PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ADSL - OTENET



robotakias
10-08-07, 00:03
Έχει ακούσει κανείς αν θα ξαναδιαπλασιαστούν οι ταχύτητες? Κάτι μου είχε πει εδώ και κανα τρίμηνο ένας φίλος αλλά δεν έγινε κάτι.. Ξέρει κανείς κάτι :?:

hlektrologos000
10-08-07, 15:13
και μενα μου ειχαν πει απο την hol οτι θα παει στα 4 τον ιουλιο αλλα τιποτα ακομα ...

akisbach
10-08-07, 16:05
δλδ όλες οι ταχύτητες adsl της hol θα αυξηθούν??Που μπορώ να ρωτήσω για σιγουριά?

aeonios
10-08-07, 21:53
Η hol φίλοι μου έχει 2play με ταχύτητα ως και 12 ΜBps

http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=3&itmID=50&la=1

Για να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της OTENET για περαιτέρω επιβεβαίωση των παραπάνω καλέστε από σταθερό τηλέφωνο στο 801-11-35555 (αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα) ή από κινητό τηλέφωνο στο 210-6798000, 24 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα, 365 ημέρες το χρόνο. Fax: 2106779990, Email: noc@otenet.gr

babisko
11-08-07, 08:39
Η hol φίλοι μου έχει 2play με ταχύτητα ως και 12 ΜBps

http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=3&itmID=50&la=1



Όμως μόνο σε ιδιόκτητο δίκτυο της hol και μόνο για ορισμένες περιοχές μόνο των Αθηνών, αν δεν κάνω λάθος, έτσι; Επίσης και αυτό το "ως 12Mbps", λέει αρκετά νομίζω.

Από το site της hol

# Σε περίπτωση που προσωρινά το δίκτυο της hellas online δεν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας, μπορείτε να επωφεληθείτε από τα μοναδικά προνόμια της υπηρεσίας hol double-play με:

# ADSL σύνδεση στο internet μέσω δικτύου ΟΤΕ με ταχύτητα μέχρι 1Mbps
# Σταθερή τηλεφωνία με επιλογή ή προεπιλογή φορέα για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις (700 λεπτά για επαγγελματίες)
# Αμεση μεταφορά στο δίκτυο της hellas online μόλις υπάρξει κάλυψη χωρίς χρέωση

Δηλαδή ότι δίνουν όλοι οι ISP

electron
11-08-07, 09:21
Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ ήδη έχει ξεκινήσει διαδικασία αναβάθμισης του δικτύου του,απόδειξη ότι και τρίτοι παροχείς μέσω του ΟΤΕ διπλασιάζουν τις ταχύτητές τους.

robotakias
17-08-07, 13:36
Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ ήδη έχει ξεκινήσει διαδικασία αναβάθμισης του δικτύου του,απόδειξη ότι και τρίτοι παροχείς μέσω του ΟΤΕ διπλασιάζουν τις ταχύτητές τους.

Οπότε πιστεύεις οτι σύντομα θα διπλασιαστούν?

electron
17-08-07, 17:31
Aναφέρω το παράδειγμα της altec που πλέον προσφέρει μέσω του δικτύου του ΟΤΕ,ταχύτητες ως και 8Mbs που πρώτα δεν διέθετε.

steliosm
17-08-07, 23:00
Δεν προκειτε να υπαρξει παρομοιος διπλασιασμος στην aDSL οπως αυτος που εγινε πριν απο ενα χρονο περιπου.
Το μονο που θα βλεπουμε ειναι μεγαλυτερες ταχυτητες στον ΟΤΕ και στους εναλλακτικους που 'νοικιαζουν' τον εξοπλισμο του ΟΤΕ.

babisko
18-08-07, 10:32
Δεν προκειτε να υπαρξει παρομοιος διπλασιασμος στην aDSL οπως αυτος που εγινε πριν απο ενα χρονο περιπου.
Το μονο που θα βλεπουμε ειναι μεγαλυτερες ταχυτητες στον ΟΤΕ και στους εναλλακτικους που 'νοικιαζουν' τον εξοπλισμο του ΟΤΕ.

