PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός με laser



tlogic
22-08-07, 18:33
έχω κατασκευάσει την εξής κατασκευή http://lookfwd.doit4me.gr/ge99149/electronics/alarm/index.htm το πρόβλημα μου είναι ότι όταν υπάρχει φως πάνω στην "φοτοαντιστασι" έχω στην έξοδο 1.5 volt ενώ όταν δεν πέφτει πάνω τις φως έχω 2 volt καθώς θα έπρεπε σε αυτήν την περίπτωση να έχω 4 volt όπως αναγράφεται τι μπορεί να έχω κάνει λάθος?

GR_KYROS
22-08-07, 22:06
αν όλα τα έχεις κάνει σωστά τότε ίσος φταίει η Φώτο αντίσταση που έβαλες
καλύτερα βαλε Φώτο δίοδο

tlogic
23-08-07, 01:50
Βασικά είχα βάλει μια φωτοδίοδο αλλα δεν έκανε τίποτα. Είτε έριχνα πάνω τις φως είτε όχι δεν άλλαζε τίποτα... οποτε πήγα και πήρα μια φωτό αντίσταση η οποια είναι μη χαρά.. τώρα δε ξέρω μήπως αυτοί στο μαγαζί όταν τους ζήτησα φωτοδίοδο μην μου έδωσαν καμια που να ευαισθητοποιείται με υπέρυθρες... γιατί έμοιαζε με αυτές στα "τιλεκοντρολ" ήταν μπλε. Για να το επιβεβαιώσω πάντως και αυτό ότι δεν είναι για υπέρυθρες, είχα πάρει ένα "τιλεκοντρολ" και πατούσα κουμπιά να δω μήπως και ευαισθητοποιηθεί η δίοδος αλλα και πάλι τίποτα.. μετρούσα και ήταν το ίδιο..σα να μην υπήρχε δίοδος. Εγώ πιστεύω πως κατι παιζει με το chipακι... κατι εκει πρεπει να γινετε λαθος αλλα δεν μπορω να βρω τι. Τώρα η φωτοαντίσταση γιατι να παρουσιάζει πρόβλημα αφού το αναφέρει και αυτός οτί η δίοδος μπορεί να αντικατασταθεί με φωτοαντίσταση.

GR_KYROS
23-08-07, 09:20
Άμα ήταν μπλε και έμοιαζε με τα led είναι Φώτο δίοδος και έχει πολικότητα.

tlogic
23-08-07, 14:46
Άρα μου έδωσαν το σωστό. Πάντος δεν υπήρχε ευαισθητοποίηση αναλογη με τον φωτισμό. Δοκιμασα και κ την συνδεσα αναποδα αλλα και παλι τπτ. Επίσης την δοκιμασα σε όλο το εύρος της ρυθμιζόμενης αντίστασης αλλα και πάλι τπτ μέχρι που έβαλα την φωτοαντίσταση και όλα οκ.

mjoebar
28-12-09, 17:32
προσπαθησα να φτιαξω την ιδια κατασκευη αλλα και σε μενα παρουσιαζεται το ιδιο προβλημα. και με φωτισμο αλλα και χωρις στην φωτοαντισταση η εξοδος ειναι σταθερα 4 V.
προσπαθω να μηδενισω την εξοδο οταν υπαρχει φωτισμος απο το πολύστροφο τρίμερ αλλα δεν αλλαζει κατι.

αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα πολυ... στην πρωτη μου κατασκευη απο αυτο το φορουμ.

sokos4
29-12-09, 02:47
εγω το έχω κάνει και δουλεύει μια χαρα αλλα με ποτενσιόμετρο των 470Κ κ όπως και εσείς με φωτοαντίσταση.
ξανακοιτάξτε το κύκλωμα προσεκτικά κατι θα έχει ξεχαστεί..

P@s@ris!
29-12-09, 03:21
Το κύκλωμα δουλεύει άψογα....δοκιμασμένο...οπότε τσέκαρε μήπως υπάρχει κάπου λάθος...ή αν ειναι κάτι καμένο...