες
αν χρειαζεσαι τα νοικιαζω.....

( Το Κάνγκαλ είναι το σκυλί με το πιό δυνατό δάγκωμα στο κόσμο. Παρόλα αυτά είναι ξακουστό και για την ευγένειά του στα μικρά παιδιά και στην οικογένεια, αλλά και στα ζώα που θα του δώσουμε να φυλάει. Με δυό κουβέντες, ένας ευγενής σωματοφύλακας με προδιαγραφές. Το Κάνγκαλ είναι ένα σκυλί με νοημοσύνη που θα χειριστεί καταστάσεις με τον καλύτερο τρόπο....)

vagos_89
07-07-16, 13:26
εχω 2 τετοια στην αυλη.... http://ratses.gr/σκύλος/κάνγκαλ-τουρκίας/πληροφορίες
αν χρειαζεσαι τα νοικιαζω.....

( Το Κάνγκαλ είναι το σκυλί με το πιό δυνατό δάγκωμα στο κόσμο. Παρόλα αυτά είναι ξακουστό και για την ευγένειά του στα μικρά παιδιά και στην οικογένεια, αλλά και στα ζώα που θα του δώσουμε να φυλάει. Με δυό κουβέντες, ένας ευγενής σωματοφύλακας με προδιαγραφές. Το Κάνγκαλ είναι ένα σκυλί με νοημοσύνη που θα χειριστεί καταστάσεις με τον καλύτερο τρόπο....)

Να και μια εναλλακτική λύση! Εχω και εγω ενα γερμανικο ποιμενικο στο κτημα αλλα δεν βοηθησε και πολυ και γενικοτερα δεν πιστευω πως καποιος σκυλος θα κανει κατι διαφορετικο περα απο το γαβγισμα απεναντι σε μια πεινασμενη αρκουδα. Καταλαβαινω πως ο φραχτης που θα στηθει ειναι πολυ επικίνδυνος αλλα το μερος ειναι μακρια απο κατοικημενη περιοχη και υπαρχει ηδη πρωτη περιφραξη στην οποια θα μπουνε προειδοποιητικες πινακιδες, οχι οτι παταει ανθρωπος εκει αλλα καλου κακου συν το οτι η κατασκευη κοστισε λιγα χρηματα. Αρα η συγκεκριμενη λυση ειναι μαλλον μονοδρομος.

moutoulos
07-07-16, 14:00
Να το Kangal μαζί με ένα αρκουδάκι. Το πολύ πολύ να σου τρώνε και τα δυο το μέλι.
Χτύπα γροθιά στο μαχαίρι ... και πάρε φ΄υλακα ένα αρκουδάκι να φυλάει απο άλλες
αρκούδες ...


https://www.youtube.com/watch?v=cczM5LawTbA

Εντάξει πλάκα κάνω, αλλά να ξέρεις ... αν γίνει κάτι θα μπλέξεις.

street
07-07-16, 19:16
ηλεκτροφορος φραχτης και τελος ! ειναι εγκεκριμενο απ την νομοθεσια και τον αρκτουρο ! εχω την εντυπωση οτι πλεoν καλυπτει και η ευρωπαικη νομοθεσια , περαν του οτι εκει περα δεν εχεις καμια δουλεια να παιζεις και κατα δευτερων ο μονος που θα παθει κατι ειναι ενας με βηματοδοτη που και παλι δεν εει καμια δουλεια εκει και να πειραζει τα συρματα , αν θελει να αυτοκτονησει υπαρχουν και αλες μεθοδ :lool:.... αυτο με το κυκλωμα του ελεκτορ με εχουν πει οτι ειναι καλο απλα τρωει μπαταρια διοτι ειναι μονιμως ενεργο , και περαν αυτου αν ειναι περασμα για αρκουδες απο εκει στο τελος θα το συνηθισουν , μην μπερδευουμε ηλεκτροφορο φραχτη για αγελαδες ,! σε αρκουδες ειναι πιο υψηλη (τζαουλ ) ταση διοτι εχουν γουνα φουντωτη :biggrin: ! και περαν αυτου η αρκουδα ειναι πανεξυπνη απο ολους εμας μαζι εδω περα μεσα !!

το σιγουρο ειναι οτι δεν σκοτωνετε η αρκουδα και δεν προκαλει ζημιες .... αν το καταφερει θα καταστρεψει ολοκληρο το μελισσοκομειο εστω και εαν επιτεθει σε μια απο τ κυψελες απ τα 10 μελισσια , μετα ξεκινα λεηλασια και απ τα εναπομειναντες κυψελες και ποια κυψελη θα παρει πρωτη , δηλαδη σφαγη !!! χαμενοι πληθυσμοι και τρεχεις να τα σωσεεις σαν μαλακας ... εαν το καταφερεις που δεν θα το καταφερεις , μιλαμε για πληρη καταστροφη οταν τα εχεις διπολα διπλα .... υπαρει λυση και για αυτο αλλα αλλα .....