:ok:

Να συμπληρώσω επίσης ότι ο ΟΤΕ άρχισε την τοποθέτηση των νέων DSLAMs που υποστηρίζουν ταχύτητες, εκτός των παλιών (768, 1024, 2048) και τις νέες ταχύτητες των 4 και 8 Mbps. Ήδη έχουν ενεργοποιηθεί σε πολλές περιοχές και σύμφωνα με πληροφορίες, μέχρι το τέλος του έτους θα ενεργοποιηθούν στις περισσότερες πόλεις - πρωτεύουσες νομών αρχικά.
Οι εναλλακτικοί ( τι πρωτότυπο ε; ) χρησιμοποιούν την υποδομή του ΟΤΕ προκειμένου να δώσουν ADSL σε όλη την χώρα, με εξαίρεση κάποιες περιοχές των Αθηνών και Θεσσαλονίκης, ελάχιστες είναι η αλήθεια, λαμβάνοντας υπόψη ότι δραστηριοποιούνται στον χώρο από το 2001, "νοικιάζοντας" υποτίθεται το δίκτυο του ΟΤΕ (χωρίς να πληρώνουν φυσικά). Έτσι γίνομαι και εγώ επιχειρηματίας, να εισπράτω μόνο χωρίς να πληρώνω ή να κάνω επενδύσεις και να στηρίζομαι σε ξένες πλάτες.

GEWKWN
18-08-07, 14:27
Για την ιστορια στην
Καβαλα στρονουν ενα
δικτιο ...

steliosm
18-08-07, 16:22
Οι εναλλακτικοι φυσικα και πληρωνουν στον ΟΤΕ για να μπορεσουν να χρησιμοποιησουν τον εξοπλισμο του.

babisko
18-08-07, 17:30
Οι εναλλακτικοι φυσικα και πληρωνουν στον ΟΤΕ για να μπορεσουν να χρησιμοποιησουν τον εξοπλισμο του.

Έτσι νομίζεις;

aser
18-08-07, 18:52
Λιγο ασxετος απ`την ερωτηση σου αλλα αν ψαχνεσε πολυ για θεματα dsl δες στο ADSLgr (www.adslgr.com)

steliosm
18-08-07, 22:16
Οι εναλλακτικοι φυσικα και πληρωνουν στον ΟΤΕ για να μπορεσουν να χρησιμοποιησουν τον εξοπλισμο του.

Έτσι νομίζεις;

Ετσι ειναι ;-)

BlackMask
21-08-07, 02:43
Ειλικρινά, άμα είναι να πάρετε ADSL, μην πάτε στον ΟΤΕ. Όπως διάβασα και σε ένα Thread εδώ (και το επαληθεύω κάθε μέρα στο PC μου) ο ΟΤΕ δεν δίνει τις πραγματικές ταχύτητες από αυτές που πρέπει. Είναι<<ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ>>. Καλύτερα μια άλλη σύνδεση, παρά ΟΤΕ........
Γι' αυτό άλλωστε θα διπλασιάσουν τις ταχύτητες τους. Για να νομίζει ο απλός πολίτης και πελάτης του ΟΤΕ ότι η πραγματική ταχύτητα είναι τόσι ή ότι ο ΟΤΕ νιάζεται για εμάς και τις ανάγκες μας για γρήγορο (Ευρωπαϊκό) internet ή ότι επιτέλους συμορφώθηκε και διπλασιάζει τις ταχύτητες, για να καλυφθεί το κενό (της ταχύτητας). Η αλήθεια είναι ότι το κάνει για να ρίξει στάχτη στα μάτια ΜΑΣ.....



ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...ΠΙΣΩ ΜΟΥ Σ' ΕΧΩ ΣΑΤΑΝΑ

babisko
21-08-07, 07:43
Ειλικρινά, άμα είναι να πάρετε ADSL, μην πάτε στον ΟΤΕ. Όπως διάβασα και σε ένα Thread εδώ (και το επαληθεύω κάθε μέρα στο PC μου) ο ΟΤΕ δεν δίνει τις πραγματικές ταχύτητες από αυτές που πρέπει. Είναι<<ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ>>. Καλύτερα μια άλλη σύνδεση, παρά ΟΤΕ........
Γι' αυτό άλλωστε θα διπλασιάσουν τις ταχύτητες τους. Για να νομίζει ο απλός πολίτης και πελάτης του ΟΤΕ ότι η πραγματική ταχύτητα είναι τόσι ή ότι ο ΟΤΕ νιάζεται για εμάς και τις ανάγκες μας για γρήγορο (Ευρωπαϊκό) internet ή ότι επιτέλους συμορφώθηκε και διπλασιάζει τις ταχύτητες, για να καλυφθεί το κενό (της ταχύτητας). Η αλήθεια είναι ότι το κάνει για να ρίξει στάχτη στα μάτια ΜΑΣ.....



ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...ΠΙΣΩ ΜΟΥ Σ' ΕΧΩ ΣΑΤΑΝΑ

:shock: :shock: :shock:

Εντάξει, μας έπεισες με τα ατράνταχτα επιχειρήματά σου.

BlackMask
23-08-07, 06:49
:P :P :P :P