PDA

Επιστροφή στο Forum : ασύρματη κάμερα



soulhealer
20-07-07, 18:15
γεία σας. μου έδωσαν μια ασύρματη κάμερα μάρκας "TELCO ZT-812A" και θέλω να την συνδέσω στον υπολογιστή.
πως θα το κάνω αυτό? θέλω κάρτα τηλεόρασης ή μπορώ κι έτσι? η έξοδος που βγάζει ο δέκτης είναι 2 καλώδια rga.
ένα κοκκινο για εικόνα κι ένα κίτρινο για ήχο (αν δεν κάνω λάθος) πως θα το συντονίσω να βλέπω τελικά από την κάμερα?

Radiometer
20-07-07, 19:31
εγώ έχω συνδέσει μια κανονική βίντεο κάμερα με το η/υ,
αυτό που χρειάζεσαι είναι μια κάρτα βίντεο η μια κάρτα τηλεόρασης που να δέχεται σήμα βίντεο ( RCA video )



? η έξοδος που βγάζει ο δέκτης είναι 2 καλώδια rga.
ένα κοκκινο για εικόνα κι ένα κίτρινο για ήχο (αν δεν κάνω λάθος)

ΥΓ. μάλλον RCA καλώδια ήθελες να πεις, και το κόκκινο είναι ο ήχος και το κίτρινο η εικόνα

badsak
20-07-07, 20:15
Αν εισαι τυχερος μπορει και η καρτα γραφικων του υπολογιστη σου να εχει εισοδο βιντεο (το εχουν μερικες καρτες)
Και την εξοδο ηχου θα την βαλεις στην καρτα ηχου σου. Σηνηθως η μπλε υποδοχη τις καρτας ηχου.
Και οπως σωστα διορθωσε ο φιλος Radiometer
Το κιτρινο ειναι το βιντεο (εικονα)
και το κοκκινο το ΑΟΥΝΤΙΟ (ηχος)

soulhealer
21-07-07, 17:48
ευχαριστω για τις διορθώσεις.. να ρωτήσω όμως ,πως θα δω την εικόνα στον υπολογιστή? θέλω κάποιο πρόγραμμα? και αν θέλω να την βάλω να μην είναι ον λαϊν η κάμερα αλλά απλά να καταγράφει κάπου το βίντεο και μετά εγώ να του κάνω αναπαραγωγή? γινετε αυτό ή ζητάω πολλά? και πως τελικά θα βάζω την κάμερα να παίζει ον λάϊν? μέσα από πρόγραμμα της κάρτας τηλεόρασης? και αν κάποιος άλλος έχει κομπιούτερ στη πολυκατοικία θα μπορεί να βλέπει τι κάνω εγώ στο δωμάτιο? (αν είναι να του πω να μου προσέχει αυτός το παιδί :D )

Radiometer
22-07-07, 03:43
από εκεί και μετά είναι καθαρά θέμα λογισμικού, ανάλογα με το μέσω μεταφοράς της εικόνας και του ήχου
π.χ. αν είναι κάρτα τηλεόρασης θα έχεις και το ανάλογο πρόγραμμα λογισμικού και έπειτα μπορείς αν
αξιοποιήσεις την εικόνα σύμφωνα με αυτό που θες.

Υ.Γ. με μια απλή web camera μπορείς να κανείς περισσότερα πράγματα. :)

ice25
22-07-07, 12:50
σπερα! θα διαφωνισω με την απλη web camera.Αν ηταν ετσι ολοι εμεις οι επαγγελματιες θα χρισιμοποιοθσαμε απλες usb web καμερες. :D

hlektrologos000
22-07-07, 16:08
σπερα! θα διαφωνισω με την απλη web camera.Αν ηταν ετσι ολοι εμεις οι επαγγελματιες θα χρισιμοποιοθσαμε απλες usb web καμερες. :D

ποια θα ειναι τα μειονεκτηματα δηλ..?
εγω νομιζω οτι για την ποιοτητα βιντεο που θελει ειναι μια χαρα μια web cam
και θα του βγει πολυ πιο φτηνα και πιο ευχρηστη σε αυτα που ζηταει...

δεν νομιζω οτι ζηταει "επαγελματικη" ποιοτητα

hlektrologos000
22-07-07, 16:24
και αν κάποιος άλλος έχει κομπιούτερ στη πολυκατοικία θα μπορεί να βλέπει τι κάνω εγώ στο δωμάτιο? (αν είναι να του πω να μου προσέχει αυτός το παιδί :D )

με κομπιουτερ κανεις δεν θα μπορει να δει ... (εφοσων δεν ειναι χακερ )
αλλα αν καποιος εχει καποιο παρομοιο κιτ ασυρματης καμερας (πομπο-δεκτη) ειναι πολυ πιθανο να σε βλεπει .
Απο εκει και περα μπορει να εισε πολυ ατυχος και στην διπλανη πολυκατοικια να υπαρχει καποιος ηλεκτρονικος
και να πειραματιζετε με συνοτητες κτλ και παλι να σε βλεπει.


για την σωστη διαφυλαξη των προσωπικων δεδομενων σου προτεινω να παρεις κατι που να συνδεετε απευθειας στο p.c σου .

μια web cam που ειπε και ο φιλος.