οσο αφορα αυτο με τα σκυλια που και δαγκωνει (?) ???? (!!!!) ειδικα τα τσοπανοσκυλα που αναφερθηκαν , ( ημαρτον ) αν εμπλακουν με αρκουδα στην καλυτερη περιπτωση θα πρεπει να το παν για ευθανασια μετα απ τα τραυματα το καημενο/α αν επιζεισει/ουν !!!! και φυσικα το οποιοδηποτε σκυλι/α , ποιος να φταιει αραγες σε μια τετοια καταντια παυλα κατασταση ? ηρεμηστε ρε , το επα παραπανω ..... η αρκουδα ειναι πιο εξυπνη απ οσο μυαλο κουβαλαμε εμεις εδω μεσα της και αξιζει(?) μια θεση στο δασος ..... ηταν πριν απο εμας , ο λυκος δεν επιτιθεται στα μελισσια και η αρκουδα στα προβατα :biggrin:

Dimitris29
07-07-16, 21:42
καλύτερα να πάρεις κάτι έτοιμο (http://www.shop-e.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-eshop-b2b/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-105/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B6%CF%89%CE%B1-106) που έχει και εγκρίσεις

γιατί αν μπλέξεις με κανένα περίεργο γείτονα, τί γίνεται μετά?

vasilllis
07-07-16, 21:57
καλύτερα να πάρεις κάτι έτοιμο (http://www.shop-e.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-eshop-b2b/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-105/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B6%CF%89%CE%B1-106) που έχει και εγκρίσεις

γιατί αν μπλέξεις με κανένα περίεργο γείτονα, τί γίνεται μετά?

Εσυ τωρα εκανες εγγρσφη για να γραψεις αυτο?
χαχααα
Πες μου οτι δεν εισαι ο περιεργος γειτονας.

Dimitris29
07-07-16, 22:26
Εσυ τωρα εκανες εγγρσφη για να γραψεις αυτο?
χαχααα
Πες μου οτι δεν εισαι ο περιεργος γειτονας.


χα,χα,χα, μήπως είμαι η αρκούδα ???

vagos_89
07-07-16, 23:02
Αν ειναι να γινει η ζημια τι διαφορα θα εχει το ετοιμο; Ισως βαλω πολλαπλασιαστη απο κανενα παπακι για μικροτερη ταση απλα δεν ξερω αν θα μπορεσει να κρατησει το θηριο μακρια, οχι πως με αυτο ειμαι σιγουρος αλλα υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες. Ασε που τα ετοιμα ειναι πανακριβα, εμενα η κατασκευη μαζι με το συρμα και τους μονωτηρες μου κοστισε πολυ φθηνα σε σχεση με τα ετοιμα που πουλανε, μιλαμε ισως και για το 1/5 της τιμης και αφου το χρησιμοποιουν παρα πολλοι ειπα να το βαλω και εγω. Οσο για τους γειτονες δεν υπαρχουν, ειναι 15km μακρια το μερος απο κατοικημενη περιοχη και επισης υπαρχει πρωτη περιφραξη στην οποια θα μπουνε πινακιδες.

CybEng
08-07-16, 11:17
<Begin bad humor mode>

Και αν οι αρκούδες αφού είναι τόσο έξυπνα ζώα, μάθουν να διαβάζουν τις πινακίδες τι γίνεται ;

</End bad humor mode>

:)

street
08-07-16, 17:54
παρακαλω την αρκουδα του pals ? να με στειλει πμ ευχαριστω :biggrin:

vagos_89
04-08-16, 21:11
Καλησπέρα και παλι! Οπως εγραψα και παραπανω εφτιαξα ενα κυκλωμα για μια ηλεκτρική περίφραξη. Το κύκλωμα είναι αυτό: http://chemelec.com/Projects/Fencer-2/Fencer-2a.png και το βρήκα απο εδώ: http://chemelec.com/Projects/Fencer-2/Fencer-2.htm .

Σήμερα που αγόρασα το σχοινι/συρμα και εστησα την περίφραξη, όταν συνδεω το συρμα η συσκευη δεν δινει την ταση στον φράχτη. Τα εχω σθνδεσει ολα οπως δειχνει στα λινκ και εχω βγαλει ενα καλωδιο απ τον πολλαπλασιαστη που βγαινει η υψηλή. Οταν εχω στον αερα την συσκευη χωρις να συνδεσω τον φραχτη δουλευει κανονικα, πλησιαζω ενα δοκιμαστικο στα 1-2 εκατοστα και χτυπαει χωρις να ακουμπαω πουθενα. Οι μονωτηρες εχουν βιδωθει πανω σε δεντρα. Ξεκιναω με την μια ακρη απο εκει που εχω την συσκευη και καταληγω με την αλλη ακρη(την οποία αφηνω στον αερα) παλι εκει χωρις να γειωνεται καπου το συρμα αλλα για καποιο λογο δεν εχω την υψηλη οταν συνδεσω το συρμα. Αυτο που αγορασα ειναι αυτα που δινουν για τετοιους φραχτες, εχει 6-7 λεπτους αγωγους τυλιγμενους σε πλαστικο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορει να κανω λαθος? ελεγξα και 2-3 φορες την περιφραξη. Καποια βοηθεια?

vasilllis
05-08-16, 00:22
τον εχεις γειωσει οπως το σχεδιο?

