Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : προβλημα αναζητησης



hlektrologos000
22-07-07, 23:57
σημερα εψαχνα ενα ενα παλιο θεμα που θυμομουν τον τιτλο του Made in China - Αξίζει;;;;;;;;
δοκιμασα και αλλες παραλαγες
Made in China - Αξίζει
Made in China
China

,αλλα δεν μπορεσα να το βρω μεσω αναζητησης ,και το βρηκα μετα απο πολυ ωρα ψαχνοντας στα φορουμ.
δοκιμασα και με πολλους τιτλους θεματων και το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο .

εαν εχω συμπερανει σωστα η αναζητηση λειτουργει μονο για το περιεχομενο των θεματων και οχι για τους τιτλους .
μπορει να γινει κατι ωστε να υπαρξει και επιλογη αναζητησης σε θεματα οπως σε αλλα site ..?

το site εχει μεγαλωσει πολυ σε μυνηματα και θεματα ωστε και καποιοι που ειναι καιρο εγγεγραμενοι στο site και παρακολουθουν τις συζητησεις να μην μπορουν να βρουν παλιοτερα θεματα , ποσο τοτε τα νεα μελη .

Ενα νεο μελος θα διαβασει 10-20 30 -100 θεματα μετα θα κανει μια αναζητηση δεν θα βρει αυτο που θελει και θα υποβαλει το ιδιο ερωτημα που μπορει να εχει γραφτει ισως και περισσοτερο απο μια φορα (καμια φορα τον κραζουμε κιολας με το γαντι ) με αποτελεσμα οπως καταλαβενετε οι γνωσεις να μην βρισκοντε συγκεντρωμενες και η αναζητηση να γινετε ολο και πιο δυσκολη .

με σεβασμο στους διαχειριστες του hlektronika .

Vegeta
23-07-07, 02:41
η γνώμη μου: έχεις δίκιο αλλά το συγκεκριμένο θέμα που έψαχνες το θυμάμαι και εγώ και όντος από τον τίτλο του δεν θυμόμουν που έπρεπε να το ψάξω. από τύχη το βρήκα τώρα στην ενότητα auto-moto. που να σου πάει το μυαλό τώρα ότι ένα θέμα με τίτλο made in china θα βρίσκετε στην κατηγορία auto-moto;;; αλλά νομίζεις ότι αν ήταν κάποιο άλλο που κόλλαγε περισσότερο θα το έψαχνε κάποιος;;; (όχι απαραίτητα νέο μέλος).
π.χ. ένα μέλος θέλει να κατασκευάσει έναν ενισχυτή από αυτούς που έχει το site και έχει κάποιες απορίες, νομίζεις ότι θα ψάξει εάν έχει υπάρξει ένα παλιότερο θέμα, στην ενότητα εικόνα & ήχος (κάτι απολύτως προφανές), κάποιου άλλου με τις ίδιες απορίες ή απλά θα ανοίξει ένα καινούργιο θέμα και θα περιμένει απαντήσεις;;;

(κάτι μου λέει το δεύτερο)

PCMan
23-07-07, 03:39
Εγω γενικά πρίν ανοίξω νέο θέμα, ψάχνω αν υπάρχει ήδη. Έλα όμως που αντί για πχ."Dual-Channel Digital Volume Control" κάποιοι βάζουν "έλεγχος έντασης" και δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει...

Ότι θέμα ανοίγω εγώ λέει ακριβώς τι περιέχει μέσα το ποστ και όχι "ερώτηση" ή "απορία" κτλ., ειδικά αν έχει σχέση με τις εφαρμογές ή με άλλο site που παραθέτω μέσα στο πόστ, το θέμα το βάζω αυτούσιο.

Πάαααρα πολλές φορές ξαναέψαξα για κάτι που είδα εδω μέσα και δεν το βρήκα. Ευτυχώς το φορουμ είναι μικρό και με λίγο παίδεμα τα βρίσκεις και χειροκίνητα..

Καλό θα ήταν να τα κάνουν όλοι αυτά για να γίνεται πιό εύκολη η αναζήτηση των θεμάτων.

Μπάμπη γιατί δεν σου έβγαλε αποτελέσματα? Δοκίμασες αυτό?: Made AND in AND China AND - AND Αξίζει

hlektrologos000
23-07-07, 11:17
Ότι θέμα ανοίγω εγώ λέει ακριβώς τι περιέχει μέσα το ποστ και όχι "ερώτηση" ή "απορία" κτλ., ειδικά αν έχει σχέση με τις εφαρμογές ή με άλλο site που παραθέτω μέσα στο πόστ, το θέμα το βάζω αυτούσιο.

και αυτο ειναι προβλημα ισως πρεπει μερικοι τιτλοι να διωρθωνοντε απο τους διαχειριστες οταν δεν εχουν καμια σχεση με το περιεχομενο . οσο για ξερους - ψαρωτικους τιτλους τυπου "sos" , " βοηθεια ααααααααααααα" , "διαβαστε το οπωσδηποτε " μεχρι και σκετα ερωτηματικα και τελιτσες εχω δει , τους θεωρω απαραδεκτους απο τους συγραφεις και καλο θα ηταν να τους γινοντε συστασεις ή και ακομα να διαγραφοντε τοσο ασαφη-ανουσιοι τιτλοι θεματων .



Μπάμπη γιατί δεν σου έβγαλε αποτελέσματα? Δοκίμασες αυτό?: Made AND in AND China AND - AND Αξίζει

δεν ηξερα για τετοια κολπα με το AND , Αλλα και παλι δεν βγηκε το θεμα που λεμε , σαν δευτερο αποτελεσμα βγαινει το post αυτο που διαβαζουμε τωρα .

gRooV
23-07-07, 18:09
Η αλήθεια είναι ότι η αναζήτηση δεν δουλεύει καθόλου καλά στο phpbb και είναι γνωστό πάρα πολύ καιρό.
Πάντως πήγα στην "Αναζήτηση" στο κάτω μέρος της σελίδας ,έγραψα "China", επέλεξα το "Αναζήτησε όλους τους όρους" και μου έβγαλε αρκετά θέματα μαζί και αυτό που έψαχνες!

Vegeta
23-07-07, 18:17
Μπάμπη γιατί δεν σου έβγαλε αποτελέσματα? Δοκίμασες αυτό?: Made AND in AND China AND - AND Αξίζει

δεν ηξερα για τετοια κολπα με το AND , Αλλα και παλι δεν βγηκε το θεμα που λεμε , σαν δευτερο αποτελεσμα βγαινει το post αυτο που διαβαζουμε τωρα .

ετσι ειναι. ακομα και copy-paste να κανεις τον τιτλο του θεματος και να τον βαλεις σε εισαγωγικα ("Made in China - Αξίζει;;;;;;;;") δεν σου βγαζει αυτο το θεμα αλλα κατι αλλα.
προσπαθησα να το κανω με + αναμεσα απο τις λεξεις και εβγαλε 7 σελιδες θεματα αλλα οχι το ζητουμενο. γενικα νομιζω οτι η αναζητηση ή δεν ειναι με βαση τους κανονες που εχουν αλλες αναζητησεις π.χ. google ή η αναζητηση αρχειων στον υπολογιστη ή δεν μπορει να εντοπισει τίτλους θεματων.


και αυτο ειναι προβλημα ισως πρεπει μερικοι τιτλοι να διωρθωνοντε απο τους διαχειριστες οταν δεν εχουν καμια σχεση με το περιεχομενο . οσο για ξερους - ψαρωτικους τιτλους τυπου "sos" , " βοηθεια ααααααααααααα" , "διαβαστε το οπωσδηποτε " μεχρι και σκετα ερωτηματικα και τελιτσες εχω δει , τους θεωρω απαραδεκτους απο τους συγραφεις και καλο θα ηταν να τους γινοντε συστασεις ή και ακομα να διαγραφοντε τοσο ασαφη-ανουσιοι τιτλοι θεματων .

hlektrologos000, συμφωνει και η νεα γενια :!: :!: :!: :) :) :)

hlektrologos000
23-07-07, 23:26
Πάντως πήγα στην "Αναζήτηση" στο κάτω μέρος της σελίδας ,έγραψα "China", επέλεξα το "Αναζήτησε όλους τους όρους" και μου έβγαλε αρκετά θέματα μαζί και αυτό που έψαχνες!

ναι εχεις δικιο θελει λιγο ψαξιμο με τις επιλογες και βρισκεις αυτο που θελεις .
παντως εαν μπορει να γινει καποια βελτιωση καλοδεχουμενη θα ειναι .

οσο για τα υπολοιπα εσεις ξερετε αν πρεπει να γινει κατι .

Ευχαριστω .