PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπομπή μέσω ίντερνετ



nikos-b
20-08-07, 02:47
Δεν βρήκα άλλο μέρος να τοποθετήσω το πρόβλημα μου και έτσι το έβαλα εδώ.Ρε παιδιά .εδώ και ένα μηνά παιδευομαι να κάνω εκμπομπη μέσω ίντερνετ και τα νευρα μου έχουν γίνει κουρέλια ..δεν μπορώ να βρω άκρη έχω μπει σε διάφορα site που λένε πως να το κάνεις μέσω του πολύ γνωστού προγράμματος win amp ε δεν γίνετε τίποτα τελικά μόνο εγώ με ακούω όταν βάζει άλως sto url την διεύθυνση ιπ που δίνω πχ,,168,214,¨8000 το 8000 είναι η πόρτα που πρέπει να είναι ανοιχτη για να με ακουσει ο άλλως δεν γίνεται τίποτα ...έκανα κάτι ρύθμισεις στο μόντεμ πάλι τίποτα έχω αγοράσει 3 μόντεμ άλλα τόσα ρουτερ ανοιξα τις πορτες 8000 8001 πάλη τίποτα κατεβασα και ενα πρόγραμμα κέρβερος λέγετε και καλά ανοιγει αυτές τις πόρτες πάλι τίποτα .ξέρει κανένα παλικάρι να μου πει σε πμ η από εδώ αναλυτικά τι να κάνω;

aeonios
20-08-07, 07:53
Νικόλα το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα εδώ:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5514
Πως δουλεύεις?Με το shoucast plugin για το winamp?
Για δοκίμασε και το shoutcast server και πες μας....αν κολήσεις εδώ είμαστε.

ice25
20-08-07, 09:22
καλημερα.
καταρχη 8α πρεπει να κανεις εγραφη σε καποια υπιρεσια οπος το no-ip! η να εχεις στατικη ip.το ειχα κανει καποτε με ενα ftp server που ειχα.η αλιως καθε φορα θα πρεπει να δινεις την εξωτερικη ip σου σε αυτον που θελεις να σε ακουσει
τωρα για το προγραμμα που θα τρεξεις...
εχει και η microsoft ενα δωρεαν προγραμμα για τετοιες δουλειες δεν θυμαμαι ονομα.το δουλεψα σε μια web cam που εβαλα.

θα ψαξω αργοτερα να το βρω.

αα απο το no-ip.com κατεβαζει ενα προγραμμα το οποιο κανει ανανεωση την ιπ σου στο server τους
και εσυ θα εχεις διεθηνση τισ μορφης kati.info αν θυμαμαι καλλα.

nikos-b
20-08-07, 12:39
Γιάννη τα εχω τρέχει και τα 3 προγράμματα που χρειάζονται ..δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ..Γιώργο; δεν με ενδιαφερι να έχω σταθερή ιπ κα8ε φορά που θα μπαίνω θα την ανακοινώνω σε κατι φίλους που έχω και δεν με νιαζι να με ακούν πολλά άτομα έχω 10 φιλαράκια ας με ακούν αφτί μόνο ..δεν γίνετε να μι γραφτό πουθενά και να δίνω την ιπ και να με ακούν; το κώλυμα είναι με τις πόρτες πιστεύω κάτι δεν κάνω καλά αλλά δεν ξέρω τη..Γιώργο μπήκα στο no ip αλλά εκεί λέει ότι ανιγη την πόρτα 80 και όχι την 8000 που θέλω εγώ ..το εχω κανι και χιροκινιτα απο ένα site που λέει πως να το κάνω αλλά πάλη τίποτα :cry: :? :( Το site ειναι αυτο : http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Baudtec/TW263R4-A0/ShoutCast.htm

sigmacom
20-08-07, 13:14
Άκυρο post!
Πήγα να μιλήσω για shoutcast, και μετά πρόσεξα το post του aeonios... :oops:

nikos-b
20-08-07, 14:23
Θέλω να ανεβάσω ένα κείμενο και δεν ανεβενει επιδει είναι 140 klb δεν εχω δυνατότητα για πιο μεγάλο; μόνο μέχρι 100 klb μπορώ; το ζιπαρισα αλλά πάλη δεν μου βγενι

aeonios
20-08-07, 14:32
Θέλω να ανεβάσω ένα κείμενο και δεν ανεβενει επιδει είναι 140 klb δεν εχω δυνατότητα για πιο μεγάλο; μόνο μέχρι 100 klb μπορώ; το ζιπαρισα αλλά πάλη δεν μου βγενι

Βάλε το σε δύο διαδοχικά πόστ φίλε Νίκο.

nikos-b
20-08-07, 14:51
Aυτα είναι 2 ζιπαρισμενα αρχεία που λέει πως γίνετε ..πολύ απλά μας τα λέει ο συγγραφεύς αλλά δεν μας λέει πόσο θα παιδευτούμε ακόμα ..
Οταν είναι σε ενα αρχείο τα βγάζει 146 klb τώρα τα βγάζει πιο μικρά ..ήμαρτον κύριε!!! :!: :evil: :shock: :roll:
https://portforward.com/store/pfconfig.cgi Κατέβασα επίσης και αυτό που γραφι τέρμα κάτω στην σελίδα που έγραψα αλλά δεν έχω ειδεα τη κανι δεν ξέρω αγγλικά καθόλου λέτε να βοιθιση το προγραμα αυτο;

nikos-b
23-08-07, 01:59
Τελικά βλέπω οτι ξεσκίστηκαν πολύ να με βοηθήσουν εδώ!!!

aeonios
23-08-07, 08:03
Τελικά βλέπω οτι ξεσκίστηκαν πολύ να με βοηθήσουν εδώ!!!


:( :( :(


7. Δεν απαιτούμε απάντηση ή λύση στο πρόβλημά μας από τα μέλη της σελίδας. Κάθε απάντηση δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και η σωστή έστω και αν όλα συνηγορούν σε αυτό.

8. Σε ερωτήματα τεχνικής φύσης στα forum, δεν απαντάμε εάν δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να πούμε. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Όσοι ζητούν βοήθεια πρέπει να παρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα, ώστε να βρεθεί και η σωστή λύση.


http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php

Ποιο μοντεμ/router έχεις τώρα επάνω;Μήπως είσαι στην ΟΝ telecoms;Εχεις κάνει σωστά το port mapping; Μήπως τρέχεις και άλλα services στα ports που σε ενδιαφέρουν;Για δώσε μας λίγες ακόμα πληροφορίες για το σύστημα σου.....και δες και αυτό εδώ:

http://www.tech-recipes.com/html_tips526.html

qaggelos
26-08-07, 21:17
Γεια σου nikos-b. Διάβασα όλη την συζήτηση και αποφάσισα να δοκιμάσω και εγώ να κάνω εκπομπή μέσω δικτύου. Οι διάβασα τις οδηγίες που ανέβασες. Ακολούθησα βήμα βήμα αυτά που γράφουν και τα κατατάφερα. Γράφω την σειρά που ακολούθησα μήπως βοηθήσω εσένα να λήσεις το πρόβλημα που έχεις.
Βήμα πρώτο, κατέβασα απο το winamp και τα plugin.
Βήμα δεύτερο, εγκατέστησα το winamp και τα plugin.
Βήμα τρίτο, εγκατέστησα το SHOUTcast server .
Βήμα τέταρτο, άνοιξα το winamp
Bήμα πέμπτο, ενεργοποίσα το SHOUTcast server (ενεργοποιήται ανεξάρτητα από το winamp)
Βήμα έκτο, ενεργοποίησα το plygin SHOUTcast μέσω του winamp
Έβαλα τραγούδια στο winamp πάτησα player
Ανοιξα το winamp σε άλλο pc έδωσα την IP μου με την προσθήκη :8000 και άκουσα την μουσική μου (με καθηστέρηση).
Ελπίζω να σε βοήθησα. (οι οδηγίες είναι συνοπτικές)

nikos-b
28-08-07, 02:03
συγνώμη το έκανες αυτό χωρίς να ανιξις τις πορτ από το ρουτερ?? γιατί αν το έκανες αυτό μόνο εσύ άκουγες τον εαυτό σου ..έδωσες σε κανένα φίλο σου την ιπ σου και το 8000 στο τέλος? ασε που την βρήκα την άκρη τελικά δεν ειναι ακριβώς όπως τα λέει αυτός η ιπ που δύνης στο σχέδιο είναι η ιπ του τοπικού σου δικτύου πρέπει να δόσης την ιπ που μπενις στο ιντενρετ..που κα8ε φορά βεβεα αλαζει εκτός και αν έχεις στατικ ιπ..το κακό είναι ότι αυτός που έχει psdn γραμμή σε ακούει διακεκομμένα ..εγώ πχ είχα αλαξει τραγούδι και μια φίλη μου άκουγε το προηγούμενο ακόμα ..δεν ξέρω εκεί αν πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση μήπως και ακουγομε καλύτερα χωρίς διακοπές σε αυτούς που έχουν απλή γραμμή ..επίσης όπως προανέφερα μπήκα στις ρυθμισις του ρουτερ και ανειξα τις πορτ 8000 και 8001.

gsmaster
28-08-07, 18:07
Δεν φταίς εσύ που ο ακροατής με PSTN ακούει διακεκομένα, αλλά η χαμηλή ταχύτητα της PSTN. Πράγματα που μπορούν να γίνουν:
- Ο ακροατής να μην κατεβάζει τίποτα άλλο ούτε καν σελίδες
- Να ρυθμίσεις την εκπομπή σου με χαμηλότερη ποιότητα.

nikos-b
29-08-07, 02:10
εννοείς εκεί που λέει..encoder?το εχω στην χειρότερη περίπτωση συγκεκριμένα mp3 envoder και 24kbs, 22050khz mono. και δεν είχε τίποτε άλλο ανοιχτώ..η κοπελιά που τις είπα να κιταξη.

qaggelos
30-08-07, 12:49
nikos-b Συγνώμη άργησα να σου απαντήσω. Η δοκιμή έγινε στο τοπικό δίκτυο που διαθέτω στο σπίτι, καθώς και σε ένα δίκτυο υπολογιστών στην εργασία μου. Δεν χρειάστηκε να ανοίξω καμία πόρτα στο ρούτερ.

dal_kos
31-08-07, 18:50
Επειδή είχα πειραματιστεί στο παρελθον με το shoutcast, το aac[ή κάπως έτσι] είναι καλύτερο σε ποιότητα απο το mp3 στα ιδια kbps ;)
Οπότε αν έχεις πρόβλημα ποιότητας δοκίμασε κι αυτο

nikos-b
02-09-07, 03:10
δεν γίνετε τίποτα ..αυτή που έχουν psdn γραμμή δεν μπορούν να ακούσουν με τίποτα ..το δοκιμάσαμε και σε άλλο φίλο ..

ilakast
12-11-07, 13:52
ακολουθηστε τις οδηγιες στο http://www.poromenos.org/tutorials/icecast και θα εχετε ευκολα και με τον πιο απλο τροπο ραδιοφωνο. αν κολλησετε καπου ή δε σας δουλεψει, γραψτε το προβλημα σας και μπορω να βοηθησω, εμενα μου δουλεψε