PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕROM,EΕPROM και τετοια



baladofatsas
22-09-07, 17:37
Γεια σας συναδελφοι.
Την δευτερα γραφω στην σχολη μου μικροϋπολογιστες Ι και μας ειπε οτι πολυ πιθανον να μας βαλει την ερωτηση:
Ποια η διαφορα μεταξυ PROM & EPROM ή ποια η διαφορα αναμεσα σε EPROM & EEPROM.
Το προβλημα μου ειναι οτι στο βιβλιο που διαβαζω βρηκα μονο την EEPROM.
Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?

george_007
22-09-07, 18:26
Να σε ρωτησω κατι ρε φιλαρακι; Απο ποιο βιβλιο διαβαζεις;

Lykos1986
22-09-07, 18:27
Αρχικός να ξέρεις πως δημιουργήθηκαν με την σειρά που τις γράφω: PROM, EPROM, EEPROM. Θα αναφέρω μερικές γενικές λεπτομέρειες…

PROM: Programmable read –only Memory, μπορεί να προγραμματιστεί μόνο μια φορά αφού στηρίζετε στην τεχνολογία των “ασφαλειών”, που κατά τον προγραμματισμό τους με κατάλληλους παλμούς υψηλής τάσης (σε σχέση πάντα με την τάση λειτουργίας) καιγόντουσαν και έτσι το συγκεκριμένο κελί μνήμης διαβαζόταν ως 0. Με λίγα λόγια στην απρογραμμάτιστη κατάσταση όλες οι θέσεις μνήμης είχαν την τιμή 1. Τις χρησιμοποιούσαν κυρίως για το Bios των υπολογιστών αλλά και για LUT σε διάφορα συστήματα.

EPROM: Erasable Programmable read-only Memory, Μπορούσαν να προγραμματιστούν αρκετές φορές αφού χρησιμοποιούσαν τελείως διαφορετική τεχνολογία από τις προηγούμενες (για να καταλάβεις το πώς ακριβός φορτιζόταν το κάθε κελί και την μεταφορά ηλεκτρονίων στο στρώμα οξειδίου κτλ κτλ κτλ θα πρέπει να δεις λίγο το google γιατί θα μας πάρει πολύ ώρα). Η διαγραφή τους όμως γινότανε σε θαλάμους UV αφού παρέμεναν σε αυτούς συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα οριζόμενα κυρίως από τον κατασκευαστή. Το μεγαλύτερο τους πρόβλημα ήταν ο χρόνος που παρέμεναν στον θάλαμο αλλά και το κόστος κατασκευής αφού χρειαζόντουσαν και εκείνο το τζαμάκι (quartz window) στην συσκευασία τους.


EEPROM: Electrically Erasable Programmable read-only memory. Ευτυχώς βγήκαν και αυτές!!! Είναι σχεδόν ίδιες με την αμέσως προηγούμενη με την διαφορά ότι το ακριβό τζαμάκι έφυγε και πλέον μπορούσαν να προγραμματιστούν και να διαγραφούν ηλεκτρονικά. Αυτήν η ιδιότητα τους όμως έκανε το κάθε κελί μνήμης σχεδόν διπλάσιο και παραπάνω από τις EPROM αλλά αν δεν είχαν βγει αυτές τώρα δεν θα είχαμε τα PICακια με την μορφή που τα ξέρουμε!!!


PS:

Να σε ρωτησω κατι ρε φιλαρακι; Απο ποιο βιβλιο διαβαζεις;
Και εγώ την ίδια απορία είχα!!! Ποιο βιβλίο δεν αναφέρει αυτές τις μνήμες. Θα πρέπει να τις έχω ακούσει τουλάχιστον 100 φορές στην μέχρι τώρα καριέρα μου ως φοιτητής και άλλες τόσες φορές διαβάζοντας application notes και datasheets.

brainman
22-09-07, 21:42
και γω δινω δευτερα μικρο,αλλα....ειμαι θεσσαλονικη :lol:
καλη επιτυχια

Lykos1986 πολυ ωραια τα εγραψες,σου κανει ορεξη να τα διαβασεις :D

Lykos1986
23-09-07, 20:05
και γω δινω δευτερα μικρο,αλλα....ειμαι θεσσαλονικη

Να φανταστώ πως είσαι στο τμήμα Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης; Γιατί από ότι βλέπω στο πρόγραμμα την Δευτέρα έχει Μίκρο Ι. Εγώ δίνω λίγο αργότερα Ισχύος.
Καλή σου επιτυχία! :wink:




Lykos1986 πολυ ωραια τα εγραψες,σου κανει ορεξη να τα διαβασεις
Έτσι έτσι!!! Απλά τις έχω ακούσει τόσες φορές που τις έχω βαρεθεί πλέον! :?

brainman
24-09-07, 00:57
Να φανταστώ πως είσαι στο τμήμα Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης; Γιατί από ότι βλέπω στο πρόγραμμα την Δευτέρα έχει Μίκρο Ι. Εγώ δίνω λίγο αργότερα Ισχύος.
Καλή σου επιτυχία! :wink:

ναι εκει ειμαι.επισης :D

Γιώργος Ανώνυμος
24-09-07, 14:13
Χτύπα τες wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eprom

sorry για το 'κατόπιν εορτής' δηλ. εξετάσεων...

Στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για κάθε απορία και συνήθως απαιτούνται μόνο μερικά λεπτά αναζήτησης!!!

Φιλικά
Γιώργος