vagos_89
05-08-16, 01:50
τον εχεις γειωσει οπως το σχεδιο?
Εχω συνδεσει το + και το - του πολλαπλασιαστη οπως στο σχεδιο coil + και το πλην στο dist και απο τη μεση βγαινει η υψηλη οταν δεν εχω συνδεμενη τη σευσκευη στον φραχτη. Αφου με αυτον τον τροπο την βγαζει στην εξοδο της συσκευης δεν θα επρεπε να την εχω και στο συρμα ανεξαρτητα αν τον εχω γειωσει? Τον γειωσα στο εδαφος αλλο μου καιει τον πυκνωτη 470μF τον εχω βαλει στα 25v, αυριο θα δοκιμασω και με μεγαλυτερο. Επισης παρατηρησα οτι την ωρα που δουλευει η συσκευη χωρις να ειναι συνδεμενη στο συρμα και βγαζει την ταση, αν ακουμπησω το δοκιμαστικο στο - του πολλαπλασιαστη μου δειχνει οτι εχω καποια ταση, οχι την υψηλη βεβαια. υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τις μονωσεις του πολλαπλασιαστη?

micalis
06-08-16, 00:32
Αν θέλεις να δεις αν δουλεύει βραχυκύκλωσε το ποδαράκι 4 με το 8 στο δεξί 555

vagos_89
06-08-16, 01:46
Να δω αν δουλευει εννοεις με τον φραχτη συνδεμενο? Γιατι οταν το εχω στον αερα το κυκλωμα δουλευει, βγαζει την υψηλη. Μπορω να ρυθμισω και την παυση και το ευρος του παλμου

micalis
06-08-16, 02:38
Ε αν ειναι ετσι καπου σου εχει διαρροη.

vasilllis
06-08-16, 11:36
Στο σχεδιο δειχνει το ενα ακρο του πολλαπλασιαστη γειωμενο.

vagos_89
06-08-16, 21:17
Τροφοδοτησα το κυκλωμα με μια μπαταρια 12v και δουλευει κανονικα και πανω στο φραχτη. Τοσες μερες το δοκιμαζα με τροφοδοτικο απο pc. Αυτος στο λινκ που βρηκα το κυκλωμα αναφερει οτι δουλευει σωστα μονο με μπαταρια αλλα το παρελειψα. Γιατι να γινεται αυτο? Οταν το δικιμαζω με τροφοδοτικο και βαχω το δοκιμαστικο στη γειωση του κυκλωματος αναβει οταν το δοκιμαζω με μπαταρια οχι..

Υπαρχουν φθηνοι φορτιστες μπαταριων μολυβδου που να μπορω να τον εχω συνδεμενο συνεχως στην μπαταρια και να κοβει αυτοματα την φιρτιση οταν ειναι γεματη? Να την κραταει δηλαδη συνεχως φορτισμενη χωρις προβλημα?

vasilllis
06-08-16, 22:05
Υπαρχουν.αναζητηση σκρουτζ

lepouras
07-08-16, 00:41
Τροφοδοτησα το κυκλωμα με μια μπαταρια 12v και δουλευει κανονικα και πανω στο φραχτη. Τοσες μερες το δοκιμαζα με τροφοδοτικο απο pc. Αυτος στο λινκ που βρηκα το κυκλωμα αναφερει οτι δουλευει σωστα μονο με μπαταρια αλλα το παρελειψα. Γιατι να γινεται αυτο? Οταν το δικιμαζω με τροφοδοτικο και βαχω το δοκιμαστικο στη γειωση του κυκλωματος αναβει οταν το δοκιμαζω με μπαταρια οχι..

Υπαρχουν φθηνοι φορτιστες μπαταριων μολυβδου που να μπορω να τον εχω συνδεμενο συνεχως στην μπαταρια και να κοβει αυτοματα την φιρτιση οταν ειναι γεματη? Να την κραταει δηλαδη συνεχως φορτισμενη χωρις προβλημα?
γιατί το (-) του υπολογιστή είναι και η γείωση του οπότε εφόσον έχεις γειώσει και το ένα άκρο του πολλαπλασιαστή είναι λογικό να έχεις ενώσει αυτές τις δύο γειώσεις (έστω και μέσο της γης) και στο τέλος να έχεις αυτό το αποτέλεσμα.
τελικά είδες ότι δεν έχεις δώσει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και φτάσαμε τόσες κουβέντες τσάμπα. γιαυτό λέμε όταν ρωτάτε δώστε αναλυτικά τη έχετε κάνει για να έχετε σωστές απαντήσεις.

vagos_89
07-08-16, 01:48
Σωστα, εχεις δικιο! Απλα το παρελειψα γιατι ειχα την εντυπωση πως δεν θα υπηρχε προβλημα. Να κανω τωρα ξανα την ερωτηση μου: μπορω να κανω καποια μετατροπη στο κυκλωμα ωστε να μπορω να το τροφοδοτω πχ με ενα ανταπορακι 12ν η απ τη στιγμη που πρεπει το - του πολλαπλασιαστη να γειωνεται ειναι ανεφικτο?

