PDA

Επιστροφή στο Forum : AntiVirus



ALAMAN
26-07-07, 18:10
Καλησπερα :D

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα antivirus που να μην είναι τόσο βαρύ για τον υπολογιστή μου; :?
Να μήν κολάει δηλαδή και να μήν αργεί να εκτελεί προγράμματα όταν το antivirus είναι σε λειτουργία, γιατί θα το έχω συννέχεια
ανοικτό.

Ο επεξεργαστής μου τρέχει στα 3,39MHz (διπλοπύρηνος).
Μνήμη RAM 1GB

Υπάρχει κάποιο καλό πρόγραμμα που να αντέχει ο υπολογιστής μου;

Vegeta
26-07-07, 18:22
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=44565&highlight=antivirus#44565

Τρελός Επιστήμονας
27-07-07, 12:33
Avast Antivirus

phoenix_2007
29-07-07, 10:13
:ok: :ok: :ok: :ok:

electron
29-07-07, 11:06
Το avast όπως έχουμε αναφέρει και στο παλιότερο θέμα είναι ιδανικό γιατι είναι ελαφρή αλλά και αρκετά αξιόπιστο ως προς την προστάσια που προσφέρει.Ωστόσο βλέπω ότι το μηχάνημά σου είναι διπλοπύρηνο επομένως αν και προσωπικά εχω εδώ και κάποια χρόνια το avast,θα σου πρότεινα την κορυφαία προστασία ανάμεσα στα αντιικά που δεν είναι άλλη από το Active virus shield.Το εν λόγω antivirus έχει αναπτυχθεί από την kaspersky labs και το σημαντικότερο είναι οτι δεν πληρώνεις για να το αποκτήσεις.Ετσί έχεις την αξιοπιστία του ρώσου δωρεάν.

ALAMAN
29-07-07, 13:31
Μπορώ να έχω μόνο firewall;
Είναι βαρύ αυτό για το pc;

electron
29-07-07, 14:17
Μια ολοκληρωμένη προστασία για έναν υπολογιστή πρέπει να περιλαμβάνει ένα antivirus ένα firewall και ένα antispyware.Λύσεις του τύπου σουίτας που όλα αυτά είναι σε ένα πρόγραμμα,καλό είναι να τα αποφεύγουμε,γιατί και βαριά είναι αλλά και όχι τόσο αποτελεσματικά.Το καλύτερο τείχος προστασίας που είναι και δωρεάν,είναι το comodo,ενώ για antispyware το επίσης δωρεάν spyware terminator.Όλα αυτά τα προγράμματα έχουν πολύ καλή διαχείριση μνήνης και κατ επέκταση κατανάλωση πόρων.