PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούρια κυκλώματα



Τρελός Επιστήμονας
29-08-07, 16:28
Αγαπητοί διαχειριστές,

τόσα και τόσα κυκλώματα προτείνονται ή ανεβαίνουν από τα μέλη. Βάλτε και κανένα στο Forum "Κυκλώματα"!

gsmaster
29-08-07, 18:39
πχ ?

Αν αυτός που τα ανέβασε είχε σκοπό να περαστεί το κύκλωμά του στα "κυκλώματα" καλό είναι να στείλει ένα PM σε μένα ή στον gRooV για να πράξουμε αναλόγως.

Επί της ευκαιρίας να αναφέρω ότι τα κυκλώματα που μπαίνουν πρέπει να είναι δοκιμασμένα, να έχουν μια μικρή περιγραφή, ευανάγνωστο θεωρητικό σχέδιο σε ηλεκτρονική μορφή και αν υπάρχει και τυπωμένο ακόμα καλύτερα.

PCMan
29-08-07, 20:07
Αν δω κάτι απο άλλη σελίδα και το φτιάξω, μπορώ να το βάλω στα κυκλώματα?

gsmaster
30-08-07, 00:03
Εφόσον δεν έχει πρόβλημα η πηγή σου να επαναδημοσιεύσεις την κατασκευή τους. ναι

Βασικά οι χρήστες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν στην ενότητα κυκλώματα, θα το βάλεις κάπου σε ένα ποστ στην μορφή που είναι τα κυκλώματα και στείλε μου ΠΜ να το δώ.

NUKE
30-08-07, 00:32
Οκ, θα το ψαξω και εγω σιγα σιγα το θεμα να ανεβασουμε μερικα ακομα....Οπως για παραδειγμα ο ενισχυτης με το STK...

PCMan
30-08-07, 15:25
gsmaster πως θα το καταλάβω αυτό?
Πές ότι βρήκα ένα σχέδιο στο γούγλη και το έφτιαξα ή ένα σχέδιο απο το electronics-lab ή βρήκα κάπου το θεωρητικό και έχω φτιάξει το τυπομένο, ποιον θα ρωτήσω απο απο κει? Η δεν θα ρωτήσω?

NUKE σωστός ;)
Θα βοηθήσω κι εγώ γιατι το φορουμ "κυκλώματα" είναι λίγο φτωχο..
Μολις βρω χρόνο θα ανεβάσω κάτι.

gsmaster
30-08-07, 19:42
Θα στείλεις e-mail στον διαχειριστή της σελίδας κάπου θα έχει ένα μαιλ δεν μπορεί.

PCMan
31-08-07, 02:01
Αχα. Απο datasheet δεν χρειάζεται έτσι?

NUKE
31-08-07, 03:10
Ρε παιδια, χαλαρωστε.Πολλα απο τα κυκλωματα του electronics-lab για παραδειγμα ειναι ηδη κλεμμενα απο αλλου.Δεν νομιζω οτι θελει και τοση φασαρια.Ενταξει, δεν λεω σε ολα αλλα σε καποια κυκλωματακια απλα δεν χρειαζεται να παιρνουμε αδεια.Η για παραδειγμα δεν νομιζω οτι χρειαζεται αδεια για ενα κυκλωμα με το STK απο τη στιγμη που η ιδια η εταιρεια δινει κυκλωμα και απλα μπορει καποιος να εχει προσθεσει 2 αντιστασεις και εναν πυκνωτη...

Παρολα αυτα, κατανοω οτι μπορει να εχετε εσεις καποιο προβλημα, το οποιο εχω την εντυπωση πως λυνεται απλα και μονο αν δωσουμε το link της πηγης.

Nemmesis
31-08-07, 16:31
συμφωνω μαζι σου nuke... τι λετε εσεις οι μεγαλοι του site?

gsmaster
31-08-07, 18:38
Ένα απλό κύκλωμα του οποίο το κύκλωμα υπάρχει σε datasheet ή σε application note Οκ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βασικότερη προυπόθεση πάντα είναι να είναι δοκιμασμένο το κύκλωμα ότι δουλεύει αξιόπιστα, και αν το φτιάξει και κάποιος άλλος θα δουλέψει.

Το electronics lab μπορεί να έχει ποσότητα, αλλά δεν έχει ποιότητα. Λίγα είναι τα κυκλώματα που αξίζουν. Γι αυτό και απο την αρχή του site θέσαμε σαν στανταρ τα κυκλώματα να είναι το δυνατόν δοκιμασμένα και λειτουργικά.

PCMan
31-08-07, 19:18
Ναι αλλα και εδω κάποια δεν δουλεύουν σωστά και θέλουν μετατροπες για να δουλέψουν, τις οποίες ένας άσχετος όπως εγώ, δεν μπορεί να τις κάνει...

NUKE
01-09-07, 03:07
Δεν νομιζω οτι δεν δουλευουν καλα.πες αυτα τα κυκλωματα που εννοεις.

PCMan
01-09-07, 15:03
πχ. αυτό http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=442 .
Δες εδώ http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=45971#45971

Τεσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

gsmaster
01-09-07, 16:07
Ναι αυτό και μερικά άλλα κυκλώματα είναι απο πολύυυυυυυ παλιά ακόμα απο το παλιό site και έχουν μείνει. Πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα.

gRooV
02-09-07, 18:35
Για να "ανέβει" ένα κύκλωμα δεν αρκεί απλά μία φωτογραφία, αλλά χρειάζεται περισσότερη δουλεία... περίληψη, κάποιο κειμενάκι για την περιγραφή λειτουργίας και φυσικά παρατηρήσεις, κάτι σαν ολοκληρωμένο άρθρο. Εχουν να μπουν αρκετούς μήνες κυκλώματα στην συγκεκριμένη ενότητα. Εχουμε ζητήσει κατά καιρούς κάποιους να ετοιμάσουν κυκλώματα να προσθέσουμε αλλά ελάχιστοι αποκρίθηκαν. Βασικά εγώ είμαι κατά της ενότητας λόγω του ότι υπάρχουν άπειρα κυκλώματα στο ίντερνετ και δεν λέει κάτι να έχουμε 1-2 συγκεκριμένα. Δηλαδή να μείνει μόνο forum συζήτησης περί κυκλωμάτων.