ioanniskar
25-08-18, 19:21
Έχω φτιάξει ένα κύκλωμα παρόμοιο με αυτό (http://chemelec.com/Projects/Fencer-2/Fencer-2.htm).
Στο παραπάνω site προτείνεται μία ασφάλεια 1A μεταξύ της μπαταρίας και του κυκλώματος.
Πόσο ρεύμα περίπου τραβάει από τη μπαταρία το κύκλωμα μαζί με τον πολλαπλασιαστή του αυτοκινήτου όταν είναι σε αδράνεια και πόσο όταν ακουμπά ένα ζώο στο φράχτη;
Είναι αρκετή η ασφάλεια 1A; Μήπως θα καίγεται κάθε φορά που ακουμπά ένα ζώο;

dimitris_p
09-06-20, 15:09
Γεια σας. ένας φίλος μου έδωσε 2 συσκευές για ηλεκτρικό φράχτη για επισκευή. Ο ένας διορθώθηκε καθώς είχε ψύχρες κολλήσεις. Ο δεύτερος εχει ένα θέμα και προσπαθώ να του κανω μετατροπή. Είναι αρκετά παλιό μοντέλο δεν εχει ηλεκτρονικό κύκλωμα. Αντί αυτού εχει ένα σύστημα με ελατήριο και πλατίνες. Οι πλατίνες έχουν αρκετά μεγαλη φθορά και παρόλο που της έτριψα και καθάρισα δεν κάνουν καλή επαφή και κάνει διακοπές η συσκευή.

Έφτιαξα 2 κυκλώματα που βρηκα εδώ στο post με το 555, δουλεύουν μεν αλλά όχι σωστά. Με το 555 βγαζει παλμό αλλα σταθερό.

Η κανονική πλακέτα ομως δουλεύει με διαφορετικό τρόπο. Πχ διακοπή 3sec - παλμός (τάση) - ξανά διακοπή 3sec - παλμός κ.τ.λ.π. Αυτό γινετε καθώς ο πλαπλασιαστης για να βγάλει τάση χρειάζεται στιγμιαία διακοπή τάσης στο πρωτεύων του. Και τα 2 κυκλώματα που έφτιαξα από εδώ έχουν υπερβολική κατανάλωση ρεύματος Με το ελατήριο το ρεύμα που τραβά η συσκευή ειναι περιπου 150ma. Με την κατασκευή 555 και το IRFP460 φτάνει 6 amper καθώς ο χρόνος διακοπής με τον χρονο που άγει το κύκλωμα και παίρνει τάση ο πολαπ/στης ειναι ο ίδιος. Με αποτέλεσμα ο πολαπ/στης να δεχεται τάση για μεγαλύτερο χρόνο χωρείς να χρειάζεται αυτό.

Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι ακριβως λέω αλλα δεν μπορώ να το περιγράψω με άλλο τρόπο. Ρωτάω τώρα αν υπαρχει κάποιος τρόπος με τα κυκλώματα που εχω δει εδώ μέσα να γινει αυτή η μετατροπή ώστε να μην ειναι ίδιος ο παλμός on - off?

lepouras
09-06-20, 15:24
χωρις να ειμαι γνωστης θα υποθέσω.

Α) δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το duty cycle
https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk00cCWE4A-i2Fl6q2ZShbgA5mm_zvw:1591704998710&source=univ&tbm=isch&q=duty+cycle&sa=X&ved=2ahUKEwiQ2qOY2_TpAhVJNOwKHSofAFIQsAR6BAgJEAE&biw=1920&bih=910
Β) δεν έχεις ρυθμίσει σωστά την συχνοτητα
Γ) πρέπει να υπολογίσεις ότι κατά την διακοπή του παλμου το πρωτεύων πηνίο θα έχει και ενα ανάστροφο που θα πρέπει να βρεις τρόπο να το εξαλείψεις γρήγορα (πριν έρθει ο επόμενος παλμός ) ή να υπολογίσεις πως θα πρέπει να το εκμεταλλευτείς.

αλλά αυτά θα στα πούνε οι ποιο ειδικοί.

dimitris_p
09-06-20, 17:32
χωρις να ειμαι γνωστης θα υποθέσω.

Α) δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το duty cycle
https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk00cCWE4A-i2Fl6q2ZShbgA5mm_zvw:1591704998710&source=univ&tbm=isch&q=duty+cycle&sa=X&ved=2ahUKEwiQ2qOY2_TpAhVJNOwKHSofAFIQsAR6BAgJEAE&biw=1920&bih=910
Β) δεν έχεις ρυθμίσει σωστά την συχνοτητα
Γ) πρέπει να υπολογίσεις ότι κατά την διακοπή του παλμου το πρωτεύων πηνίο θα έχει και ενα ανάστροφο που θα πρέπει να βρεις τρόπο να το εξαλείψεις γρήγορα (πριν έρθει ο επόμενος παλμός ) ή να υπολογίσεις πως θα πρέπει να το εκμεταλλευτείς.

αλλά αυτά θα στα πούνε οι ποιο ειδικοί.

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι σχετικά με ρυθμίσεις που λες? Που δεν έκανα ρύθμιση?

