PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC Simulator



GREG1
06-09-07, 00:12
Καλησπέρα

Μπορείτε να με βοηθήσετε στην αναζήτηση κάποιου προγράμματος για εξομοίωση PLC ;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-09-07, 08:08
Μάλλον ενοείς ένα software για προγραμματισμό plc που να έχει και εξομοίωση λειτουργίας προγράμματος χωρίς την ύπαρξη του plc. Αν ναι τότε το πρόγραμμα της telemecanique για το plc Zelio σου κάνει. Το Zelio soft.

GREG11
10-09-07, 23:20
Κάτι τέτοιο έψαχνα. thanks !

Αν και δεν το έχω ξαναδουλέψει θα το ψάξω ομως.

lcharal
16-04-13, 12:01
Υπάρχουν κάποιες οδηγίες, ή manual, για την εκμάθηση και χειρισμό του παραπάνω προγράμματος? Αν υπάρχουν, που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο???

sakis apos
19-04-13, 18:41
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον πρόγραμμα

Υ.Γ . Με ολίγη προσπάθεια θα βρεις και την φουλ έκδοση στο διαδίκτυο

http://www.thelearningpit.com/lp/logixpro.html

43096

vasilllis
20-04-13, 19:06
Υπάρχουν κάποιες οδηγίες, ή manual, για την εκμάθηση και χειρισμό του παραπάνω προγράμματος? Αν υπάρχουν, που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο???
για τα προγραμματα βασικες δοηγιες μονο.της siemens to προγραμμα(και το zelio αν θυμαμαι καλα) εχεις πληροφοριες πολλες στο help του.
Αυτο που καταλαβαινω εγω ομως ειναι οτι δεν ξερεις την γλωσσα προγραμματισμου ladder -fdb???
kανε μια αναζητηση θα βρεις πολλες πληροφοριες.

katebase ayto http://www.automation.siemens.com/mcms/programmable-logic-controller/en/logic-module-logo/demo-software/pages/default.aspx#Demo_software

θα σε βοηθησει πολυ.Μοναδικο θεμα του σαν demo ειναι οτι δεν εχεις δυνατοτητα να το περασεις σε plc.

robotakias
02-05-13, 13:31
Για να βοηθήσω και το συνάδελφο, ο προγραμματισμος του PLC δεν είναι μόνο επαφές ανοιχτές-κλειστές. Αν δεις το πρόγραμμα ενός αυτοματισμού που ελέγχεται απο PLC, μέσα σε αυτό γίνονται υπολογισμοί, παίζεις με καταχωρητές, λήψη αναλογικών δεδομένων και επεξεργασία τους, επικοινωνίες (π.χ. Profibus, Profinet, MPI και άλλα πολλά), πρέπει να ξέρεις την χαρτογράφηση της μνήμης του PLC που χρησιμοποιείς κτλ. Είναι σαν ένας μικροελεγκτής σε μεγάλο μέγεθος. Σε περιπτώσεις υπολογισμών π.χ. είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τη γλώσσα STL αντί LAD-FBD γιατί σου δίνει δυνατότητες που με τις άλλες δεν μπορείς να κάνεις.
Αν έχεις την δυνατότητα θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα PLC για να μπεις καλύτερα στη φιλοσοφία του προγραμματισμού. Εύχομαι καλή εκμάθηση. Και για να μην παρεξηγηθώ και να προλάβω όποιον βιαστεί να βγάλει συμπέρασμα, δεν εννοώ να αγοράσεις το PLC που έχω βάλει σε μια αγγελία εδώ στο φόρουμ. Απλά εμένα όταν πρωτοασχολήθηκα επαγγελματικά με τα PLC, με βοήθησαν και τα PLC στη δουλειά μου και το PLC το οποίο αγόρασα και είχα σπίτι. Αυτα!