PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητηρας υγρασιας



chris_x
30-07-07, 15:20
καπιος να μου προτεινει καποιο κυκλωματακι για αισθητηρα υγρασιας να μπορω να το συνδεσω σε καποιο αλλο κυκλωμα λιγη βοηθεια!!!!!!!!!

antonis_x
30-07-07, 15:51
Σε τι κυκλωμα θες να το συνδεσεις?γιατι δουλεια?θες κατι απλο η κατι εξειδικευμενο? αν μπορεις εξηγησε λιγο γιατι το θες

chris_x
30-07-07, 17:36
σε εναν απλο ανιχνευτη υγρασιας σαν αυτο που εχει το ελεκτορ με buzzer η με ενα ρελε και μετα βλεπουμε

gsmaster
30-07-07, 18:24
Κύκλωμα δεν έχω, αλλά κάποτε είχα κάνει αυτόν τον αισθητήρα...

Επιστήμων
30-07-07, 20:19
Και τι μετρούσες Γιάννη ? Αντίσταση ?
Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ?

Επιστήμων
30-07-07, 20:20
Δούλευε ???

chris_x
30-07-07, 21:09
με δουλευετε ρε παιδια τι ειναι αυτο? για εξηγηστε μου γιατι δε καταλαβα

babisko
30-07-07, 23:09
με δουλευετε ρε παιδια τι ειναι αυτο? για εξηγηστε μου γιατι δε καταλαβα

Χρήστο, αυτό που ανέβασε ο Γιάννης, είναι μια πλακετίτσα (PCB - τυπωμένο κύκλωμα), η οποία, αν προσέξεις έχει δυο παράλληλες πίστες - αγωγούς. Μεταξύ τους οι αγωγοί αυτοί έχουν άπειρη αντίσταση. Όταν όμως πέσει μια σταγόνα ή υγρασία πάνω τους, τότε η μεταξύ τους αντίσταση αλλάζει (μειώνεται) και το υπόλοιπο κύκλωμα που τους συνδέεις αναγνωρίζει την αλλαγή της αντίστασης. Είναι ένας απλός ανιχνευτής υγρασίας. Το μειονέκτημα του ανισχευτή αυτού, είναι ότι αν οι αγωγοί δεν είναι ανοξείδωτοι, πολύ γρήγορα θα σκουριάσουν και δεν θα λειτουργεί. Θα πρέπει να επικασσιτερωθούν, έστω παιρνώντας τους με κόλληση, αν και λόγω του πάχους τους είναι λιγάκι δύσκολο.

chris_x
30-07-07, 23:13
για να μπορει να ανιχνευει υγρασια στον αερα τι κυκλωμα χρειαζομαι????????

chip
31-07-07, 10:43
χρειάζεσαι αισθητήρα μέτρησης υγρασίας.
Παλαιότερα ήταν διαδεδομένοι αυτοί της Philips. Σήμερα πιστεύω οτι οι πιο γνωστοί είναι της sensirion.

Διάβασε πάντως προσεκτικά το datasheet πριν τους χρησιμοποιήσεις γιατί κάποιοι σαν τους philips δεν επιτρέπεται να δεχτούν dc τάση στα άκρα τους και ακόμα και μέτρηση στην κλίμακα των Ω με το πολύμετρο μπορεί να τους καταστρέψει.

chris_x
31-07-07, 15:53
υπαρχει καπιοο κυκλωμα να μου προτεινετε

gsmaster
31-07-07, 22:05
Δούλεψε μια χαρά στον πάγκο. Δεν το έκανα κατασκυεή και δεν έχω κάποιο κύκλωμα δοκιμασμένο για να δώσω.
Απ ότι θυμάμαι είχα δοκιμάσει με τρανζίστορ αρχικά, μετά έβαλα έναν τελεστικό και είχε καλύτερη λειτουργία, σαν θερμοστάτης ένα πράμα για υγρασία. Μόλις το έκανες χου άναβε ένα λεντακι μέχρι να πέσει πάλι η υγρασία απο την πλακέτα.

Οι sensirion είναι κορυφή, αλλά:
- Είναι ψηφιακοί με παράξενο πρωτόκολλο...
- Είναι πανάκριβοι 30-35 ευρώ

cpap
06-03-12, 15:39
Δούλεψε μια χαρά στον πάγκο. Δεν το έκανα κατασκυεή και δεν έχω κάποιο κύκλωμα δοκιμασμένο για να δώσω.
Απ ότι θυμάμαι είχα δοκιμάσει με τρανζίστορ αρχικά, μετά έβαλα έναν τελεστικό και είχε καλύτερη λειτουργία, σαν θερμοστάτης ένα πράμα για υγρασία. Μόλις το έκανες χου άναβε ένα λεντακι μέχρι να πέσει πάλι η υγρασία απο την πλακέτα.



Γεια σας και καλως σας βρήκα.

Αν και λίγο παλιό το θέμα μήπως υπάρχει το κυκλωμα? Θα ήθελα να το οδηγούσα σε ένα ρελαι .

Ευχαριστώ.

patent61
07-03-12, 01:34
Γεια σας και καλως σας βρήκα.

Αν και λίγο παλιό το θέμα μήπως υπάρχει το κυκλωμα? Θα ήθελα να το οδηγούσα σε ένα ρελαι .

Ευχαριστώ.

Δες αυτό είναι δοκιμασμένο και λειτουργεί άψογα και είναι φθηνό
http://www.smartkit.gr/index.php/kit/liquid-level-sensor-rain-alarm-m.html