PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυσχηση Σηματος με BC548 και BC558



joke
26-08-07, 17:54
ενα bc548 θα μπορουσε να συνδιαστει με ενα bc558 για να ενυσχηθει ενα σχετικα αδυναμο ηχητικο σημα καλυτερα αποτι θα γινοταν με ενα μονο bc548?η το bc558 ειναι ακαταληλο για τη συγκεκρημενη εργασια.

kopla
26-08-07, 19:31
Να συνδυαστεί δλδ πώς? Έχεις κάποιο κύκλωμα ?
Μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να ψάξεις στο internet για audio amplifers (με τελεστικούς)

ggr
26-08-07, 20:42
Αφου το ενα ειναι ΝΡΝ και το αλλο ΡΝΡ μπορουν να συνδυαστουν σε κυκλωμα συμπληρωματικης συμμετριας (push pull) το οποιο εχει μεγαλη ενισχυση ισχυος αντιθετα απο ενα κυκλωμα με ενα μονο τρανζιστορ.

chip
27-08-07, 10:17
Αφού το σήμα είναι ασθενές (σε πλάτος υποθέτω) δεν θέλει ενίσχυση ισχύος αλλά ενίσχυση τάσης οπότε θέλει προενισχυτή (δηλαδή μόνο bc548)

eebabs2000
27-08-07, 17:30
Δώσε το πλάτος του σήματος που έχεις και τι θες να οδηγήσεις π.χ μεγαφωνάκι, τελικό ενισχυτή κτλ, να σου πούμε ακριβώς!

Τρελός Επιστήμονας
27-08-07, 18:31
Αν καίγεσαι φίλε μου joke να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τα προαναφερθέντα τρανζίστορ, ορίστε ένα σχέδιο που τα περιλαμβάνει. Μπορείς να μεταβάλεις λίγο την αντίσταση του 1ΜΩ ώστε η τάση στο συλλέκτη του πρώτου τρανζίστορ να είναι ακριβώς η μισή της τάσης τροφοδοσίας. Δοκίμασε το και γράψε μας τα αποτελέσματα.
:idea:

bistol4
13-11-08, 14:24
Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει πως δουλευει το κύκλωμα με το BC548 και BC558 που εχς επισυναψει??Τρελε επιστήμονα εσυ μάλλον θα ξέρεις..
Οποιος μπορει να βοηθησει διοτι ειναι SOS

Τρελός Επιστήμονας
13-11-08, 17:59
Το κύκλωμα αυτό είναι ταλαντωτής και λειτουργαί σαν βομβητής. Τα δυο τρανζίστορ είναι σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού και το καθένα προκαλεί μια στροφή φάσης 180 μοιρών, συνολικά 180+180=360 μοίρες και τα δύο. Οπότε η είσοδος (βάση του Q3) και η έξοδος (συλλέκτης του Q4) είναι σε φάση. Μέσω του πυκνωτή C10 και της αντίστασης R11 γίνεται θετική ανάδραση και το κύκλωμα ταλαντώνει σε ακουστική συχνότητα η οποία ακούγεται από το μεγάφωνο. Οι δίοδοι D5 και D6 αποτελούν μια πύλη OR. Αν από οποιαδήποτε είσοδο της OR έρθει λογικό 1 (θετική τάση) τότε το κύκλωμα πολώνεται ορθά και ταλαντώνει και ακούγεται ήχος. Αν και στις δυο εισόδους έχουμε λογικό 0 (μηδενικά τάση) τότε έχουμε αποκοπή και το κύκλωμα δεν ηχεί. Οι αντιστάσεις που βρίσκονται μετά τις διόδους ρυθμίζουν την πόλωση και συνεπώς επιδρούν στην ένταση και, εν μέρει στη συχνότητα του ήχου.
Και κάτι άλλο: Το προηγούμενο κυκλωματάκι μου με τα BC548,558 έχει ένα λαθάκι, τώρα το πρόσεξα γιατί έκανα το σχέδιο βιαστικά και δεν το δοκίμασα στο breadboard. Αν βρω χρόνο, θα το διορθώσω. Βασικά το δεύτερο τρανζίστορ πρέπει να είναι επίσης BC548 και ο εκπομπός με το συλλέκτη να αντιμετατεθούν. Επίσης, και τα δυο είναι NPN, οπότε το σύμβολο του δεύτερου τρανζίστορ είναι ίδιο με του πρώτου. Συγνώμη για όσους ταλαιπώρησα άδικα...