PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιασμος τυπωμενου



johny16
26-08-07, 13:09
καλημερα παιδια εχω την εξης απορια πως σχεδιαζουμε μια πλακετα οχι οτι δεν ξερω αλιμονο αλλα στο τει που μας βαλανε να κανουμε μια κατασκευη μου βγηκε τελιως αναποδα και η κατασκευη μου πηρε 0 ωστοσο εχω δει πολλα τυπωμενα και ακριβως διπλα απο αυτα το πως θα τοποθετηθουνε τα εξαρτηματα.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε με ποια λογικη θα το σχεδιασω?
υποψιν ειμαι 1ο ετος και δεν εχουμε σχεδιασει με υπολογιστη ολα ειναι με το χερι!

kopla
26-08-07, 13:34
Αρχικά, κάνε το κείμενο πιο ευανάγνωστο.. μην τα λες μονορούφι :shock:

Εντάξει για το σχεδιασμό της PCB, πως θα γίνει τυπωμένο? Με εκτύπωση σε διαφάνεια, σε press 'n peel ???

tasosmos
26-08-07, 13:50
Αν καταλαβα καλα σου βγηκε αναποδα η πλακετα, δηλαδη οι διαδρομοι απο την πλευρα που μπαινουν κανονικα τα εξαρτηματα?

Αν εννοεις αυτο αρκει να φτιαξεις ενα ανεστραμενο (mirrored) σχεδιο ή να χρησιμοποιησεις το ιδιο απο την αναποδη μερια αλλα ετσι μαλλον θα βγει λιγο χειροτερη η πλακετα.
Οταν σχεδιαζεις ή εκτυπωνεις το σχεδιο του τυπωμενου πρεπει να κοιτας ωστε να εχουν σωστο προσανατολισμο οι διαδρομοι.

johny16
26-08-07, 14:46
οχι οχι θελω να πω οτι ενω σχεδιαζα την πλακετα στο ΧΕΡΙ τα ποδαρακια του ολοκληρωμενου πχ ηταν αναποδα δλδ εκει που ηταν να βαλω τα εξαρτηματα στο 1 ποδαρακι εμπεναν στο 4.

manos_3
26-08-07, 17:41
Αχ ρε Γιάννη,και εγώ το ίδιο! :cry: :roll: :roll: :cry:

kopla
26-08-07, 17:54
Μάλλον φταίει ο καπνός στην ατμόσφαιρα ...
Πες το αλλη μία γτ δεν κατάλαβα πιο είναι το πρόβλημα. :oops:

manos_3
27-08-07, 12:13
Ξαναπές το ρε Γιάννη!

eebabs2000
27-08-07, 17:23
Αυτό που λέτε με το ολοκληρομένο συμβαίνει για το λόγο που είπε ο tasosmos παραπάνω. Δηλαδή πρέπει να βάλετε ανάποδα τη διαφάνεια πάνω στη συσκευή εμφάνισης απ' ότι την είχατε βάλει (mirrored δηλαδή)

Nemmesis
27-08-07, 18:32
ρε guys τι ειναι αυτα που λετε? το παιδι σας λεει οτι σχεδιαζει την πλακετα με το χερη με μαρκαδορο... εσεις δεν κανατε ποτε τετοια πλακετα?... λοιπον κοιτα τι θα κανεις... αντι τα μετρας τα ποδαρακια κανονικα οταν κανεις πλακετα θα τα μερτας αναποδα... καλητερα θα καταλαβεις τι εννοω στην εικονα...φαντασου καθως κοιτας την εικονα με το πρασινο φοντο πως βλεπεις την πλακετα απο την μερια του χαλκο και το ολοκληρομενο θα μπει απο την πισω μερια της οθονης... επλιζω να σε βοηθεισα

kopla
27-08-07, 19:53
Yep

το θέμα είναι ποια μεριά βλέπεις. Εγώ που σχεδιάζω σε CAD , βλέπω πάντα το ssTop layer. Επειδή κατά το σχεδιασμό η πλακέτα είναι "διαφανής", τους αγωγούς στο botton layer (για ss πλακέτα/1 στρώμα) τους εκτυπώνω mirrored. Για τα σχέδια στο χέρι, καλύτερα είναι να σχεδιάσεις σε διαφάνεια/ριζόχαρτο.

johny16
28-08-07, 12:03
νομιζω οτι καταλαβα οταν θα σχεδιαζω πανω στην διαφανεια θα το σχεδιασω αναποδα ετσι ωστε οταν θα εμφανιστει πανω στην πλακετα και την γυρισω απο την αλλη να ειναι κανονικα. σωστα?

