PDA

Επιστροφή στο Forum : PCB και scanner!



georgemailo
17-09-07, 18:39
Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω μία απορία. Η λάμπα που έχουν τα scanners είναι ικανή να αποτυπώσει το κύκλωμα πάνω σε φωτοευαίσθητη πλακέτα?Αν μπορεί τότε θα είναι πολύ βολικό. Αν πάλι όχι μήπως έχετε να προτείνεται κάτι. Βασικά δεν θέλω να μπλέξω με υπεριώδη ακτινοβολία (μεγάλης έντασης)! Ευχαριστώ!

phoebus
17-09-07, 19:10
Δε γνωρίζω αν κάνει η λάμπα του σκάνερ, φοβάμαι πως δε θα υπάρξει ομοιόμορφη έκθεση και δε πετύχει η πλακέτα αν είναι μεγάλη.
Πάντως μπορείς να εκθέσεις τη πλακέτα σου με blacklgiht λάμπες φθορίου, κανα 20λεπτο δυο των 10 watt θα πάρουν για να εκτεθεί η πλακέτα. Και εντάξει, δεν θα κάθεσαι να τις κοιτάς για πολύ ώρα, μέσα σε κλειστό κουτί θα τις έχεις, δε θα βγαίνει από μέσα ακτινοβολία. Και οι συγκεκριμένες δεν είναι τόσο επικίνδυνες, τις χρησιμοποιούν σε club, καφετέριες, bowling, για εφφέ γενικός να ακούνε trance και τέτοια.

georgemailo
17-09-07, 19:24
Σκεφτόμουν να βάλω τη διαφάνεια με το κύκλωμα και την πλακέτα από πάνω και να κάνω σάρωση μερικές φορές. Υποθέτω ότι επειδή η λάμπα σαρώνει όλη την επιφάνεια της πλακέτας θα επιτευχθει και ομοιόμορφη έκθεση. Περιμένω σχόλια!!!

PCMan
17-09-07, 19:49
Και απλές λάμπες φθορίου κάνουν. Μη παιδεύεσαι με το scanner

robotakias
17-09-07, 22:30
Και απλές λάμπες φθορίου κάνουν. Μη παιδεύεσαι με το scanner

Συμφωνώ μαζί σου, εγώ με λάμπες φθορίου το έχω κάνει και τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά.. Άλλωστε με το σκάνερ θα ήθελε κάμποσες έως αρκετές φορές σάρωση, έτσι δεν είναι?

lynx
17-09-07, 23:33
λεγεται οτι η επεξεργασια μιας φωτοευαισθητης πλακετας θα πρεπει να γινεται σε σκοτεινο μερος μακρια
απο εντονα φωτα... οποτε λογικα οποιοδηποτε φωτισμος θα μπορουσε να μας χαλασει την πλακετα μας, θα μπορουσε
να δουλεψει και προς οφελος μας! το μονο που αλλαζει θα ειναι η διαρκεια εκθεσης της.

robotakias
18-09-07, 00:59
λεγεται οτι η επεξεργασια μιας φωτοευαισθητης πλακετας θα πρεπει να γινεται σε σκοτεινο μερος μακρια
απο εντονα φωτα... οποτε λογικα οποιοδηποτε φωτισμος θα μπορουσε να μας χαλασει την πλακετα μας, θα μπορουσε
να δουλεψει και προς οφελος μας! το μονο που αλλαζει θα ειναι η διαρκεια εκθεσης της.΄

Αλλά και πάλι παρ'όλα αυτά θα πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος για τον οποίον θα πρέπει η πλακέτα να βρίσκεται κάτω απο τος φώς γιατί αν δεν γίνει αυτό στα επόμενα βήματα της διαδικασίας θα παρουσιαστεί πρόβλημα..

NUKE
18-09-07, 01:05
Παιδια, ειμαι της αποψης οτι ειναι λιγο χαμενος χρονος.Καλυτερα να τη βαλεις στον Ηλιο(το εχω κανει και δουλευει)παρα σε μια τετοια λαμπα.

Παντως δεν χανουμε και τιποτα να το δοκιμασουμε...

george_007
18-09-07, 02:13
Σοβαρα την εβαλες στον ηλιο και εγινε; Ποσο την εβαλες; θα το κανω για πλακα να δω

PCMan
18-09-07, 02:18
Μην τις αφήνεται πολύ ώρα στον ήλιο. Είναι πολύ δυνατότερη η ακτινοβολία απο κάθε λάμπα.





ΥΓ. Στην ανάγκη βάλτε και λίγο αντιηλιακό, καλό κάνει :lol: :lol: :lol:

george_007
18-09-07, 02:26
Θα την βαλω αυριο το πρωι για κανενα τεταρτο. Και θα σας πω.

BlackMask
18-09-07, 04:46
Γεία σου φίλε μου
Αντί να ταλαιπωρηθείς με κάτι τέτοιο, θα σου πρότεινα αυτό: http://www.hellasat.gr/efrag/pcbs.htm
Το έχω κάνει και εγώ και είμαι ικανοποιημένος. Αλλά θα πρέπει να "θυσιάσεις" ένα scanner........(που να μην δουλεύει ΦΥΣΙΚΑ :D )

georgemailo
18-09-07, 07:45
Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τη συμβολή σας. Μάλλον θα δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο BlackMask. Ευτυχώς έχω ένα παλιό μηχάνημα για να το "αξιοποιήσω"!

otakis
18-09-07, 20:10
καλησπέρα all

έξυπνα βολική η λύση του scanner!
που βρίσκουμε UV PC Mod Lights?

babisko
18-09-07, 20:17
καλησπέρα all

έξυπνα βολική η λύση του scanner!
που βρίσκουμε UV PC Mod Lights?

Εγώ πήρα 4 λάμπες (σε δυο συσκευασίες των 2) από το πλαίσιο Θεσ/νίκης πριν αρκετό καιρό με κόστος περίπου 8-9 € οι τέσσερις.
Δεν θυμάμαι τον τύπο τους, αλλά θυμάμαι ότι έξω από του κουτί τους έγραφαν UV. Τις έβαλα σε ένα παλιό scanner, τις δοκίμασα μια φορά και δείχνουν να κάνουν καλή δουλειά μέσα σε 3-3,5 λεπτά περίπου. Δεν τις ξαναχρησιμοποίησα όμως, γιατί δεν είχα άλλη φωτοευαίσθητη πλακέτα και επειδή βολεύτηκα με την μέθοδο του τονερ και ένα μηχάνημα πλαστικοποίησης (πολύ καλή δουλειά με 5-6 περάσματα).

otakis
18-09-07, 21:23
και επειδή βολεύτηκα με την μέθοδο του τονερ και ένα μηχάνημα πλαστικοποίησης (πολύ καλή δουλειά με 5-6 περάσματα).

το κάνεις πιο λιανά, pls, αυτό με την πλαστικοποίηση?

babisko
18-09-07, 22:12
Απλά, αντί να χρησιμοποιήσεις σίδερο ρούχων για μεταφορά του τονερ από το χαρτί στην πλακέτα, χρησιμοποιείς μηχάνημα πλαστικοποίησης (φθηνό από practiker, lidl κ.λ.π. 15-20€) και περνάς την πλακέτα με το χαρτί τουλάχιστον 5-6 φορές και το τονερ έχει μεταφερθεί στην πλακέτα.
Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες πάλι εδώ είμαστε.

otakis
18-09-07, 22:44
Απλά, αντί να χρησιμοποιήσεις σίδερο ρούχων για μεταφορά του τονερ από το χαρτί στην πλακέτα, χρησιμοποιείς μηχάνημα πλαστικοποίησης (φθηνό από practiker, lidl κ.λ.π. 15-20€) και περνάς την πλακέτα με το χαρτί τουλάχιστον 5-6 φορές και το τονερ έχει μεταφερθεί στην πλακέτα.
Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες πάλι εδώ είμαστε.

χμμμμ...
πολύ καλό κ αξιόπιστο ακούγεται!
μιλάς, φαντάζουμαι, για το μηχανάκι με τους ελαστικούς επάλληλους κυλίνδρους οι οποίοι έχουν ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους -κάτι σε τίποτα, ώστε να περνά συμπιεσμένο το δίφυλλο πλαστικοποίησης κ να σφραγίζει.
όμως το πάχος της πλακέτας κ οι ακμές της σε συνδιασμό με την ψηλή θερμοκρασία δε θα καταστρέψουν πολύ σύντομα το ελαστικό?
τι χαρτί χρησιμοποιείς για τη θερμομεταφορά?

babisko
18-09-07, 23:02
Τυπώνω σε εκτυπωτή laser το σχέδιο και χρησιμοποιώ φωτογραφικό χαρτί, φθηνό το οποίο το αγόρασα και αυτό από το lidl. 100 φύλλα Α4, γύρω στα 6€, αν θυμάμαι καλά. Για φωτογραφίες δεν κάνουν καλή δουλειά, γιατί δεν είναι καλής ποιότητας, αλλά για τυπωμένα βρήκα την υγειά μου. Τώρα αν θα χαλάσει το μηχάνημα πλαστικοποίησης, αφού βγάλω κάποια τυπωμένα, νομίζω ότι θα έχει βγάλει με το παραπάνω τα λεφτά του. Εξάλλου το πήρα 20€, νομίζω ότι έχει και πιο φθηνά, αλλά όχι για σελίδα Α4 που είναι το δικό μου (εξάλλου δεν νομίζω να χρειαστεί να βγάλω τυπωμένο μεγέθους Α4).
Αυτές τις μέρες πιστεύω να βρω χρόνο και να δοκιμάσω αντί φωτογραφικό χαρτί, διαφάνεια για laser εκτυπωτές. Άκουσα ότι κάνουν καλή δουλειά και αυτές.
Θα δούμε.

lynx
19-09-07, 00:04
Αυτές τις μέρες πιστεύω να βρω χρόνο και να δοκιμάσω αντί φωτογραφικό χαρτί, διαφάνεια για laser εκτυπωτές. Άκουσα ότι κάνουν καλή δουλειά και αυτές.
Θα δούμε.

φιλε μου ειχα προβλημα με διαφανεια απο laser εκτυπωτη...δεν βγενει καλη! το μαυρο δεν ειναι και τοσο
μαυρο και στο φως αν την κοιταξεις την διαφανεια εχει κενα! :roll:

Παρομοια ομως καλυτερα αποτελεσματα ειχα και με εκτυπωση απο φωτοτυπικο! το μαυρο ειναι μεν
ποιο εντονο ομως οχι εντελος... και παραμενουν ακομα καποια κενα στην εκτυπωση. Δεν ξερω αν
φταινε τα μηχανηματα ή ισως οι ρυθμισεις...ομως αυτα τα αποτελεσματα ειχα!

τωρα μου μενει να δοκιμασω ink jet εκτυπωτη και αν και παλυ δεν βγει καλη θα προχωρισουμε σε
πιο δραστηκα μεσα! :D

Υ.Γ φυσικα απολυτο μαυρο με τους παραπανω τροπους ισως να μην μπορουμε να εχουμε...ομως τα μικροσκοπικα
σημαδακια/ατελειες στην διαφανεια δημιουργουν προβληματα για την εμφανιση της πλακετας

BlackMask
19-09-07, 01:32
Τις λαμπες θα τις βρείς σε καταστήματα υπολογιστών και τις έχουν για PC MOD (διακοσμηση κοινως).
Θα τις ζητήσεις ως UV λαμπες και προσεξε να το γράφει η συσκευασία. Ξεχωρίζουν και απο το χρώμα τους που είναι μαυρες στην λυνχία τους.
Υπαρχουν μονές με 7 ευρο η μία (η συσκευασία περιέχει την λαμπα και το inverter) ή διπλές με 11 ευρώ (με δύο λαμπες και ενα inverter).
Εγώ πήρα δύο μονες μαι μια διπλή γιατι είχε έλλειψη απο τις φτηνότερες διπλές....
Ωντως είναι πολύ καλύτερα τα αποτελέσματα με αυτό τον τρόπο και ποιοτικά ;)

babisko
19-09-07, 07:23
Αυτές τις μέρες πιστεύω να βρω χρόνο και να δοκιμάσω αντί φωτογραφικό χαρτί, διαφάνεια για laser εκτυπωτές. Άκουσα ότι κάνουν καλή δουλειά και αυτές.
Θα δούμε.

φιλε μου ειχα προβλημα με διαφανεια απο laser εκτυπωτη...δεν βγενει καλη! το μαυρο δεν ειναι και τοσο
μαυρο και στο φως αν την κοιταξεις την διαφανεια εχει κενα! :roll:


Λευτέρη, εννοώ να τυπώσω με laser εκτυπωτή σε διαφάνεια και να μεταφέρω το τονερ στην πλακέτα με το μηχάνημα πλαστικοποίησης, δεν εννοώ την φωτογραφική μέθοδο.

georgemailo
20-09-07, 15:09
Τελικά δοκίμασε κανείς να εκθέσει φωτοευαίσθητη πλακέτα χρησιμοποιώντας scanner? Δυστυχώς εγώ δεν έχω ούτε πλακέτα ούτε χρόνο να πειραματιστώ γιατί έχω εξεταστική. Αν έχει όρεξη ας δοκιμάσει κάποιος.

tasosmos
20-09-07, 19:19
Το ειχε κανει ενας φιλος για πειραμα αλλαζοντας ελαφρως το κυκλωμα του σκανερ ωστε να δουλευει συνεχεια η λαμπα και το μοτερακι αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν ιδιαιτερα καλο.
Ηθελε 15-20 λεπτα για εκθεση απ'οσο θυμαμαι και δεν ηταν το ιδιο καλη η πλακετα οσο με uv λαμπες.

xazopartalos
10-10-07, 00:32
Eχω ενα μικρο βαλιτσακι 25x35cm αλλα μεσα ειναι ντημενο με ενα υλικο σαν βελουδο (χρωμα μαυρο)θελω να του βαλω αυτες τις uv λαμπες αλλα επειδη εχει σκουρη επιφανεια δεν ξερω αν θα κανει δουλεια.
Μηπως ξερει κανεις???? :-s

tasosmos
10-10-07, 00:39
Ιδανικα το εσωτερικο θα πρεπει να ειναι γυαλισμενο αλουμινιο γιατι ανακλα σε μεγαλυτερο βαθμο τις υπεριωδεις σε σχεση με τους κοινους καθρεπτες και το λευκο χρωμα.
Στην περιπτωση σου θα δουλευει βεβαια αλλα ισως αργει λιγακι περισσοτερο η εκθεση επειδη δεν θα υπαρχουν ανακλωμενες ακτινες και για τον ιδιο λογο καλο θα ηταν να εχεις τουλαχιστον 4 λαμπες για ομοιομορφο αποτελεσμα.

xazopartalos
10-10-07, 00:50
Ευχαριστω για την απαντηση.
4 λαμπες θα μπουν μηπως γνωριζεις ποση ωρα παραπανω θα χρειαστει???
Να υποθεσω κανα 10 δετερολεπτα το πολυ????

tasosmos
10-10-07, 01:10
Δυστυχως δεν εχω βρει καποιο τυπο για τον υπολογισμο του χρονου εκθεσης, ακομα και σε email προς εταιριες που κατασκευαζουν φωτοευαισθητες η απαντηση ηταν η κλασικη, κομματακια πλακετας και δοκιμες.

Ειναι δυστυχως δυσκολο να εκτιμησεις τον χρονο που χρειαζεται, εξαρταται απο τις λαμπες, την θεση τους, τις αποστασεις, το γυαλι, το εσωτερικο του θαλαμου και απο την ιδια την πλακετα.
Για αρχη θα προτεινα να βαλεις 3 κομματακια και να τα αφησεις 1,5,10 λεπτα αντιστοιχα.
Απο εκει θα δεις προς τα που θα πρεπει να κινηθεις για να βρεις τον ιδανικο χρονο με διαδοχικες δοκιμες. Καλο θα ειναι να χρησιμοποιεις και ενα προχειρο σχεδιο εκτυπωμενο με την ιδια μεθοδο(inkjet,λειζερ,τυπογραφειο) και στο ιδιο μεσο (διαφανεια ή ριζοχαρτο) που θα χρησιμοποιεις για να φτιαχνεις τις κανονικες πλακετες.

Προσεξε μονο να ειναι σωστη η αναλογια του διαλυματος για την εμφανιση και δεν θα εχεις προβλημα με λιγη υπομονη. Εγω χρησιμοποιω 1,3ml καυστικο νατριο σε 100ml νερου και γινεται αρκετα γρηγορα η εμφανιση.

Καλη επιτυχια.

kopla
10-10-07, 01:21
Παίζει ρόλο η φωτοευαίσθητη πλακέτα, η απόσταση έκθεσης και οι λάμπες. Εγώ έχω 2 λάμπες των 8W η καθεμιά. Εκτυπώνω με inkjet σε χοντρό (στυλ Α4 και πιο χοντρό) ριζόχαρτο. Δεν χρειάζεται παραπάνω από 2,5 λεπτά. Δεν χρησιμοποιώ καυστική σόδα αλλά developer. Αναλογία 1:20... και δεν χρειάζεται πάνω από 10sec. Note that η αναλογία έχει να κάνει με το φωτο-υλικό της πλακέτας.

phoebus
10-10-07, 02:39
Πολύ γρήγορα σας γίνονται εσας παιδιά οι πλακέτες, εμένα 20-25 λεπτά ήθελαν με 2 λαμπες φθορίου black light 10watt η κάθε μια, 5 εκατοστά το πολύ από τις λάμπες η πλακέτα και ριζόχαρτο για φίλτρο. Ισως οι πλακέτες μου είναι τέτιες. τεσπα

xazopartalos
10-10-07, 03:13
Ρωταω γιατι δεν εχω ξανακανει πλακετα με αυτη τη μεθοδο και βλεπω οτι απο καυστικο σε καυστικο υπαρχει μεγαλη διαφορα οπως και απο λαμπα σε λαμπα.

tasosmos
10-10-07, 10:12
Εμενα παντως στον θαλαμο που εχω τωρα παλι με 2 λαμπες απο τις κλασικες τις μικρες (δεν θυμαμαι ακριβως ισχυ) χρειαζεται περιπου 8 λεπτα για τελεια η εκθεση αλλα χρησιμοποιω παντα κανονικη διαφανεια.

phoebus
10-10-07, 14:05
Εμενα παντως στον θαλαμο που εχω τωρα παλι με 2 λαμπες απο τις κλασικες τις μικρες (δεν θυμαμαι ακριβως ισχυ) χρειαζεται περιπου 8 λεπτα για τελεια η εκθεση αλλα χρησιμοποιω παντα κανονικη διαφανεια.

χμμ, ίσως επειδή χρησιμοποιώ ριζόχαρτο να μου παίρνει παραπάνω


xazopartalos το μόνο σίγουρο είναι να πειραματιστείς, υπάρχουν πολοί παράγοντες που καθορίζουν το χρόνο έκθεσης και μονο ο πειραματισμός θα σου δείξει σίγουρα.
Οπως είπε ο tasosmos δοκίμασε σε διάφορα χρονικά διαστήματα έκθεσης, όσο μικρότερο μπορείς κομάτι πλακέτας για οικονομία και έκθεσε για παράδειγμα 2 γραμμές ή κάτι που να μπορείς να δεις εύκολα πόσο καλή θα βγεί (αν οι διάδρομοι και τα κενά έχουν κατάλληλο μέγεθος).
Εμφάνισε τα και δες, αν δε μείνει καθόλου χαλκός ή πολύ λίγος το υπερέκθεσες αν μείνει παραπάνω από ότι πρέπει δε το έκθεσες αρκετά.

Οσο για τα χημικά βλέποντας και κάνοντας.

εγώ μέσα σε χαρτόκουτο από εκτυπωτή τις έκθετα

xazopartalos
10-10-07, 15:33
Τι υλικα προτηνεται να χρησιμοποιεισω να κανω γρηγορη αποχαλκοση και αφεραιση του φωτοευαισθητου υλικου (γυρω στο ενα λεπτο) που να υπαρχουν στο σουπερ μαρκετ ?????

babisko
10-10-07, 19:41
Τι υλικα προτηνεται να χρησιμοποιεισω να κανω γρηγορη αποχαλκοση και αφεραιση του φωτοευαισθητου υλικου (γυρω στο ενα λεπτο) που να υπαρχουν στο σουπερ μαρκετ ?????

Για την αποχάλκωση, υδροχλωρικό οξύ (κεζαπ) + περιντρόλ. Το πρώτο από σούπερ μάρκετ, το δεύτερο από φαρμακεία. Χρόνος αποχάλκωσης 2-3 λεπτά.
Για την αφαίρεση του φωτοευαίσθητου υλικού, ασετόν ή ψιλό σύρμα για κατσαρόλες (ατσαλόμαλλο).
Άλλος τρόπος: μετά την αποχάλκωση, εκθέτεις πάλι την πλακέτα, χωρίς την διαφάνεια και για περισσότερο χρόνο και μετά την ξαναεμφανίζεις. Το φωτοευαίσθητο υλικό που είχε απομείνει, διαλύεται και η πλακέτα μένει καθαρή. Στο τέλος πάντα καλό πλύσιμο με καθαρό νερό.

xazopartalos
10-10-07, 20:49
Στον οδηγο κατασκευων λεει για 30 με 90 λεπτα με τριχλωριούχο σίδηρο ισχυη αυτο???????

tasosmos
10-10-07, 21:00
Αν το εχεις σε απλο ταπερακι μπορει να χρειαστει και παραπανω, αν ειναι καινουργιο το διαλυμα και εχεις προθερμανει το νερο σε 50-60 κελσιου (οχι παραπανω γιατι μετα βγαζει παρα πολλες αναθυμιασεις) τοτε μπορει να την βγαλεις και σε 20 λεπτα με συχνη αναδευση.
Παντως αν θες την γνωμη μου μην ασχοληθεις καν με τριχλωριουχο, με υδροχλωρικο και περιδρολ εχεις το ιδιο ποιοτικα αποτελεσμα στο 1/10 του χρονου και με πολυ λιγοτερο κοστος (αν θυμαμαι καλα 1 λιτρο υδροχλωρικο 32% και 1 λιτρο περιδρολ 35% εχουν περιπου 5-6 € και την βγαζεις για τουλαχιστον 15-20 φορες).
Υποψιν οτι πρεπει απαραιτητα να φορας γαντια και να προσεχεις οταν χρησιμοποιεις τα χημικα γιατι μπορουν να προκαλεσουν αρκετα σοβαρα εγκαυματα κτλ.

xazopartalos
10-10-07, 21:25
Ευχαριστω παντως θα κανω την δοκιμη και θα σας απαντησω.

Telemastoras
11-03-09, 18:55
Για μένα παντως η λύση είναι απλή και φθηνή.
- Λάμπα ατμών υδραργύρου 120W
- To απαραίτητο μπάλαστ
- παλιο πορτατιφ
- Χαρτοκούτι

έκθεση 4 λεπτά και το αποτέλεσμα εγγυημένο!

Καποια στιγμή θα το βάλω και στο σαιτ μου αλλα στα αγγλικά :confused1: