PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ



george_007
28-09-07, 23:06
Καμμια φορα οταν ακουω μουσικη στον υπολογιστη, ή βλεπω ταινια, ή οτιδηποτε τελος παντων, και κανω παραλληλα και κατι αλλο στον υπολογιστη, ανοιγω μια σελιδα στον ιντερνετ πχ, μου ακουγεται ενας ηλεκτρονικος θορυβος απο τα ηχεια. Εχω παρατηρησει οτι το κανει αυτο οταν ειναι ψηλα ο επεξεργαστης ή η μνημη, και γιαυτο οταν μου το κανει θα πρεπει να κλεισω τα αλλα προγραμματα ωστε να πεσει η μνημη κ η cpu. Μηπως ξερουμε που μπορει να οφειλεται αυτο και αν μπορει να διορθωθει; Εχω 5.1 της TEAC και μια καρτα ηχου AUDIGY.

GeorgeK
29-09-07, 02:09
Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε σένα για τον ίδιο λόγο , πάντως σε δυο
υπολογιστές φίλων μου που τους συμβαίνει το ίδιο , είναι γιατι η λειτουργία
του σκληρού προκαλεί παράσιτα στην κάρτα ήχου. Δηλαδή όταν ανάβει το
φωτάκι του σκλήρού ακούγεται ένα τρίξιμο στα ηχεία . το έχω δεί να συμβαίνει
και σε λάπτοπ .
Κατα τη δική μου άποψη ο σκληρός προκαλεί αυξομειώσεις στην τάση , πιθανόν όμως να είναι κάτι άλλο

PCMan
29-09-07, 02:35
Το έχω δεί σε πολλούς υπολογιστές, το κάνει πιό έντονα όταν κουνιέται το ποντίκι. Δεν ξέρω τι φταίει...

lynx
29-09-07, 06:03
υπαρχει οσο υπαρχουν καρτες ηχου στους υπολογιστες...
δεν ειναι τιποτα, απλος παρασιτα που περνανε στην καρτα ηχου... προφανως ανυπαρκτο
φιλτραρισμα... :roll:

eebabs2000
29-09-07, 13:59
Επειδή και μένα μου το έκανε παλιά με την κίνηση του ποντικιού ή πατώντας πλήκτρα στον υπολογιστή, το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας τα ηχεία. Αν είναι αυτά τα μικρά ψεύτικα ηχεία, η κατασκευή τους δεν είναι σωστή και δε θορακίζονται σωστά οι προενισχυτές ώστε να μην παιρνάνε παράσιτα, γι' αυτό ακούγονται οποιεσδήποτε μεταβολές σήματος που απομακρύνονται απ' τα καλώδια ή τις συσκευές σαν ΗΜΚ. Προτείνω να αλλάξεις ηχεία. Απ' τη κάρτα ήχου δεν νομίζω να προέρχεται το πρόβλημα διότι επεξεργάζεται ψηφιακά δεδομένα που στο τέλος μετατρέπονται σε αναλογικα, πέρα ότι η κατασκευή τους είναι πολύ καλή, (σωστά γειωμένες, κτλ), εκτός και αν συνδέεται με αναλογικό καλώδιο επάνω της κάποιο CD ROM!!!

george_007
29-09-07, 15:59
Δεν ειναι αυτος ο ηχος. Υπαρχει κ αυτος ο ηχος που λετε, απο το πονιτκι, αλλα συμβαινει νομιζω οταν ειναι επιλεγμενο το μικροφωνο στη καρτα ηχου.Αλλα δεν ειναι ενοχλητικος. Αυτος ο ηχος που λεω ειναι διαφορετικος. Πολυ οξυς. Θα το ψαξω..