PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρονικος επαγγελματικη καταρτηση



johny16
15-09-07, 13:30
ποσο υπολογιζετε να βγαλει ενας ηλεκτρονικος εχω ακουσει οτι οι ηλεκτρολογοι βγαζουν περισσοτερα ισχυει?

chip
15-09-07, 13:50
Πως το εννοείς?
Αν συγκρίνεις ηλεκτρονικός σε μία επιχείριση (πχ σταθμό) με ηλεκτρολόγο σε μία επιχείριση (πχ σε ξενοδοχείο) τα ίδια βγάζουν...
Αν συγκρίνεις όμως ηλεκτρολόγο που κάνει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με έναν ηλεκτρονικό που κάνει κάποια άλλη δουλειά συνήθως ο ηλεκτρολόγος βγάζει περισσότερα... ΄Ομως όλα έχουν να κάνουν με τις συνθήκες εργασίας....
Πχ ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης εργάζεται σε οικοδομή... και ότι έχει να κάνει με κίνδυνους επαγγέλματος και κακές συνθήκες (κρύο ζέστη...κλπ_) ενώ ο ηλεκτρονικός συνήθως έχει πιο καλές συνθήκες...
Αν λοιπόν σαν ηλεκτρονικός πας και κάνεις format σε υπολογιστές και φας 2 ώρες....πόσα θα ζητήσεις από τον πελάτη? Ακόμα και 60 ευρώ να ζητήσεις λίγα είναι όμως ο πελάτης θα σε πεί κλέφτη και το έχεις χάσει το παιχνίδι αν ζητήσεις πάνω από 30 ευρώ...δεδομένου οτι αυτό το κάνει και το 12 χρονο ανιψάκι του. Αν όμως κάνεις 20 λεπτα service σε ένα φορολογικό μηχανισμό πέρνεις 50 ευρώ και κανένας δεν μπορεί να σου πεί τίποτα γιατί τόσο πέρνουν όλοι στην αγορά γιατί για να το κάνεις αυτό έχεις εκπαιδευτεί (μία ώρα εκπαίδευση) και γιατί δεν έχει κανένας άλλος διακαίωμα να το κάνει εκτός από σενα (βάση βιβλίου της εφορίας).
Αν επίσης το pc έχει βλάβη ηλεκτρονική μπορεί τελικά να μην συμφέρει να επισκευαστεί ή μπορεί να έχεις φάει άποιρες ώρες που μάλλον δεν θα πληρωθούν... Πολύ περισσότερο συμβαίνει σε μία τηλέοραση...

Γενικά μην δίνεις σημασία σε διαφορές ανάμεσα στα επαγγέλματα... γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... κοίτα να κάνεις καλά κάτι που σου αρέσει και τότε και χρήματα θα έρθουν και ευχαρίστηση.,.. και φυσικά το συμαντικότερο είναι δημόσιες σχέσεις...
Γενικά να ξέρεις οτι αμοίβεται αυτός που ξέρει να κάνει κάτι που δεν κάνει κάποιος άλλος ή αυτός που εργάζεται σε οχι κακές συνθήκες εργασίας...

johny16
15-09-07, 23:44
καταλαβαινω απλα ενας που ασχολειται με αυτοματισμους plc μικροελεγκτες και ολα αυτα ποσα μπορει να φτασει το μεγιστο που μπορει να φτασει ενας ηλεκτρονικος ως αυτοματιστης Η και γενικα ενας ηλεκτρονικος μεχρι ποσα μπορει να βγαλει.

electron
16-09-07, 01:43
Ενας ηλεκτρονικός επιπέδου ΤΕΙ που εργάζεται σε βιομηχανία μπορεί να πιάσει ως πρώτο μισθό τα 1100 ευρώ περίπου.Πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το θέμα της αμοιβής στον ιδιωτικό τομέα είναι αρκετά σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ενδεχόμενα έξτρα πριμ,αναγνώριση της σύμβασης εργασίας,υπερωρίες,πιθανές βάρδιες,τριετίες κλπ).

Nemmesis
16-09-07, 09:49
chip δεν νομιζω οσοι εγιναν ηλεκτρονικοι να εγινα για να κανουν format σε υπολογιστές... εδω στην πολη μου τουλαχιστον μεχρι και η κουτση μαρια του κυρ πετρου ξερει να κανει φορματ οποτε ολοι εχουμε καποιον για format... εγω ξερω οι ηλεκτρονικοι ειναι για ασχολουνται με το hardware... δηλαδη αναλογος το τι "ηλεκτρονικος" ειναι ο καθενας μπορει να πιασει στα χερια του καθε πλακετα ασχετα αν θα μπορεσει να την φτιαξει.. και αυτο λογο του χαλασε καποιο εξαρτημα μου δεν ειχε στοιχεια... η χαλασε ενα picακι...
ποπο... παλι σχεδον offtopic πηγα... αλλα ειναι πρωι.. δεν ηπια καφε... δικαιολογουμε μωρε :lol: :lol: :lol:

tzitzikas
16-09-07, 11:05
Ενας ηλεκτρονικός επιπέδου ΤΕΙ που εργάζεται σε βιομηχανία μπορεί να πιάσει ως πρώτο μισθό τα 1100 ευρώ περίπου.Πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το θέμα της αμοιβής στον ιδιωτικό τομέα είναι αρκετά σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ενδεχόμενα έξτρα πριμ,αναγνώριση της σύμβασης εργασίας,υπερωρίες,πιθανές βάρδιες,τριετίες κλπ).

electron δε νομιζω οτι παιζουν τετοιες αμοιβες. Εγω ειχα παει σε μια συνεντευξη σε μεγαλη βιομηχανια πλαστικων (Ηλεκτρολογος Μηχανικος) και εδιναν τον βασικο δηλαδη περιπου 900 Ευρώ.

Τρελός Επιστήμονας
16-09-07, 16:17
Επιτρέψτε μου να πω και εγώ τις απόψεις μου. Εργάστηκα αρκετά χρόνια σε πολύ μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών ως μηχανικός δικτύου και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο μισθός που έπαιρνα δεν ανταποκρινόταν στην ποσότητα και ποιότητα της εργασίας μου. Αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους. Πρώτον, η εκμετάλλευση. Δεύτερον, το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια άτυπη συμφωνία για το ύψος των αμοιβών (μιζέρια των εταιρειών, θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, που λέει και ο λαός). Τρίτον, η γενικότερη ανεργία που υπάρχει στη χώρα μας στα επιστημονικά και τεχνολογικά επαγγέλματα λόγω της υπανάπτυξης αλλά και της μεταφοράς των επιχειρήσεων σε χώρες με χαμηλούς μισθούς. Είναι πολύ εύκολο να βρεις μια δουλειά στην Ελλάδα και η ανεργία είναι σχεδόν μηδενική όσον αφορά τις απλές και ανασφάλιστες χειρωνακτικές εργασίες (αγροτικές, οικοδομικές, αποθήκες, σουπερμάρκετ κλπ). Αλλά η επιστήμη ούτε υποστηρίζεται ούτε πληρώνεται. Τέταρτον, λόγω της νοοτροπίας πολλών Ελλήνων επιχειρηματιών οι οποίοι είναι αυτοδημιούργητοι, ανεκπαίδευτοι και τυχάρπαστοι και γι' αυτό δεν εκτιμούν τη γνώση, την επιστήμη και την τεχνολογία όσο θα έπρεπε (εγώ με τη μαγκιά μου έφτασα ψηλά και έγινα πλούσιος, δεν με ενδιαφέρει για τους άλλους). Πέμπτον, το κράτος το οποίο με τους νόμους του έχει αρχίσει να μην υποστηρίζει τους εργαζόμενους τώρα τελευταία. Έκτον, τα κυκλώματα (κλίκες). Αν δεν έχεις μέσον, δεν πρόκειται να βρεις εύκολα μια καλή δουλειά (δημιουργική, καλός μισθός, προοπτικές και μέλλον, να σε ευχαριστεί, να μην τρέχεις σαν τρελός όλη την ημέρα αλά μόνο τη μισή, να μην κινδυνεύεις να απολυθείς χωρίς λόγο κλπ). Οι μεγάλες καρέκλες είναι λίγες και δίνονται συνήθως στα αδερφοξάδερφα του αφεντικού ή στις μεγάλες ku..fa..les. Έβδομον, ο εσωτερικός ανταγωνισμός των εργαζομένων σε συνδυασμό με τη νοοτροπία των γιάπις (πισώπλατα μαχαιρώματα, κατάδοση, πονηριά, αντισυναδελφική συμπεριφορά, φιλοδοξία για γρήγορο πλουτισμό κλπ). Δηλαδή, τελικά, η φιλαργυρία, η φιλοδοξία και ο εγωισμός του ανθρώπου. Ούφ... αρκετά σας κούρασα... Ας δοκιμάσουμε τώρα στον παλμογράφο κανένα κυκλωματάκι να ξελαμπικάρουμε...

Για περισσότερες πληροφορίες: στο βιβλίο του Γ. Παπαπαναγιώτου "Είσαι για ένα meeting;"

johny16
16-09-07, 16:50
μαλιστα ενταξει καλα τα λες αλλα δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο απαισιοδοξα? ειδικα στον ιδιωτικο τομεα πιστευα οτι αμα εισαι καλος και παραγωγικος πας μπροστα εαν οχι καθεσαι εκει που εισαι!

electron
16-09-07, 17:53
electron δε νομιζω οτι παιζουν τετοιες αμοιβες. Εγω ειχα παει σε μια συνεντευξη σε μεγαλη βιομηχανια πλαστικων (Ηλεκτρολογος Μηχανικος) και εδιναν τον βασικο δηλαδη περιπου 900 Ευρώ.

Όπως το έγραψα νομίζω ότι μιλούσα σχετικά.Το ποσό είναι στο περίπου.Από κει και πέρα η κάθε εταιρία αναγνωρίζει ή όχι σύμβαση εργασίας,υπερωριακή απασχόληση ή οχι,τριετίες ή όχι.Το τελευταίο αφορά βέβαια τους συνάδελφους που έχουν κάποια χρόνια από πίσω τους.
Από και πέρα αυτό που αναφέρει ο φίλος μας ο johny16 είναι επίσης ένας γενικός κανόνας.Με προσπάθεια και ενασχόληση στο αντικείμενο σου μπορείς να εξελιχθείς κυρίως σε γνώσεις και εμπειρία και σε κάποιες περιπτώσεις οικονομικά αλλά και ιεραρχικά.