υγ:ευχαριστω για την βοηθεια

eebabs2000
28-08-07, 12:59
Επειδή το 80% των πλακετών τις κάνω με το χέρι, σου λέω το εξής απλό για να μη πεδεύεσαι... Σχεδίασε επάνω στη διαφάνεια κανονικά (όπως φαίνεται στη πρώτη εικόνα) τοποθέτησέ τη κανονικά επάνω στη συσκευή εμφάνισης και πάνω στη διαφάνεια βάλε τη πλακέτα με το χαλκό να κοιτάει προς τα κάτω. Έτσι θα βγει κανονικότατα. Δε χρειάζεται καν να το φανταστείς ανάποδα.

johny16
28-08-07, 14:02
δεν χρειαζεται να το φανταστω αναποδα ειπες ναι αλλα εγω δεν εχω μηχανιμα για εμφανιση μια λαμπα ατμων εχω για εμφανιση οταν λες να βαλω απο κατω τον χαλκο τι εννοεις? sorry για το πργηξημο παιδια αλλα απο αυτο το πραμα επαθα μεγαλη ζημια και καταλαβενετε!

eebabs2000
28-08-07, 14:29
Η συσκευή εμφάνισης που έχω είναι ένα κουτί το οποίο περιέχει 2 λάμπες UV και επάνω σκεπάζεται με ένα τζάμι. Πάνω στο τζάμι τοποθετώ τη διαφάνεια με την κανονική όψη των εξαρτημάτων και πάνω στη διαφάνεια τοποθετώ τη πλακέτα με τη μεριά του χαλκού προς τη διαφάνεια... έτσι απλά!!!

Nemmesis
28-08-07, 15:13
eebabs2000 απο οτι καταλαβα ο φιλος ο johny16 σχεδιαζει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πανω στον χαλκο με μαρκαδορο.... ετσι οπως τους εδειξαν στο τει... και ο ξαδερφος μου που ηταν στο τει κοζανης και εκανε κανα 2 πλακετες με το χερι της εκανε κατευθειαν πανω στον χαλκο... μην τον μπλεκεις τον φιλτατο johny16 με φοτοευεσθητες, απο μονος θα καταλαβει αν χρειαζετε κατι καλητερο. το λεω γιατι δεν αξιζει να αγοραζεις λαμπες τσαμια κτλ για 1-2 πλακετες που θα κανει για τις εργασιες στο τει του...

tasosmos
28-08-07, 19:58
Μα αφου γραφει οτι εχει λαμπα ατμων υδραργυρου προφανως μιλαει για φωτοευαισθητη...
Σχεδιαση κατευθειαν πανω στον χαλκο πλεον δεν νομιζω πως αξιζει τον κοπο, εχεις πολυ χαμηλοτερη ποιοτητα, χρειαζεται περισσοτερη δουλεια και δεν εχει μεγαλη διαφορα κοστους.

eebabs2000
29-08-07, 13:16
eebabs2000 απο οτι καταλαβα ο φιλος ο johny16 σχεδιαζει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πανω στον χαλκο με μαρκαδορο.... ετσι οπως τους εδειξαν στο τει... και ο ξαδερφος μου που ηταν στο τει κοζανης και εκανε κανα 2 πλακετες με το χερι της εκανε κατευθειαν πανω στον χαλκο... μην τον μπλεκεις τον φιλτατο johny16 με φοτοευεσθητες, απο μονος θα καταλαβει αν χρειαζετε κατι καλητερο. το λεω γιατι δεν αξιζει να αγοραζεις λαμπες τσαμια κτλ για 1-2 πλακετες που θα κανει για τις εργασιες στο τει του...

Συγνώμη αλλά δε το είχα καταλάβει αυτό. Νόμιζα με φωτοευαίσθητη δουλεύει. Kαι μεις στο ΤΕΙ έτσι δουλεύουμε. Όμως θα σου έλεγα αυτό που είπε ο φίλος tasosmos!


Μα αφου γραφει οτι εχει λαμπα ατμων υδραργυρου προφανως μιλαει για φωτοευαισθητη...
Σχεδιαση κατευθειαν πανω στον χαλκο πλεον πλεον δεν νομιζω πως αξιζει τον κοπο, εχεις πολυ χαμηλοτερη ποιοτητα, χρειαζεται περισσοτερη δουλεια και δεν εχει μεγαλη διαφορα κοστους.

ALAMAN
02-09-07, 01:20
Εγώ όταν φτιάχνω τυπομένα κυκλώματα πάντα κρατάωτα εξαρτήματα μπροστά μου και μία
διάτρητη πλακέτα για να υπολογίζω της αποστάσεις και τη σωστή πολυκότητα και αρίθμιση των πυκνωτών και ολοκληρωμένων.
Ύστερα εκτυπώνω το κύκλωμα πρώτα σε χαρτί και τοποθετώ τα εξαρτήματα πάνω σε αυτο για να ελέγξω τις αποστάσεις
και το άν είναι ικανοποιητηκό το μέγεθος της πλακέτας. Μετά το εκτυπώνω κανονικά σε διαφάνεια. :D

Chris Valis
02-09-07, 01:53
eebabs2000 απο οτι καταλαβα ο φιλος ο johny16 σχεδιαζει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πανω στον χαλκο με μαρκαδορο.... ετσι οπως τους εδειξαν στο τει...

Καλά σοβαρά μιλάτε; Τέτοια παπαριά δερνει το ΤΕΙ;

gsmaster
02-09-07, 12:17
...
Καλά σοβαρά μιλάτε; Τέτοια παπαριά δερνει το ΤΕΙ;
Και πού 'σαι ακόμα......

Lykos1986
02-09-07, 14:17
...Καλά σοβαρά μιλάτε; Τέτοια παπαριά δερνει το ΤΕΙ;

Πάλι καλά μπορείς να πεις! Πριν ενάμιση χρόνο δεν έκαναν ούτε αυτό!!!

PS: Αν δεν κάτσεις να μάθεις μόνος σου… το ΤΕΙ ελάχιστα πράγματα θα σου δώσει… :(

ALAMAN
02-09-07, 16:11
Με μαρκαδόρο :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :?: :?: :shock: :shock:
Αυτός ο τρόπος είναι πανάρχαιος.
Και τους Η/Υ τι τους έχουνε;

PCMan
02-09-07, 17:31
Και τους Η/Υ τι τους έχουνε;
Καλά, πως νομίζεις ότι παίζουν πασιένζα?
Με κανονική τράπουλα μήπως? :lol:

kostas30
03-09-07, 01:16
Sprint-Layout.v4.0 οποιος το θελει να δωσει email να του το στειλω :wink: :wink: :wink:

tasosmos
03-09-07, 17:24
Εχει κυκλοφορησει και το 5.0 με μερικες βελτιωσεις. :wink:

ALAMAN
04-09-07, 10:27
Sprint-Layout.v4.0 οποιος το θελει να δωσει email να του το στειλω :wink: :wink: :wink:
Εγώ θέλω το Sprint-Layout v4.0!!! :o :D
Το έψαχνα εδώ και καιρό...
Όποτε ευκαιρείς στείλτο μου :wink:
Το email μου είναι διαθέσιμο για όλους. alaman8@gmail.com

antonis
04-09-07, 11:51
κωστα και στο psantonis@msn.com αν μπορεις

babisko
04-09-07, 17:10
Γιατί τόση εμμονή στην έκδοση 4 ρε παιδιά, την στιγμή που κυκλοφορεί η 5;
Τι είναι αυτό που σας κάνει να προτιμάτε την 4 από την 5, αφού σαν πιο νέα έκδοση θα έχει και περισσότερες βελτιώσεις - δυνατότητες;

NUKE
04-09-07, 18:16
και εγω το θελω αν μπορεις kostas30.Σε ευχαριστω...

Και μηπως εχει καποιος διαφορα εξαρτηματα για τα προγραμματα?

ALAMAN
04-09-07, 18:25
Γιατί τόση εμμονή στην έκδοση 4 ρε παιδιά, την στιγμή που κυκλοφορεί η 5;
Τι είναι αυτό που σας κάνει να προτιμάτε την 4 από την 5, αφού σαν πιο νέα έκδοση θα έχει και περισσότερες βελτιώσεις - δυνατότητες;
Απο τότε που βγήκε το 4 το έψαχνα και δεν το έβρισκα με τίποτα...
Επομένως το 5 πώς θα το βρώ; :lol:
Εφόσον το έχει και ο φίλος μας ο kostas30 ας το στείλει :wink:
Το έχω δοκιμάσει απο Demo, μπορείς να κάνεις τα πάντα εκτος απ το να αποθηκεύεις ή να εκτυπώσεις. Τα βασικότερα δηλαδή :P

kxrem
04-09-07, 22:03
Φίλε Κώστα αν σου είναι ευκολο στείλε και στο kxrem@hotmail.com
Ευχαριστώ πρακαταβολικά!

babisko
05-09-07, 07:26
Παιδιά, υπάρχει και η έκδοση 5, με τις "ίδιες δυνατότητες". όπως το 4 που αναφέρει και ο ALAMAN παραπάνω. Όποιος ενδιαφέρεται, για περισσότερα ΠΜ.

ALAMAN
22-09-07, 22:50
Παιδιά τί έγινε με το Sprint-layout V4.0;
Δεν έλαβα κανένα email... :(
Το περιμένω ανυπόμονα, να σχεδιάσω κι ένα κύκλωμα που θέλω! :D

ALAMAN
22-09-07, 23:20
:shock: :D :!: :o
Μόλις βρήκα το Sprint Layout 5.0 στο internet απο torrent σε Demo έκδοση μαζί με patch :D :D :D
Είναι γύρω στα 5MB :o
Εκ πρώης όψεως μου φένετε πολύ καλό... :!:
Το έστειλα στα email σας για να το δοκιμάσετε! (antonis, NUKE, kxrem)
Όποιος άλλος ενδιαφέρετε ας δόσει email :D

Nemmesis
23-09-07, 01:20
δεν το στελνεις και σε μας ALAMAN?

NUKE
23-09-07, 01:55
οκ.Τωρα το ειδα το μνμ και παω να το κοιταξω.Σε ευχαριστω

hlektrologos000
23-09-07, 02:48
:shock: :D :!: :o
Μόλις βρήκα το Sprint Layout 5.0 στο internet απο torrent σε Demo έκδοση μαζί με το................

νομιζω δεν ειναι παρανομο να επικολησεις εδω την διευθυνση...... torrent

ας περιμενουμε να μας πει και καποιος admin.

gsmaster
23-09-07, 11:20
:shock: :D :!: :o
Μόλις βρήκα το Sprint Layout 5.0 στο internet απο torrent σε Demo έκδοση μαζί με το................

νομιζω δεν ειναι παρανομο να επικολησεις εδω την διευθυνση...... torrent

ας περιμενουμε να μας πει και καποιος admin.



Παρακαλώ μόνο μέσω ΠΜ.
Ευχαριστώ.

NUKE
23-09-07, 11:31
Ειναι Demo οποτε δεν πρεπει να ειναι παρανομο.

Παμτως το δοκιμασα και μου αρεσει πολυ.Κυριως γιατι χρησιμοποιουσα το 3 και τωρα εχει πολυ περισσοτερα εξαρτηματα και καποιες επιλογες που δεν ειχε το αλλο.

Θα ψαχτω να το 'ψωνισω' απο πουθενα...

kostas30
23-09-07, 11:42
http://rapidshare.com/files/57627172/Sprint-Layout.v4.0.Multilingual.WinALL.Cracked.READ.NFO.D ateCode.110504-DVT.rar.html

ALAMAN
24-09-07, 12:52
Ειναι Demo οποτε δεν πρεπει να ειναι παρανομο.

Παμτως το δοκιμασα και μου αρεσει πολυ.Κυριως γιατι χρησιμοποιουσα το 3 και τωρα εχει πολυ περισσοτερα εξαρτηματα και καποιες επιλογες που δεν ειχε το αλλο.

Θα ψαχτω να το 'ψωνισω' απο πουθενα...

Είναι σε Demo έκδοση αλλα με το patch γίνετε κανονική έκδοση, δηλαδή μπορείς να αποθηκεύσεις και να εκτυπώσεις το σχέδιο σου.


νομιζω δεν ειναι παρανομο να επικολησεις εδω την διευθυνση...... torrent
Φίλε μου το πρόβλημα είναι οτι δεν θυμάμαι απο ποιά διέυθυνση κατέβασα το αρχείο torrent :lol: :lol: :lol:
Χάρηκα τόσο πολύ που βρήκα μια νεότερη έκδοση του Sprint Layout διότι καθώς έψαχνα, έψαχνα για το 4 και όχι το 5, και κατα
τύχη έπεσα πάνω στο 5 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φυσικά το βρήκα στο google :)

Xarry
18-07-09, 10:23
Ε τι τοπικ παω και ξεφαβω ο ανθρωπος με τις αποριες μου.
Λοιπον εστω οτι θελω να σχεδιασω ενα κυκλωμα ωστε με την μεθοδο press n' peel η καποια αλλη να το υλοποιησω.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ιδεα πως να το σχεδιασω:crying::crying: