PDA

Επιστροφή στο Forum : PID έλεγχος θερμοκρασίας+ρύθμιση στροφών DC κινητήρα με PWM



kopsas
11-09-07, 20:10
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας! Πρέπει να τοποθετήσω σε ένα PLC ένα RTD PT100, με το οποίο θα κάνω έλεγχο θερμοκρασίας περιβάλλοντος και ρύθμιση στροφών ενός DC κινητήρα των 12V με χρήση PWM, έτσι ώστε αν θερμάνω με έναν αναπτήρα για παράδειγμα το PT100, ανάλογα με την θερμοκρασία, να ανεβαίνουν οι στροφές του κινητήρα ο οποίος θα λειτουργεί σαν ανεμιστήρας κ θα ψύχει επαρκώς το PT100. Ο PID έλεγχος και η ρύθμιση στροφών του κινητήρα, με χρήση PWM, θα γίνεται μέσω προγράμματος σε γλώσσα LADDER. Τα PLC που διαθέτω είναι ένα Modicon TSX Micro 3722 με δύο κάρτες, μία ψηφιακή, την TSX DMZ 28DR και μία αναλογική, την TSX AEZ 802. Θα μπορέσω να κάνω κάτι με την αναλογική κάρτα που έχω, ή μήπως θα χρειαστεί να αγοράσω την TSX AEZ 414?? Το δεύτερο PLC που έχω στη διάθεση μου είναι ένα SIEMENS S7-200!Κάθε συμβουλή και βοήθεια είναι δεκτή!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

DT200
11-09-07, 20:31
Από PLC δεν ξέρω αλλά για αυτό που θέλεις θα πάει χαμένο το PLC και είναι και ακριβό !
Εγώ θα το έκανα με PIC ή θα έφτιαχνα ένα “τροφοδοτικό “ πού η έξοδος του θα ήταν εξαρτημένη από την τάση του PT100 .

Αν σε ενδιαφέρει τα ξανά λέμε :wink:

kopsas
11-09-07, 23:16
Δυστυχώς το project που θα κάνω, πρέπει να γίνει με PLC!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
12-09-07, 09:35
Αν δεν έχεις περιορισμό στην μάρκα του plc χρησιμοποίησε ένα Zelio. Το μοντελο SR3XT43BD νομίζω έχει αναλογικές εισόδους και εξόδους. Για software δες εδώ: http://www.schneider.co.uk/internet/pws/pws.nsf/luAllByID/681C8872B68F0D178025710300497CDC?open . Εχει και simulation χωρίς να χρειάζεται να έχεις plc.

kopsas
12-09-07, 11:07
Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε ΠΕΤΡΟ Κ.! Θα το έχω στα υπόψιν μου και το Zelio γιατί απ' ότι ξέρω είναι και σχετικά φθηνό. Θα κοιτάξω να βγάλω κάτι και με το simulation του. Αν γινόταν όμως και με αυτά που έχω θα ήταν καλό. Τέλος πάντων! Δεν θα κολλήσουμε εκεί!
Έχει κανείς καμία ιδέα για το κύκλωμα που πρέπει να συνδεσμολογήσω, έτσι ώστε να μπορέσω να συνδέσω το κινητηράκι μου??
Το PT100 μπορώ να το συνδέσω απευθείας μόνο σε αναλογικές εισόδους 0-10V ή και σε εισόδους των 0-20mA ή 4-20mA, με κάποιο κατάλληλο κύκλωμα ή με κάποιον transmitter??

jvourv
12-09-07, 17:46
Ακόμη και αν καταφέρεις να διαβάσεις τις αναλογικές τιμές του αισθητηρίου δε μπορείς να οδηγήσεις από το PLC τον κινητήρα σου. Τα PLC έχουν εξόδους ρελαί τα οποία φυσικά δεν τα χρησιμοποιούμε με PWM σήματα. Λογικά σκέψου το. Είναι δυνατόν να ανοιγοκλείνεις ένα ρελαί(=μηχανικός διακόπτης) με συχνότητα 500 φορές το δευτερόλεπτο;
Θα σου συνιστούσα κι εγώ τη λύση που σου πρότεινε ο φίλος DT200. Με τον Α/D του μικροελεγκτή θα διαβάσεις την αναλογική τιμή που θα σου δώσει το PT100, θα τη συγκρίνεις με την επιθυμητή και το εύρος της διαφοράς θα καθορίζει το Duty Cycle του PWM. Έτσι απλά φτιαχνεις το λεγόμενο P Control.
Αν πάντως πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις PLC τότε για την οδήγηση του κινητήρα θα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ηλεκτρονική λύση με κάποιον PWM driver ο οποίος θα ελέγχεται από μια έξοδο on/off από το PLC. Έτσι αποφεύγεις τη χρήση μικροελεγκτή και "το μυαλό" της εφαρμογής θα είναι το PLC αλλά δε θα έλεγα ότι αποτελεί ορθόδοξη λύση.


Φιλικά,
Γιάννης

kopsas
13-09-07, 02:22
Το καταλαβαίνω αυτό που μου λες jvourv και είναι απόλυτα σωστό!Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή σου!Θα κάνω μία δοκιμή με ένα ηλεκτρονικό ρελέ και με ένα κύκλωμα που μου πρότεινε ένας φίλος και αν δεν γίνει κάτι και με αυτό αναγκαστικά θα πάω σε έναν PWM driver!
Και πάλι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-09-07, 08:16
Ακόμη και αν καταφέρεις να διαβάσεις τις αναλογικές τιμές του αισθητηρίου δε μπορείς να οδηγήσεις από το PLC τον κινητήρα σου. Τα PLC έχουν εξόδους ρελαί τα οποία φυσικά δεν τα χρησιμοποιούμε με PWM σήματα. ...

Υπάρχουν PLC με εξόδους αναλογικές τρανζίστορ και οχι μόνο ρελε, όπως Zelio που ανέφερα

Φιλικά Πέτρος

kopsas
13-09-07, 20:37
Απ' ότι είδα το plc που μου προτείνεις ΠΕΤΡΟ μπορεί να διαβάσει απευθείας την τιμή του PT100 και απ' ότι λες και εσύ, αν έχει αναλογικές εξόδους με τρανζίστορ......είμαστε πρώτοι! Απ' ότι είδα είναι και σχετικά φθηνό. 'Εχει γύρω στα 180 με 200 ευρώ!
Πιστεύω πως αυτό το PlCάκι μου ταιριάζει κουτί!Θα μάθω περισσότερα γι' αυτό και για οποιαδήποτε απορία ή νέο θα σας ενημερώσω!
THANK YOU VERY MUCH GUYS!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-09-07, 12:39
Απ' ότι είδα το plc που μου προτείνεις ΠΕΤΡΟ μπορεί να διαβάσει απευθείας την τιμή του PT100 και απ' ότι λες και εσύ, αν έχει αναλογικές εξόδους με τρανζίστορ......είμαστε πρώτοι! Απ' ότι είδα είναι και σχετικά φθηνό. 'Εχει γύρω στα 180 με 200 ευρώ!
Πιστεύω πως αυτό το PlCάκι μου ταιριάζει κουτί!Θα μάθω περισσότερα γι' αυτό και για οποιαδήποτε απορία ή νέο θα σας ενημερώσω!
THANK YOU VERY MUCH GUYS!

Να διευκρινήσω οτι από μόνο του το PLC της ZELIO δεν έχει αναλογικές εξόδους. Υπάρχουν πρόσθετες αναλογικές έξοδοι που συνδέονται με το PLC, πχ η πρόσθετη μονάδα SR3XT43BD που προσθέτει δύο αναλογικές εξόδους στο PLC.

kopsas
20-09-07, 11:24
Φίλε ΠΕΤΡΟ Κ. γνωρίζεις μήπως, τον τρόπο που μπορεί να γίνει ο PID και PWM προγραμματισμός σε γλώσσα LADDER στο Zelio software που μου είχες προτείνει???

jvourv
20-09-07, 14:21
Απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι μάλλον το D δεν έχει πρακτική σημασία καθώς σε ένα σύστημα με πάρα πολύ αργή απόκριση (όπως είναι το παρόν καθώς η θερμοκρασία εκ φύσεως του μεγέθους μεταβάλλεται πολύ αργά) η έννοια της παραγώγου θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχει νόημα.
Οπότε μάλλον καταλήγει κανείς σε ένα PI control. Aυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Θα ήθελα να ρωτήσω κλείνοντας με ποιο τρόπο θα υπολόγιζες τις σταθερές των όρων P, I (ή και D αν τελικά αποφάσιζες να τον χρησιμοποιήσεις)


Φιλικά,
Γιάννης

kopsas
16-10-07, 18:30
Αυτό που μου λες jvourv είναι λογικό, αλλά η κατασκευή που πρέπει να κάνω, πρέπει να κάνει PID έλεγχο....
Ο PID έλεγχος και ο PWM παλμός θα γίνει με προγραμματισμό. Οι συντελεστές ΤΙ, KP, TD, TS αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες διευθύνσεις και μπορούν ν' αλλάξουν μέσω προγραμματισμού.
Γνωρίζει κανείς με τί κύκλωμα μπορούμε να συνδέσουμε ένα PT100 σε μία αναλογική είσοδο του plc των 0-10V, έτσι ώστε να παίρνουμε την ένδειξη της θερμοκρασίας άμεσα;
Γίνεται με κάποιο κύκλωμα και με έναν μετατροπέα A/D να συνδεθεί το PT100 σε μια ψηφιακή είσοδο των 24V; Και αν ναι, πώς;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-10-07, 08:05
Φίλε ΠΕΤΡΟ Κ. γνωρίζεις μήπως, τον τρόπο που μπορεί να γίνει ο PID και PWM προγραμματισμός σε γλώσσα LADDER στο Zelio software που μου είχες προτείνει???

Δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" PID kai PWM, αλλά μπορείς να κατεβάσεις το software και να κάνεις simulation για να δείς τι παίζει, χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις PLC

kopsas
17-10-07, 10:42
Δεν έχω ασχοληθεί με το "άθλημα" PID kai PWM, αλλά μπορείς να κατεβάσεις το software και να κάνεις simulation για να δείς τι παίζει, χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις PLC
Το έχω κατεβάσει το πρόγραμμα, αλλά απ' όσο προσπάθησα και απ' ότι είδα στο Help του, δεν μπορεί να κάνει PID έλεγχο και να δώσει PWM παλμό.
Κάποιος που να ξέρει κανένα κυκλωματάκι, έτσι ώστε να συνδεθεί το pt100 σε αναλογική θύρα του plc των 0-10V ή σε ψηφιακή των 24V, όπως ανέφερα παραπάνω...;