Στο πρώτο κύκλωμα αυτό εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=3&p=309776&viewfull=1#post309776 δεν υπαρχει καμιά ρυθμιση εκτός της 3 αντιστάσεις με τον διακόπτη, αλλα και παλι ο παλμός ειναι υπερβολικα γρήγορος (καμιά σχέση με την original κατασκευή).

Εδω στην δεύτερη https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=6&p=310078&viewfull=1#post310078 αλλα και σε αυτό εδώ που ειναι σχεδων ίδιο με το δευτερο, https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=16 το 555 ρυθμιζει μόνο τον χρόνο παλμού πόσο γρήγορος θα ειναι δηλαδή και τίποτα άλλο.

Δηλαδή αυτά τα κυκλώματα δουλεύουν με διαφορετική λογική από αυτή που κάνει η original πλακέτα, και εδώ ειναι το όλο πρόβλημα.

lepouras
09-06-20, 17:43
μάλλον δεν έγινα κατανοητός. δεν μίλησα για ρυθμίσεις στις κατασκευές που βρήκες για να δουλέψουν σωστά όπως τις παρουσίασαν αυτοί που τις κατασκευασαν.

η συσκευή που πήγες να επισκευάσεις έβγαζε κάποιους παλμούς. δεν μπορεί άπλα να πας να βάλεις εσύ κάτι που απευθύνετε σε άλλη κατασκευή. . αυτά που σου είπα είναι αυτά που πρέπει να κοιτάξεις να κάνεις για να μπορέσεις να προσαρμόσεις τα καινούργια στην παλαιά κατασκευή. οπότε εσύ πρέπει να κάνεις αλλαγές και ρυθμίσεις στα κυκλώματα που βρήκες και όχι να τα βάλεις αυτούσια όπως τα αντέγραψες. αλλιώς δεν θα σου δουλέψει σωστά ούτε θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα και την κατανάλωση που προϋπήρχε.

dimitris_p
09-06-20, 18:34
Ανέβασα ενα σύντομο video από το μηχανημα που δείχνει την λειτουργία του πως ξεκινάει δηλαδή να λειτουργεί μηπως και βοηθήσει.


https://www.youtube.com/watch?v=bmQ-sISqstU

klik
09-06-20, 19:24
Αυτο που σου λεει ο lep ειναι οτι αν εχεις χαμηλη συχνότητα, το πηνίο χάνει τη σύνθετη αντισταση του και εχεις μονο την ωμικη με αποτελεσμα μεγαλη καταναλωση. Το αρχικό ειχε σωστα υπολογισμενο χρόνο φορτισης του πηνιου χωρις να χάνεται η επαγωγικη αντισταση.
http://dtec.net.au/Ignition%20Coil%20Dwell%20Calibration.htm

Αν το φορτισεις λιγο εχεις μικρο σπινθηρα. Αν το φορτισεις πολυ εχεις μεγαλυ καταναλωση. Χοντρικα βαλε αμπερομετρο και κατεβασε συχνοτητα του 555 μεχρι να αυξηθει κατακορυφα το ρευμα. Οποτε αυξανεις λιγο τη συχνοτητα για να ξαναπας στη safe area και εισαι οκ

dimitris_p
09-06-20, 20:01
Αυτό που κάνει το σύστημα με της επαφές που εχω μπροστά μου ειναι.

Στιγμιαία κάνουν επαφή οι πλατίνες και κλίνει κύκλωμα και παίρνει τάση ο πολ/στης.Την ίδια στιγμή άμεσα σχεδόν ανοίγουν ξανά οι επαφές και γινετε διακοπή. Σε αυτό το σημείο βγάζει την υψηλή. Μετα από αυτό η ρόδα να το πω και ετσι γυρίζει δεξιά μέχρι το τέρμα και ξανά μετά αριστερά μέχρι να ενώσουν ξανά οι επαφές. Σε αυτό το διαστημα (από το άνοιγμα μέχρι και το κλείσιμο ξανά των επαφών) μεσολαβούν περίπου 2-3 sec αδράνειας, δεν παίρνει τάση δηλαδή ο πολ/στης

Αυτό που περιγράφω ποιο πάνω μπορεί να υλοποιηθεί με το 555 δηλαδή με τα κυκλώματα που εχω δει εδώ? :001_rolleyes:

klik
09-06-20, 20:29
Ναι με αναστροφη λογικη κ διοδο ταχειας εκφορτισης στο 555. Θα φορτιζεις στον αρνητικο μικρο παλμο και θα εισαι idle στον θετικο μεγαλο. Κανε αναζητηση στο google κ δες τις φωτο να βρεις διοδο εκφορτισης.

Αλλη λυση με δυο 555. Το πρωτο multivibrator και το δευτερο trigerred απο το πρωτο να ρυθμιζει χρονο

VaselPi
10-06-20, 12:15
Έφτιαξα 2 κυκλώματα που βρηκα εδώ στο post με το 555, δουλεύουν μεν αλλά όχι σωστά. Με το 555 βγαζει παλμό αλλα σταθερό.

Η κανονική πλακέτα ομως δουλεύει με διαφορετικό τρόπο. Πχ διακοπή 3sec - παλμός (τάση) - ξανά διακοπή 3sec - παλμός κ.τ.λ.π. Αυτό γινετε καθώς ο πλαπλασιαστης για να βγάλει τάση χρειάζεται στιγμιαία διακοπή τάσης στο πρωτεύων του. Και τα 2 κυκλώματα που έφτιαξα από εδώ έχουν υπερβολική κατανάλωση ρεύματος Με το ελατήριο το ρεύμα που τραβά η συσκευή ειναι περιπου 150ma. Με την κατασκευή 555 και το IRFP460 φτάνει 6 amper καθώς ο χρόνος διακοπής με τον χρονο που άγει το κύκλωμα και παίρνει τάση ο πολαπ/στης ειναι ο ίδιος. Με αποτέλεσμα ο πολαπ/στης να δεχεται τάση για μεγαλύτερο χρόνο χωρείς να χρειάζεται αυτό.

Αρχικό μήνυμα από dimitris _ p.

Φαντάζομαι ότι το κύκλωμα τροφοδοτείται με ub = 12 βολτ. Επίσης, η μονάδα που συναρμολογήσατε αποτελείται από τον timer, στον 555, και τη μονάδα ισχύος που τροφοδοτεί το πρωτεύον τύλιγμα του μετασχηματιστή υψηλής τάσης. Με duty cycle 50 %, στη θετική περίοδο ο μετασχηματιστής «τραβά»¨12 Α. Συμπεραίνουμε έτσι ότι η ωμική του αντίσταση είναι 1 Ω. Για να γίνει η μέση κατανάλωση 0,15 Α, το duty cycle των θετικών παλμών που παράγει ο 555 πρέπει να μειωθεί περίπου 100 φορές (σωστότερα, 12/0,15 φορές). Έτσι, ο 555 πρέπει να παράγει θετικό παλμό κάθε 3 δευτερόλεπτα, ενώ η διάρκειά του πρέπει να είναι (3/100) s ή περίπου 30 ms.
Καθώς στο διάστημα των T = 30 ms στο τύλιγμα του πρωτεύοντος το ρεύμα αυξάνει γραμμικά (I(t) = ub t/L), το μόνο ζήτημα που προκύπτει εδώ είναι αν τα 30 ms επαρκούν προκειμένου στην αυτεπαγωγή L του πρωτεύοντος να συσσωρευτεί αρκετή μαγνητική ενέργεια (WM), η οποία θα «εκτονωθεί» μετά στον πυκνωτή C1, που «συνδέεται» παράλληλα στο πρωτεύον τύλιγμα. Από το επισυναπτόμενο video προκύπτει το συμπέρασμα ότι τα 30 ms μάλλον επαρκούν. Εδώ οι βασικές εξισώσεις είναι:
WM = LI2/2,
WE = C1U2/2,
WM = WE,
όπου I = ub(T/L), ενώ U (παλμός τάσης στο πρωτεύον) είναι η μέγιστη τάση στην οποία φορτίζεται η χωρητικότητα C1.
Προσοχή. Στο πρωτεύον τύλιγμα, η χωρητικότητα C1 δημιουργείται από τη χωρητικότητα C, που κολλάνε παράλληλα στο πρωτεύον, συν τη χωρητικότητα που δημιουργεί η χωρητικότητα του δευτερεύοντος τυλίγματος C2, πολλαπλασιαζόμενη επί το τετράγωνο του πηλίκου των σπειρών: C1 = C + C2(n2/n1)2. Προφανώς, στο δευτερεύον τύλιγμα ο παλμός της τάσης θα είναι n2/n1 φορές μεγαλύτερος.
Βασίλειος.

dimitris_p
11-06-20, 01:10
Έφτιαξα 2 κυκλώματα που βρηκα εδώ στο post με το 555, δουλεύουν μεν αλλά όχι σωστά. Με το 555 βγαζει παλμό αλλα σταθερό.

Η κανονική πλακέτα ομως δουλεύει με διαφορετικό τρόπο. Πχ διακοπή 3sec - παλμός (τάση) - ξανά διακοπή 3sec - παλμός κ.τ.λ.π. Αυτό γινετε καθώς ο πλαπλασιαστης για να βγάλει τάση χρειάζεται στιγμιαία διακοπή τάσης στο πρωτεύων του. Και τα 2 κυκλώματα που έφτιαξα από εδώ έχουν υπερβολική κατανάλωση ρεύματος Με το ελατήριο το ρεύμα που τραβά η συσκευή ειναι περιπου 150ma. Με την κατασκευή 555 και το IRFP460 φτάνει 6 amper καθώς ο χρόνος διακοπής με τον χρονο που άγει το κύκλωμα και παίρνει τάση ο πολαπ/στης ειναι ο ίδιος. Με αποτέλεσμα ο πολαπ/στης να δεχεται τάση για μεγαλύτερο χρόνο χωρείς να χρειάζεται αυτό.

Αρχικό μήνυμα από dimitris _ p.

Φαντάζομαι ότι το κύκλωμα τροφοδοτείται με ub = 12 βολτ. Επίσης, η μονάδα που συναρμολογήσατε αποτελείται από τον timer, στον 555, και τη μονάδα ισχύος που τροφοδοτεί το πρωτεύον τύλιγμα του μετασχηματιστή υψηλής τάσης. Με duty cycle 50 %, στη θετική περίοδο ο μετασχηματιστής «τραβά»¨12 Α. Συμπεραίνουμε έτσι ότι η ωμική του αντίσταση είναι 1 Ω. Για να γίνει η μέση κατανάλωση 0,15 Α, το duty cycle των θετικών παλμών που παράγει ο 555 πρέπει να μειωθεί περίπου 100 φορές (σωστότερα, 12/0,15 φορές). Έτσι, ο 555 πρέπει να παράγει θετικό παλμό κάθε 3 δευτερόλεπτα, ενώ η διάρκειά του πρέπει να είναι (3/100) s ή περίπου 30 ms.
Καθώς στο διάστημα των T = 30 ms στο τύλιγμα του πρωτεύοντος το ρεύμα αυξάνει γραμμικά (I(t) = ub t/L), το μόνο ζήτημα που προκύπτει εδώ είναι αν τα 30 ms επαρκούν προκειμένου στην αυτεπαγωγή L του πρωτεύοντος να συσσωρευτεί αρκετή μαγνητική ενέργεια (WM), η οποία θα «εκτονωθεί» μετά στον πυκνωτή C1, που «συνδέεται» παράλληλα στο πρωτεύον τύλιγμα. Από το επισυναπτόμενο video προκύπτει το συμπέρασμα ότι τα 30 ms μάλλον επαρκούν. Εδώ οι βασικές εξισώσεις είναι:
WM = LI2/2,
WE = C1U2/2,
WM = WE,
όπου I = ub(T/L), ενώ U (παλμός τάσης στο πρωτεύον) είναι η μέγιστη τάση στην οποία φορτίζεται η χωρητικότητα C1.
Προσοχή. Στο πρωτεύον τύλιγμα, η χωρητικότητα C1 δημιουργείται από τη χωρητικότητα C, που κολλάνε παράλληλα στο πρωτεύον, συν τη χωρητικότητα που δημιουργεί η χωρητικότητα του δευτερεύοντος τυλίγματος C2, πολλαπλασιαζόμενη επί το τετράγωνο του πηλίκου των σπειρών: C1 = C + C2(n2/n1)2. Προφανώς, στο δευτερεύον τύλιγμα ο παλμός της τάσης θα είναι n2/n1 φορές μεγαλύτερος.
Βασίλειος.


Ποιο από τα 2 κυκλώματα δηλαδή να φτιάξω? αυτό εδώ? https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=3&p=309776&viewfull=1#post309776

Ξέχασα να πω οτι το συγκεκριμένο μάλλον εχει κάποιο λάθος καθώς μου δουλεύει μόνο αν αφαιρέσω την D2. Όταν ειναι πάνω η d2 δεν δουλεύει καθόλου. Και λόγο που μπερδεύτηκα λίγο με τους τύπους, τι αλλαγες πρέπει να κανω σε αυτό? Ο Μετ/της δουλεύει με 12v.

VaselPi
11-06-20, 09:32
Ποιο από τα 2 κυκλώματα δηλαδή να φτιάξω?

Αρχικό μήνυμα από dimitris _ p.

Καταρχάς, δεν υπάρχει λόγος η συχνότητα που παράγει ο 555 να είναι μεταβλητή. Αυτό που πρέπει να κάνει ο 555 είναι να παράγει παλμούς με μικρό duty cycle, της τάξης 1 %. Στο διαδίκτυο θα βρείτε πολλά κυκλώματα του 555, που τον λειτουργούν με duty cycle 10 %. Για βάση, πάρτε ένα οποιοδήποτε από αυτά τα κυκλώματα και «παλέψτε» το να παράγει θετικούς παλμούς κάθε 3 δευτερόλεπτα με διάρκεια 30 ms.
Βασίλειος.

elektronio
11-06-20, 09:46
Ποιο από τα 2 κυκλώματα δηλαδή να φτιάξω? αυτό εδώ? https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=3&p=309776&viewfull=1#post309776

Ξέχασα να πω οτι το συγκεκριμένο μάλλον εχει κάποιο λάθος καθώς μου δουλεύει μόνο αν αφαιρέσω την D2. Όταν ειναι πάνω η d2 δεν δουλεύει καθόλου. Και λόγο που μπερδεύτηκα λίγο με τους τύπους, τι αλλαγες πρέπει να κανω σε αυτό? Ο Μετ/της δουλεύει με 12v.

Φτιάξε αυτό το κύκλωμα, (https://www.pocketmagic.net/electric-fence-circuit-for-perimeter-protection/)είναι δοκιμασμένο και λειτουργεί κανονικά. Ρυθμίζει την ένταση του χτυπήματος και τον ρυθμό κάθε πόσο να χτυπάει ( το 3 δευτερόλεπτα είναι πολύ αργό, κάπου ανάμεσα σε 1 με 2 είναι καλά).

gep58
11-06-20, 10:34
Να προσθέσω και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κυκλώματος "Ηλεκτροφόρος φράχτης"

81127

dimitris_p
11-06-20, 10:55
Φίλε Μαρκο οπως εχω πει το συγκεκριμένο το εχω φτιάξει αλλα με την d2 δεν δουλεύει. Το εχω τσεκάρει 3 φορες το κύκλωμα και δεν εχω κάνει λάθος κάπου.

Γιώργο το κύκλωμα από αυτό που ανέβασες ποιο ειναι?

elektronio
11-06-20, 11:13
Φίλε Μαρκο οπως εχω πει το συγκεκριμένο το εχω φτιάξει αλλα με την d2 δεν δουλεύει. Το εχω τσεκάρει 3 φορες το κύκλωμα και δεν εχω κάνει λάθος κάπου.

Γιώργο το κύκλωμα από αυτό που ανέβασες ποιο ειναι?

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Το "Φτιάξε αυτό το κύκλωμα, (https://www.pocketmagic.net/electric-fence-circuit-for-perimeter-protection/)" είναι link για άλλο κύκλωμα στο internet.

gep58
11-06-20, 11:54
Γιώργο το κύκλωμα από αυτό που ανέβασες ποιο ειναι?

Από το λινκ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=3&p=309776&viewfull=1#post309776) που έβαλες πιο πάνω


Ποιο από τα 2 κυκλώματα δηλαδή να φτιάξω? αυτό εδώ? https://www.hlektronika.gr/forum/sho...l=1#post309776 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&page=3&p=309776&viewfull=1#post309776)

dimitris_p
11-06-20, 23:40
Μάλλον δεν με κατάλαβες. Το "Φτιάξε αυτό το κύκλωμα, (https://www.pocketmagic.net/electric-fence-circuit-for-perimeter-protection/)" είναι link για άλλο κύκλωμα στο internet.

Έχεις δίκιο σορρυ! ειναι ίδιο χρώμα με την γραμματοσειρά (κακός φυσικά) και δεν ξεχωρίζει αν ειναι λινκ! Οκ θα μελετήσω και αυτό το κύκλωμα.

dimitris_p
15-06-20, 00:44
Ευχαριστώ όλους για την βοηθεια! Η κατασκευή με τα 2 555 τελικά δουλεύει μια χαρά. :biggrin:

dimitris_p
15-06-20, 12:59
Mια ακόμα βοήθεια για ένα θέμα που προέκυψε. Το σύστημα θα δουλεύει με μπαταρία 12v. Σε δοκιμές που έκανα με το τροφοδοτικό είδα το εξείς. Μέχρι και τα 9 volt περίπου εχω κανονικά υψηλή τάση, από εκεί και κάτω σταματάει. Όμως από τα 9 έως και τα 5volt περίπου το led ένδειξης του παλμού εξακολουθεί και δείχνει ότι στέλνει παλμό (ποιο αμυδρό μεν αλλα ανάβει). Αρα δεν μπορεί να γνωρίζει αυτός που θα το δουλεύει ότι από τα 9 έως και τα 5 volt που θα σβήσει το led ότι εχει πέσει η μπαταρία ώστε η να την αλλαξει η να την φορτίσει. Δοκίμασα και σύνδεσα και το neon για δοκιμή αλλα και εκεί εχω περίπου της ιδιες ενδείξεις.

Καμιά λύση για το παραπάνω προβλημα? :001_unsure:

lepouras
15-06-20, 19:16
αν η μπαταρία πέσει στα 5 βολτ μετά θα πάει για ανακύκλωση. στα 10 ήδη θεωρείτε άδεια.

elektronio
15-06-20, 19:25
Με το παρακάτω κύκλωμα όταν πέσει η μπαταρία κλείνει αυτόματα για προστασία της μπαταρίας
81147

dimitris_p
15-06-20, 22:19
Με το παρακάτω κύκλωμα όταν πέσει η μπαταρία κλείνει αυτόματα για προστασία της μπαταρίας
81147

Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να φτιάξω και δεύτερο κύκλωμα γιατί με το ζόρι θα πάρω τα χρήματα που κανόνισα. Μήπως υπαρχει κάτι ποιο απλό του στιλ όταν πχ η τάση πέσει κάτω από τα 9-10volt να ανάψει η να σβήσει κάποιο led?

klik
16-06-20, 02:17
Ζενερ 10v/0.5w, λεντ πρασινο, αντισταση 82ω/0.5w σε σειρα. Οταν σβησει το λεντ, φορτισε μπαταρια.
Το λεντ θα χαμηλωνει σιγα σιγα μεχρι σβησιμο στα 11,5V (οχι μπαμ και κατω).

Προσοχή στην πολικότητα του ζενερ, μπαινει αναστροφα. Αν βαλεις το ζενερ με ορθη φορα (σαν απλή διοδο), θα καει το λεντ κ η αντίσταση.

klik
16-06-20, 02:38
Ισως να μπορουσες να δοκιμασεις να βαλεις ενα τριμμερ 10κω μεταξύ +vbat και 0v και την μεσαια επαφη στην ακιδα 4 του πρωτου 555 (astable multivibrator).
Ρυθμισε το ποτενσιομετρο ωστε να εχεις ταλαντωση απο καποια ταση κ πανω στο περιπου (δεν ειναι και Schmitt trigger)